Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké špionážní zařízení ve francouzských satelitech

Datum přidání 08.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Spojené arabské emiráty odmítly prozatím převzít dva nové francouzské špionážní satelity. Podle vojenských zdrojů SAE se ukázalo, že satelity využívají součástky z USA, které umožňují parazitní přístup k satelitním údajům.

Foto: Satelity řady Pléiades. / Francouzská kosmická agentura CNES

 

Miliardový obchod mezi Spojeným arabskými emiráty (SAE) a Francií je v ohrožení. Dva francouzské satelity Falcon 1 a Falcon 2, vyrobené na zakázku pro SAE, údajně obsahují „špionážní“ součástky umožňující přístup třetím stranám k údajům ze satelitu. Informaci přinesl magazín DefenseNews s odkazem na zdroje ze SAE.

 

Falcon 1 a 2 patří mezi francouzské satelity řady Pléiades. Jde o speciální zařízení umožňující z nízké oběžné dráhy získávat fotky povrchu Země ve velkém rozlišení. Satelity Pléiades se využívají jak pro civilní, tak i vojenské účely. Jedním z uživatelů satelitů je také francouzské ministerstvo obrany.

 

Pro komentátory, citují DefenseNews, je tak velmi podivné, že Francie na tak citlivých přístrojích využívá americké technologie. Satelity Pléiades poskytují Francouzům strategické špionážní informace z celého světa.

 

Původní smlouvu podepsali 22. července korunní princ Sheikh Mohammed, zástupce hlavního velitele sil SAE, a a francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Výstavba celého systému, včetně vybudování pozemní stanice a vypuštění satelitů, měla být dokončená do konce roku 2018.

 

Soutěž na dodávku špionážních satelitů pro SAU probíhala déle než deset let a zahrnovala původně 11 nabídek. Ve finále soupeřili o zakázku americké a francouzské firmy. Nakonec zvítězila francouzská strana, která nepožadovala tak přísné omezení pro provoz satelitů jako Spojené státy.

 

Tento objev (amerických součástek – pozn. redakce) byl oznámen zástupci vrchního velitele (vrchní velitel armády SAE – pozn. redakce) v záři,“ cituje DefenseNews nejmenovaný vojenský zdroj ze SAE.“Požádali jsme francouzskou stranu o výměnu těchto komponentů a konzultovali jsme problém s ruskými a čínskými firmami.“

 

Pokud se tento problém nevyřeší, Spojené arabské emiráty jsou ochotny celou dohodu zrušit,“ uvedl nejmenovaný zdroj s tím, že zmiňovaný incident vedl k „intenzivnějšímu jednání s Moskvou“. Zatím však není jasné, zda půjde americké součástky z francouzských satelitů odstranit.

 

Zda americká strana umístila do satelitů „zadní vrátka“ („backdoors“), či zda o tom Francouzi věděli, je otázka. Podle některých komentátorů je „špionážní skandál“ a koketování s Ruskem (případně Čínou) způsob, jak chce SAE snížit cenu za satelity a případně další francouzskou výzbroj. Není jistě bez zajímavosti, že se Francie snaží SAE prodat své stíhačky Rafale.

 

Satelity jsou součásti velkého baličku nabídek,“ cituje DefenseNews obranného specialistu z Paříže. „Tato věc mě nepřekvapuje. Spojené arabské emiráty vedou tvrdé smlouvání. Používají to k posilování své síly.“

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 08.01.2014 Čas: 17:17

Nevěřím tomu, že by jakákoliv vojenská elektronika zadní vrátka neobsahovala, bez ohledu na původ. Dnešní firmware jsou tak složité, že je nikdo nezkontroluje. Navíc se zdrojové kódy stejně nepředávají.

arr