Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americký seržant Robert Bales se zodpovídá za zabití 16 afghánských civilistů

Datum přidání 05.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech začal ve Spojených státech ostře sledovaný proces se seržantem americké armády Robertem Balesem. Seržant Bales je obviněn z vraždy 16 afghánských civilistů, včetně žen a dětí. Při předběžném slyšení bude vyšetřovací důstojník armády rozhodovat, zda Bales půjde před vojenský soud. V případě prokázání viny Balesovi hrozí doživotí nebo dokonce trest smrti.

Robert Bales

Foto: Seržant Rober Bales je obviněn z vraždy 16 afghánských civilistů / Army.mil


Oč v procesu běží? Seržant Robert Bales, ženatý a otec dvou dětí, je obviněn z toho, že 11. března tohoto roku se svévolně vzdálil ze základny v jižním Afghánistánu. Bales byl při odchodu vyzbrojen svou karabinou M4 včetně granátometu.

 

Bales je obviněn, že v noci z 10. na 11. března sám zaútočil na civilisty ve vesnicích Balandi a Alkozai. Po jeho řádění zůstalo 16 afghánských civilistů mrtvých, z toho 9 dětí. 11 obětí bylo dokonce členy jedné rodiny. Šest dalších obětí bylo zraněno a některé oběti se seržant Bales snažil spálit.

 

Předběžné slyšení začalo v pondělí a jeho délka byla stanovena na 14 dní. Vyšetřovací důstojník rozhodne, zda jsou předložené důkazy natolik závažné, aby Bales šel před vojenský soud. Část slyšení bude probíhat také v noci, aby mohla být zprostředkována on-line videokonference se svědky z Afghánistánu.

 

Video: Popis vražedného řádění z osudové noci z 10. na 11. března / YouTube


Toto slyšení je důležité pro nás pro všechny, abychom zjistili, co vláda může skutečně dokázat,“ říká John Henry Brown, obhájce obviněného. „Úkolem obhajoby je získat co nejvíce informací. To je to, co je naším cílem v rámci přípravy na velmi pravděpodobný vojenský soud,“ dodává obhájce.

 

Nesmyslné a iracionální počínání seržanta Balese vyvolalo v Americe diskuzi o vlivu neustálého bojového stresu na vojáky. V tomto směru vám můžeme doporučit náš podrobný článek o účincích stresových situací na psychiku člověka „Lidský faktor v extrémních situacích.

 

Ač se obhájci v tomto směru odmítají vyjadřovat, je jisté, že se pokusí založit obhajobu na špatném duševním zdraví Balese. To ho sice nemůže zprostit viny, ale mohl by tak uniknout trestu smrti.

 

Další z advokátů Balese, civilní advokátka Emma Scanlan, říká, že žalobci budou chtít „zúžit otázky“ jen na dny mezi 10. a 11. březnem. Scanlan k tomu však dodává: „Věříme, že problém je mnohem širší.“


Záhadou je, jak bylo zmíněno výše, motiv vražedného jednání. Podle manželky Karilyn měl mít Bales před rokem finanční problémy a také měl být zklamaný z toho, že nezískal povýšení.

 

Video: Co se stálo tomuhle vojákovi, ptá se zpravodajství stanice ABC News. V roce 2007 měl seržant Robert Bales pronést po akci, kdy pomáhal chránit sestřelený vrtulník, následující slova, (0:55):“ Nikdy jsem nebyl více hrdý na tuhle jednotku než ten den, a to pro jednoduchý fakt, že jsme rozlišovali mezi neřády a civilisty. Potom, co jsme skončili, jsme pomáhali lidem, kteří se nás tři nebo čtyři hodiny předtím snažili zabít. Myslím si, že to je skutečný rozdíl mezi tím být Američan oproti tomu být neřádem, jako někdo, kdo vystaví své rodiny nebezpečí, jako bylo tohle. / YouTube

 

Podle advokáta Browna je očividné, že tohle nemůžou být důvody pro vysvětlení vražedného počínání. Dodává však, bez bližšího upřesnění, že Bales měl v dřívějším nasazení v Iráku prodělat traumatický incident, který u něj vyvolal „obrovské deprese“. 

 

Brown rovněž tvrdí, že seržant si ze samotného řádění nepamatuje nic nebo jen málo.  Je očividné, že obhájci budou chtít svalit vinu za vražedné jednání na posttraumatickou stresovou poruchu PTSD. Opět doporučujeme náš další článek o PTSD „Válečný stres způsobuje předčasné stárnutí vojáků.

