Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Armáda ČR kupuje nové Pandury. Jak je to s cenou?

Datum přidání 10.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 56 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Armáda České republiky objednala u české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE 20 kolových obrněných vozidel velitelských-štábních (KOVVŠ) a spojovacích (KOVS) na podvozku Pandur II za více než 2 miliardy Kč (včetně DPH). Cena je bezmála o 800 milionů Kč větší, než původně odhadovaná. Kde se vzal rozdíl?

Foto: Bojová vozidla pěchoty Pandur II. / AČR

 

V roce 2003 vláda premiéra Vladimíra Špidly schválila nákup 240 kolových obrněných vozidel. V roce 2006 vláda Jiřího Paroubka posvětila nákup obrněnců Pandur od firmy Steyr za 23,6 miliardy Kč (199 ks + opce na 41 vozidel) v 18 modifikacích.

 

V roce 2007 ale vláda Miroslava Topolánka vypověděla smlouvu a ministryně obrany Vlasta Parkanová oznámila nákup pouze 107 Pandurů. Nakonec v roce 2008 ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

 

Armáda ČR nakonec dostala následující verze - kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP; 72 ks), vozidlo velitele roty (KBV-VR; 11 ks), vozidlo průzkumné s radiolokátorem (KBV-PZLOK; 8 ks), vozidlo průzkumné (KBV-PZ; 8 ks), obrněný transportér ženijní (KOT-Ž; 4 ks) a obrněný transportér zdravotnícký (KOT-ZDR; 4 ks).

 

Armáda ČR tedy musela oželet původně uvažované verze, jako je např. samohybný minomet nebo v úvodu zmíněné KOVVŠ a KOVS.

 

V roce 2013 se Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo doplnit flotilu 107 Pandurů o chybějících 20 vozidel KOVVŠ a KOVS. "Danými vozidly budou vybavena místa velení brigádního a praporního typu a to u jednotek, které jsou již vyzbrojeny vozidly PANDUR II 8x8," dočteme se v dokumentu Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup z roku 2013.

 

Předpokládaná cena zakázky byla v roce 2013 1,27 miliardy Kč s termínem dodání vozidel mezi roky 2018 až 2020.

 

Nyní ale MO ČR plánuje nakoupit 20 vozidel od české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE za více 2 miliardy Kč (včetně DPH). Finální nabídku předložila česká firma začátkem záři.

 

Z jakého důvodu je ale cena zakázky o 800 milionů Kč větší - tedy průměrně o 40 milionů Kč za vozidlo?

 

Podle dokumentu předloženého vládě má navýšení ceny na svědomí především použití nejnovějších komunikačních a informačních systémů poslední generace (původní cena za komunikační/informační systémy byla navíc údajně podhodnocená), vývoj a stavba upraveného podvozku a vytvoření pracovišť pro činnost štábu v poli, které budou rozvinovány v konfiguraci s velitelsko-štábními vozidly.

 

„Vojáci své původní požadavky specifikovali v roce 2013. Od té doby ale došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ," uvedl k navýšení ceny ministr obrany Martin Stropnický. „Technicky zhodnotit nová bojová vozidla ještě v procesu výroby je pro armádu a stát výhodnější, než vozidla modernizovat až po jejich dodání."

 

Původně se pro výrobu KOVVŠ a KOVS počítalo s využitím nadbytečných portugalských podvozků Pandur. TATRA DEFENCE VEHICLE je vlastníkem zmíněných portugalských podvozků, ale nemá jich dostatečné množství pro splnění zakázky Armády ČR. Navíc Armáda ČR požádala o větší balistickou a protiminovou ochranu vozidel, a také o další úpravy na konstrukci podvozku. 

