Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Anarchie stále bují ve Středoafrické republice

Datum přidání 10.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku (SAR) poukazují na stále trvající anarchii v tomto státě. O problému se podle agentury Reuters zmínil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun během krátké návštěvy země. Rada bezpečnosti OSN je připravená schválit vyslání 12 000 vojáků mírových sborů, kteří nastolí v zemi pořádek.

Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku

Foto: Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku. / Voice of Amerika


Jednotky Organizace spojených národů by však do Středoafrické republiky měly přijít nejdříve v září. Panují tak obavy o bezpečnost obyvatelstva a stabilitu země v nadcházejících měsících, kdy přítomnost vojáků a jejich síla je po odchodu čadských jednotek silně oslabena. Prozatím tak Evropská unie pošle ke konci dubna 800 svých „peacekeeperů“.

„Kruté zločiny jsou páchány v této zemi,“ cituje server Strategic culture foundation z proslovu Pan Ki-muna v SAR a pokračuje: „Etnicko-náboženská čistka je realitou. Většina členů muslimské menšiny utekla.“ Během toho vnitřního konfliktu bylo od listopadu minulého roku zabito kolem 2000 lidí a desítky tisíc dalších opustily své domovy ze strachu před boji a násilím.

Nynější konflikt v SAR začal přibližně před rokem, kdy rebelové z převážně muslimských milic Seleka získali moc v zemi, kde se převážná část obyvatelstva hlásí ke křesťanství. V té době docházelo k páchání násilí vojáky i dalšími militanty na civilním obyvatelstvu. Vznikla tak křesťanská milice anti-balaka, která chtěla civilisty chránit. Však nyní sama čelí obvinění z masakrů, znásilňování i dalších zvěrstev, kterými se bohužel africké konflikty „proslavily“.

 

Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republikuFoto: Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku. / Reuters

 

Situaci měly stabilizovat dva tisíce francouzských a šest tisíc afrických vojáků. Tento cíl se jim prozatím nepodařilo splnit a v zemi panuje stále chaos, který vytváří další mrtvé i uprchlíky. Bohužel i „modré přilby“ se stávají terčem kritiky. Jednotky Čadu zemi opustily poté, co byly obviněny z masakru 30 civilistů.

 

Napětí se nevyhýbá ani hlavnímu městu Bantuj, kde dochází k střetům mezi různými skupinami militantů. O tomto víkendu například člen Seleky za bílého dne pobodal vojáka národní armády SAR. Skupina anti-balaka byla umístěná Africkou unií na její list teroristických organizací. Pro muže v modrých přilbách je tak situace v zemi velice komplikovaná, výbušná a těžko zvladatelná.

Za zmínku jistě stojí, že o vyslání vojáků a techniky do Středoafrické republiky požádal Českou republiku i předseda OSN Ki-mun. Armáda ČR může nasadit až 250 vojáků, diskutuje se také o vyslání dopravních vrtulníků.

 

Zdroj: Reuters, Strategic culture foundation

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 11.04.2014 Čas: 16:37

No jo no, každá civilizace jednou skončí. Jednou si lidé v budoucnosti budou klepat na čelo že jsme se nechali zevnitř rozložit Islámem přesto že jsme se mohli poučit z příkladu starého Říma který zase rozložilo úplně stejně Křesťanství. Možná proto historikové říkají že z historie se prostě poučit nedá, protože kdo nezažil ten neuvěří.

Ale teď už konstruktivní dotaz, kdo přesně budou ti vojáci vyslaní EU? EU přece žádné vlastní vojáky nemá.
Jinak nasazeních našich vojáků mi přijde jako zbytečné utrácení peněz které by měli jít na ochranu státu. Zcela upřímně přiznám že bezpečí Středoafrické republiky je pro mě až na xtém místě.

avatar
Voodoo Datum: 10.04.2014 Čas: 13:09

Petr M: S tím se bohužel nedá nic jiného než do posledního písmene souhlasit. To snad radši ať nás zabere to Rusko. Tam muslimové nemají šanci.

avatar
Petr M Datum: 10.04.2014 Čas: 12:18

Stejné jako obvykle, islamisté ve jménu Aláha začali dělat bordel, převzali moc v zemi, začali linčovat, zabíjet nemuslimy, není se čemu divit, že se to většině obyvatel nelíbí a snaží se bránit proti muslimskému teroru.
Nábožesnké složení SAR.
animismus (35%), protestantství (25%), římské katolictví (25%), islám (15%).

pozn. černá budoucnost.
Horší bude, až začnou islamisté dělat bordel v Evropě, kdysi křesťanské. Mešity v EU rostou, jak houby po dešti, Za podpory EU probíhá doslova muslimská kolonizace, která přinese za pár desítek let nejspiš občanskou válku, kterou nemuslimové za podpory silně zbrojících států Perského zálivu, Turecka, Iránu atd. nejspiš prohrají, bude zde zavedono právo šaría, a Evropská unie, bude li ještě existovat se přejmenuje třeba na Muslimská Unie.

Muslimové se oproti vymírajícím bělochům rychle množí, v Africe jim k životu stačí chajda, několik koz a studna, v Evropě mají štědrou podporu státu, vysoké sociální dávky, viz i u nás vláda před pár měsíci zavedla pobírat dávky i cizincům a jejich rodinám, kteří zde nemají trvalý pobyt...

Konec civilizované Evropy, jak ji známe dnes, nejspiš nepřinese 3. sv. válka, i když ji nevylučuji, ale šířící se Islám.

arr