Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Angažmá Petra Pavla v NATO

Datum přidání 06.03.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Vlastimil Šindelář

Armádní generál a náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel nastoupí 26. června 2015 na post předsedy Vojenského výboru Severoatlantické aliance. Zde se dočtete vše, co je dobré vědět o funkci budoucího předsedy Vojenského výboru NATO i o problémech, které ho při výkonu funkce mohou potkat, a o možném směrování Výboru pod vedením člověka s jasnými názory. Článek přinesl vojenský blog On War | On Peace.

Foto: Petr Pavel

Foto: Náčelník gen. štábu AČR Petr Pavel / Armádní noviny

Vysoké požadavky

Předseda Vojenského výboru NATO je volen tajným hlasováním na funkční období tří let, prostřednictvím 28 zástupců jednotlivých zemí Severoatlantické aliance ve Vojenském výboru. Ke zvolení je potřeba nadpoloviční většina hlasů. Uchazeč by sám měl být náčelníkem generálního štábu ve své zemi a jeho hodnost by měla být ve struktuře NATO minimálně na stupni OF-9 (čtyřhvězdičkový generál nebo národní ekvivalent této hodnosti).

 

Výběr budoucího předsedy Vojenského výboru NATO proběhl v  litevském Vilniusu. Petr Pavel uspěl ve druhém kole nad italským a řeckým kandidátem. V pozici nahradí stávajícího Dána Knuda Bartelse.

 

Prestiž i povinnost

Úkolem Petra Pavla bude předsedat nejvyššímu vojenskému orgánu NATO. Bude řídit jeho běžnou činnost, jeho zasedání, vydávání direktiv a odborné vedení exekutivního těla vojenského výboru IMS (International military staff). Cílem předsedy je vést výbor k dosažení konsensu nad probíraným tématem.

 

Ve Vojenském výboru zasedá 28 náčelníků generálních štábů zemí NATO. Každá z těchto zemí disponuje jinými zájmy, vychází z jiného kulturního zázemí, tradic a má rozdílně silné prostředky jak vojenské, tak politické. Dosažení konsensu tedy nebude jednoduché, ale sám Petr Pavel avizoval, že se nebojí zbavit se politické korektnosti a jednat přímočaře.

 

Hlavními tématy, které Vojenský výbor (případě jeho stálí reprezentanti) probírá, je tvorba policy a strategického plánování s přihlédnutím k možnostem jednotlivých členů NATO. Dále pak plánovaní operací NATO a dohled nad jejich výkonem, kooperace a regionální bezpečnost, logistika a zpravodajství.

 

Navazujícím úkolem Petra Pavla bude reprezentovat Vojenský výbor na schůzích nejvyšších politických orgánů NATO ve funkci poradce. Petr Pavel tak bude spojovacím článkem mezi vojenskou strukturou NATO a mezi strukturou, která činí politická rozhodnutí. S pozicí předsedy Vojenského výboru se také pojí funkce mluvčího při styku s médii. Funkce se pojí i s předsednictvím akademickému poradnímu výboru NATO Defense College.

 

Otázkou zůstává, jakým předsedou bude Petr Pavel a jaká rozhodnutí ve výkonu funkce od něj můžeme očekávat. Z mnoha rozhovorů s Pavlem je patrné, že má jasnou vizi cesty, kterou má Česká republika i NATO kráčet. Názory Petra Pavla na aktuální situaci v NATO je možno shrnout do tří slov, nepřipravenost, neschopnost, nedodržování. Nepřipravenost (nejen) naší armády, neschopnost reagovat na nové bezpečnostní hrozby a nedodržování závazků, na kterých se státy NATO dohodly. Je velice pravděpodobné, že se Petr Pavel ve funkci vydá směrem k řešení těchto problémů.

