Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Datum přidání 24.08.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 393 komentářů    autor autor: Radomír Sedláček, Jan Grohmann

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

Foto: Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

 

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.


Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.


Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.


Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.


Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.


Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.


MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund). Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.


Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí.  


Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.


Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.


Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.


Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).


Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.


Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.


Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.


Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.


V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.


Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

 

Zdroj: E15

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Padousek Datum: 24.08.2017 Čas: 10:55

Nevím jestli je dobré řešení používat 3 pásové platformy - Puma pro bojové jednotky, další paltformu pro podpůrné jednotky a BVP-2 pro aktivní zálohy. Proč to dělat jednoduše když to jde složitě, že? :D Jako by nestačilo, že armáda využívá 3 nekompatibilní varianty pušek Bren, nebo že chce dvě odlišné ráže u dělostřeleckých prostředků...

avatar
MALI Datum: 24.08.2017 Čas: 10:52

To AN:
Celý název článku je zavádějící. Je zajímavé vidět, jak jedna novinářská kachna vyvolá lavinu následných teorií a následných článků s fantaskními teoriemi, přesto, že ji nejvyšší armádní funkcionář - NGŠ, zcela jasně dementoval (to k pořízení dvou pásových platforem).

To bych rád věděl, kdo je v deníku E15 tím technickým odborníkem, který byl na zkouškách BVP (nevzpomínám si, že bych tam nějakého takového viděl...) a výsledky zkoušek vozidel nejsou veřejně přístupné - podle mého názoru jde proto o informaci, která se nezakládá na reálném základu, ale je to jen domněnka.

EDF je výhodný především pro velké zbrojovky Německa a Francie, s výsledným cílem jak si přitáhnout zákazníky. Proč ne, ale nebude to zadarmo, jak by z článku mohlo vyplývat. Obdobným způsobem totiž fungují projekty v EDA. Ty peníze tam totiž EU sice pošle, ale na základě příspěvků zainteresovaných států. Takže ČR pošle určité peníze do fondu, z těch peněz se zaplatí práce v zahraničí a pak v úrovni svého příspěvku může ČR participovat na výsledcích. Moc velký přínos v tom nevidím. Někdo možná ano...

avatar
Carl Datum: 24.08.2017 Čas: 10:36

Trochu do toho vstoupím, jako člověk který vidí do tvorby národního postoje k EDF na MO.

To co AN píšou k teoretickému nákupu přes EDF je (bohužel) naprosto mimo. Fond vznikl především na podporu výzkumu a vývoje v EU, nelze ho využívat na nákupy hotový (off-the-shelf) techniky, kterou by nákup Pum v konfiguraci BVP byl. Armáda se, tuším počínaje KVAČRem, přihlásila především k formátu off-the-shelf a to po zkušenostech s modernizací T-72 aj. Výzkumu a vývoji vlastních zbraní to teď halt politicky moc nepřeje, ale třeba je to jen můj mylnej pocit...

Jedinou možnost tady vidím ve vývoji právě těch nových podpůrných verzí Pumy. A to jen za předpokladu že je Bundeswehr chce, protože základní podmínkou pro získání peněz je přeshraniční spolupráce (formát tři podniky alespoň ze dvou států EU). Otázkou taky je jestli si AČR může dovolit čekat další roky na novou techniku, ale klidně někdo povolanější (Rase?) napište jak to s těmi podpůrnými verzemi je...

PavolIR, spoluúčast EDF je 20 %, v případě že se jedná o projekt pod hlavičkou PESCO, tak 30 %. Myslím že je to taky osvobozené od DPH, ale přesné podmínky se dojednávají.

avatar
marfolodej Datum: 24.08.2017 Čas: 10:21

Na co tak složitej stroj. Drahá je jak udržba, provoz, tak i vyškolení obsluhy. To aby za chvíli měl každej voják vejšku na obsluhu techniky.
Za mě zbytečný a dvě pásový platformy, no to už vůbec ne. Zas tolik těch BVP mít nebudeme. Víc platforem, víc papírování, víc provizí, všechno se jen komplikuje.
Za mě koupit něco normálního, co obstojí, ASCOD, CV90...a postačí jedna platforma.
ALE asi pro začátek by bylo nejlepší pořídit dostatečný počet kolových BVP.
Nezlobte se, ale nevím, že by AČR v minulých letech nutně potřebovala pásy, s tím v souvislosti, že ShKh budou dále na kolech to jen tuto teorii může podpořit.
Dnešní kolové BVP jsou hlavmě levnější a míň nákladné, ale poskytnou také dostatečné možnosti. za mě Patria AMV. Jak já je Polákům závidím...

avatar
PavolR Datum: 24.08.2017 Čas: 10:09

K tej verzii o nákupe dvoch platforiem - neodišlo by na budovanie zázemia a následnú duplicitu logistiky viac, než by sa ušetrilo? To už radšej nechať ešte nejaký čas dožívať niektoré dnes zavedené varianty na podvozkoch pôvodných BVP1-2 (napr. zdravotnícka, Pram-S, Snežka, ...)

Pri tom fonde by ma zajímalo aká je miera spolufinancovania, čiže zhuba aká by mohla byť percentuálne úspora pri nákupe cez fond oproti nákupu mimo fondu. (nechce sa mi to vyhľadávať)

avatar
IS-3 Datum: 24.08.2017 Čas: 10:06

Promiňte, ale přijde mi, že si spousta lidí včetně redakce Armádních novin úplně neuvědomuje, že je to investice na dalších 40 let. Jsem rád, že se konečně vybere něco pořádnýho a ne kočkopes typu CASA. Ano, drahý, těžký na údržbu, ale směrem do budoucna skvělá volba. Za 10 let se na to budeme koukat úplně jinak.

avatar
Bernis Datum: 24.08.2017 Čas: 10:05

Dan: „Dobrý večer pane generále, deník E15 zveřejnil informace, že se zvažuje rozdělení tendru na pořízení nových BVP na dvě pásové platformy jednu pásovou platformu pro bojové jednotky byla zmíněná německá Puma a pro týlové jednotky jiné BVP je to pravda?“

arm. gen. Josef Bečvář: „Není to pravda.“

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/217411058130823/

arr