 

Ať byl Bales příčetný nebo nikoliv, je velmi pravděpodobně, že k vojenskému soudu dojde a bude odsouzen. Advokáti se tak budou bít za to, aby Bales nebyl odsouzen k smrti.

 

Je zde ještě jeden důležitý faktor, a to veřejné mínění v Afghánistánu a vůbec politický dopad celého případu. Je jasné, že pokud obžalovaný dostane mírný nebo dokonce žádný trest (což je ale krajně nepravděpodobné) bude to mít pro Spojence v Afghánistánu tragické následky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 08.11.2012 Čas: 16:31

Matej Szekeres: Zatímco komentování komentářů je rozhodně užitečnější ;)

avatar
Matej Szekeres Datum: 08.11.2012 Čas: 12:33

To: Ondřej Lacina
Máte 100%tnú pravdu. Neporebujete turnus v Afghanistane. Potrebujete sa prestať vyjadrovať k veciam, o ktorých očividne nemáte prehlad.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 07.11.2012 Čas: 12:21

liberal shark: K tomu, aby člověk řekl o masakru 16 civilistů, kterej nebyla žádná nešťastná náhoda nebo omyl, nepotřebuje žádnej turnus v Afghánistánu ;) Neřikám jak ho odsoudit, od toho jsou jiný, povolanější. Jen řikám že to co udělal doopravdy našim jednotkám tam nepomohlo ani co by se za okousanej nehet vešlo.

avatar
liberal shark Datum: 07.11.2012 Čas: 10:20

To: Ondřej Lacina
Napřed si zkuste odkroutit dva tři turnusy v Afghánistánu a pak můžete soudit druhé ...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.11.2012 Čas: 19:48

asfd: Protože to je k prospěchu naší země. Při těch rekonstrukčních, stavitelských a mnoha jiných pracích že podílejí české firmy. Hlavně strojírenství atd. Česká republika z toho samozřejmě něco má, Zadarmo ani kuře nehrabe.

avatar
palo Datum: 06.11.2012 Čas: 19:27

takze co z toho vyplyva? treba vrazdit v skupinkach!

avatar
Left Datum: 06.11.2012 Čas: 18:37

Jsme tam i kvůli (naší) bezpečnosti.

avatar
asdf Datum: 06.11.2012 Čas: 17:39

a kcemu je to k prospechu nasi zeme ? proc za ty prachy nemuzem stavet tady ? az tam budem kvuli bezpecnosti tak to pochopim bohuzel nejsme...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.11.2012 Čas: 17:36

asfd: To že se tam stavíme školy, nemocnice, studny, čističky vody a podobný životu nezbytný projekty, neni tak tak nová věc.

avatar
Left Datum: 06.11.2012 Čas: 17:09

A je to tu zase :(

avatar
asdf Datum: 06.11.2012 Čas: 15:07

Ondrej Lacina: jakou praci narodu ? co tam delaj ? kcemu to je ?

avatar
Standa Datum: 06.11.2012 Čas: 13:34

Ono nám to přijde, že to je hrůzná věc, ale jen protože jsme se to mohli dozvědět z médií. Podobné chování provází válečné konflikty od nepaměti. Dřív to byla zkrátka součást tažení, dnes to je v době humanismu válečný zločin. Když byla ve Vietnamu cizinecká legie s bývalými SS, kteří se s tím nemazali, tak je skoro zlomili, než se dostalo na světlo, jakým způsobem bojovali a stáhli je. Humanismus ve válce příliš místo nemá. Já to nehájím, ale podáváním rukou se válka nevyhraje.

avatar
Matej Szekeres Datum: 06.11.2012 Čas: 08:54

To: Ondřej Lacina
Myslím, že takéto zjednodušovanie je vysoko nemiestne až primitívne. Je to ako povedať, že jeden samovražedný atentátnik talibanu pokazil dlhoročnú snahu ANA. Teraz ide o to, aby z toho boli adekvátne vyvodené dôsledky. Lebo nie samotný incident, ale zlé (neprimerané) rozhodnutie súdnych orgánov by v tomto prípade mohlo mať fatálny dopad.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.11.2012 Čas: 08:41

Ten debil zkrátka posral léta tvrdý práce desítek národů..

arr