 

Jaké jsou názory Petra Pavla na hrozby, kterým musí NATO aktuálně čelit? Ukrajinskou krizi hodnotil pro server Bloomberg následovně: "Vidíme to skoro jako proxy válku – válku vedenou Ruskem proti Ukrajině s cílem získat více vlivu, a to nejen na Ukrajině, ale také v měřítku širšího bezpečnostního systému."

 

Podle Petra Pavla je třeba, aby NATO přehodnotilo svoje vztahy s Moskvou a ukázalo, že je připravené bránit své hranice. Sám nepochybuje, že je Rusko přímým účastníkem tohoto konfliktu.

 

Islámský stát vidí jako velmi nebezpečný pro region, tak jako možnou hrozbu pro státy NATO zejména z důvod vracejících džihádistů, kteří získali výcvik v IS, ale žijí na západě. Tento problém je dle Pavla třeba řešit na úrovni NATO i EU a zaujmout jasný a koordinovaný postoj.

 

Z pohledů Petra Pavla na NATO, ukrajinskou krizi i IS můžeme pozorovat pevnost názorů prezentovaných bez rozpaků. Lze jen doufat, že mu podobný přístup vydrží i ve vedení Vojenského výboru NATO.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Firefighter Datum: 09.03.2015 Čas: 13:31

Přeji Gen. PP mnoho štěstí a úspěchů. Nejvíce se mi na něm líbí, že je realista, není hloupý a je dobrý řečník. Takového prezidenta mít už od 89... A né ty lumpy a pravdoláskaře.

avatar
KOLT Datum: 08.03.2015 Čas: 19:05

Panu generálovi přeji vše nejlepší v novém angažmá. Jeho nástupci pevné nervy a páteř - obojí je při kontaktu s našimi politiky potřeba.

Jinak si myslím, že pár dobrých generálů nám tu ještě zbylo, kupříkladu gen. Opata, který svého času velel 43. vpr v Chrudimi.

CerVus: Myslel jsem, že ta snaha se týkala šéfa Vojenské policie, nikoliv Náčelníka generálního štábu.

avatar
CerVus Datum: 08.03.2015 Čas: 11:50

mates: už jen snaha na jeho pozici jmenovat právníka, který v životě nevelel větší jednotce dost o něčem vypovídá.

avatar
logik Datum: 08.03.2015 Čas: 11:48

Vzhledem k naší reálné bojeschopnosti je vyslání toho nejlepšího co máme do Evropských struktur dobrá volba - sami se nikdy neubráníme a dokud za nás budou mluvit "exoti" typu Zemana a Klause, tak se za naši obranu nikdo nepřetrhne.

Navíc Pavel tam nebude navždy... I když že by se vrátil do čela armády asi moc nehrozí, to je pravda.

avatar
mates Datum: 08.03.2015 Čas: 10:57

No to je teda diskuze ! Zase další kolo přesvědčování přesvědčených.

Na rozdíl od některých jsem rád, že generál Petr Pavel se dostal do téhle funkce a držím mu palce. Oproti našim politikům je on jediným pořádným českým příspěvkem alianci. Dostat se tam některý z polských nebo pobaltských generálů, tak se tyhle národy hrdostí nafouknou až prasknou. Zato my se opět hádáme.

Čtu i příspěvky, že odchod generála Pavla je oslabením české armády. Samozřejmě je, asi jako každého schopného člověka, ovšem pokud stojí naše armáda na jednom či několika jedincích …… tak pánbůh s námi !

avatar
z.a.p Datum: 07.03.2015 Čas: 18:38

Panu Jeneralovi preji v jeho nove pozici hodne zdaru!

