Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Anatomie výbuchu sarinové bomby, část 1.

Datum přidání 01.05.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 135 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Skupina investigativních žurnalistů Bellingcat ve dvoudílném článku Anatomy of a Sarin Bomb Explosion popsala princip fungování sarinové bomby a účinek sarinu na živou sílu. Podle jedné z teorií právě bojový plyn sarin způsobil smrt více než stovky lidí v syrském Chán Šajchúnu.

Foto: Americká sarinová bomba Weteye (obr. z roku 1964). Poslední kus této bomby byl zlikvidován v roce 2001 v rámci mezinárodní Úmluvy o chemických zbraních (1997). / Public Domain

 

Nervově paralytické otravné látky

Nervově paralytické otravné látky (NPL), mezi které patří Sarin i VX, dělíme na dvě skupiny. Látky typu G (sarin, soman, tabun cyklosarin) a látky typu V (VX). Jejich použití se liší od bojového cíle.

 

 

Látky typu G se používají především k útoku - dočasně kontaminují prostor a vyřadí živou sílu nepřítele před útokem. Tyto látky jsou středně stálé, takže v době útoku již jsou v nízké koncentraci nebo je prostor už čistý.


Látky typu V se používají ke kontaminaci území v hloubce nepřítele s cílem přerušit jeho zásobování nebo ochromit letiště či velitelské uzly. V obraně se látky typu V používají k zakrytí mezer v obraně.


Cílem sarinových bomb je produkce mraku sarinového aerosolu (velikosti částic od 10 nm do 10 µm). Naopak nervová bojová látka VX usmrcuje lidi především kontaktem kůže a kontaminovaného povrchu. Proto se VX rozprašují do okolí ve formě větších kapiček.


Chlor se poprvé použil v první světové válce. Jde vlastně o první chemickou bojovou látku nasazenou ve velkém měřítku. Jeho taktika použití je podobná jako u sarinu, ale účinnost chloru je oproti sarinu minimální. Chlor je dusivá otravná látka a jeho účinky na organismus jsou oproti sarinu jiné.


Při prvním použití chloru u belgické obce Yper vypustili Němci na 5 km úsek fronty 270 tun chloru - ten zabil odhadem 1500 lidí (některé zdroje uvádějí 5000 lidí). K vyřazení živé síly na 1 km2 prostoru je potřeba rozprášit minimálně 10 t chlóru.


Doba kontaminace chloru je zhruba poloviční oproti sarinu - záleží na síle větru, teplotě, vertikální stálosti atmosféry, atd.


Složení náplně sarinové bomby

Sarin byl objeven již roku 1939 v Německu Schraderovou skupinou. Byl pojmenován na počest svých objevitelů, kterými byli Schrader, Ambros, Ritter a Linde.


V letecké bombě je sarin přítomný v kapalné formě. Náplň bomby ale není složená pouze z čistého sarinu - při výrobě není prakticky možné vyrobit čistý sarin a žádná ze známých bomb čistý sarin nepoužívá.


V náplni nejdeme další složité chemické látky z období výroby sarinu nebo vzniklé následnou reakcí v náplni. “Parazitní” chemické látky mají často větší stálost než sarin, proto je lze objevit v místě útoku a využít jako důkazní materiál.


Pro představu - v náplni najdeme např. methylfosfonyldifluorid (DF) a isopropylalkohol. Reakcí DF a isopropylalkoholu (nebo vody) vzniká fluorovodík (HF) a další produkty.


V náplni najdeme i nečistoty z výroby sarinu nebo látky vzniklé degradaci sarinu (sarin rychle degraduje za přítomnosti vlhkosti) - kyselinu isopropylmethylfosfonovou (IMPA), která se dále rozkládá na kyselinu methylfosfonovou. Dále v náplni najdeme nejrůznější přísady, jako zachytávače kyselin, antikorozní inhibitory (hexamin, tributylamin), atd.


Při vyšetřování lze také odhalit chemické sloučeniny nálože, která má za úkol vytvořit sarinový aerosol a roznést ho do okolí.


