Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Americký stíhač pro elektronický boj EA-18G Growler

Datum přidání 21.03.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Letouny určené pro elektronický boj jsou na moderním bojišti téměř nepostradatelnou součástí. O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit při koordinovaných leteckých útocích předcházejícím invazi do Íráku. Americké námořnictvo navíc nedávno začalo do výzbroje zařazovat letouny specializované právě k elektronickému boji – EA-18G Growler.

EA-18 Glower

Foto: Growler s plnou výzbrojí

Od 2. světové války

Letouny určené pro elektronický boj lze najít daleko v historii letectví. Snahu o zmatení nepřítele lze vystopovat až do 2. světové války zejména v souvislosti s radary a zařízeními pro přesný shoz bomb. Od té doby je pochopitelně snaha zjistit o nepříteli, co nejvíce informací a naopak o sobě jich prozradit, co nejméně.

 

Jedním z prvních letounů určených pro elektronický boj z palub letadlových lodí byl americký A-1 Skyraider, který byl zařazován do výzbroje od roku 1945. Vývoj dále pokračoval postupně až se dostal k dnes do výzbroje stále zařazenému letounu EA-6B Prowler, který slouží taktéž jako svůj předchůdce z palub letadlových lodí. Jedná se o podzvukový letoun vyvinutý z A-6 Intruder. Ten byl vyvinut primárně jako palubní letoun určený pro útoky na pozemní cíle, průzkum, ale také jako vzdušný tanker.

Náhrada za EA-6B Prowler

S přibývajícím věkem provozovaných EA-6B Prowler se samozřejmě objevila otázka jejich nástupce. Znovu rozjet výrobu letounu s konstrukcí na úrovni šedesátých let se však nikomu nechtělo. Proto padl návrh na výrobu letounu konstrukčně odvozeného z již existující dvoumístné verze F/A-18 Super Hornet, který již z palub amerických letadlových lodí operuje. Výhodou provozování podobných typů navíc může námořnictvo svým způsobem ušetřit a využít stávajících zařízení.

 

EA-6B ProwlerPředchůdcem EA-18G je EA-6B Prowler

 

Další výhodou EA-18G Growler, jak se nový palubní letoun určený primárně pro elektronický boj jmenuje, je jeho výkon. Jedná se o nadzvukový letoun, který může s ostatními takříkajíc držet krok. Vedle toho je letounu ponechána schopnost nesení střel vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder pro vlastní obranu a také AIM-120 AMRAAM.

Primární určení: SEAD mise

Hlavním úkolem novách  EA-18G Growler je plnění SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses) misí. Jedná se o mise určené zjednodušeně řečeno k potlačení vzdušných obranných prostředků nepřítele (u nás se pro ně vžilo označení PVO).

 

Možnosti použití letounu je v případě útoku hned několik. Buď letoun zajišťuje útok sám nebo poskytuje rušením a prostředky elektronického boje (například klamáním nepřítele větším počtem neexistujících útočících letounů) ochranu ostatním letounům. V případě útoků je letoun vybaven AGM-88 HARM a AGM-154 (o něm byla zmínka v nedávném článku k nástupci Tomahawku).

 

EA-18 GlowerFoto: Vedle výzbroje létá Growler standardně s dvojicí přídavných palivových nádrží

 

AGM-88 HARM  je určená k ničení důležitých prostředků PVO nepřítele jako například samotných baterií raket země-vzduch a zejména radarů. Ty je přitom schopna sama vyhledat a zasáhnout s minimálním přičiněním posádky letounu.

Vybavení pro elektronický boj

Hlavní výzbrojí určenou pro elektronický boj je rušící systém AN/ALQ-99. Ten se skládá ze tří součástí, které jsou také samostatně k letounu navěšeny. Přijímač zařízení s anténami se nachází přímo pod trupem. Samotné rušiče pro vysoké frekvence se pak nachází pod křídly na každé straně letounu. Nutno podotknout, že toto zařízení je hlavní zbraní letounu a z pochopitelných důvodů toho o něm moc nevíme. S jistotou můžeme říci jen to, že zajišťují příjem signálů, rušení a případně také protiakci.

 

Dalším zařízením je určené pro širokopásmové přijímaní radarového záření. To je instalováno na koncích obou křídel. K zachycení nepřátelských sil by měl dále sloužit přijímač AN/ALQ-218 umístěný na místo kanónu. Pod křídly je dále umístěno zařízení AN/ASQ-228 ATFLIR  určené k zamíření cíle pro další útočící letouny. Vedle toho je EG-18G Growler vybaven radarem AN/APG-79 typu AESA (Active Electronically Scanned Array).

 

EA-18 GlowerFoto: Takto startuje Growler - z katapultu a s forsáží

 

EA-18G Growler je tak pro americké námořnictvo velkou posilou. Oproti svému předchůdci je podstatně výkonnější a má i širší vlastnosti vlastní ochrany. Zbraňové systémy jsou úměrně tomu a současným požadavkům modernizovány a letoun je schopen mnoha různých úkolů.

 

Jen namátkou lze zmínit sběr informací, rušení, ale dokonce i vysílání klamných informací. Vedle toho je však schopen sám zaútočit a postarat se o vlastní bezpečnost a to v krajním případě i použitím střel středního doletu.

 

Jedno z ideálních použití Growlera se tak nabízí při koordinovaném leteckém útoku. Při něm poletí vpředu a bude rušením znesnadňovat součinnost obranných prostředků nepřítele. Ten se nedozví o útoku na něj buď vůbec nebo bude natolik zmaten, že nebude moci adekvátně zasáhnout.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr