Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Námořní technika

Americké námořnictvo se zbavuje svých delfínů-bojovníků

Datum přidání 11.12.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo využívá k bojovým akcím delfíny a lachtany již od 60. let minulého století. Nyní však po více než 50 letech opouští od výcviku těchto inteligentních mořských savců a nahrazuje je bezpilotními robotickými stroji. Program výcviku delfínů a lachtanů má být ukončen v roce 2017.

Bojový lachtan

Foto: Ač se to na první pohled nezdá, lachtani patří do řádu šelem. Jsou tedy vývojově spjati například s medvědy nebo vlky / US Navy

 

Delfíni a lachtani v americkém námořnictvu

Začátky programu využívajícího mořské savce (U. S. Navy Marine Mammal Program) pro vojenské využití sahají do roku 1960. Původně šlo o zkoumání hydrodynamiky tvarů těla delfínů, pro zlepšení konstrukce torpéd. Výzkumníci ale záhy zjistili, že inteligentní delfíní mohou být vyškoleni k provádění jednoduchých úkolů vojenského charakteru.

 

Delfíní tak byli cvičeni k vyhledávání předmětů skrytých pod vodou pomocí na hřbetu umístěného sonaru, k označování podvodních min, nebo dokonce také k pokládání min na trupy nepřátelských lodí. 

 

Foto: Výcvik delfínů. V tomto případě má delfín najít a „označit“ nepřátelského potápěče / YouTube

 

Ve válce ve Vietnamu byli dokonce delfíni používáni pro přímý boj s nepřátelskými potápěči. Prameny uvádí, že delfíni měli strhnout nepřátelským potápěčům masky nebo přerušit přívod kyslíku. Delfíni měli být vybavení dokonce i noži nebo injekčními stříkačky s oxidem uhličitým, který zasaženého potápěče spolehlivě zabil.

 

Miroslav Špička pro Český rozhlas v roce 2003 komentoval výcvik bojových delfínů: "Dokáže se naučit věci, které potom mechanicky plní. Pokud ho cvičitel naučí jednak na vyhledávání určitých věcí, jednak k tomu, že se jich nemá dotýkat, tam už jsou určitě i fyzické tresty, ví, že to nesmí udělat, ale tak abstraktní myšlení, že by si uvědomoval nebezpečí výbuchu (podvodní miny – pozn. redakce), určitě nemá."

 

Konec bojových mořských savců a nástup bojových mořských robotů

Informace o konci výcviku mořských kytovců a šelem se objevila v listopadu tohoto roku. Za vším stojí především rozpočtové škrty americké armády a pokrok techniky. Jednoduše se ukázalo, že současné bezpilotní podmořské systémy mohou levněji a plnohodnotně nahradit bojové delfíny a lachtany.

BIOSwimmer

Foto: Tvar bezpilotní podmořské ponorky BIOSwimmer je inspirován stavbou těla tuňáků / Boston Engineering Corporation (BEC)

 

V současné době má americká armáda ve své „výzbroji“ 70 delfínů, z toho 24 je určeno pro boj s minami a zbytek pro „jiné úkoly“. Vedle toho využívá také 30 lachtanů. Roční náklady na výcvik se pohybuji kolem 20 miliónů dolarů. O savce se stará tým trenérů, veterinářů a odborníků na dopravu, kteří mají živočichy dostat kdekoliv na světě do 72 hodin.

 

A jaké stroje mají tyto mořské savce vůbec nahradit?  Můžeme zmínit například bezpilotního lovce ponorek ACTUV, „tuňákového“ robota BIOSwimmer nebo stroj Knifefish, jenž může pod vodou operovat až 16 hodin.

 

Zdroj: Altair, Český Rozhlas, Koktejl

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 13.12.2012 Čas: 09:59

Toto rozhodnutí mi přijde rozumné. Roboty jsou pružnější v řešení problémů a když vybouchne robot, je to lepší, než když zvíře.

arr