Konstrukce sarinové bomby

Pro účinné rozšíření sarinu je nutné určit správný poměr mezi sílou nálože a chemickou náplní. Příliš malá nálož vytvoří málo aerosolu - ten je sice extrémně smrtící, ale pouze v bezprostřední blízkosti. Pokud je nálož příliš silná, dojde ve velké míře k rozložení sarinu - ten se začíná rychle rozkládat při teplotě varu 150 °C.


Tloušťka a síla pouzdra jsou klíčovými faktory ovlivňující velikost nálože sarinové bomby. Proto jsou klasické letecké pumy se sarinem mnohem účinnější, než dělostřelecké projektily, které mají obecně mnohem robustnější konstrukci.  


Například americká sarinová bomba MC-1 Sarin potřebovala k rozmetání 100 kg sarinu nálož o hmotnosti 6,8 kg (hmotnost zahrnuje nálož, obal a další komponenty). Další americká sarinová bomba Mk94 obsahovala 49 kg sarinu a nálož o hmotnosti 7,3 kg. Bomba Weteye pak obsahovala 149 kg sarinu a 27 kg těžkou nálož. Údaje o sovětských chemických bombách nejsou k dispozici.  


Chemické bomby s nezamořujícími (rychle degradujícími) bojovými plyny (např. sarin) kvůli lepšímu šíření aerosolu explodují na zemi nebo v blízkosti země - tak nehrozí únik aerosolu pomocí svislého proudění vzduchu výše do atmosféry. Podle Bellingcatu všechny americké sarinové bomby měly nárazovou roznětku pro explozi na zemi.


Naopak bomby se zamořujícími bojovými plyny (VX) explodují ve větší výšce pro maximální rozptýlení větších kapiček.


Výbuch sarinové bomby

Po dopadu bomby na zem nálož rozmetá sarin v podobě aerosolu, pár i velkých kapek do okolí.


Nálož je uzpůsobená pro maximální produkci aerosolu, protože tak má sarinová bomba největší účinek na živou sílu. Část sarinu se výbuchem přemění na páru a část se nevyhnutelně rozloží na neúčinné látky.


Část kapalného sarinu zůstane v kráteru po výbuchu nebo ulpí ve vyvržené půdě po explozi. Výbuch do okolí rovněž vyvrhne velké kapky sarinu, které se vstřebají do různých typů povrchů, jako je půda, beton nebo dřevo. Stopy sarinu zůstanou rovněž na úlomcích těla bomby.


Jakým způsobem bude nakonec sarin roznesen do okolí záleží na konstrukci bomby i místních podmínkách - místu dopadu, povětrnostních podmínkách, okolní teplotě, tlaku vzduchu, atd.


Aerosol je unášen větrem a jeho částečky se časem ve vzduchu vypaří nebo dosednou na povrch. Vzhledem k malým rozměrům kapiček (10 nm do 10 µm) sarinový aerosol nemá na zemi nebo různých površích velkou koncentraci - nejúčinnější je, pokud přímo ve vzduchu zasáhne živou sílu.


Páry jsou rovněž unášeny větrem. Čím déle jsou unášeny, tím více se ředí ve vzduchu. Aerosol i páry jsou těžší než vzduch takže klesají do níže položených míst - pokud není v okolí nějaké stoupavé proudění vzduchu.


Vysoké koncentrace par pak mohou být absorbovány porézními materiály, jako je beton, dlažba, pískovec, sádrokarton, atd. Například při vyšetřování chemického útoku v Sýrii v roce 2013 vyšetřovatele objevili stopy sarinu v pryžových těsněních oken. V blízkosti výbuchu zůstanou také po dlouhou dobu látky, které vznikají tepelným rozkladem sarinu - ty mají většinou delší životnost než samotný sarin.


