Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Datum přidání 24.08.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 391 komentářů    autor autor: Radomír Sedláček, Jan Grohmann

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

Foto: Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

 

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.


Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.


Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.


Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.


Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.


Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.


MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund). Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.


Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí.  


Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.


Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.


Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.


Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).


Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.


Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.


Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.


Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.


V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.


Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

 

Zdroj: E15

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 30.08.2017 Čas: 12:35

Maximus: vidíte svět ideálně a on takový přitom nikdy nebude. To by se jinak nerekonstruovaly za miliardy kasárna, vzápětí opuštěná, nekupovalo 72 bitevníků, vzápětí naložených do dusíku, nezadávala modernizace T72 v počtu 350ks, vzápětí redukovaná na 30, nenakupovaly Pandury v počtu 200ks, vzápětí s výpovědí podepsané smlouvy a redukcí na 100ks a tak by se dalo pokračovat. Jen připomínám, že tato neideální rozhodnutí jistě padla po zralých úvahách, v duchu vašeho příspěvku či v duchu bílé knihy, která ještě v roce 2013 neviděla široko daleko žádného nepřítele a boj na území republiky byl na desítky let vyloučený. Takže když se chovají/chovali političtí a armádní odborníci jako když nakupují cosi do rodiny, ponechte stejnou možnost uvažování i nám obyčejným :). Takže za mě nakoupit L2A6, když budou a když nebudou tak lehce vylepšit T-72M novým SŘP a ochranou. Tím by byl na úrovni M4CZ, s výjimkou pohonu, a kvalitní SŘP by z něj mohl udělat hrozivou zbraň, že by se i fenriho T-90 třásla strachem.

avatar
Pavka Datum: 30.08.2017 Čas: 11:09

Maximus: Já myslím že vaše zamyšlení je hodnotné a tak nějak všichni doufáme že AČR všechno uvedené bere v potaz. Jenže toto je veřejná diskuze k článku u které se tak nějak počítá že se dřív nebo později strhne ve strašlivý flejm při kterém se alespoň já často pobavím některými vtipnými příspěvky a zároveň se dozvím mnoho zajímavých informací od odborníků přímo z dané oblasti. Tudíž já tuto diskuzi shledávám podle obecných standardů jako naprosto v pořádku a především kladně hodnotím že se daří ji alespoň rámcově držet souvislost s původním tématem.

Až se objeví nové informace třeba k vrtulníkům, tak budu opět velmi rád, když pan Grohmann či pan Sedláček, jejichž práce si velice vážím, opět sepíší všechny dostupné informace do článku a obyčejná laická veřejnost, do které se řadím i já, se bude moci v diskuzi opět k tématu obrazně řečeno porvat a nenechat na nikom a ničem nit suchou. Také doufám že mnozí zde přispívající odborníci, jejichž práce si rovněž vážím, se dokáží i v budoucnu přes tyto laické myšlenky přenést a vydrží nás i nadále poučovat či upozorňovat že "takhle to skutečně nepůjde/nefunguje".

avatar
Maximus Datum: 30.08.2017 Čas: 10:30

Někteří diskutující si představují nákup klíčových zbraňových systémů stejně jednoduše jako rodinného nákup osobního auta. Tak tomu ovšem v reálu není a ani by být nemělo. Těch faktorů je tam celá řada, nejen vojenských, ale i ekonomických, politických i sociálních.

Rovněž mi uniká chápání některých diskutujících, kteří vidí jenom ty "svoje" tanky, ale nedokáží chápat armádu jako celý komplex zbraňových systémů, které mají různou hodnotu v různých situacích a které se synergicky doplňují.

Už od II. WW je zřejmé, že pozemní mechanizovaná armáda bez pvo v konfliktu s nepřítelem disponující dostatečně početným letectvem tahá za výrazně kratší provaz.

Jaké jsou naše schopnosti pvo ? 14 pronajatých Gripenů plus 24 AMRAMů a kolem stovky postarších Sidewinderů, pozemní systémy tvoří 16 RBS-70 a pak už jen sbírka muzeálních kousků jako je 2K12 Kub-M2 a 9K35 Strela-10M, které patří do Lešan a ne na bojiště 21. století.

