Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

Datum přidání 07.04.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 235 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Foto: Americký torpédoborec odpaluje střelu USS Ross (DDG-71) Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy

Foto: Torpédoborec USS Ross odpaluje Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy

 

Podle kapitána Jeffa Davise, mluvčího Pentagonu, útok začal ve 4:40 ráno místního času. Před útokem dostalo varování Rusko, ať z cílové zóny stáhne své vojáky a techniku, pokud se v místě nalézají.


Úder na letiště aš-Šajrát zasáhl syrská letadla, zodolněné kryty letadel, sklady paliva a munice, systémy protivzdušné obrany (PVO) a radarové stanice. Podle dostupných informací syrské ani ruské jednotky PVO proti střelám Tomahawk nezasáhly.

 

Při úderu zemřelo podle dostupných zdrojů 16 syrských vojáků.

 

Současný americký úder na Sýrii je největší od letecké kampaně proti Libyi v roce 2011 a první masivní americký útok na Sýrii od vypuknutí syrské občanské války (2011). Poslední velký úder proběhl v záři 2014, kdy americké námořnictvo proti Islámskému státu vypustilo 47 Tomahawků.


Posledního útoku se zúčastnil torpédoborec USS Porter (8900 t). Loď má 90 vertikálních sil pro protivzdušné/protilodní střely RIM-67 Standard, protiponorkové RUM-139 VL-ASROC a střely BGM-109 Tomahawk. USS Ross má stejný výtlak i stejný počet vertikálních sil.


Podzvuková střela Tomahawk má dolet zhruba 1500 km a dokáže na cíl doručit tříštivo-trhavou bojovou hlavici (450 kg) nebo bojovou hlavicí se submunicí. Střela je schopná penetrovat určitou vrstvu betonu a explodovat se zpožděním. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) v cíli je pouze 1 m.

 

Video: Letiště aš-Šajrát  / Google Maps

 

Andrew Bacevich, autor a vojenský historik, ve svém článku A less-then-splendid little war píše, že podobné nečekané vojenské údery mají tři hlavní cíle - potrestat protivníka, signalizovat odhodlání a ovlivnit chování protivníka. 

 

Podle prezidenta Donalda Trumpa, který útok nařídil, byl z letiště aš-Šajrát v úterý veden letecký úder na město Ildib. Syrská letadla měla při náletu použít chemické zbraně.

 

Dle zveřejněných záběrů bylo ve městě Ildib chemickou látkou skutečně zasaženo několika desítek lidí, včetně žen a dětí - spekuluje se o bojových látkách Sarin a Chlór. Podle neověřených zdrojů si incident vyžádal několik desítek mrtvých.

 

Video: Útok z lodi USS Ross. / YouTube

 

Video: Útok z lodi USS Port. / YouTube

 

Sarin se používá jako nervově paralytická chemická zbraň. U zasažených osob nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Chlor působí na organismus dusivě - smrt udušením nastává díky fatálnímu otoku plic.

 

Podle Trumpa byl úder pomocí Tomahawků nezbytný pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států - především z důvodu zastavení šíření a používání chemických zbraní. Donald Trump si je podle vlastních slov jistý, že Sýrie vlastní chemické zbraně v rozporu s tím, že je měla do roku 2014 pod dohledem mezinárodního společenství zlikvidovat.

 

Verzi Trumpa podporuje zejména Evropská unie, Izrael nebo Japonsko. Naopak Rusko, Írán a syrská vláda tvrdí, že byl při náletu zasažen sklad chemických zbraní povstalců - chemikálie se následně roznesly do okolí a zasáhly civilisty. Čína se k incidentu vyjádřila neutrálně.

 

Zdroj: USNI News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jarpe Datum: 20.04.2017 Čas: 08:47

Včera se objevil zajímavý článek, kde nějaký americký expert říká, že podle fotek, výbuch nemohla způsobit bomba z letadla, ale že bomba byla na to místo položena. Odpovídá tomu tvar kráteru a prohnutí trubky obsahující plyn.

