Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Antitorpéda pro americké válečné lodě

Datum přidání 02.10.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo (US Navy) postupně instaluje na své letadlové lodě obranný systém SSTD (Surface Ship Torpedo Defense) schopný odhalit, zaměřit a zničit nepřátelská torpéda. V současné době americké námořnictvo SSTD testuje na pěti letadlových lodích.

Foto: USS Nimitz (CVN-68) / Public Domain

Foto: USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) / Public Domain 

 

Letadlové lodě jsou klíčovým vojenským nástrojem umožňující Washingtonu projektovat vojenskou sílu prakticky kdekoliv na světě.

 

Největší hrozbou pro letadlové lodě jsou tiché útočné ponorky (např. ruská třída Kilo) vyzbrojené torpédy. Pouze torpéda jsou de facto jedinou konvenční zbraní, která dokáže letadlovou loď potopit. Nejrůznější protilodní střely odpalované z lodí, ponorek nebo letadel letadlovou loď vyřadí z boje ale pravděpodobně nepotopí.


“Torpéda jsou často nedoceněnou hrozbou pro hladinová plavidla,” komentuje hrozbu torpéd pro USNI News námořní analytik Norman Friedman. “Obvyklá protiopatření představují akustické návnady lákající blížící se torpéda. Bohužel ruská torpéda na protiopatření většinou nereagují.”


Například ruské torpédo Typ 53 snímá zvuk vířící se vodní brázdy za lodí. Torpédo se pak k lodi přibližuje po esovité trase uprostřed brázdy. Torpéda Typ 53 najdeme například na útočných dieselelektrických ponorkách třídy Kilo. Dostřel poslední verze Typ 53-65M je 22 km.


“Každý, kdo si koupí ruské ponorky třídy Kilo - skoro každý, s kým se mohou Spojené státy dostat do konfliktu - používá torpéda, která jsou imunní vůči americkým protiopatřením.” uvedl Friedman. Ponorky třídy Kilo vlastní například Čína nebo Írán.


Americké námořnictvo nyní na pěti letadlových lodích testuje obranný systém SSTD schopný aktivně ničit nepřátelská torpéda. Námořnictvo očekává dosažení počáteční operační schopnosti IOC (Initial Operation Capability) se systémem SSTD v roce 2019 a plné operační schopnosti FOC (Full Operation Capability) v roce 2022.

 

Foto: Schéma fungování SSTD. / US Navy

 

Do roku 2035 SSTD získají všechny americké letadlové lodě a postupně také lodě amerického námořnictva pro bojové zásobování CLF (Combat Logistics Force). Zhruba 42 lodí divize CLF zajišťuje zásobování (palivo, munice, proviant) pro americká válečná plavidla po celém světě.

 

SSTD je “systém systémů” a zahrnuje celou plejádu technologií a postupů v boji proti nepřátelským torpédům. Základním nástrojem pro detekci torpéd je vlečený akustický senzor, který umožňuje přesně určit pozici blížícího se torpéda.

 

Údaje o poloze torpéda jsou zobrazeny na obrazovkách počítačů na velícím můstku. Po objevení torpéda lze zkusit použít nejnovější generaci vlečných protitorpédovch klamných cílů SLQ-25 Nixie.  

 

Elektro-akustický torpédový rušič “Nixie” se používá proti akusticky naváděným torpédům. SLQ-25 zachycuje signály blížicícho se torpéda a po vyhodnocení generátorem zvukových vln vydává signály podvodním reproduktorem, vedoucí (teoreticky) k odlákání torpéda od lodi.

 

Foto: Testovací odpal antitorpéda (2013). / US Navy

 

Nově však velitel letadlové lodě může využít aktivní systém ATTDS (Anti-Torpedo Defense System). ATTDS se skládá z torpédového výstražného systému TWS (Torpedo Warning System) a antitorpéd CAT (Countermeasure Anti-Torpedo) ráže 171 mm.

 

“ATTDS pomocí torpédového výstražného systému detekuje, klasifikuje, sleduje a lokalizuje blížící se torpéda a je schopen pomocí antitorpéd zničit blížící se torpéda,” vysvětluje vlastnosti technologie Collen O’Rourke, tiskový mluvčí amerického námořního velitelství NAVSEA (Naval Sea Systems Command).

 

O SSTD existují jen sporadické informace. V současné době byla například již třetí generace SSTD testována na zásobovací lodi USNS Brittin (T-AKR-305). Bližší detaily (s ohledem na vojenskou citlivost technologie), především ohledně účinnosti systému, nejsou k dispozici.

 

Jednou z největších výzev je zajistit testování v realistických podmínkách. To znamená mimo jiné získat nejnovější špionážní informace o nepřátelských torpédech a na jejich základně vytvořit vhodné cvičné cíle.


Ročně americké námořnictvo na vývoj a testování SSTD vynakládá cca 50 milionů dolarů. 

