Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Datum přidání 22.03.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 595 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ČR) doporučila nakoupit víceúčelové americké vrtulníky UH-1Y Venom. Armáda ČR poptává 12 vrtulníků, příslušnou výzbroj a kompletní provozní zázemí pro vrtulníky.

Foto: UH-1Y Venom americké námořní pěchoty; větší foto / US Marine Corps

 

Armáda chce UH-1Y Venom

“Na obraně chtějí americké vrtulníky, a jejich nákup by se měl řešit během Zemanovy cesty ve Státech,” řekl Právu zdroj na ministerstvu financí. Výběr vrtulníků UH-1Y deníku Právo potvrdil také poslanec za KSČM Stanislav Mackovík a předseda branného výboru za ANO Bohuslav Chalupa.


“Jsem rád, že konečně došlo k rozhodnutí. Ty stroje nejsou vůbec špatné. A nabídka americké strany je velice dobrá, co se týče ceny i doby dodání,” uvedl Chalupa. Generální štáb Armády ČR však nechtěl informace deníku Právo nijak komentovat.


Nabídky MO ČR poslalo celkově šest společností - Sikorsky nabídl vrtulníky UH-60M Black Hawk, Airbus AS532 Cougar (H215M) a menší H145, jihokorejská KAI vrtulník KUH-1 Surion, italská AgustaWestland AW139 a firma Bell zmiňovaný UH-1Y Venom.


Komise vybrala UH-1Y Venom i přes nejvyšší cenovou nabídku. Za 12 vrtulníků UH-1Y Venom, včetně možnosti lafetace palubních kulometů a použití řízených/neřízených střel ráže 70 mm, Česká republika musí vydat více než 550 milionů dolarů (13,8 miliardy Kč).

 

Podle deníku Právo se jednotková cena pouze za "holý" vrtulník pohybuje pod 500 milionů Kč.


Dlužno upozornit, že není známa přesná podoba jednotlivých nabídek. Cenu zásadně ovlivňuje nejen samotný vrtulník, ale především množství a úroveň avioniky, elektroniky, komunikačních systémů, senzorů a zbraňových systémů. Klíčový je i objem náhradních dílů, délka servisní podpory, úroveň podpory výcvik atd. Do ceny musí být také započítanou provozní zázemí, což obsahuje obslužné stroje, nářadí, přípravky, manipulační systémy, systémy na doplňování paliva, atd. atd.


“Vláda Spojených států vždy nabízí kompletní balík, proto se může zdát někdy cena vyšší. Součástí kompletního balíku jsou stroje, náhradní díly na 24 – 48 měsíců, podpůrná či speciální výbava a výcvik pro letku vrtulníku,” uvedl v roce 2015 k nabídce UH-1Y pro Armádní noviny Keith Flail, viceprezident pro světový vojenský obchodní rozvoj firmy Bell.

 

Video: Palubní střelci UH-1Y Venom v akci. / YouTube


Armáda ČR požaduje také integraci protitankových řízených střel (PTŘS). To však žádný ze zmíněných kandidátů v základu nenabízí. Integrace PTŘS a nákup samotných střel (a opět vybudování potřebného zázemí) výjde na jednotky miliard korun.

 

Jen jedna laserem naváděná střela vzduch-země AGM-114R Hellfire II stojí 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč). Je tedy otázkou, zda Armáda ČR bude trvat na integraci PTŘS. 


Výhodou UH-1Y Venom je značná prověřenost vrtulníku v boji, provozní samostatnost a perfektní servisní/logistické zázemí (např. dostupnost náhradních dílů).

 

Ověřený bojovník UH-1Y Venom

Vrtulníky UH-1Y se zúčastnily prakticky všech konfliktů, ve kterých se Spojené státy angažovaly. Své transportní a bojové kvality prokazovaly a prokazují v Iráku a Afghánistánu.


UH-1Y Venom provozuje pouze americká námořní pěchota (US Marine Corps). Námořní pěchota využívá UH-1Y Venom nejen k transportu lidi a materiálu, ale také jako nosič neřízených (Hydra 70) nebo laserem naváděných (APKWS) raket ráže 70 mm. Na závěsné body lze připevnit také kulomety.


