Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké námořnictvo se připravuje na operace v Arktidě

Datum přidání 25.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

US Navy se rozhodlo akcelerovat výzkum a vývoj nových technologií pro operace v Arktidě. Taní ledu na severní „čapce“ Země postupuje rychleji než se předpokládalo. Ustupující ledový příkrov odkrývá nejen strategické námořní cesty ale především obrovské zásoby nerostných surovin.

US Navy Arktida

Foto: Americké námořnictvo se chystá na sever; ilustrační foto / US Navy

 

O Arktidu „bojují“ především Norsko, Dánsko, Kanada, USA a Rusko. Právě Rusové jsou v poslední době nejvíce slyšet a veřejně nárokují své zájmy v Arktidě. Výjimkou nejsou podvodní expedice na severní pól nebo nejrůznější vojenská cvičení.

 

Nyní se na přítomnost v Arktidě zaměřuje také nejmocnější námořnictvo světa – US Navy. Původně se americké námořnictvo řídlo pomalejší „cestovní mapou“ rozvoje arktických schopností. Avšak rychlejší tání ledovců a ruská aktivita donutila Američany šlápnout na plyn.

 

Arktické výzvy chápeme již nějakou dobu. Arktida se otevírá trochu rychleji, než jsme si mysleli. Místo roku 2030 se díváme se spíše za rok 2020, kdy se v Arktidě objeví obrovské volné plochy,„ řekl kontradmirál Jonathan White v rozhovoru pro Military.com. „Začali jsme pracovat na plánu, který nám řekne, jaký druh schopností musíme získat v následujících letech, abychom mohli v Arktidě pracovat s větší samozřejmostí.“


Tání ledu na ArktiděFoto: Tání ledu na Arktidě do roku 2007. / NASA

 

Některé technologie White zmínil přímo. Půjde například o speciální nátěry na nadstavbách lodí zabraňující tvorbě námrazy. Požadují se také výkonné topení všech součástí a systémů bojových lodí. Stejně tak americké námořnictvo pracuje na posílení trupu lodí, pro lepší boj s ledovou krustou nebo ledovými krami.

 

Důležité je také otázka budování potřebné infrastruktury. Mohou tam operovat letadla během dne? Odkud získají palivo? Chceme začít dělat inteligentní rozhodnutí, abychom získali schopnosti v Arktidě do deseti let,“ říká White.

 

US Navy počítá v Arktidě s nasazením obojživelných lodí (Třída America) a torpédoborců, pravděpodobně třídy Zumwalt nebo starších Arleigh Burke. Cílem amerického námořnictva je vybavit právě tyto lodě technologiemi pro operace v arktickém prostředí.

 

Podle amerického ministra obrany Chucka Heagla se může Arktida stát v následujících desetiletích jedním z nejdůležitějších regionu pro americkou bezpečnost. Kromě strategických dopravních tras Arktida nabízí vody bohaté na ryby, potenciálně velké zásoby ropy a plynu, nerostných surovin, včetně vzácných kovů.

Zdroj: DoD BUZZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
vědator Datum: 03.02.2018 Čas: 08:34

Mnělo by námořnictvo NATO zájem o univerzální záchranný systém,který lze
naistalovat na křižníky a jiné válečné lodě?.Tento systém chání námořníky při
zásahu a potápění se lodě i v extrémních podmínkách,požáry,chladné vody atd.

avatar
Longsword Datum: 26.11.2013 Čas: 16:23

Dovolil bych si nekolik drobnych, lec v tomto pripade zasadnich pripominek: Mnozstvi ledu v Arktide od roku 2007 opet roste, napriklad za minuly rok dokonce o 29%! (porovnani srpen 2012 vs. srpen 2013), stejne tak napriklad drive "smetelne ohrozeni ledni medvedi", kteri v sedesatych letech byli na poctu cca 5.000 kusu, nyni v poctu cca 25.000 kusu ohrozuji mesta v severni Kanade, nebot nynejsi "revir" je pro ne uz tesny (podobne jako u divocaku v Cechach), takze ony "vymluvy" na nejake to fiktivni globalni oteplovani jsou jen zasterka. Pravda je takova, ze pod Arktidou jsou v relativne pristupnych oblastech obrovske zasoby cennych surovin, ktere dosud nebyly "vykolikovany". V podstate je to posledni misto na Zemi kde tomu tak je. A je tim padem samozrejme, ze prilehle staty se snazi z toho vytriskat maximum.
P.S. Tady je pekny clanek to tom ledu: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2415191/And-global-COOLING-Return-Arctic-ice-cap-grows-29-year.html

arr