Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Antiraketa PAC-3 MSE systému Patriot úspěšně vyzkoušena

Datum přidání 11.03.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Lockheed Martin uskutečnil v prosinci minulého roku úspěšný dvojí test nové antirakety PAC-3 MSE systému Patriot, která využívá osvědčené naváděcí soustavy, ale je poháněná silnějším raketovým motorem. Při prvním testu došlo k úspěšnému zásahu cíle imitujícího balistickou raketu a při druhém naopak k vyzkoušení autodestrukčního systému.

PAC-3 MSE

Foto: Antiraketa PAC-3 MSE těsně po vypuštění, ilustrativní foto / Lockheed Martin


PAC-3 MSE - evoluce osvědčeného systému země-vzduch

Protiletadlový a protiraketový systém MIM-104 Patriot (PAC-1) začal být vyvíjen už v šedesátých letech minulého století jako systém země-vzduch neboli také SAM (Surface-to-Air Missile). Do armády Spojených států byl zařazen v osmdesátých letech a později se dostal do výzbroje dalších zemí. Jeho nespornou výhodou je řada bojových nasazení, které poskytly dostatek podkladů pro další modernizaci.

 

Verze MIM-104C (PAC-2) byla nasazena také během Války v Perském zálivu, kdy mimo jiné chránila Saudskou Arábii a Izrael před iráckými balistickými raketami krátkého doletu Scud. Patriot je proto považován za vůbec první široce a úspěšně nasazený protiraketový systém svého druhu. 

 

Dalším vývojovým stupněm se stal MIM-104F (PAC-3), který přinesl modernizaci nejen pozemního vybavení ale také samotných antiraket. O Patriotu poslední verze se mluví především jako o protiraketovém systému. Mimo jiné je stále zmiňován jako obranný prostředek proti ruským taktickým raketám Iskander-M, které mohou hypoteticky ohrozit východní a střední Evropu.

 

PAC-3 MSE

Foto: Antiraketa PAC-3 MSE při vypuštění, ilustrativní foto / Lockheed Martin


Silnější antiraketa PAC-3 SME

Pozemní součásti systému Patriot (radar, elektronika, vozidla) patří mezi to nejlepší, co na světě existuje. Jisté rezervy jsou však v samotných antiraketách, konkrétně v jejich výkonu. Standardní antiraketa systému PAC-3 má dostřel 160 km a výškový dostup přes 24 km. V případě použití proti balistickým raketám se ale dostřel snižuje na 20 km, respektive 15 km.

 

Lockheed Martin proto přistoupil k vývoji silnější antirakety PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) se silnějším raketovým motorem od společnosti Aerojet. Díky výkonnějšímu motoru disponuje antiraketa PAC-3 MSE o 50 % větším dálkovým i výškovým dosahem. Konstrukce antirakety je jako v případě standardní PAC-3 třístupňová a využívá stejných nebo jen drobně upravených letových systémů.

 

Antiraketa PAC-3 MSE má však o 4 cm větší průměr a je o něco delší. Raketový motor zároveň využívá jiné směsi tuhých pohonných látek. V souvislosti s většími výkony museli konstruktéři přistoupit i ke zvětšení křidélek a aerodynamických ploch.

 

Samotné vypouštění probíhá z mobilního odpalovacího podvozku, který obsahuje celkem čtyři kontejnery. Výhodou je také to, že kontejnery jsou kompatibilní jak s novým PAC-3 MSE, tak se standardními PAC-3 antiraketami.

 

PAC-3 MSE

Foto: Snímek z dřívějšího testu antirakety PAC-3 MSE, ilustrativní foto / Lockheed Martin


PAC-3 MSE - úspěšný sestřel i autodestrukce

K prvnímu úspěšnému testu modernizované antirakety PAC-3 MSE došlo 6. prosince minulého roku na raketové střelnici ve White Sands v Novém Mexiku. Systém Patriot zjistil narušení vzdušného prostoru a vypálil proti narušiteli antiraketu PAC-3 MSE. Ta následně zachytila a zničila svůj cíl imitující taktickou balistickou raketu.

 

Následně došlo k druhému testu. Cílem testu nebylo zničení balistické rakety nebo její hlavice ale vyzkoušení autodestrukčního systému. Podle vyjádření společnosti Lockheed Martin, jakožto výrobce systému Patriot, byl i druhý test úspěšný.

 

Nové antirakety PAC-3 MSE mají být zařazovány do výzbroje po boku nových PAC-3. Dále chystá americká armáda nasazení nového navigačního softwaru optimalizovaného proti vrtulníkům, bezpilotním prostředků a letounům s nižší radarovou odrazivostí. 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr