Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké námořnictvo: Třicet let pro „ruského“ špióna

Datum přidání 11.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Penzionovaný důstojník amerického námořnictva Robert Patrick Hoffman se před dvěma lety pokusil předat utajované vojenské informace „ruským“ špiónům. Domnělými ruskými špióny však byli agenti FBI. Včerejší soud v americké Virginii poslal Hoffmanna na 30 let do vězení.

Foto: Robert Patrick Hoffman / FB profil Hoffmana

Foto: Robert Patrick Hoffman / FB profil Hoffmana

 

Hoffmann působil v US Navy dvacet let jako bezpečnostní a šifrovací technik. Plavil se na ponorkách a pomocí elektronických systémů získával a zpracovával informace o cizích plavidlech.

Během své kariéry měl přístup k utajovaným informacím obrany Spojených států. Z armády do důchodu odešel v roce 2011.

 

FBI začala Hoffmana vyšetřovat poté, co strávil tři týdny v Bělorusku. Podle informací deníku Virginia-Pilot se měl v Bělorusku sejít dokonce s prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

 

V roce 2012 poslala FBI „provokativní“ dopis adresovaný od ruských vládních činitelů z Moskvy. Hoffman dostal nabídku „velkorysých kompenzací“ výměnou za technické informace.

 

Po navázaní kontaktu s domnělými ruskými špióny se Hoffman snažil předat informace o metodách používaných ke sledování americký ponorek. Tajné informace předával přes mrtvou schránku v dutině stromu na atlantickém pobřeží.

 

Ve schránce zanechával flash disky s dokumenty o technikách sledování ponorek. Z dokumentu šlo vyčíst, jak lze najít americké ponorky a jaké techniky používá americké námořnictvo pro pátraní po cizích ponorkách.

 

Dokumenty však nepředával ruským špiónům, jak se domníval, ale dvěma agentům FBI pracující v utajení. Agentům FBI nejméně třikrát předal informace hodnocené v armádě USA jako přísně tajné, tajné nebo citlivé. Za své služby žádal finanční odměnu.

 

Podle výnosu soudu ve Virginii se Hoffman nepodívá z vězení dříve než ve svých 70 letech. Soud neuvěřil obhájcům, kteří tvrdili, že Hoffman jednal na vlastní pěst a chtěl sám odhalit ruské špiony.

 

„Hoffman se pokusil špehovat ve jménu Ruské federace a zradil důvěru, kterou mu dala tato země. Byl ochoten ohrozit životy amerických občanů pro svůj osobní zisk,“ uvedla po rozhodnutí soudu Dana Boente, zmocněnec Spojených států pro východní oblast Virginie.

 

"Toto trestní stíhání by mělo sloužit jako varování pro ostatní, kteří chtějí ohrozit tajemství našeho národa. Chválím státní zástupce, agenty a analytiky, kteří pilně pracovali na tomto případě," řekl v pondělí John Carlin, úřadující náměstek generálního prokurátora pro národní bezpečnost Spojených států.

 

Zdroj: FBI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 12.02.2014 Čas: 10:27

Dostal co zasloužil. A není to tak dávno, co by dostal za úsvitu kulku do týla. Jen bych se chtěl zeptat, jsou nějací přeživší ruští špioni kteří byli chyceni vlastní kontrarozvědkou nebo se po nich slehla zem ?

arr