Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Americké torpédoborce Zumwalt nemají čím střílet

Datum přidání 07.11.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 58 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Klíčovým zbraňovým systémem nových amerických torpédoborců Zumwalt je dvojice dělostřeleckých systémů AGS (Advanced Gun System) ráže 155 mm. Problém však je, že jeden výstřel z kanónu přijde americké daňové poplatníky na 800 000 dolarů (19,5 milionu Kč).

Foto: Dvojice dělostřeleckých systémů AGS je ukrytá ve "stealth" střeleckých věžích na přídi. / US Navy

 

AGS dokáže střílet přesně naváděné projektily LRLAP (Long Range Land-Attack Projectile) na vzdálenost přes 130 km - se střední kruhovou odchylkou v cíli pouze 50 m.

 

Munice LRLAP je určená k ničení cílů na pobřeží a vnitrozemí, především v urbanizovaném prostředí, kde hrozí riziko zasažení civilistů. Vysoká přesnost LRLAP umožňuje také poskytovat blízkou palebnou podporu útočícím mariňákům americké námořní pěchoty.


V současné době AGS mohou používat pouze munici LRLAP. Pro tuto munici je navržen střelecký software lodí Zumwalt a masivní nabíjecí/podávací automat.


V čem je tedy potíž? Původně americké námořnictvo plánovalo stavbu 28 torpédoborců Zumwalt. Nyní ale námořnictvo počítá pouze s trojicí torpédoborců - USS Zumwalt (DDG-1000), Michael Monsoor (DDG-1001) a USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002).


Původně se tak počítalo s výrobou tisíce kusů munice LRLAP. Avšak nyní se počítá s nákupem maximálně pár stovek kusů LRLAP, což způsobilo nárůst jednotkové ceny na neuvěřitelných 800 000 dolarů.


“Byli jsme připraveni nakoupit tisíce těchto střel. Ale množství lodí zničilo cenovou dostupnost této munice,” uvedl pro magazín Defense News nejmenovaný důstojník amerického námořnictva. Ironií přitom je, že se samotnou zbraní a municí panuje velká spokojenost.


Avšak astronomická cena munice LRLAP se vyrovná ceně střel s plochou dráhou letu. Například americká střela Tomahawk s doletem 2500 km stojí přibližně 1,6 milionu dolarů.


Jde o klasickou ukázku fenoménu “spirály smrti”, kterým jsou nechvalně známy americké zbrojní programy.

 

Video: Zumwalt měl pomocí LRLAP podporovat vlastní síly na pobřeží i vnitrozemí. Jeden kus munice LRLAP má však cenu dvou luxusních vozů Rolls-Royce. / YouTube


Zbrojní programy Pentagonu prakticky pravidelně výrazně překračují rozpočet, což vede ke zdržení programu a neochotě vydávat na program další peníze. V důsledku Pentagon objedná méně zbraní, které ale nestačí ke kompletnímu přezbrojení. Nižší sériovost navíc vede k nárůstu jednotkové ceny, což opět posiluje neochotu vydávat další peníze na program - a tak stále dokola.


Ukázkovým příkladem je nákup stíhaček F-22A Raptor, které měly plně nahradit stroje F-15 Eagle. Původně chtělo americké letectvo objednat 750 stíhaček F-22 za 26,2 miliard dolarů. Nakonec americké letectvo nakoupilo 187 F-22A za 34 miliard dolarů (cena bez vývoje).


Americké námořnictvo podle informací magazínu Defense News s největší pravděpodobností program střel LRLAP zruší. Nicméně oficiálně americké námořnictvo možné zrušení programu LRLAP nekomentovalo.


Torpédoberc Zumwwalt byl přijat do výzbroje 15. října, nyní ale stráví dalších 18 měsíců v přístavu San Diego, kde postupně získá všechny bojové systémy. V roce 2018 námořnictvo podrobí Zumwalt sérií ostrých námořních testů, kdy se odzkouší i funkčnost děl AGS.


V letošním roce americké námořnictvo plánuje za nákup 150 projektilů LRLAP vydat 113 milionů dolarů - tyto projektily budou použity pro testování AGS. Následující dva roky však nejsou na nákup LRLAP vyčleněny žádné prostředky.


Teoreticky může námořnictvo modifikovat pro AGS munici Excalibur nebo HVP (Hyper Velocity Projectile). Problém však je, že automatický podávací/nabíjecí systém AGS je navržen pro uložení 300 kusů munice LRLAP. Nová munice bude vyžadovat nejen úpravu příslušného software, ale i nabíjecího systému, případně úpravu samotné munice.