 

"Po analýze těchto podvozků provedené uchazečem se ukázalo, že rozpracované portugalské podvozky nejsou vhodné pro zástavbu požadovaných modifikací vozidel a není jich ani dostatečné množství. I přesto, že uchazeč je nyní vlastníkem daných podvozků, budou jím vyrobeny zcela nové podvozky, které budou přímo uzpůsobeny požadavkům AČR na daná speciální vozidla," dočteme se ve zprávě Informace o navýšení ceny veřejné zakázky „Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup" oproti předpokládané hodnotě veřejné zakázky.

 

Zpráva také mluví o požadavku posílení elektrické soustavy KOVVŠ a KOVS pomocí napájecí jednotky (APS), a o doplnění podvozku o stabilizační vzpěry včetně jejich ovládání.


"Celá konstrukce podvozkové části musí být tomu uzpůsobena a zpevněna. Toto má dopad na náklady spojené s vývojem a konstrukcí vozidel včetně nákladů na provedení náročných testů," dočteme se ve zprávě.

 

Dále nově armáda získá zmíňené mobilní pracoviště štábu pro KOVVŠ. Díky tomu může systémy KOVVŠ, při stacionárním použití, využít širší okruh příslušníků štábu praporu, pluku nebo brigády.

 

Průměrná jednotková cena KOVVŠ je tedy nově 102 milionů Kč (včetně DPH; původně 54 milionů Kč), KOVS 98 milionů (původně 67 milionů Kč) a jednotková cena celkově šesti mobilních pracovišť štábu 12,5 milionu Kč. Dále budou pořízeny doplňky katalogů dílů za 6 milionů Kč a kurzy pro školení specialistů za 2,6 milionů Kč - vše včetně DPH.

 

Jak již proběhlo médií, MO ČR je připraveno i přes navýšení s TATRA DEFENCE VEHICLE uzavřít smlouvu na dodávky KOVVŠ a KOVS. V AČR vozidla nahradí zastaralá velitelská pracoviště na podvozku nákladního automobilu Praga V3S a celkově výrazně rozšíří možnosti velení a spojení štábu praporu, pluku nebo brigády.

 

"Předkládaná veřejná zakázka tedy napravuje rozhodnutí předchozí vlády, přijaté v souvislosti s omezeným finančním rámcem, vyvolaným probíhající krizí, a realizuje potřebu armády na přestavbu míst velení. Předkládaný materiál nebyl předkládán do Pracovní skupiny pro transparentní veřejné zakázky, neboť neobsahuje informace o veřejné zakázce, které spadají do kompetence pracovní skupiny," dočteme se v souhrnu na konci vládní zprávy.

 

K podpisu smlouvy dojde v následujících měsících, dodávky KOVVŠ a KOVS jsou plánovány na roky 2019 a 2020.

 

Zdroj: Tiskové oddělení MO ČR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 03.02.2017 Čas: 23:04

Zemak: pokud vycytaji vzpery a kabinu pro minomety, aby mohly strilet z plochy, k houfnici je to jen krucek, proto peclive sledujme ty PRAMy na Tatrovackych podvozcich, hodne nam to napovi o novych houfnicich.

avatar
Rase Datum: 03.02.2017 Čas: 23:00

CSG rozhodne nejsou pitomci, vedi co prodat a jak, navic dohoda s GDLS Europe nebude spatna, Steyr je Steyr, ten pro ne ma vyznam mnohem vetsi, te uz GD vlastni. Kdyby neco kleklo, muzou u CSG prodavat jen Tatry. U BVP doufam v novy podnik, idealne statni, tedy Vop-cz. Zkratka dlouho si necucli ze statniho ceciku, tak by se vzpruha hodila i jim. Nepotrebujeme monopol v podani CSG. Montovna je to stejna a vyroba probiha stejne na jednom miste - cca par kilometru rozdil