Podle studií americké armády 99 % sarinu bude pryč během 2,5 až 24 hodin. Sarin se z prostředí vytrácí především pomocí hydrolýzy (kontaktem s molekulami vody).  Jde však o časy orientační a nadsazené - znamenají kontaminaci sarinem za nejvhodnějších podmínek. Délku kontaminace zásadně ovlivňuje teplota, vlhkost vzduchu, vertikální stálost atmosféry (nejvhodnější je použití při inverzi, kdy je studený vzduch dole a teplý nahoře).


Sarin ulpělý na povrchu rychle vysychá a chová se jako pára. Rychlost uvolňování sarinu z povrchů ovlivňuje okolní teplota. Studie americké armády například ukázala, že po 4 h při pokojové teplotě zmizí z koberce 95 % kapalného sarinu.

 

Další důkazní materiál představují fragmenty z exploze. Pokud se fragmenty zaboří do nějakého suchého neabsorpčního povrchu s neutrálním pH, zůstává sarin na fragmentech po dobu několika hodin. Podobné fragmenty představují nejlepší způsob, jak mohou vyšetřovatelé několik hodin po incidentu najít skutečný sarin kolem místa výbuchu.


V pokračování popíšeme účinek sarinu na živou sílu.

 

Zdroj: Bellingcat

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tom75 Datum: 04.10.2017 Čas: 22:28

https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=450985&sId=&mId=
Hm proruskej platek snad mi nechtej namluvit ze za utokem stojej demokrati z usa

avatar
Olivav Datum: 05.05.2017 Čas: 07:59

logiku,

překrucuješ. Presumpce neviny. Druzí musí dokázat že tam ZHN byly, protože Sadáma obvinili. Takže to nepřekrucuj.

Jaký Idnes, Blisty apod... Já tyto zdroje neuváděl jen jednou neviditelného psa a to nešlo o Irák. navíc ty jsi tady vytáhl novinky a spol.

Proder se člověče. Když někoho obviním tak mu to musím dokázat. Nebo západ už nemsí nic jen něco štěkne a pak si s právem vytře zadek? Irák, Lybie apod.. Rusko např. Krym abych ho tu pro tvoji spokojenst zmínil. Kosovo je další svinstvo ze strany NATO. Nejdřív byl Miloševič mirotvůrce, pak se nehodil do globálních plánů, tak se použilo UCK a Albánský boj jako záminka (koukni na zprávy té Del Ponteové a když budeš pátrat dále tak ti bude špatně, ale tvůj žalůdek to zvládne strávit i omluvit). A šlo by pokračovat dále. Nikdo nedokázal přítomnost ZHN v Iráku, takže záminka prezentovaná jako důvod invaze do Iráku 2003 byla false flag a přiznal to minimálně Blair a to veřejně. Tak se prober.

Logiku hraješ si na logickou diskusi, ale překrucuješ až je z toho k blití jaký západní vlezdo... jsi S tebo to je ztracené a nemá cenu tebou ztrácet čas. A to není první ubohá logická kašparáda co předvádíš. Tím končím a napiš mi to samé ještě klidně 3X Tohle byl z mé strany poslední pokus ti to vysvětlit.

Ty bys byl skvělý soudce z lidu. Posílal bys lidi ke zdi na základě dojmů a sympatií a narosto bez důkazů. Když ty důkazy mají tak jsou kreténi, když je nepoužijí a poštvávají proti sobě veřejné mínění. Tehdy s tím korejským letadlem neváhali. Se snímky SSSR raket na Kubě neváhali a najednou jsou podělaní strachy zveřejnit důkazy. Ten Putin bude asi všemocný co? Nebo se bojí Číny? Nejvelmoc možná už nemá potřebu podporovat svá tvrzení fakty. možná se jednou dočkáme i nějakého Mičurinismu ala USA?

Lidi už mají podobných keců akorát tak dost. Pak se samozřejmě ozývají při každé příliš vidizelné masáži davů. To z nich nedělá klub přátel Putina. Jen ti dobře zpracovaní (vid logiku) jim to pořád žerou.