Otázkou také je, zda nová munice umožní splnit hlavní poslání děl lodí Zumwalt - poskytovat blízkou palebnou podporu námořní pěchotě bojující na pobřeží nebo ve městech.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
svang Datum: 22.11.2016 Čas: 21:32

Zumwalt se uz rozbil a musel byt v Paname odtazen.

http://www.defensenews.com/articles/zumwalt-breaks-down-gets-tow-in-panama-canal

avatar
Jakub2 Datum: 14.11.2016 Čas: 15:52

P.S. Ta reakce "ublíženého děcka" mne pobavila. Když dojde argument, přijde napadání ad hominem (tj. autora; nebojte se, latinsky neumím). Nikdy jsem se za svoje vzdělání nestyděl a Vy mne k tomu nedonutíte.

avatar
Jakub2 Datum: 14.11.2016 Čas: 15:44

Luky: Nečekal jsem, že právě Vy mne nepochopíte, ale co už... Pro potřebu bližšího pochopení mého textu dále deformují text do jednotlivých odrážek s vysvětlivkami.

- podle mne existují 3 různá vysvětlení toho proč lidé věří spikleneckým teoriím ("mainstream lže a alternativní média mluví pravdu"):

1/ lehčí forma duševní poruchy (např. paranoia) postihuje častěji inteligentní jedince, dokonce jsou známy případy, kdy duševními poruchami byli v některém období života postiženi významní filozofové nebo vědci nebo i vládcové zemí.

2/ nízká inteligence, která je prostě dána (různými příčinami), a často s ní nelze nic dělat (Dunning-Kruegerův efekt), jediná šance je všeobecná povinná školní docházka (efekt je jen omezený) a tlak na adaptabilitu ve společnosti (nebo-li každá nová generace má o něco vyšší IQ než předchozí generace).

3/ Trollové jsou za psaní lží a přiživování konspiračních teorií placeni nebo to dělají zadarmo na základě nejasné motivace (nechci rozvádět).

-první premisa "mainstream lže". Na rozdíl od Vás si nemyslím, že mainstream lže, ale že pokládá špatné otázky a odpovědi zkresluje (úmyslně nebo neúmyslně). Pro tvorbu názorů na mainstreamu se totiž používá expertů. Těch se novináři ptají na to, co bude. Což je ta největší kravina - expert není expertem, protože má jasnovideckou kouli, ale protože se vyzná v problematice, zná vazby, odlišnosti, nejasnosti, extrémy atp. v daném oboru. Tedy zná největší množinu možných řešení, přičemž není schopen určit, které skutečně nastane. Ale na to se novinář neptá, ten chce predikci, ne analýzu. Ten samý novinář odpověď experta (predikci) postaví najisto jako analýzu problému. A člověk s IQ 100 (aka "průměrňák") to není schopen odlišit. V tom je jádro celé "lži" - každý slyší jen to, co se mu hodí "do krámu".

Cesta k chápání složitosti problému není v tom, že chci jednu jedinou správnou odpověď, ale poznání, že je více alternativ, kdy ani jedna z nich není správná, část je správná nebo všechny jsou správné.Když bych k tomu měl najít příklad, tak si představte cestu z Chebu do Ostravy - můžete jet přes Liberec, HK, Olomouc. Nebo můžete jet přes Plzeň, Budějovice, Tábor, Jihlavu a Brno. Nebo přes K. Vary, Prahu, Brno. Všechny tři cesty jsou schůdné a reálné - to vám expert řekne. ALE VYBRAT SI UŽ MUSÍTE SÁM. Nechtějte po expertovi, aby vám řekl cestu a ještě Vás tam za ručičku odvedl. Když to totiž udělá a vy na cestě chytnete bouračku nebo zácpu, tak je nejjednodušší hodit to na experta = von za to může, von to měl vědět. Ne, nevěděl, nemohl vědět ... není věštec.

- druhá premisa "alternativní média mají pravdu" je ještě horší. Tam totiž postrádáte i ony experty (máte jen anonymní přispěvatele), maximálně dostanete poučeného amatéra. Přirovnám-li k příkladu cesty z Chebu do Ostravy, tak taky můžete dostat "alternativce", který Vás tam pošle přes Vídeň a Bratislavu.

