Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

AR500 Armor: Nejnovější generace balistické ochrany

Datum přidání 24.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Balistická ochrana jednotlivce za poslední dekádu prodělala bouřlivý vývoj. Na trhu se pravidelně objevují lehčí a odolnější materiály, které chrání vojáka před puškovým střelivem. Poslední novinkou na trhu je balistický plát AR500 Armor od stejnojmenné firmy, kombinující příznivou cenu a nebývalý stupeň ochrany.

Balistický plát

Foto: Test desky AR500 Armor. Střelec používá sovětskou pušku SKS komorovanou na náboj 7,62×39. / YouTube

 

Firma AR500 Armor se pohybuje na trhu s balistickou ochranou od roku 2012. Její stěžejním výrobním programem jsou právě pancéřové pláty AR500 Armor pro balistické vesty a nosiče plátů. Firma má rovněž výrobu plátů AR500 Armor chráněnou patentem.

 

AR500 Armor (podobně jako keramické pláty SAPI) chrání hrudní koš člověka před puškovým střelivem až do ráže 7,62×51 mm NATO (.308 Winchester). Oproti klasickým keramickým plátům má AR500 Armor zásadní výhodu – vydrží i několikanásobné zásahy do stejného místa.

 

Video: AR500 Armor snesl vícenásobné zásahy do stejných míst – od střel ráže 9 mm, přes ruský 7,62×39 až po 7,62×51 NATO. / YouTube

 

„Bezkonkurenční“ odolnost je však vykoupená poměrně velkou hmotností - 3,4 kg za plát střední velikosti.  Nejrozšířenější keramické pláty SAPI (střední velikost) mají hmotnost 1,82 kg (2,09 kg velká velikost).

 

Základem pancéřového plátu AR500 Armor je jádro z ušlechtilé oceli. Firmě se díky speciálnímu postupu kalení podařilo dosáhnout skvělé tvrdosti oceli, avšak při zachování také „určitého stupně pružnosti“.

 

Co však dělá desku jedinečnou je speciální balistický nátěr PAXCON vyrobený z polymočoviny. Ač zní slovní spojení „balistický nátěr“ poněkud podivně, jde opravdu o reálnou a funkční technologii. Nátěr funguje jako plastický pancíř, který zabraňuje fragmentaci střely a pancíře.

 

Video: Balistický nátěr PAXCON v akci. Dokonce budova Pentagonu je natřená zmiňovaným nátěrem. / YouTube

 

V ideálním světě se střela zásahem do pancíře promění v „placku“ a spadne na zem. Avšak ve skutečnosti se střela nárazem do pancíře rozpadá na malé úlomky (fragmenty), které mají stále obrovskou energii. Vzniklé úlomky pak mohou zasáhnout ruce, nohy nebo tvář vojáka.

 

U AR500 Armor k ničemu takovému nedochází. Při zásahu plátu AR500 Armor je střela zpomalená nátěrem PAXCON a zastavená ocelovou deskou. Veškeré vzniklé úlomky jsou pak pomocí balistického nátěru zachycené v desce.

 

Největší předností pancíře AR500 Armor je však cena. Desku si koupíte pouze za 65 dolarů, což je přibližně 1300 Kč. Naproti tomu za keramické pláty SAPI zaplatíte třikrát nebo čtyřikrát více.

 

Zdroj: AR500 Armor

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
green_korytnacka Datum: 25.11.2013 Čas: 21:45

ar500 je normalna uhlikova ocel ktora sa pouziva na puskove ocelove terce. na youtube je plno testov a jasne ukazuju ze aj s tym poplastovanim u puskovych kalibrov dostanu ruky, tvar, krk slusnu sprsku. hlavne pri opakovanych zasahoch. armor piercing strelam neodola

avatar
shal Datum: 24.11.2013 Čas: 23:20

John: Bor-karbidové jsou velmi drahé. Armor 500 se vyznačuje výbornou kombinací balistické ochrany a ceny. BOhužel váha při tom narůstá. Já si myslím, že si svojí klientelu určitě najdou.

avatar
John Datum: 24.11.2013 Čas: 21:21

Panel o hmotnosti 3,4 kg je naprosto nepoužitelný. Schopnost zachytit několik zásahů do jednoho místa má několik panelů od mnoha výrobců, při hmotnosti od 2,3 do 2,8 kg. Bor-karbidové kompozity umí opravdu hodně.

avatar
Bodie Datum: 24.11.2013 Čas: 15:56

AR500 Armor (podobně jako keramické pláty SAPI) chrání hrudní koš člověka před puškovým střelivem až do ráže 7,62×51 mm NATO (.308 Winchester).

Takže odolá jen celoplášťovým střelám?

avatar
Ultramarinus Datum: 24.11.2013 Čas: 11:55

To vypadá, že by mohli v dohledné budoucnosti docela příjemně vydělávat. Pokud je někdo nepřebádá něčím lepším.

arr