Maškaráda pro ovce je i ten sarin, kdy všem stranám co řvou šlo o vyšetření kdo to udělal, tak už dnes se zpracovávají data. Tím že se čeká tak důkazy zmizí a nevyšetří se nic. Je jen otázka jestli se jak RF tak NATO nebojí toho aby náhodou nebyl za ten útok zodpovědný jejich svěřenec. Znovu říkám, že tohle je na tom všem nejsmutnější.


Cejkis,

máš smutnou pravdu. Jednou je na kradičce srp a kladivo a pak hvězdy a pruhy nikdy Český lev to je asi hlavní prokletí tohoto národa. Máš pravdu na krabičce by měl být náš státní znak.

avatar
rasto12 Datum: 05.05.2017 Čas: 01:13

"PPS:
A opět používáš nesmyslnou premisu, že co není dokázané, tak je lež. Takže Tě znovu opozorňuji - vzhledem k tomu, že tuto premisu není možné dokázat a tedy doložit, tak přesně podle této premisy označuješ za lháře sám sebe.
Zaprve těžko víš, co vědí tajné služby USA a jestli to náhodou dokázané nemají (že Ti neposlali důkazy do mailu ještě neznamená, že je nemají). Zadruhé i kdyby ty důkazy neměli, tak to ještě nemusí být nepravda - a mezi námi - ty si fakt myslíš, že Rusko se nesnaží ovlivňovat volby v cizích státech?"

Tak toto je ukážka totálnej motanice. Rusko sa snaží ovplyvniť voľby a tak isto USA. Rusko cez blogy a USA cez neziskovky. A viete o čo im ide ? O zákazky .

avatar
rasto12 Datum: 05.05.2017 Čas: 01:07

"Rusko reagovalo na západem podporovaný mejdan na Ukrajině. V době olympiády v Soči nemohli dělat nic a tak posléze provedli výsadek na Krymu a Lavrov opravdu všude tvrdil, že tam žádná regulérní armáda není, že jde pouze o domobranu. Tehdy jsem si z toho dělal legraci a psal, že ne v každé zemi najde celá vesnice ve stodole stejné hadry a vozidla Tygr. "
A takto sa vytvárajú hoaxy. Rusko malo na Ukrajine regulárnu armádu.Počet vojakov bol schválený medzinárodnou dohodou. Že prišli nové stroje ? No a . Počet vojakov sa nezvýšil . Históriu neoklameš ak sú pamätníci a netreba zabudnúť aké bolo postavenie Krymu od začiatku samostatnej Ukrajiny . Všetci rozprávajú o Budapeštianskom memorande, ale nikto ani nezavadí o to čo mal mať Krym v Ukrajine a čo nedostal a bolo mu to odoprené.


"2) Rusko je podstatně méně důvěryhodné než USA, protože Rusy chytají při lži každý měsíc, zatímco na USA (a nebo kterýkoli jiný západní stát) nemáte nic lepšího, než chemické zbraně z roku 2003 - tedy věc už skoro patnáct let starou - u které vlastně ani neumíte dokázat, že šlo o lež. "

Viete prečo čítate len toto ? Lebo čítate len Lidovky, Echo a hlavne príspevky ktoré Vám vyhovujú . Vy si myslite , že tá podpora neštardných strán nesúvisí aj s určitou nevôľou voči doterajšej politike USA ?

avatar
rasto12 Datum: 05.05.2017 Čas: 00:39

"V ani jednom případě pak nikdo nikdy nedoložil, že by lhali. Tedy že by věděli, že předkládají nepravdivé informace. "

Aké by si si predstavoval dôkazy ? Aké mal Asád dať dôkazy ? Čo je dôkaz toho, že sarín použili jeho jednotky ? Máme satelitné snímky ? Máme informácie od pilotov ? Máme iné hmatateľné dôkazy ? Máme len ústne a pofidérne svedectvá, ktoré spôsobili to čo nasledovalo potom.
Ak by takto malo vyzerať fungovanie sveta, tak sa modlime, aby to nezačali uplatňovať aj ďalšie štáty.

avatar
logik Datum: 04.05.2017 Čas: 22:58

Olivav: asi toho nechám, protože mám pocit, že čteš úplně něco jiného, než já píšu. Takže jen stručně zopakuju co tvrdím, proč to tvrdím je doloženo v minulém postu:

1) Nehájím USA - úplně totéž platí v podstatě o kterémkoli státu ze "západního kulturního okruhu". USA je jen příklad, protože to je stát s podobně velmocenskou ambicí, jako Rusko.