- Na téma "kde jsou hranice expertů a co od nich nemůžeme chtít" je na lidovkách dobrá polemika o ekonomech (odkaz níže), která docela dobře rozvádí výše uvedené:

ceskapozice*lidovky*cz/debata-jana-machacka-ekonomie-neni-exaktni-veda-fqu-/debata-jana-machacka.aspx?c=A161110_092910_machackova-debata_houd


Na závěr si zopakujte výrokovou logiku, najdete ji v učivu pro základní školy v 7. třídě (matematika).

avatar
Luky Datum: 14.11.2016 Čas: 15:35

logik:
proč mi cpeš myšlenky, které jsem neřekl ani o ně nestál (jakože hledám negaci něčeho a nemůžu na to přijít, tak musíš mi poradit)...už zase chceš polemizovat sám se sebou?

Jakub se tady povyšuje nad ostatní, machruje že rozumí německy (no a?), že je vzdělaný, má sebekontrolu a tak může věřit mainstreamu, protože:
"Mainstream si totiž nedovolí nezdrojovat a neověřovat svoje zprávy. "

Ale jak je nám nevzdělané lůze známo, lokální média západního světa ve většině případů přebírají své zprávy od velká trojky tiskových agentur a tím jsou považovány za věrohodné a "ozdrojované". Nehledě na to, jestli ty zprávu rovnou vymysleli, převzali od obuvníka, nebo to vydedukovala měsíc stará soukromá agentůra pomocí google.
Jakub má vysoké sebevědomí studenta čerstvě přijatého na ŇůJorkjůniverzity a asi už dokonce absolvoval první přednášku pana Klvani....

avatar
logik Datum: 14.11.2016 Čas: 14:23

Luky: proč vkládáš Jakubovi do úst něco, co neřekl?
Negace výroku
"mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse)"
není, že mainstream má pravdu.

Demagogicky vytrháváš věci z kontextu.

avatar
Luky Datum: 14.11.2016 Čas: 11:45

Jakub druhý nás obohatil:
- Každý, kdo automaticky prohlašuje, že "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse) by se měl jít léčit nejméně s lehkou formou paranoii. Na blbost bohužel žádný lék není, jen vzdělání a sebekontrola. Placených trollů se výše uvedené netýká, těm jen přeji, aby si našli jiné, lepší zaměstnání.
-------------------------------------------
Fakt nechápu, jak mi vzdělání pomůže uvěřit, že mainstream nelže.
Mainstream lže naprosto běžně, ale to neznamená, že alternativní média musí mluvit pravdu.

avatar
Vrata Datum: 14.11.2016 Čas: 11:27

Zkratka SSA pro USA se u nas nepouzivala ani za vlady bolsevika - ve veskerych sdelovacich prostredcich bylo jen a pouze USA. A ze nasi komunisti pritom vezeli Rusku hodne hluboko ve spodni casti travici trubice...

avatar
Jakub2 Datum: 11.11.2016 Čas: 20:23

OK, napíši to tedy polopaticky v odrážkách, abyste se nemusel rozčilovat nad "demagogií" a "diskriminací" (ta slova mají emoční náboj, který zakazujete jiným; legrační):

- internet není v češtině, texty jsou převážně v angličtině a dalších velkých jazycích (tj. i v ruštině),
- na internetu jsou převážně hloupé nebo nesmyslné kydy nebo propaganda (proto zdrojování a ověřování informací je daleko důležitější než u papírových novin nebo knih),
- v ruštině JAKO V JEDNOM Z MÁLA JAZYKŮ NA NETU se pro Spojené státy americké NEpoužívá zkratka USA, ale "США " (tj. když najdete na netu text v azbuce, je tam všude "США"),
- když si potom pustíte strojový překlad textu (google translator), tak z США stroj vznikne SSA. Co z toho vyplývá? Zkratka "SSA" v textu znamená, že text byl velmi pravděpodobně přeložen z ruštiny.
- taky je známo, že ruský národní mindrák z USA v posledních letech značně roste (díky Kremlu a jeho dobrodružstvím), přičemž nejvíce blábolů na téma "oškliví emeričani a hodní chudáci Ivani bránící ruský národ po celém světě" je na internetu. - syntézou těchto jednotlivostí dostanete jednoduchou premisu - SSA = text bude velmi pravděpodobně přeložený propagandistický text z ruštiny z anonymního zdroje (pjek ho neuvedl, schválně?).
- No a kde takové blbosti hledat? Na Aeronetu, AC24 a dalších "alternativních bláboloserverech", které s oblibou používají anonymní nebo nedohledatelné zdroje. Mainstream si totiž nedovolí nezdrojovat a neověřovat svoje zprávy.
- Každý, kdo automaticky prohlašuje, že "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse) by se měl jít léčit nejméně s lehkou formou paranoii. Na blbost bohužel žádný lék není, jen vzdělání a sebekontrola. Placených trollů se výše uvedené netýká, těm jen přeji, aby si našli jiné, lepší zaměstnání.

