Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident

Datum přidání 12.11.2015    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) Trident D5 schopné nést jadernou nálož. Námořnictvo střely otestovalo v Pacifiku na střelnici Pacific Test Range u jižního pobřeží Kalifornie.

Foto: Odpal střely Trident D5 z ponorky amerického námořnictva; větší foto / Lockheed Martin

Foto: Odpal střely Trident D5 z ponorky amerického námořnictva; větší foto / Lockheed Martin

 

Testy střel Trident D5

V podvečer sobotu 7. října na policejní stanice v San Franciscu začali volat znepokojení obyvatelé. Na obloze se odehrávalo velké světelné divadlo. Stoupající “kometa” však nebylo odlétávající UFO, ale balistická raketa Trident D5, kterou vypustila americká ponorka USS Kentucky (SSBN-737) třídy Ohio.


Americké námořnictvo start střely drželo v tajnosti, ale jak později přiznalo, podcenilo světelný efekt zkoušky. Cílem utajení bylo zamezit potenciálním protivníkům - zejména Číně a Rusku - monitorovat průběh testu. Protivníky by mohla zajímat trajektorie, rychlost nebo elektromagnetická stopa rakety.


Střely Trident D5 tvoří jednu třetinu jaderné triády Spojených států. Nosičem střel je 14 jaderných ponorek třídy Ohio (14 x 24 střel). Trident D5 dokáže na cíle dopravit až 14 termonukléarních hlavic W88 o síle 475 kt. Dolet střely je kolem 12 000 km (přesný dolet je utajován) a každá hlavice zasahuje cíl s kruhovou odchylkou 90 m.

 

Do roku 2013 americké námořnictvo získalo 540 střel. Trident D5, resp. modernizované verze Trident D5LE (Life Extension), zůstanou ve výzbroji až do roku 2042.

 

Video: Obyvatelé západního pobřeží Kalifornie zažili v sobotu večer světelnou show. / YouTube

 

“Testy byly součástí naplánovaných probíhajících zkoušek s cílem otestovat systém. Odpaly jsou prováděny velmi často, aby byla zajištěna pravidelná kontrola spolehlivosti systému. Každý test poskytuje cenné informace o našich systémech a tím přispívá k rozvoji našich schopností,” citují Los Angeles Times mluvčího Pentagonu. “Raketa nebyla ozbrojená. Oddělení pro strategické systémy běžně neoznamuje testy raket. Informace o odpalu střely Trident D5 je před startem utajováno.”

 

O dva dny později 9. října došlo k druhému testu, tentokrát z neupřesněné ponorky třídy Ohio. Od svého zavedení do výzbroje v roce 1989 šlo už o 157 úspěšný test střely Trident II.

 

“Jde o druhý a finální test plánovaných a probíhajících cvičení,” uvedl Pentagon ve svém prohlášení. “Odpal je součástí Operace pro demonstrace a testování (DASO-26). Námořnictvo neuveřejnilo video stratu střely Trident. Střela dopadla na Eastern Missile Range nedaleko atolu Kwajalein.”

 

Podle prohlášení Lockheed Martin, výrobce střel Trident D5, obě střely otestovaly nové elektronické a avionické systémy. Společnost také při modernizaci střel využila technologii trojrozměrného tisku. Modernizované střely Trident D5 zavede námořnictvo do výzbroje v roce 2017.

 

Minuteman III Foto: Průběh letu střely Minuteman III (na obrázku) a námořní Trident D5 je velmi podobný. / Public Domain

 

Zajímavou poznámku k testu uvedl pro The Washington Post Loren Thompson, který vyučuje jadernou strategii na univerzitě Georgetown. Thompson poznamenal, že k testu došlo v prostoru a čase, který zaručoval velké publikum.


“Nejsem si jistý, zda si námořnictvo uvědomilo, že start v noci nedaleko LA Basin může přilákat obrovské publikum. Start byl v 6 hodin večer, ale kdyby k němu došlo o několik hodin dříve nebo později, bylo by mnohem menší publikum. Vstoupili jsme do éry, kdy někdo může získat obrovské publikum pomocí sociálních médií a blogové sféře, takže se armáda potřebuje podívat blíže na to, jaké důsledky má testování blízko populačních center,” uvedl Thompson.

 

Analýza průběhu odpalu

Díky natočení celého průběhu prvního testu střely Trident D5 pozornými obyvateli Kalifornie jsme si mohli prohlédnout všechny důležité fáze letu. Detailní analýzu připravila webová stránka Ingur.

 

Video: Na následujícím videu můžete vidět všechny klíčové fáze letu střely Trident D5. / YouTube

  • 0:42 Odhození druhé startovacího stupně a zažehnutí třetího urychlovacího stupně (dvě minuty po startu)
  • 1:25 Třetí stupeň spálil všechno palivo a Trident D5 dosáhl maximální letové hladiny 965 km nad povrchem Země
  • 1:35 Odhození třetího stupně a začátek rotace nosiče návratových samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).
  • 2:05 Raketové motory nosiče MIRV postrčí celý objekt, aby nedošlo k předčasnému návratu do atmosféry. Po více než 2,5 minuty nosič poletí na nízké oběžné dráze Země ke svému cíli.
  • 4:45 první z řady rotačních manévrů, které mají postupně jeden za druhým “vymrštit” MIRV z nosiče. Bude následovat celkem 14 rotačních manévrů, při každém se uvolní jedna MIRV.

Zdroj: LA Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Arccos Datum: 12.11.2015 Čas: 22:30

Kdo ještě neviděl, zkuste si najít googlem obrázky dopadu vícenásobných hlavic. Jsou úžasné. A mrazivé, samozřejmě. Například tento:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Peacekeeper-missile-testing.jpg
Takhle přichází z nebe konec světa.

avatar
alexa123 Datum: 12.11.2015 Čas: 11:29

Myslel so, že takéto testy sa oznamujú vopred minimálne z dvoch dôvodov:
1/ potenciálny nepriateľ môže odpal vyhodnotiť ako nečakaný útok a svet je "v prdeli"
2/ z priestoru odpalu treba odkloniť prelietavajúce lietadlá

arr