Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americký Kongres schválil rozpočet Pentagonu na rok 2019

Datum přidání 02.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 27 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Senátoři amerického Kongresu se v rekordním čase dohodli na podobě rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok 2019 (říjen 2018 až srpen 2019). Vojenský rozpočet ve výši 719 miliard dolarů, resp. zákon o vojenském rozpočtu pro fiskální rok 2019 NDAA (National Defense Authorization Act), čeká už jen na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: Americké tanky Abrams v Německu; větší obrázek; ilustrační fotka / Public domian

 

Americký Kongres přijímá zákon o vojenském rozpočtu NDAA již 58 roků po sobě. Letos senátoři schválili NDAA před začátkem dalšího fiskálního roku, což bylo poprvé od roku 1997. Obvykle dohady v Kongresu nad vojenským rozpočtem trvají až do pozdního podzimu.


NDAA je schvalován v několika kolech. Nejdříve zákon schvaluje Sněmovna reprezentantů USA (dolní komora Kongresu) a poté Senát (horní komora Kongresu). Následně NDAA podepisuje americký prezident, což se nyní očekává do několika týdnů. Jak Bílý dům, tak obě komory Kongresu jsou pod kontrolou republikánů.


Základní rozpočet Pentagonu pro rok 2019 je 639 miliard dolarů a na financování operací ozbrojených sil v zahraničí (Afghánistán, Irák, Sýrie, Somálsko, Jemen, atd.) je určeno 69 miliard dolarů.


NDAA na 1800 stránkách mimo jiné stanovuje zvýšení počtu vojáků o 15 600 žen a mužů americká armáda posílí o 4000 vojáků, námořnictvo o 7500 námořníků, letectvo o 4000 členů leteckého personálu a námořní pěchota o 100 mariňáků. Zároveň dojde k navýšení platů o 2,6 % (největší nárůst za 10 let).


Zřejmě nejcitlivější část zákona je pasáž o dodávkách F-35 do Turecka. NDAA dočasně zastavuje přesun stíhaček F-35 do Turecka. Dále ukládá ministerstvu obrany (do 90 dní od přijetí NDAA) vypracovat zprávu o celkovém strategickém vztahu s Tureckem, o všech prodejích amerických zbraní do Turecka a o rizicích vyplývajících se zavedením ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do turecké armády. Zákon také požaduje vydání dvou amerických občanů (Andrewa Brunsona a Serkana Golgena), které vězní turecké úřady.


Firma Lockheed Martin již vyrobila první dvě turecké F-35, na kterých začínají cvičit turečtí piloti na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně. Původně letouny měly přeletět do Turecka v listopadu 2019, ale letouny zůstanou v USA až do vyřešení všech kontroverzí mezi USA a Tureckem.


Americký ministr obrany Jim Mattis však varoval, že odstřihnutí Turecka z programu F-35 může zvýšit jednotkovou cenu a opozdit dodávky. „Pokud se turecký dodavatelský řetězec naruší, bude to mít za následek přerušení výroby letadel a opoždění dodávek 50 až 75 F-35. Potrvá zhruba 18 až 24 měsíců, než se najde nový výrobce dílů a obnoví se výroba,“ varoval Mattis.


Klíčovou částí NDAA je také opuštění tvrdého postoje proti čínským firmám, zejména proti technologickým gigantům ZTE a Huawei. Zákon sice požaduje větší kontroly ale nezakazuje vládním úřadům a firmám nakupovat od čínských firem zboží a služby nebo těmto firmám prodávat americké součástky. Jde o ústupek Donaldu Trumpovi, který požadoval zmírnění postoje proti jmenovaným čínským firmám.


Nyní pár čísel, která prosákla do médií NDAA vyhrazuje 40,8 miliardy dolarů na nákup nového vybavení pro „překonání krize ve vojenském letectví“ (zvýšení počtu bojových letek z 55 na 58), 17,7 miliardy dolarů na opravu vojenské techniky americké armády nebo 23,5 miliardy dolarů na modernizaci a opravy budov a další vojenské infrastruktury.