Tímto se omlouvám panu Grohmanovi a dalším čtenářům za dlouhý příspěvek na off-topic téma. Propříště se polepším (nebudu se smát příliš hlasitě) a zájemcům o téma propagandy a dezinformací přidávám zdroj, který by jim mohl lépe osvětlit způsob ovlivňování médií ze strany sovětské KGB - Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin - Operace KGB a studená válka (Mitrchinův archiv II), ISBN 978-80-7335-140-3.

avatar
Slavoslav Datum: 11.11.2016 Čas: 20:11

Robaizz

pragmaticky vzate je v zauzivanej praxi ako Slovenska tak i Ceska pouzivat skratku USA ktora sa nachadza aj v kazdom odbornom ci oficialnom texte.

A "novotvar" SSA je ako u vas tak i u nas rozsirovany a pouzivany najma ludmi povedzme, ze ak nie platenymi za rusku propagandu tak minimalne blbymi v pripade, ze to robia zadarmo.

Typickym prikladom je aj pjek. Ostatne prejdi si jeho prispevky z toho dna a bolo ich pozehnane a sam povedz ci je pisatel pri zdravom rozume ak to mysli vazne.

Ale napriek tomu som proti banu za pouzivanie skratky SSA ked maju tu potrebu. Aspon viem, ze ked na neico take v texte narazim mozem s kludnym svedomim prestat citat lebo ide o blbost.

avatar
Robaizz Datum: 11.11.2016 Čas: 16:24

Jakub2: Prakticky jsem u Vás nezaznamenal komentář, ve kterém byste nenarážel na vzdělání či intelekt oponenta, takže opravdu nemám sebemenší zájem s Vámi rozvíjet tuto nesmyslnou diskusi.

Já nejsem žádným vojenským odborníkem či znalcem. Celosvětově známá zkratka Sub-Saharan Africa mi tak jaksi unikla. Naproti tomu si troufnu tvrdit, že vcelku obstojně vládnu naší mateřštinou. Proto také vím, že je naprosto běžné, ba naopak spíše gramaticky správnější používat v českém jazyce zkratku SSA.

Pragmaticky lze říci, že autor (jakéhokoli) textu by se měl držet jen jedné formy zkratek pro označení států - buď používat českou - SSA, VB , SAE atd, nebo onu mezinárodní , USA , GB , UAE .

Hezký den.

avatar
jenikdavid Datum: 11.11.2016 Čas: 16:11

ale chlapi, vždyť je to s tím SSA trapný, tak to neomlouvejte...to je jako když si nácek zahajluje na náměstí a policajtům pak říká, že jeho pes skáče takhle vysoko....ani v tom vtipu to není vtipný, ale trapný...

avatar
Jakub2 Datum: 11.11.2016 Čas: 14:56

"Docela běžně užívaná" česká zkratka to fakt není. Zkratka "USA" se používá v češtině univerzálně už od dob první republiky, tj. od 1920. SSA je celosvětově známá a používaná zkratka pro něco jiného - Sub-Saharan Africa.

Je smutné pozorovat kolik lidí minulo klasické vzdělání a jejich vědomosti pochází z internetu (překládané google translatorem).

avatar
Robaizz Datum: 11.11.2016 Čas: 12:22

Jak někdo došel k tomu, že zcela běžně užívaná česká zkratka pro Spojené Státy Americké přirovnává praktiky tohoto státu k nacistické SS ? :D :D :D

Docela demagogické a diskriminační...
Máme tedy zákaz používat české zkratky pro všechny státy jako jsou SRN, RF , VB , SA ... ? Nebo tento zákaz platí speciálně pro SSA?

avatar
Jakub2 Datum: 11.11.2016 Čas: 11:04

Tuna je soukromý prostor vlastněný provozovatelem webu. Svobodu slova si hledejte ve veřejném prostoru, tedy pokud víte, co ten termín znamená.

avatar
alter01 Datum: 11.11.2016 Čas: 09:18

Socializmus si rozvracať nedáme!
...už aj tu ?

arr