Někdo obhajuje tanky tím, že se přece osvědčily v bojích na Ukrajině, ale je potřeba také dodat že 70, resp. 80 % nepřátelských ztrát způsobilo dělostřelectvo. Jaký je stav AČR? Bude se modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm s maximálním dostřelem novou municí DN1CZ dokáže vést palbu na vzdálenost "až" 25,5 km a plánuje se "výhledově" nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Minomety až na několik výjimek máme zděděny ještě z dob ČSLA. Raketomety vyřazeny bez náhrady (chybí mi tu článek o tom, že CSG je schopno modernizované Grady ala Vampir vyrobit od novoty a naše zbrojovky s muničkami mají vlastními silami do nich vyvinuté rakety s dostřelem 40 km+).

Jak dopadl program L159? Po mnoha letech se kupuje 180 kusů řízené protizemní munice a slovy "čtyři" kontejnery Litening III (to vše spíš pro Gripeny), ale plánovaná integrace řs Brimstone, které by výrazně posílily naše schopnosti ničit pozemní obrněné cíle, typicky tanky, je odloženo na nikdy.

Tanečky kolem pořízení kolem LUH jen zastírají fakt, že Mi24/35 bez modernizace a nových PT raket na moderním bojišti nemají příliš velkou hodnotu.

Co schopnosti pěšáků bojovat s tanky - máme sice CG a Javeliny, ale v jakých počtech? Co jinak? RPG-7 s původní municí a PTŘS opět z dob ČSLA. Samozřejmě se může ozvat někdo, že máme SPIKE na Pandurech, ale opět kolik jich máme a jak moc se s nimi cvičí? (Vzhledem k ceně a nedostatku se necvičí ostré střelby a když už se náhodou vystřelí procházející rakety, tak to skončí velmi velmi tristně)

Jaká je penetrace moderními pozorovacími prostředky jako jsou noktovizory a termovize u běžných bojových jednotek či jen jaká dostupnost běžné výstroje a vybavení odpovídající tomu, co je běžné u vojáků v moderních armádách. Jak vypadá realita a vize "český voják pro 21. století"?

V brzké době se budou nahrazovat konečně UAZy a LR, což vzhledem k množství vozů nebude malá položka.

Jak máme funkční systém budování aktivních záloh a rezerv, které by byly schopné doplnit naši malou profesionální armádu, která v prostředí hybridních válek nemá absolutně šanci splnit svoji hlavní roli a tou je ochrana vlastního teritoria.

To je jen krátký výčet problémů, které mají pro obranyschopnost podobný či spíše mnohem větší význam než zde diskutovaná +- stovka tanků.

Pro někoho je asi příjemné se rozplývat nad tím, co všechno by si nakoupil, kdyby mohl a neměl finanční limity. AČR i přes plánovaný nárůst rozpočtu MO má zděděný obrovský vnitřní dluh na technice i vybavení a i kdyby ČR dávala na armádu 4% HDP, tak by to trvalo řadu let, než by jsme se dostali ke stavu, který by jsme mohli s jistou nadsázkou označit za "ideální". Sorry jako :-))).

avatar
skelet Datum: 30.08.2017 Čas: 09:09

fenri: prosím kašlete na to ;) zbytečně se to tady pak plevelí
PavolIR: pokud bude k dispozici 130mm kanón se stejnými nebo lepšími parametry, než L55, resp. L55A1, tak jsem pro 130mm. Proč? AČR je dost malá a krom ochrany potřebuje i velkou palebnou sílu. A navíc je blbost přecházet ze 125mm na 120mm, abych se pak drbal na hlavě a přemýšlel jak do toho tanku narvat 130mm.

avatar
Pavka Datum: 30.08.2017 Čas: 08:05

Já bych si nakonec dokázal vyvodit z toho čísla 130 konstrukci nákupu "teď" 100ks Leo 2 pro modernizaci a pak počkat na Leo 3, které by se koupilo v počtu 30ks kde pak zbytek Leo 2 půjde do skladu. Čili zachování status quo.

avatar
PavolR Datum: 30.08.2017 Čas: 08:03

fenri:
Či sa Vám to páči, alebo nepáči, jediným momentálnym tureckým ekvivalentom porovnateľným s T-90 v Sýrii je Sabra. ;-p
A mimochodom, Jura99 hovoril o bakelite, nie o lamináte.

