Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

Datum přidání 21.09.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 23 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). Jednou z klíčových zbraní B-21 se stanou nové střely vzduch-země dlouhého dosahu LRSO (Long Range Stand-Off ) schopné na cíl doručit konvenční nebo jadernou bojovou hlavici.

Foto: Vizualizace B-21 Raider. / US Air Force 

 

Nejnovější informace o bombardéru B-21 Raider zazněly 19. záři na konferenci amerického letectva Air, Space & Cyber Conference.


“Bombardér B-21 a jméno Raider nás spojuje s naším bohatým dědictvím a není slavnější odkaz, než ten, který se stal 18. května 1942, kdy 80 odvážných mužů v 16 bombardérech B-25 Mitchell, startujících z letadlové lodě Hornet, ukázalo Japoncům, že máme vůli a jsme připraveni bojovat,” uvedl na konferenci generál Robin Rand, šéf Velitelství amerického letectva pro globální údery AFGSC (Air Force Global Strike Command).


B-21 Raider je odpovědí amerického letectva na zavádění pokročilých systémů protivzdušné obrany (PVO), resp. prostředků odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial).


Rusko dokáže pomocí prostředků A2/D2 (stíhací letouny, rakety země-vzduch, atd.) kontrolovat vzdušný prostor stovky kilometrů hluboko od svých hranic a především chránit své dělostřelecké/raketové prostředky dlouhého dosahu - ty mohou ničit cíle vzdálené stovky nebo tisíce kilometrů od ruských hranic.

 

B-21 Raider ale nelze chápat jako ultimativní zbraň. Jde de facto o ekonomickou zbraň, která donutí protivníky investovat značné finanční, průmyslové, surovinové a lidské zdroje do výstavby výkonnějších systémů PVO. Strana s robustnější ekonomikou - tedy strana, která je schopna uzbrojit protivníka - vyhrává. 


“Od našich vedoucích představitelů uslyšíte: ´Tři hlavní modernizační priority letectva jsou F-35 Lightning II, KC-46 Pegasus a B-21,” uvedl na konferenci generálporučík Mike Holmes, zástupce náčelníka štábu letectva pro strategické plány a požadavky.  


“Pro naše hlavní programy jednoduše najdeme finanční prostředky a uděláme z nich priority v našem rozpočtu… protože potřebujeme zajistit naší schopnost penetrovat vzdušný prostor protivníka,” dodal Holmes.


Na konferenci se také diskutovalo o podobě B-21, zbraňových systémech i o optimálním počtu letadel. Podle generála Randa letectvo potřebuje minimálně sto B-21. Při takovém počtu lze v jeden okamžik nasadit cca 50 až 60 bombardérů B-21.


“Musíme mít nějaký bod, od kterého se odrazíme,” uvedl na konferenci Rand. “Máme celkově 158 bombardérů B-52, B-1 a B-2 a já si za žádnou cenu nedokáži představit, že americké letectvo a náš národ si může dovolit méně strojů.”


Podle Randa je také rozhodnuto o další důležité vlastností B-21 - z počátku půjde o klasický pilotovaný stroj. Teprve v pozdější fázi se uvažuje o vývoji bezpilotní verze B-21.

 

Jednotková cena B-21 Raider se odhaduje na 550 milionů dolarů. První letka B-21 dosáhne počáteční operační schopnosti v roce 2030. 


Jednou z klíčových zbraní B-21 se stane nová střela vzduch-země LRSO (Long Range Standoff) dlouhého dosahu, která v letectvu nahradí starší střely ALCM (Air Launched Cruise Missile).


Bližší technické podrobnosti o LRSO nejsou k dispozici, vždyť i řada parametrů starších střel ALCM je utajovaná. Dolet střely LRSO je ale odhadován na cca 2000 km. Podle Pentagonu si program LRSO vyžádá 20 miliard dolarů. Střely LRSO vstoupí do služby před rokem 2030.


“Myslím si, že střela LRSO je nejdůležitější součásti modernizačního úsilí (modernizace jaderného arzenálu - pozn. red.), především díky možnosti nasadit LRSO na všechny americké bombardéry B-52, B-1, B-2 a v budoucnu i na B-21 Raider,” uvedl na konferenci generálproučík amerického letectva Jack Weinstein.