avatar
Rase Datum: 03.02.2017 Čas: 23:00

CSG rozhodne nejsou pitomci, vedi co prodat a jak, navic dohoda s GDLS Europe nebude spatna, Steyr je Steyr, ten pro ne ma vyznam mnohem vetsi, te uz GD vlastni. Kdyby neco kleklo, muzou u CSG prodavat jen Tatry. U BVP doufam v novy podnik, idealne statni, tedy Vop-cz. Zkratka dlouho si necucli ze statniho ceciku, tak by se vzpruha hodila i jim. Nepotrebujeme monopol v podani CSG. Montovna je to stejna a vyroba probiha stejne na jednom miste - cca par kilometru rozdil

avatar
jerry Datum: 28.01.2017 Čas: 20:51

Armáda už všecky OT-64 vyřadila?Minomety budou asi na podvozku 815-7 tak to schvaluji.V3S eště jezdí tak to je mazec.

avatar
juhelak Datum: 17.01.2017 Čas: 08:42

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/obrana-otocila-ke-starym-delum-koupi-nova-1327765

dám to sem..nejvíc mě zaujala ta zásoba munice.. 60 000. Při cená kolik nová munice stojí, tak dává smysl tuhle ještě využít. V těch našich skladech musí bejt jestě obrovské množství všeho možného..je něke nejaký soupis skladový zasob AČR?

avatar
Zemak Datum: 13.01.2017 Čas: 23:36

Dřív ty minomety vozily V3S-ky, teď budou na Tatrovkách. Oproti dřívějšku, by se mělo dát střílet rovnou z ložné plochy na vozidle (tedy asi nějaké vzpěry) + v případě potřeby minomet sundat z valníku (tak jako na V3S-kách). Tedy budou mít čtyřdveřovou kabinu, nějaké místo na munici, rampu s navíjedlem, boční vzpěry, ale jinak nic extra., nabíjet se budou nejspíš i nadále manuálně.

to Rase: mne to nepřijde jako vůbec špatný koncept, za relativně mrzký peníz vzroste bojová hodnota Pramu o několik desítek procent výše. Ve finále, když se jeden minomet poveze a jeden bude v závěsu, tak máš nouzově dva v jednom. Je to jednoduché, ale ve finále proč ne.

avatar
kalamar Datum: 12.01.2017 Čas: 14:23

Co se týká té ceny Pandurů,že si armáda připlatí 40mil za ks více,tak to zdaleka není jen o modernizaci.
Ta představa že armáda pořídí od Strnada 20 Pandurů v tom provedení jak chtěla za 1,2miliardy je nesmysl od samého začátku.Necelé 2 roky trvalo armádě než přiznali chybu v kalkulaci a až došli ke schodě ze Strnadem tak až pak došlo rovnou na modernizaci nově pořízených Pandurů.
Ale co nevíme je kolik milionů stojí ve skutečnosti to vylepšení Pandurů a kolik milionů byla ta chyba v kalkulaci.
http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/obrana-se-spletla-za-pandury-si-priplati-1327477

Co se týče kapacit nově otevřené haly Strnadova podniku v Kopřivnici na výrobu Pandurů a Titusů,tak se počítá s výrobou 100 kusů ročně této techniky.

avatar
Rase Datum: 12.01.2017 Čas: 14:22

juhelak:
Dřív ty minomety vozily V3S-ky, teď budou na Tatrovkách. Oproti dřívějšku, by se mělo dát střílet rovnou z ložné plochy na vozidle (tedy asi nějaké vzpěry) + v případě potřeby minomet sundat z valníku (tak jako na V3S-kách). Tedy budou mít čtyřdveřovou kabinu, nějaké místo na munici, rampu s navíjedlem, boční vzpěry, ale jinak nic extra., nabíjet se budou nejspíš i nadále manuálně.