Tak, či onak platí, že sériovo vyrábané tanky majú vždy väčšiu bojovú hodnotu ako sériovo nevyrábané, tým pádom - aby sme sa vrátili k pôvodnej téme - pokiaľ sa Rusi z takého, či onakého dôvodu vydajú s Armatou po ceste Su-57, nebude nutnosť masovo zavádzať 130mm kanóny a AČR sa teda pokojne bude môcť v roku 2025 pustiť cestou osvedčených 120mm, čo podľa mňa aj urobí.

avatar
Rase Datum: 30.08.2017 Čas: 07:43

Jdu následovat Maliho a už se tady taky nebudu zapojovat - porovnávat T-90 a Leo2 v Sýrii, to fakt ne...

avatar
fenri Datum: 30.08.2017 Čas: 07:38

PavolR - jak se říká - ukázaná platí. A turecká Leo, řízená profesionálními NATO vojáky dopadla v Syrii, ve srovnání s T-90, armády, která je prý v totálním rozkladu, mizerně.
Nevím, co L2 efektivně objevil či neobjevil, každopádně v lehčích podmínkách (než bojují syrské T-90 ), a s kompletním supportem moderní a čerstvé NATO armády něco objevilo jeho dřív a nedal to...
Proč porovnávat Leo2 bez přídavného pancéřování s T-90 s přídavným? Pořád ta T-90 je citelně lehčí tank. A turecké Leo2 od roku 2005 procházely četnými domácími upgrady.
Každopádně prostě považuji za blbost tvrzení, že Armata teprve dožene současné západní tanky. Praxe se ukazuje poněkud jinak, i když samozřejmě přiznávám (a už jsem to psal), že Armata je bezesporu pouze laminátová maketa. Ostatně jako každý nový ruský tank.
Jenom ten laminát mají celkem bytelný...;-)

avatar
PavolR Datum: 30.08.2017 Čas: 06:20

fenri:
Ukážte čo i len jediný turecký Leopard2 s prídavným pancierovaním alebo systémom pasívnej ochrany, o aktívnej ani nehovoriac. Dajte to všetko, čo som menoval na Leopard1 a dostanete podstatne odolnejší tank, než turecké L2. ;-)
A pancierovanie je iba jedna strana mince - aby vám bol tank niečo platný, musíte ním efektívne objaviť cieľ a trafiť ho. ;-) A kto myslíte, že má účinnejšiu muníciu a lepší SRP?

avatar
fenri Datum: 29.08.2017 Čas: 23:06

T-90 je cca o 5-10 let novější, než turecké Leo, ne o 30 let... A pokud má teprve nastupující generace ruských tanků dohánět stávající západní tanky, je s podivem, že si víceméně současné tanky Leo a T-90 vedou tak rozdílně. A to je jeden je nasazen vysoce motivovanou a moderní armádou NATO a druhý (údajně) demoralizovanou, dezertující a neodbornou armádou tyrana, podporovanou věčně opilými ruskými poradci. Něco tu nesedí :-)

avatar
Jirosi Datum: 29.08.2017 Čas: 22:48

A koho to překvapuje, když tahle modifikace je stará jako naše BVP 2. Těch 30.let se někde projevit musí.

avatar
fenri Datum: 29.08.2017 Čas: 22:23

Jura99, no výsledky T-90 vs. L2A4 ze Syrie úplně nekorelují s tím, co říkáte...

avatar
CerVus Datum: 29.08.2017 Čas: 22:17

Tak leopardu mají u sousedů očividně dost. Nemusíme koukat ty na odvařené Španělské.
http://www.forces.net/news/tri-service/reports-arrogance-behind-uk-refusal-german-tank-deal
Ta cena mi přijde hodně pěkná. cv90120 vyjde na 9mil a i puma stojí dvojnásobek té částky. A 2A6 samotná by nám vydržela 20 let, pak by jsme se jen svezli na modernizačním balíčku na hybrida 2/3 s Bundeswehrem.

avatar
Jura99 Datum: 29.08.2017 Čas: 22:08

Neni duvod, aby to co prijde (Armata), smetlo L2A7. Armata teprve dohani zapadni tankovou skolu ze sovetske slepe ulicky a kdovi, jestli ji vubec dohnala nebo se jedna jen o sikovnou bakelitovou kamuflaz. Pokud se tu psalo, L2A7 by stal cca 4,5mil. + zazemi, tak nepremyslet a brat ho v max poctu co se nabizi.
CerVus: modernizaci Dany bych chapal spis jako poskytnuti casu CSG, aby prisla s novou houfnici.

avatar
Jirosi Datum: 29.08.2017 Čas: 21:18

Rase: Jen aby to nebyli ty repasované L2 ze Španělska.

arr