Vrtulníky UH-1Y dokáží působit s minimálním pozemním personálem, v náročných podmínkách a s omezenými zdroji až 90 dní - např. na palubách výsadkových lodí amerického námořnictva nebo na předsunutých základnách. Během této doby vrtulníky potřebují k provozu jen minimální logistické zázemí.

 

Video: Úkolem UH-1Y Venom je mimo jiné poskytovat blízkou palebnou pdoporu (CAS) bojujícím mariňákům. / YouTube


“Námořní pěchota Spojených států amerických se pyšní svou výkonností a hbitostí. Tyto principy se odráží v potřebě vrtulníků s nízkými nároky na údržbu (méně než 3 hodiny údržby na 1 letovou hodinu) a ve schopnosti poskytnout podporu i v případě omezených zdrojů,” uvedl v roce 2015 Flail.


V prostředí České republiky servis a opravy zajistí společnost LOM Praha - již v roce 2015 Bell podepsal s LOM Praha dohodu o budoucí spolupráci na poskytování servisu pro vojenské vrtulníky. V roce 2016 Bell rovněž podepsal memorandum o porozumění s českou MPI Group.


Maximální startovací hmotnost UH-1Y Venom je 8390 kg a užitečná nosnost 3020 kg (náklad, palivo). Cestovní rychlost UH-1Y Venom je 293 km/h. Bojový rádius s 990 kg užitečného nákladu je 241 km. V nákladovém prostoru najde místo 10 vojáků.

 

Možný nákup UH-1Y také poměrně jednoznačně vytyčuje cestu k případnému nákupu bitevních vrtulníků Bell AH-1Z Viper. Bitevní vrtulník AH-1Z má s UH-1Y 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

 

Zdroj: Pravo.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tryskac Datum: 25.09.2018 Čas: 07:39

FYI
https://articles.oregonlive.com/today/index.ssf/2018/09/boeing_wins_24_billion_air_for.amp

avatar
kazd Datum: 11.06.2018 Čas: 10:59

It has been confirmed that the US Marine Corps has taken delivery of its final UH-1Y Venom.

Although UH-1Y deliveries are now complete, with no further orders planned, deliveries of the type’s sister aircraft, the AH-1Z Viper, are set to continue until 2022.

avatar
kazd Datum: 25.01.2018 Čas: 13:57

jako že by se tam podepsali na jedné staně všichni ministři americké vlády a na druhé zase naší :-))) ?
Nesmysl Stropnického v podobě vláda vláda je jen jeden ze způsobů jak obejít výběrové řízení, resp. vyloučit nehodící se uchazeče a nenést osobní odpovědnost. Dobře to řekla Šlechtová "hned jsem oznámila ať za mnou s JŘBU nechodí", to je podobný případ.
Pokud je to tajné nebo specifické jde to na výjimku, zbytek je prostě prasárna ale Stropnický.
Samozřejmě, že do 31.1. žádnou specifikaci na stůl Bečvář nedá, protože neexistuje. Koncepce je blábol, ze kterého lze vydedukovat deset protichůdných variant. Doposud prosáknuté specifikace armády mají podobu zmińované sci-fi na které se prostě VŘ s nějakým konkurenčním počtem nabídek udělat nedá.
Je to jen manažerská nášlapná mina na další ztrapnění Bečváře po radarech další v pořadí.
BTW : x krát jsme tu psal, že PVO nelze rozsekat na prvočinitele a pak je nějak připojit "kabelem :-)" na RACCOS. Bohužel jsem se opět nepletl.

avatar
TF_HU Datum: 25.01.2018 Čas: 13:43

Rase

dovoluji si tvrdit, že režim vláda - vláda není to samé co termín zakázka. Opravte mě, ale pokud se nepletu, jednalo by se o mezivládní dohodu a tu by nepodepisoval ministr, ale vláda. Tedy slova o zakázkách neodpovídají realitě. Otázkou je jak daleko byli...s přípravou. Vzhledem k tomu, že kongres schvaloval prodej...asi to nedělal pro pěkný voči...