Jen me napada: "...a chocte sa oholit', Boha..." pri pohledu na jeho muznou tvar. Ale, to jsem asi pozadu v casove primce, To bylo za me sluzby, nyni je polo-vous zadouci neb to vyvolava zdani profesionality. Jen doufam, ze na sebe nikdy nebude muset nalozit atombordel.

avatar
CerVus Datum: 07.03.2015 Čas: 09:17

Tohle není pro naší armádu dobrá zpráva. Každá rozumná armáda si svého nejlepšího generála nechá v čele generálního štábu a do aliančních struktur vyšle až toho druhého nebo třetího, jen Češi na to jdou zase jinak. A jak se zdá po odchodu z NATO možná bude kandidovat na prezidenta. To ale na druhou stranu bude po tuhle zemi jen dobře. První pořádný a důvěryhodný prezident za celou dobu existence státu.

avatar
Left Datum: 07.03.2015 Čas: 01:34

Vřele doporučuji tento rozhovor s generálem Pavlem z pátku 6.3.:
http://archiv.ihned.cz/c1-63636390-petr-pavel-sel-bych-do-toho-zase

Týka se spousty věcí, které se tu na AN v poslední době řešili - od Gerasimova po podporu Pavla ze strany části veřejnosti ke kandidatuře na prezidenta.

avatar
stirling Datum: 06.03.2015 Čas: 21:45

Děkuji za takové spoluobčany a přeji hodně štěstí.
Uspěje-li, tak je jeho kandidatura na hlavu státu zcela reálná. Pokud k tomu přidá i mě srozumitelné a blízké názory na ostatní nevojenské věci tak rozhodně má můj hlas.

avatar
fenri Datum: 06.03.2015 Čas: 21:08

Nebyl by to špatný prezident. Designově na úrovni,charisma a respekt má a zdá se, že je to rovný chlap. O všech potenciálních kandidátech předchozích i nadcházejích voleb se nedalo říct ani jedno z toho (no, možná jich pár na poměry politiky relativně rovných bylo, ale PP se zdá být i tak v jiné lize). Na druhou stranu prezidentování je z velké části o hrabání se v hnoji. Těžké se neumazat a nevyhořet.

avatar
Left Datum: 06.03.2015 Čas: 20:31

Gratuluji a přeji mu hodně úspěchů ve funkci. Jsem si jist, že České republice bude dělat dobré jméno - jako jeden z mála vrcholných představitelů.

Na druhou stranu je to škoda, jelikož tady doma bude chybět - opravdu nevidím nikoho, kdo by ho mohl zastoupit. Do NATO pak ještě odchází několik dalších schopnějších lidí z gen štábu. Bečváře (nástupce Pavla jakožto NGŠ) moc neznám, ale říká se, že "všichni lepší odmítli"... Tak uvidíme.

avatar
petr.svetr Datum: 06.03.2015 Čas: 20:19

Přeji mu hodně úspěchů a gratuluji k zaslouženému postu.S Ruskem má pravdu. Je to přesně jako minulé století se Stalinem,jak přes kopírák.

avatar
otecko Datum: 06.03.2015 Čas: 18:59

Ten se neztratí, ale myslím si, že mezi politiky si mnoho kamarádů nezíská právě svou přímostí...

no upřímně který, hlavně evropský politik toto bude chtít slyšet:

Názory Petra Pavla na aktuální situaci v NATO je možno shrnout do tří slov, nepřipravenost, neschopnost, nedodržování. Nepřipravenost (nejen) naší armády, neschopnost reagovat na nové bezpečnostní hrozby a nedodržování závazků, na kterých se státy NATO dohodly.....

avatar
Jura99 Datum: 06.03.2015 Čas: 18:25

Tak sláva, že aspoň někdo z čelních představitelů ČR vidí Rusko jako protivníka a nepřítele, který už v podstatě válku proti nám začal. Podobně srozumitelně, bez nějakých "ale" , "co když" a "uvidíme" by ČR měla jednotně vystupovat.

avatar
D.i.p Datum: 06.03.2015 Čas: 17:31

Úplně se neztotožňuji s názorem na Moskvu.
Ale Petr Pavel na mě působí jako rovný člověk schopný se správně rozhodnout bez podlehnutí vnějšímu nátlaku, zůstávající s nohama na zemi se skromností vůči své osobě.
Takové tahle země zoufale potřebuje. Budoucí prezident ČR.

arr