Ještě k tomu počtu tomahawků. Vypadá to, že se pravděpodobnost že Američani nevypálili 59 tomahawků stále víc a víc zvětšuje a ve skutečnosti jich odpálili o hodně méně. Pravděpodobně jich odpálili tolik, kolik Rusové nahlásili, že dopadlo. 59 bylo zkrátka číslo vycucané z prstu pro média. Dneska se zkrátka vše co se objeví v médiích musí brát s rezervou. Co třeba ta letadlová loď co jela na Koreu a ve skutečnosti jela k Austrálii? V dnešní době média nešíři zprávy kvůli pravdě, ale kvůli počtu čtenářů.

avatar
armataratata Datum: 13.04.2017 Čas: 01:01

A je to tu. Včera Rada bezpečnosti při OSN schvalovala rezoluci požadující důsledné vyšetření chemického útoku v Sýrii. Neschválila. Hádejte, kdo ji vetoval? Rusko!!! Rada bezpečnosti má 15 členů. Proti vyšetření útoku hlasovaly jen dvě země - Rusko a Bolivie. Prej musí se to vyšetřit :-)

Text návrhu rezoluce zde:
http://un-report.blogspot.cz/2017/04/revised-p3-draft-on-syria-un-access-to.html

avatar
Olivav Datum: 11.04.2017 Čas: 13:20

Jen něco o agentech pro agenta.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4162

docela hezký článek, i když sem tam je nechtěně zavádějící minimálně diskuse a otázka např. té enzymoterapie je naprosto jasná a autor musí snad vědět, že to rohodně není řešení

jinak pro pochopení o co jde je to pěkné

avatar
Olivav Datum: 11.04.2017 Čas: 11:06

logiku ty jsi taky nervový agent:

chlór se jako nervový plyn projevuje až ve vysokých dávkách, kdy se v tělě přemění a dostává se do nervové soustavy. Chlór jako takový leptá sliznice - kašel hleny apod. Až po určité vyšší dávce se dostaví neurologické příznaky.

Bez ohledu na vše okolo není jediný důkaz o tom od kud ten chlŕ byl a jak ten veterán hezky napsal likvidace chemických zbraní Tomahawky může provést jen debil.

Na druhou stranu ten sarin je přímo nervově paralitický jed. Pokud by ho tam šoupli pobarelech, tak tam nikdo nikoho nezachraňuje a je to jako s tím Sadámem. Budou v oblecích zbírat mrtvé až po pár dnech a ty hektolitry vody či co tam stříkali by to jen zhoršily. Něco si o tom nastuduj, než budeř dělat chytráka, tak se akorát ztrapňuješ.

avatar
Olivav Datum: 11.04.2017 Čas: 11:00

logiku

žádné nezávislé vyšetřování neproběhlo. Ty útoky před tím byly jasně dány ny vrub rebelům, tak co tu zase meleš. Nakonec mohli trefit sklad chemikálií. A Sarin je svinstvo, které by nešlo zlikvidovat jak na tom videu. Na toto ti chybí vzdělání milý zlatý. Takže se hoď do klidu a nemel tu nesmysly a nehraj si na soudce Lynche. Důkazy neexistují. Jinak ti prozradím, že na to vyribit chlór nepotřebuješ až tak moc a stačí ti zajít do drogérie. Není to sice nic masového, ale jde to. Nakonec i ten fosgen není až taková extra složitost, ale už to na koleně neuděláš.

Klidně tam mohli kutit chlór a dostat zásah. Ty příznaky na videu spíše vypadají jako maximálně středně těžká otrava chlŕem. Sarin to nebyl to by tam leželi všichni jako mouchy. Viděl jsi někdy video jak Sadám použil chemii na Kurdy?

Tak koukej a raději si změn nick protože na tebe moc nesedí:

https://www.youtube.com/watch?v=DIeN0anJ1iA

https://www.youtube.com/watch?v=KNxks7LqY0w

avatar
logik Datum: 11.04.2017 Čas: 10:19

Olivav: příznaky po zasažení nervovým agentem byly popisovány nemálo svědkama, včetně doktorů bez hranic, co v té oblasti působí.

tom75: Chceš tvrdit, že dělostřelecký útok vedoucí k škodám na civilní infrastruktuře provedený během dobývání města je totéž, jako útok na civilní cíle daleko za frontou?