Gorn:
Hodně těch věcí půjde na Titus, jelikož je levnější než Pandur, ale bylo by docela logické, pokud by jednotky s Pandury měly jen Pandury.

avatar
Gorn Datum: 12.01.2017 Čas: 12:23

Rase: "Pokud by měl vznikat nový mechanizovaný prapor"? Nerad sděluji špatné zprávy, ale on už vzniknul - 45. mpr v Rakovníku, takže ne, víc než 200 jich asi potřeba nebude

Myslím si spíš že to bude vypadat opačně C-RAM nebude vůbec, samohybné minomety taky ne, PVO na Tatrách, radilokátory pro PVO krátkého dosahu vůbec nebo Tatra atd. jinak si nedokážu představit kde tu techniku vezmou když se víc jak 4 měsíce po založení 45. mpr mluví o konečném stavu 200 Pandurů

avatar
Jura99 Datum: 12.01.2017 Čas: 11:18

juhelak: to ještě nejsou samohybné minomety, ale tažené resp. vezené a k nim se kupují nová auta.
Samohybný minomet by se vešel na Titus.
Ty Pandury už aby začali vyrábět, když jim do toho přijde zakázka pro OS SR, který můžou celkem chtít i 100ks, tak to bude trvat roky. Zajímavá myšlenka, že CSG někde disponuje polotovarem či celými podvozky pro portugalské Pandury. Na tom by něco mohlo být. Nepřímo to potvrzuje Sobotka, když zdůvodnil navýšení ceny stavbou nových podvozků, nikoliv "už vyrobených", které nevyhovují.

avatar
stirling Datum: 12.01.2017 Čas: 10:57

juhelak: o tom se už psalo mělo by jít o tu novou velkou odolnou kabinu co tatra má na podvozku 8x8 a poveze to munici i ten minomet tuším, takže to bude vše v jednom.

avatar
juhelak Datum: 12.01.2017 Čas: 10:38

Rase: nekteré z tech verzí by mohli nahradit nastavby na Titusech nebo Tatrovkách a bude to levnejsi. Btw u tech nakladáku..v kvetnu má Tatra předat dalších asi 40 nákladní aut včetně verze pram pro 120 mm minomet..To znamená přesně co? jako že doprovodný vůz pro minomet s municí a nebo přímo jako nástavba pro minomet?

avatar
Rase Datum: 12.01.2017 Čas: 10:24

Těch cca 70 nových Pandurů (na plánovaných 200) se vyplácá velice rychle. Stačí nakoupit nějaká ty minometná vozidla, PVO velmi krátkého dosahu, nějaká C-RAM vozidla na podvozku Panduru, pár vozidel s lokátory atd. Je to pár desítek vozidel, ale i tak. Pokud by měl vznikat nový mechanizovaný prapor, tak by bylo asi potřeba ještě víc vozidel, než těch 200. Jenom moc nechápu, proč je chtějí nakupovat po částech, ale asi to vypadá líp, když za pár desítek specializovaných strojů utratí MO jednotky miliard, než nakoupit celou rodinu specializovaných vozidel (cca 100) za třeba 15 miliard...

avatar
Gorn Datum: 12.01.2017 Čas: 10:15

Carl: Jelikož nám tu, mimo koncepce a výhledy akvizic, vzniká u 4.brn nový mechanizovaný prapor tak k nákupu dalších Pandurů prostě dojít musí

avatar
Carl Datum: 12.01.2017 Čas: 09:37

Pandury se budou modernizovat někdy po roce 2020, otázka je, jestli rovnou na standard těchto nových. Doufám že ano, jinak by to nedávalo moc smysl.

Co mě děsí je ten premiérův návrat k původním počtům 200 kusů. Věcně vzato s ním souhlasím, ale v tuhle chvíli na to nejsou ani vyčleněné prostředky ani se s tím nepočítá v konc. dokumentech typu KVAČR, SdP atd. Ve chvíli kdy musíme "jen" modernizovat dělostřelectvo, protože nemáme na nové houfnice, mi příjde nákup sedmdesáti pandurů jako zásadní akviziční projekt a dost velký zásah do obranného plánování. Já jen až někdo bude zase připomínat, že MO dělá věci nekoncepčně...

arr