2) Rusko je podstatně méně důvěryhodné než USA, protože Rusy chytají při lži každý měsíc, zatímco na USA (a nebo kterýkoli jiný západní stát) nemáte nic lepšího, než chemické zbraně z roku 2003 - tedy věc už skoro patnáct let starou - u které vlastně ani neumíte dokázat, že šlo o lež.

3) Nijak nevylučuju, že USA (a i jiné státy) lžou, jen tvrdím, že jejich tvrzení jsou daleko blíž k pravdě než tvrzení vypouštěná Ruskem, protože jinak by nebyl stav 2.

PS: Ty tvoje odkazy jsou dosti úsměvné. Protože nijak nedokazují to, co tvrdíš, je to jen stokrát omlácená sláma. Klíčový problém, který asi máš, je v tom, že nerozlišuješ NEPRAVDU a LEŽ. To je dost velký rozdíl. Člověk může říkat pravdivé tvrzení a přitom lhát - a naopak.

Konkrétně
článek z IDNES:
mluví o tom, že se některé ZDROJE ukázali nevěrohodné. Nijak nedokazuje to, že by tam ZHN nebyly, nebo že by Bush o tom věděl.

článek z HN:
jako premisu si bere to, že v Iráku nebyly ZHN, ale nijak toto nedokazuje. Garbage in, garbage out.
To, že Bush mluvil o ZHN vědí všichni. To, co je třeba dokázat je, že tam
a) nebyly
b) že o tom Bush věděl
oběma otázkám se článek vyhýbá a tak je jeho vypovídací hodnota na úrovni tvrzení: pokud je tráva zelená, pak je zelená.

článek z Echo ignoruju, zdroj i úroveň článku je pod psa (pokud tím chceš doložit nějaký konkrétní fakt, tak prosím něčím rozumnějším)

článek z Blistů defakto nepřináší žádná fakta, jen "výroky z volební kampaně".

článek z Guardianu defakto popírá, že by Blair lhal, protože tvrdí, že tajná služba byla přesvědčena o přítomnosti ZHN

žádný z článků pak nijak nevyvrací přítomnost chemických zbraní a už vůbec nedokazuje, že o té nepřitomnosti Blair či Bush věděli.

PPS:
A opět používáš nesmyslnou premisu, že co není dokázané, tak je lež. Takže Tě znovu opozorňuji - vzhledem k tomu, že tuto premisu není možné dokázat a tedy doložit, tak přesně podle této premisy označuješ za lháře sám sebe.
Zaprve těžko víš, co vědí tajné služby USA a jestli to náhodou dokázané nemají (že Ti neposlali důkazy do mailu ještě neznamená, že je nemají). Zadruhé i kdyby ty důkazy neměli, tak to ještě nemusí být nepravda - a mezi námi - ty si fakt myslíš, že Rusko se nesnaží ovlivňovat volby v cizích státech?

avatar
cejkis Datum: 04.05.2017 Čas: 21:53

Možná se tady logika na první pohled zastanu a to proto, že mám rád nikoliv ruské, ani americké, ale české krabičky od sirek .-)

Rusko reagovalo na západem podporovaný mejdan na Ukrajině. V době olympiády v Soči nemohli dělat nic a tak posléze provedli výsadek na Krymu a Lavrov opravdu všude tvrdil, že tam žádná regulérní armáda není, že jde pouze o domobranu. Tehdy jsem si z toho dělal legraci a psal, že ne v každé zemi najde celá vesnice ve stodole stejné hadry a vozidla Tygr.