avatar
Olivav Datum: 11.04.2017 Čas: 10:11

http://www.veteranstoday.com/2017/04/08/make-america-neocon-again/

avatar
Shania Datum: 11.04.2017 Čas: 10:11

SyAF v současné době líta jen minimálně, pokud se to v příštích dnech nezlepší, tak ztráta strojů a infrastruktury byla pro ně velmi citelná.

http://www.acig.info/forum/download/file.php?id=21785&mode=view

sorties Su-22
10 April: 13 (6 from Shayrat)
9 April: 3 (all from Tiyas)
8 April: 3 (all three from Shayrat)
7 April: 2 (all from Tiyas)
6 April: 25
5 April: 24
4 April: 11
3 April: 16

A mimochodem, Gen. Mohammed Yousef Hasouri, pilot který měl údajně provést nalet s CW byl zabit minou/IED......

avatar
Olivav Datum: 11.04.2017 Čas: 10:00

Mezinárodní právo dostalo opět na prdel a místní fašouni si z toho udělali oslavu.

1. Důkazy žádné
2. Příznaky nedpovídají prudké intoxikaci chlŕem - logiku - chlór leptá sliznice a prudká otrava má tyto příznaky - např. zmodrání kůže a chemické popáleníny
- fosgen je jen zesílení těchto účinků
3. Sarin a šahání holýma rukama na oběti je nesmysl to by tam popadaly i ty blbé helmy jako mouchy - Sarin je kapalina těkavá, která se nasákne do oblečení a rychle prostupuje do kůže na boj s ním je potřeba oblek ne to co tam předváděli na tom videu

stačí se kouknout např. na forum.valka a na něco o Sarinu a jak dlouho se drží v oběti.

A než mi pan Grohman smázne příspěvek, tak jen pro pobavení:

https://www.rt.com/news/study-challenges-syria-chemical-attack-681/

zde zpráva MIT - https://s3.amazonaws.com/s3.documentcloud.org/documents/1006045/possible-implications-of-bad-intelligence.pdf

a nakonec http://www.globalresearch.ca/syria-un-mission-report-confirms-that-opposition-rebels-used-chemical-weapons-against-civilians-and-government-forces/5363139

Rebelové jsou ty svině, které několikrát prokazatelně použily bojové chemické plyny a dostat se k nim mohli vždyť Asad neměl kontrolu nad celou sýrií, takže proč by se nemohli dostat ke skladům.

Bez důkazů a vyšetřování to byl ze strany USA jen akt agrese a porušení mezinárodního práva.

Nejsem Rusofil, ale z takových akcí USA je na blití.

avatar
jj284b Datum: 11.04.2017 Čas: 07:51

Miki.h2o: sami syrcania hovorili o znicenych 24 strojoch.. neviem odkial beries tych 5

avatar
Miki.h2o Datum: 10.04.2017 Čas: 23:55

Tleskám armádě USA která utratila 21,5 mil. USD za 59 střel tomahavk aby zničila 5 migů 21 které na stejném místě stojí už od roku 2012, několik prázdných úlů, 5 pasáčků koz a uklízečky, jemž o chystaném bombardování neřekli. Výborně, jen tak dál.

avatar
RiMr71 Datum: 10.04.2017 Čas: 17:02

...na třetí straně jsem to vzdal... opět diskuze k ******...

avatar
tom75 Datum: 10.04.2017 Čas: 16:03

Logik ten o nemocnicich v alepu zname asi vsichni nemas tam nakej z mosulu? Nebud naivnej.Chem.zbrane muze pouzit jen hovado no pockal bych na nake nestranne vysetrovani

avatar
armataratata Datum: 09.04.2017 Čas: 23:52

Nadík1805 >>> Chceš říct, že Rusové bombardovali vojáky bojující proti ISIS a 40 jich zabili? Takže podpořili islamisty! No to je teda hezký. Teď z téhož obviňují Američany po náletu na asadovu základnu. Není to dvojí metr? Přitom Rusové tím náletem trestali Turky za to, že jim sestřelili vojenské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor, kdežto Američané trestali Asada za vraždění civilistů nervovým plynem.

avatar
logik Datum: 09.04.2017 Čas: 23:32

Cejkis: že by chlor? Takže si chtěl ztrapnit WhiteHelmets, ale ztrapnil jsi někoho jiného...

arr