 

Zdroj: af.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Strategist Datum: 24.09.2016 Čas: 14:24

Crusader:
Nemyslel jsem výborný výkony, myslel jsem výborný jako zajímavý, špatně jsem se vyjádřil.

avatar
crusader Datum: 24.09.2016 Čas: 13:58

Strategist
Výborný stroj?
Když existuje jen vizualizace a bojové jméno?

avatar
Strategist Datum: 23.09.2016 Čas: 19:32

Raider je krásné jméno pro tento výjmečný stroj. Američanům vymýšlení motivačních názvů hodně jde. Mrzí mě to, že to vypadá jako B2, čekal jsem něco jiného, něco na typ B1 Lancer nebo podobného tvaru, ale vypadá to že se poučili z F 35 lighting a jdou do ověřených technologií z B2 a F 35, místo kompletně nového návrhu. Jedna z nejzajímavějších věcí bude zda Northrop zvládne projekt lépe než Lockheed Martin F 35, ale jak již zde bylo napsáno Northrop to se samokřídly umí. Důležitá je taky velká pumovnice, protože žádné hardpoints na křídlech neexistujou. Také by opravdu neměli kupovat méně než 100 pokud tím chtějí nahradit jak B52 tak B1. Doufám, že se o tomto výborném stroji dozvíme brzy další informace.

avatar
StandaBlabol Datum: 23.09.2016 Čas: 12:16

to crusader

Státní zadlužení Číny je opravdu relativně nízké. Problémem jsou obrovské dluhy podniků (často státních), samosprávných celků a měst. V ekonomickém tisku se to téma objevuje poměrně často, včetně varování, že výše dluhů a hlavně tempo jejich růstu je pro Čínu obrovským rizikem do budoucna. Naposled třeba:
http://byznys.ihned.cz/c1-65443870-nadmerny-rust-uveru-muze-vest-v-cine-k-bankovni-krizi-varuji-experti-nesplaceny-dluh-loni-dosahl-255-procent-hdp

avatar
Todomatch Datum: 23.09.2016 Čas: 12:05

Haló? To je Puškino? Da. Prej teď točilo na Moskvou něco černýho ve tvaru trojůhelníku! Kdy? No teď! Viděli jste to? Neviděli. Myslím na radaru! Taky ne. Pizděc!

avatar
Slavoslav Datum: 23.09.2016 Čas: 10:30

Darkstyle

USA maju z armádneho rozpočtu na sociálne vydavky vyčlenených cca 80 mld. Platy, náborové príspevky, dochodky a neviem cp všetko.

avatar
crusader Datum: 23.09.2016 Čas: 10:03

darkstyle
Mohl byste prosím dát odkaz na vaše údaje o zadluženosti Číny?
Podle mých údajů je na tom mnohem lépe.

Japonsko 229%, Řecko 176%, ....Itálie 132%, Portugalsko 129%, ....USA 104%,......Velká Británie 89% ....EU 85%....Ukrajina 79%.....
Německo 71%.............Slovensko 53%.............Čína 44%....
Česká republika 41 %...................................Rusko 18%

nejlépe jsou na tom Saudská Arábie 6% a Brunei 2,3%

avatar
darkstyle Datum: 23.09.2016 Čas: 00:40

logik..

sory.. tam to s obratnostou bolo hlavne mierene na MIG-29..
jasne, ze mig-31 obratna neni.. pri tak dlhom texte a zmazavaniu casti textov ti potom obcas vyjde nezmysel..

sholva
o radaroch ti napisal logik, nejdem sa tu opakovat..

preco drahe?
ved usa maju rozpocet 500+ miliard realne..

inak uvedomuje si niekto, ze priemerny plat vojaka US army je 100 000 rocne?
a ze 100 000 x 100 000 je len 10 miliard rocne..
takze na platy daju za kazdych 100 000 vojakov "len" 10 mld..
ale oni maju 50x viac..
takze ohanat sa tu platami lebo ich maju vyssie od ruskych alebo cinskych.. je na smiech /netvrdim, ze si to napisal - pozor!!!!/

takze drtivu vatsinu davaju na nakup techniky, udrzbu a vyvoj..
a rusko nato nikdy nemalo ani nebude mat..
Cina nevydrzi..
lebo je zadlzena po usi..
ved za 10 rokov zvysila celkove "statne" zadlzenie zo 145% na 255% HDP
ale ake nizke HDP mala pred 10 rokmi a ake vysoke ho ma teraz..
a nezadlzovat sa zatial nexce..

palo satko
a ukaz mi jednu krajinu, ktora toho schopna je..
aspon v USA sa tim terminom blizia na rozdiel od ostatnych..
pri cene je to na % zvysenia cca rovnake..

avatar
logik Datum: 22.09.2016 Čas: 22:06

Sholva: Zaslon byl dobrej radar, ale byla to PESA technologie. Tu rusové uměli dobře. Ale s PESA nedosáhneš nikdy tý flexibility (a tedy schopnosti nebýt detekován a rušen, schopnosti rušit cizí radar atd...) jako s AESA.

AESA radar vyžaduje výkonné polovodičové prvky, a na tomto poli rusko sice má nějaké výsledky, ale rozhodně ke špičce na světě nepatří tak, jak patřil u PESA radarů.