Rusko reagovalo velmi tvrdě. Porušilo vše, co mohlo včetně smlouvy uznávající Ukrajinu. Je ovšem smutné, že všechna média dnes začínají konflikt na UA tím, že připomenou obsazení Krymu. Dle mého soudu to byla ruská tvrdá reakce na změnu směřování Ukrajiny. Můžeme se přít o tom, zda to byla vůle Ukrajinců či byla podpořena ze západu jako v případě syrské opozice, později přetavené do FSA. Ať tak či onak, prodělali Ukrajinci.

avatar
Olivav Datum: 04.05.2017 Čas: 13:44

Ten výpočet jsem zkonil

je to 3441 mil tedy 3,4 miliardy zaditých a 34 by to bylo při 1% účinnosti. Jsem se do těch nul zamotal.

avatar
Olivav Datum: 04.05.2017 Čas: 12:30

Neodpustím si ještě jeden výpočet z dat o zásobách sarinu v SSSR/RF

zdroj: https://fas.org/nuke/guide/russia/cbw/jptac008_l94001.htm

Thus, the total is 8260 metric tons, even though the declared [102] stockpiles of first generation TC (without phosgene) amount to 7700 metric tons. About 32,300 metric tons of OTC presented by the army (all in munitions) is distributed by types of TC as follows [36, 43]:

sarin--11,700 metric tons,
soman--4800 metric tons,
V-gas--15,200 metric tons.

to zanmená pokud se nepletu 11 700 000 000g sarinu, což je dávka na cca 34,4 milionu zabitých sarinem. To by ukazovalo na fakt, že při bojovém použití by chemické zbraně vyžadovaly masivní nasazení, aby byly účinné. Což je rozvaha v mnoha zdrojích, že to je pro vojenské využití málo účinná ZHN (atomovka pro chudé se taky objevuje) a spíše má psychologický terorizující účinek na protivníka.

Už bych mohl asi zklapnout. :)

avatar
danny Datum: 04.05.2017 Čas: 11:55

Olivav čas: 10:56: Dík, pěkné shrnutí.
Vždycky mě fascinovalo, jak se ovečky nechají ochotně nahnat do zákopů, když je politruci na obou stranách masírují propagandou. Když vidím vyhrocenost internetových diskusí, často uvažuju, jaká je korelace míry frustrace v on-line světě k ochotě reálně po někom střílet a válet se v blátě. Doufám, že nízká.

avatar
danny Datum: 04.05.2017 Čas: 11:44

Logiku, občas píšeš příspěvky, které respektuji, ale v tom posledním opravdu totálně ujíždíš a mícháš páté přes deváté.
Dolož mi, prosím, jediný přímý zdroj, kde Putin, ruské MO nebo někdo kompetentní prohlašuje, že na Krymu nejsou ruští vojáci (proč by to tvrdil, když jich tam měli na asi 20ti základnách oficiálně víc, než 16 tisíc). Jsi schopen pochopit rozdíl, mezi útokem na zemi s vyhlášením, nebo dodatečným vyhlášením války, a neoficiální podporou povstalců, opozice, zasíláním poradců, selektivními útoky speciálních komand nebo bezpilotními letouny? Fakt chceš tvrdit, že jsou Rusové jediní, kdo takové operace provádí a oficiálně se tváří, že ne? Co jsi měl na základce z dějepisu?