avatar
Rase Datum: 25.01.2018 Čas: 13:36

Pořád jsem se Stropnického zastával, že to není snadné všechno připravit atd. ale kdyby za něco stál tak ty zakázky podepíše sám a né že je nástupci předá s mašličkou "jen podepsat" (aby byl z obliga kdyby něco). To bylo trapné a měl odejít hned když zjistil že na ten post nemá koule... čtyři roky klidu na nákupy a reformy neměl žádný jeho předchůdce a dost možná že ani jeho nástupce. Opravit jím způsobené škody bude taky trvat

avatar
KOLT Datum: 25.01.2018 Čas: 13:33

Rozkaz zněl jasně, hlavně žádná problematická zakázka, jsme přece hnutí, které nedopustí korupci...

avatar
mikojan29 Datum: 25.01.2018 Čas: 13:27

Flader

Ktorý je teraz "expert" na obranu (aj na teplú vodu)... :-D

avatar
Flader Datum: 25.01.2018 Čas: 13:21

Asi to isté, čo u nás kedysi minister Galko ...

avatar
KOLT Datum: 25.01.2018 Čas: 13:18

sgtlk, pravdu díte. Nicméně v případě tendru na vrtulníky a v případě radarů k tomu má paní ministryně docela dobré důvody. V prvním případě to, že celý ten výběr je naprosto pochybný – neustále se měnící zadání a vyčleněné prostředky, účast výrazně rozdílných strojů atd. V případě radarů je pak problém, že bez certifikace nebo jak se to jmenuje nám budou k téměř ničemu. Osobně bych to také nepodepsal, pokud bych neměl jistotu, že je budeme moci skutečně plnohodnotně zapojit do existujících informačních systémů.

Holt paní Černochová měla pravdu – Co tam ten chlap ty čtyři roky dělal?!?

avatar
sgtlk Datum: 25.01.2018 Čas: 12:35

Nevim kam, tak treba sem.
https://www.novinky.cz/domaci/461490-miliardovy-nakup-armadnich-vrtulniku-zacne-od-nuly.html

Pokud to tak je, tak sest let je v p....i. A kdo videl debatu tech dvou dam v nedeli na Prime, tak tusi, ze to neni posledni zruseny tender. Obavam se o BVP, MADRy jsou s velkym otaznikem, schvalene nakupy RBS, Titus, modernizace houfnic ( ne ze by mi to tady vadilo ) Bude jeste zabava, k smichu to ale nebude.

avatar
TF_HU Datum: 15.05.2017 Čas: 16:53

petres

..zkoušelo se více. Jeden z posledních návrhů byl zkoušet kanon 20 mm ze zadní části 171 po odebrání vrat k podpoře jedněch sil. Takový mini AC130 :-)

avatar
petres Datum: 15.05.2017 Čas: 14:15

Koukal jsem na stránkách ZVI (výrobce kanonu Plamen), že snaha umístit jej na vrtulníky vznikla již dříve (2009-2010) u typů Mi-24 a EC-645.

http://www.zvi.cz/cz/novinky/

avatar
petres Datum: 15.05.2017 Čas: 13:11

TF_HU
tak tu životnost také chápu (že se týká hlavně), byť to na stránkách uvedeno jako životnost bez uvedení podrobností.
http://www.zvi.cz/vyrobni-program/plamen.html

Využiji dotazu Deutschmanna (a vašeho souhlasu s odpovědí) a trochu bych to rozšířil. Myslíte si, že naše vrtulníkové letectvo je schopné plnit všechny úkoly (v návaznosti na ostatní útvary armády a jejich potřeby), které by se u moderní vševojskové armády desetimilionového státu předpokládaly? Nebo by měly být některé schopnosti posíleny či nabyty (návaznosti na možné typy)?

avatar
TF_HU Datum: 15.05.2017 Čas: 12:53

petres

může jít o životnost hlavně. Kadence je velká, ale v praxi se dle mě nepoužívá. Je nastavena menší i vzhledem k nesené zásobě munice.

avatar
TF_HU Datum: 15.05.2017 Čas: 12:32

Deutschmann

Pokusím se...

arr