 

Zdroj: Business Insider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 04.10.2016 Čas: 07:55

2 darkstyle
ale houbelec 6,5 metrů )) mrkni do toho odkazu, co jsem postoval v prvnim příspevku. Zmínka o tom o čem píšu je v jednom z posledních příspěvků.

Mimochodem je zvláštní, že tě nebaví číst si o ponorkách, přitom se vehementně účastníš diskuzí právě o podhladinových prostředcích ;)

avatar
Slavoslav Datum: 04.10.2016 Čas: 07:32

Darkstyle

Tak ono to ma mat vlastnyreaktor kvôli pohonu a ako logik povedal. Zmyslom týchto zbrani nieje utajit a použiť ich, ale aby protivnik o nich vedel a odstrašiť ho. Ostatne to bude aj za tým "nahodnym" unikom. A stale ide o papierový projekt podľa uniknutých dokumentov

avatar
darkstyle Datum: 04.10.2016 Čas: 00:30

raziel+stetula

cital som si o klavesinovy - narychlo 3-4 clanky..
ma sa jednat o 6,5 metrove autonomne ponorkove vozidlo z celkovou vahou 3,7 tony..
toto veru 100 MT pochybujem, ze odvezie..
zakladom tejto technologie je technologia zapadu a aj ked moze dosahovat 6000m/niekde udavaju 2000m/ tak sa nema vzdialovat od materskej lode na velku vzdialenost /50km/ -takze urcite torpedo posledneho sudu to nebude..

slavoslav
status-6
tak to by bola ina kava..
lenze, nejako sami nexce verit, ze rusko ktore ma problemy so 100km dosahom torped zrazu postavy torpedo s dosahom 10 000km..
to je moc velky revolucny skok, ale ovela pravdepodobnejsie sami to zda..
ako vyssie napisane..

avatar
Zemak Datum: 03.10.2016 Čas: 21:14

Ba, ba. Každopádně, nápad je to velmi zajímavej, plán neplán.

avatar
Slavoslav Datum: 03.10.2016 Čas: 20:36

logik

http://dennik.hnonline.sk/svet/553753-ruska-televizia-ukazala-plany-tajneho-jadroveho-torpeda-mohlo-ist-o-omyl

2 ka ako vysita i stym "nahodnym" unikom

avatar
logik Datum: 03.10.2016 Čas: 20:24

1) zrovna takovéto "spící zbraně" - obzvlášť na mořském dně - jsou poměrně citlivé na kvalitu provedení.

2) takovéto zbraně se vyrábějí především proto, aby protivník o nich věděl, ne proto, aby se používali. V podstatě, pro kteroukoli zemi je spuštění jaderné války prohra. Proto bych si tipoval, že aktuálně Rusko žádné nevlastní, to by to určitě patřičně "medializovalo".

avatar
Zemak Datum: 03.10.2016 Čas: 19:39

A to jsi pls. četl kde, odkázek by nebyl? Dík.

avatar
stetula Datum: 03.10.2016 Čas: 18:15

darkstyle,
Raziel určitě myslel toto Klavesin-1R (Клавесин-1Р)
je to horká Ruská novinky autonomní miniponorka ( mega torpédo :) ) s vlastním jaderným pohonem který nese jadernou nálož do síly 100 megatun, dokáže několik let odpočívat na dně oceánu a po získání povelu zaútočit na přístavní města

má to být ruská zbraň posledního soudu
co jsem o tom četl mají vyrobeno pár kusů ale jestli jsou osazeny zbrní to nikde nepíšou

avatar
darkstyle Datum: 03.10.2016 Čas: 16:14

raziel87

ved ten clanok ma 10+ stran a rozpravaju tam hlavne o miniponorkach..
prosim ta sprav si tu namahu a daj nam to cez citacie o co vlastne ide..
si to cital cele predpokladam a urcite to najdes skor..

lebo mne osobne sa historia ponoriek od pociatku-doteraz citat cele nexce..

avatar
raziel87 Datum: 03.10.2016 Čas: 13:33

mnooo, zrovna ráno jsem četl zajímavé info u konkurence http://palba.cz/viewtopic.php?t=7199&f=177&sid=ca46858dc5c8041eebb14022d3c99caf

Pokud to tedy Rusové opravdu zrealizují, nevím jak chce U.S Navy toto potlačit - bez šance na obranu. Už Škval byl v dobách studené války postrach, tohle je o tři levely vejš. V podstatě takový tanker Jericho - zbraň posledního soudu, která je ale technologicky o 40 let modernější a nebezpečnější. Jericho byl údajně zakotven (kdo ví, jestli je to konspirace, nebo ten tanker fakt existoval)v jeskyni, tohle "zakotví" u řeky Sv. Vavřince

avatar
psouk do pitle Datum: 03.10.2016 Čas: 11:08

rusi už mají antiantitorpedohydroelektromagnetostealth!Takže to jejich FOC k r.2022 bude už nejspíš nic moc!

arr