Ohledně Iráku, Chilcotova zpráva ti něco říká? Powellovo přiznání, že důkazy CIA byly nepřesné, nebo zfalšované jsi taky nevidel?
http://zpravy.idnes.cz/powell-dukazy-proti-iraku-lhaly-daa-/zpr_archiv.aspx?c=A040517_130307_zpravy_irak_jan
http://zahranicni.ihned.cz/amerika-usa/c1-22824950-bush-podle-studie-lhal-temer-tisickrat-o-iraku
http://echo24.cz/a/wSq9t/pribeh-velke-lzi-jak-odstartovala-valka-v-iraku
https://legacy.blisty.cz/art/16686.html
https://www.theguardian.com/uk-news/2016/jul/06/iraq-inquiry-key-points-from-the-chilcot-report

K důvěryhodnosti informací z USA mi celkem stačí stále půl roku probíhající vnitropolitická přestřelka, Obama mě nechal odposlouchávat, Trump vyhrál volby díky jejich zmanipulování, atd... Ani pro jedno z těchto ostrých vyjádření nebyl předložen jediný důkaz, který by obstál. Všechny byly zatím smeteny ze stolu jako neprůkazné. A poslední "lží" bylo zdůvodnění odvety za zde probíraný chemický útok. Ve chvíli, kdy padl rozkaz, nikdo žádné důkazy prostě mít nemohl.

Zkus ubrat z toho svazáckého zápalu, je to kontraproduktivní a degraduje to smysluplnost diskuse.

avatar
Olivav Datum: 04.05.2017 Čas: 11:10

Shania tak to by byla spíše ta 250kg viz ty přehledy co jsem postnul a to je pánu cca takových 50kg sarinu tedy smrtelné pro (vycházím z těch SSSR dat pro 250kg bombu)

znovu viz:
250-kg aircraft bombs (49 kg of sarin),
350-kg aircraft spray rigs (with 45 kg of concentrated soman).

350 kg mivali jak píší se somanem

takže LD50 je 1700mg pro 70kg muže při inhalační expozici (berme, že Kaszeta měl 100% pravdu a aerosol se k lidem nedostal a jen to vdechovali - pak to nesedí s tím, že nekteří dekontaminátoři byli taky zasaženi atd... nechci to dále pitvat)

Takže tu máme rovnici (49 000g Sarinu / 1,7g LD50) x 0,5 (50% statistická účinnost) = 14 411 potencionálních obětí - to v okolí dopadu asi nikdo nepřežil ne? Minimálně ve směru kudy foukal vítr

Zajímavé když si to člověk spočítá - asi nepršelo, takže se sarin nerozkládal. Takže kolik je tam obětí - Kdybych vzal všechny zasažené jako mrtvé tak je to cca 170 obětí no a to by dalo účinnost útoku kolem (170/14411)x100 a tu máme 1,18% reálně pod 1%

Můžeme být nakonec jen rádi, že ten útok byl jen tam "málo" účinný, protože jinak by bylo mrtvých mnohem více.

avatar
Olivav Datum: 04.05.2017 Čas: 10:56

A upřímně je to svinstvo a válečný zločin. I kdyby to byl Asad tak to nic nemění na tom, že tohle je závažné porušení mezinárodního práva a válečný zločin. Co na tom změní kdyby to byli rebelové.

Viník by měl před soud, ale toho jak jsem napsal nikdo nejde a zbudou tu jen oběti.

Závažnost nepopírá ani jeden velký hráč. Mě jen nejde do hlavy proč nemohou dát dokupy společnou rezoluci a tu prosadit? Takhle hrají jen divadlo pro ovce. Poslat vyšetřovatele na místo činu zajistit jim bezpečnost a na základě tohoto šetření a získaných důkazů pak uvažovat o dalším postupu. Takhle tam je jednou označen Asad tak to neprojde podruhé tam je inspekční pravomoc kterou RF vetují. Zatím se nic nestalo a důkazy jsou však vi víte kde.... Je to smutná fraška v přímém přenosu jako už po x-té.

Tímto končím a logiku na boj o patent na pravdu mezi USA a RF už nebudu komentovat.

avatar
Olivav Datum: 04.05.2017 Čas: 10:47

logiku,

ty jsi asi zabržděný. Tvrdím někde, že RF nekecá? Tvrdím že kecají oba. Jen ty to vidís jako s těma krabičkama.