Zákonodárci mimo jiné souhlasili s nákupem 77 nových stíhaček F-35, 15 vzdušných tankerů KC-46A Pegasus nebo s investicí 129 milionů dolarů na modernizaci motorů dopravních letadel C-130 Hercules. Letectvo si naopak ponechá svůj radarový letoun E-8C (Joint STARS) a zruší program jeho náhrady.


NDAA dále povoluje stavbu čtvrté letadlové lodě třídy Gerald R. Ford (CVN-81), která vstoupí do služby v roce 2030. Dále zákon schvaluje stavbu tří pobřežních lodí LCS, šesti torpédoborců a dvou útočných ponorek třídy Virginia. Současně námořnictvo investuje 200 milionů dolarů do modernizace loděnic, kvůli očekávanému zahájení stavby nových ponorek třídy Columbia v letech 2022 až 2023.

 

Přesnější seznam nakupovaných zbraní bude znám až po zveřejnění zákona NDAA veřejnosti.

 

Zdroj: Military TimesThe Hill

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gibon Datum: 07.08.2018 Čas: 20:39

Je celkom mozne, ze Turecko by na tie F35 ani nemuselo mať :-)

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/479568-turecko-sa-ruti-do-neznama-vynosy-dlhopisov-prekrocili-20/

avatar
RiMr71 Datum: 06.08.2018 Čas: 15:42

...i když pominu toto tvrzení jako takové, prostě ho budu ignorovat - opět mě zajímá, jakým způsobem k tomu vašemu scénáři USA potřebuje NATO, aby ho mohlo zneužít?

avatar
nedy68 Datum: 06.08.2018 Čas: 13:44

RiMr71
Bylo to myšleno např. kde chce mít USA základnu, něco se semele. Třeba Kosovo. A kolem Ruska je toho dost. Turecko to vidí jak to prochází a dělá si to po svém, Tím neobhajuji Krym a pod.

avatar
shal Datum: 03.08.2018 Čas: 22:33

Moc doufám, že jediné místo, kde si Turci sáhnou na F-35 bude americká základna.

avatar
Jara Datum: 03.08.2018 Čas: 21:55

Rase Jo jen mě zajímalo v jakém je to stádiu,případně jak to pokračuje,vy býváte ten pravý na podobné info, díky

avatar
Jirosi Datum: 03.08.2018 Čas: 21:54

Proxy: Po tolika letech vymývání mozku lidem od dětí, těžko něco dělat. Ale za tohle mohou jejich vlastní elity. Když chceš všechno většinou nedostaneš nic.

Bohužel, svět má i jiné problémy. Sice by bylo skvělí kdyby vše fungovalo jako na drátkách, ale bohužel je to boj o to kdo přežije. Zrovna Turecko překročilo už tu neviditelnou hranici i z pohledu USA.

avatar
Proxy Datum: 03.08.2018 Čas: 21:19

Určitě by na tom byli lépe, kdyby se dokázali sjednotit v nějakém silném a funkčním státě. S Izraelem mi šlo konkrétně a přístup ne-islámských států k rezoluci 181 OSN a o vojenskou podporu izraelské nezávislosti. Pokud by islámský svět výsledek hlasování akceptoval, měli by se dnes asi lépe, ale o mírové soužití ze dne na den si nedokáži představit.

Každopádně byli v situaci ustoupit, nebo vojensky se bránit a prohrát proti ne-islámsky vyzbrojenému Izraeli. Místo aby OSN došláplo na boje o Jeruzalém se jim posílají zbraně, což si myslím vypovídá o celkem zaujatém postoji OSN od začátku. A existence Izraele bude akorát tyhle nepokoje podporovat. Ani jedna strana neustoupí. Hlavně mi šlo o kontext, kdy do jedné země se jede osvobozovat od diktátora a v druhé zemi se s diktátory přátelí, protože ropa musí být. Například Erdogan se chová absurdně, ale Turecko je pro NATO důležité.

avatar
Jirosi Datum: 03.08.2018 Čas: 19:23

Proxy: "kdyby v následných konfliktech nedošlo k přímé a nepřímé podpoře, která vedla k vítězství a ukotvení Izraele."