A co se týče nekoupě F22, tak to nebylo ekonomické, ale politické rozhodnutí. Měli na ně - ale nechtěli ty peníze dát.

Mig31 - tam máš pravdu, ty má jen rusko a kazaši. Hlavně ale Mig 31 není vůbec obratnější než F15, jak tvrdil darsktyle - to letadlo je naopak dosti neobratné. Je to interceptor na zachytávání střel s plochou dráhou letu, výzvědných letadel a bombardérů. Není dělané na obratnost, ale na maximální rychlost a dostup - a to umí dobře. Na souboj se stíhačkama dělanej není - v BVR souboji by díky své horší velkému radarovému odrazu a horší manévrovatelnosti (díky čemuž se těžko vyhne raketě) tahal hodně za kratší konec provazu.

avatar
palo satko Datum: 22.09.2016 Čas: 20:01

Americka schopnost dosiahnut pri vyvoji zbranovych systemov planovane termíny pri planovanych nákladoch je nulova.

avatar
siggi Datum: 22.09.2016 Čas: 19:05

V roce 2030, kdy plánuje Usrael nasadit svoje sračkomety, tak již bude DÁVNO v bankrotu, Fašingtonem bude znít mandarínština a z White Bungalow bude čínská tržnice s prodejem riflí a triček s potiskem Vladimíra Vladimíroviče....:)....tož tak, zdejší sádelnatí ogaři s plochými nohami a velkými břichy....:)

avatar
Sholva Datum: 22.09.2016 Čas: 15:34

darkstyle: 196 nejsou ani dvě stovky, takže ano, slabé dvě stovky. Jinak pokud se nepletu, a co jsem dohledal, tak jich má letectvo k dispozici 183, bo zbytek jsou testovací. A ani nejsou všechny operačně nasaditelné - kvůli nedostatku náhradních dílů, jelikož Lockheed zrušil linku, zašantročil přípravky a jiné problémy.

S MiG-31? Vážně? Já měl zato, že to bylo letadlo výhradně pro sověty a že nikde ke slovu nepřišlo.

Abychom si rozuměli, já vůbec nesnižuji kvality USAF. Jen si dovoluji pochybovat, že si může USA dovolit masivně nakupovat letadlo, které papírově má stát půl miliardy dolarů. Když porovnám s F-22, kde jeden kus přijde sakumprásk na skoro 400 mil. USD, tak mi to přijde nereálné a nesplnitelné. A tím spíš nenakoupitelné v potřebných počtech.

A co Čína? Pokud se Čína ekonomicky udrží, tak USA za chvíli přeroste. Ono s miliardou lidí to není zas tak těžké, zvlášť když si může dovolit jim prakticky neplatit a nechat je otrocky dřít, zatímco Západ tam přesouvá know-how, bo je tam laciná práce.

A k radarům a jejich kvalitě - to už vůbec je k smíchu, to co píšete. Namátkou vám doporučím ke studiu například něco o radaru Zaslon, je to zajímavé čtení - hlavně proto, kdy ho vlastně vyrobili, co uměl a nechám na vás, abyste si zkusil představit, kam se od té doby mohli posunout. Nebo o ruské optotronice. Samozřejmě, že Amíci umí kvalitní radary, ale řeči typu, že mají nejlepší radary na světě, to je hodně silné. Stejně jako tvrdit, že nejlepší je mají Rusi. Nikdo neví, co všechno umí špičkové výrobky těch nebo oněch. Čili jakékoliv prohlášení o nejlepším výrobku je k smíchu.

Jinak, nekritická zaslepenost vlastní dokonalostí je stejně nebezpečná jako podceňování protivníka. Obojího se milý pane darkstyle očividně dopouštíte. Vaše věc.

avatar
Pepin Nešpor Datum: 22.09.2016 Čas: 14:30

Moc me to zajima tesim se. A propo aspon nezvani a konaji. A jestli f-35,f-22,a trebas b-21 je predrazene???! Odpovidam no a?! Platime to? Neplatime! A pro nas jako fanousky techniky jeto dobre zese neco deje a posouvaji se technologie v pred!!!

avatar
logik Datum: 22.09.2016 Čas: 11:41

Ví se alespoň, kolik to bude mít motorů?

avatar
alea206 Datum: 22.09.2016 Čas: 09:17

Vypada to jako B2 protoze udelat evoluci neceho je principielne jednodussi a levnejsi nez neco vyvijet od nuly.

Myslim si ze Raider bude re imaginace B2. Tj. Chci letadlo, ktere se chova / vypada jako B2 ale chci ho od zakladu postavit nejmodernejsimi postupy. Tj. Drak zvenku bude vypadat velmi podobne vnitrek muze byt uplne jiny pocinaje vnitrnimy nosniky (material, tvar, umisteni)

arr