Jsi asi asi nepochopil, že takovou dobu po 2003 přijít s takovou pohádkou je fakt trapné. Kdyby tam byly ty ZHN tak to je první věc co by vykřičeli do světa. Prosím prozraď mi jak mám argumentovat, že tam ZHN nebyly, když neexistuje oficiální verze toho, že by je tam našli. Spíš ty věříš pohádkám. Jsi s tím už trochu trapný.

Když to tam není tak to tam není. Jedna paní povídala pro NYT je fakt důvěryhodné :) A navíc tak dlouho proč by Blair přiznal, že se mýlili. Jsi fakt tak zabržděný nebo naivní či indoktrinvaný?

Danny to pojmenoval správně, že je to jen o sofistikovanosti těch lží :)

Ten Kaszeta který je zdrojován v souvislosti se sarinem v Sýrii mele asi pokaždé jinak. Porovnej si jeho dvě tvrzení a najdi nesrovnalosti dám ti je tu na podnose, protože bys je nemusel najít :)

oba jsou od Dan Kaszeta Strongpoint Security Ltd

První je:
https://www.bellingcat.com/resources/articles/2017/04/13/anatomy-sarin-bomb-explosion-part/ to je zdroj tohoto článku tady na AN

pasáž:
Part II – Coming soon. How the Sarin bomb and its contents will interact with its victims. This will address the key issues of how Sarin enters the human body and how and why responders were seen handling victims with relatively little protective equipment.

Další díl je zde: https://www.bellingcat.com/news/mena/2017/04/20/anatomy-sarin-bomb-explosion-part-ii/
Jinak čerpal z tohohe: http://strongpointsecurity.co.uk/site/wp-content/uploads/2013/08/fm3-11-9.pdf
zajímavá pasáž je pod: Toxicity by absorption of liquid on skin:

Druhá verze pro práci se zasaženými sarinem je: http://strongpointsecurity.co.uk/site/wp-content/uploads/2013/09/QA-regarding-Sarin-Ver2.pdf
Decontaminate any possible skin exposure. Soap and water are fine, if
specialty decontaminants are not available. Even plain water will work
in a pinch. Flush eyes with water. Take care to not come into contact
with any contaminated water after decontamination.

A tak tu máme dva scénáře - bouchlo to dleko tak se jen nadýchali plynu a neměli nic na sobě :)

Je tam více otázek než odpovědí.

Logiku neobhájíš neobhajitelné. To že v RF např. kecali o nasazení vojáků RF na Krymu je jasné, ale to nikdo neobhajuje. Tady jde o to proč někteří jedinci musí za každou cenu obhajovat USA jako např ty i při stejném stupni imbecility postovaných důkazů jako ta druhá stranma co obhajuje RF pomocí stejné propagandy. Kecy jsou kecy a pokud by v Iráku byly ZHN tak mě nevymluvíš, že by to nebylo na prvních stránkách i toho NYT.

Prober se a koukej na svět trochu realističtěji.

Jinak pokud by to byla jen ta 122mm raketa tak za ideálních podmínek je tam smrtelná dávka cca pro 800 mužů se 70kg váhy. Takže bomba s větší náplní (obecně cca 10x vetší stačí na 10x více obětí).

Klidně to taky mohla být i ta 122mm raketa, kterou někde ukradli povstalci a pak odpálil na silnici. Problém je v tom a to tu už taky zaznělo, že tak jako tak vyšetřování nikam nepovede a výsledek bude viník nenalezen a tady se akorát budou hádat dva "fotbalové týmy"

Už ti to dochází, že tento případ nemá řešení!! Viníka tak jako tak nikdo nenajde.

avatar
raziel87 Datum: 04.05.2017 Čas: 10:32

2 Logik

často se člověk dostane v životě do situace, že se prostě jen směje a nechce v debatě pokračovat, nechce argumentovat. Proč ti máme dokazovat že hovno smrdí? ty by si měl ostatním diskutérům vyvrátit, proč si objektivně přesvědčen o tom, že hovno nesmrdí......tvůj poslední příspěvek je "i have a dream"....

arr