Ti muslimové taky neválčily zrovna se svými vlastními zdroji. A do válek a nadějí jim dávala podpora velmocí. Bohužel se stali obětí studené války, ale to do dnes nepochopily.
Vybrali si sami nikdo je nenutil. Dávno mohli mít svůj stát, svůj klid, svoji ukázku svých možností. Hold si zvolily bídu a utrpení. To není ani naše, ani vina Izraele.

avatar
Proxy Datum: 03.08.2018 Čas: 19:08

OT:
Principem poválečného rozhodnutí OSN mělo být mírové soužití a neutralita. Samozřejmě lidé se nejsou schopní dohodnout a pranice o Jeruzalém nejsou nic nového. „Západní“ část OSN díky svému vlivu rozdělení odhlasovala, což bych osobně akceptoval jako neutrální řešení (z pozice Muslimů ale asi těžko), kdyby v následných konfliktech nedošlo k přímé a nepřímé podpoře, která vedla k vítězství a ukotvení Izraele.

Válka nikdy vlastně neskončila, kompromis nejsou schopní najít a Západ pokračuje v ozbrojování Izraele. O svobodě je to jen zřídka, spíš o spojencích (což platí pro většinu velmocí). A těžko dojde někdy k míru, když na obou stranách dochází k neustálému zbrojení a napadání. Je to smutné a vzhledem k povaze lidí to bude pokračovat, dokud bude jedna strana území okupovat.

avatar
Rase Datum: 03.08.2018 Čas: 17:59

Jara:
pokud jde o Altay, tak teprve nedávno dojednali že motor bude Ukrajinský, nemůžeme čekat zázraky. Kdo ví, kdy vůbec postaví první sérii - ta bude mít nejspíš motory z Ukrajiny, a dál se uvidí jak půjde jejich domácí výroba. Korejci ale taky mají s licenční výrobou problém a i další várka K-2 bude mít MTU z Německa. Osobně jsem u Turků docela pesimista a myslím si, že projekt dají k ledu a dál budou řešit hlavně modernizaci současných strojů. U stíhaček to bude asi stejné a místo F-35 budou jen dál dokupovat náhradní díly k F-16 co už mají... zkrátka nemají peníze

avatar
Jara Datum: 03.08.2018 Čas: 16:09

V čem je Izrael nelegální?? Co je to zas za žvásty? Izrael vznikl jak vznikl a svojí existenci si tvrdě vybojoval, má co si zaslouží.

avatar
Jirosi Datum: 03.08.2018 Čas: 16:06

nelegálního Izraele?? To je zase co za výkřik do tmy?

avatar
Proxy Datum: 03.08.2018 Čas: 15:55

Ty LCS mě také zarazily. Jinak souhlasím s NATO a Tureckem (Erdoganovi čistky jsou celkem absurdní), ale vzhledem k evropské toleranci Šáríi v zemích jako Saúdská Arábie nebo přímé podporování nelegálního Izraele je to business as usual... :(

avatar
Jara Datum: 03.08.2018 Čas: 14:34

Doufám že jim nakonec F35 nedají....

Rase
Už nějaký Altay s ukrajinským dvoutaktem jezdí?

Rimr71
Nemáte francouzského šéfa, že jste na ně tak alergický?

avatar
RiMr71 Datum: 03.08.2018 Čas: 13:46

"pobyt v alianci jen zneužívá. Učí se od USA"


...zatím nejlepčí hláška - tož, jak konkrétně USA zneužívá pobytu v NATO? TO mě fakt zajímá a natotata...

arr