Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Datum přidání 01.02.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 111 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Na obnovení dělostřelectva MO ČR vyčlenilo 6 miliard Kč.

Foto: TATRA TRUCKS nabízí Armádě ČR modernizovanou houfnici DANA M1 M; větší foto / TATRA TRUCKS   

 

Dělostřelectvo v 21. století

Na začátku 21. století, kdy západní svět bojoval v Iráku a Afghánistánu, se zdálo, že armády potřebují jen pár dělostřeleckých systémů, s kterými dokáží precizně ničit hnízda teroristů na vzdálenost několika desítek kilometrů.

 

Ruská anexe Krymu však potvrdila, že „konec dějin“ se nekonal a evropské státy stojí před stejnými bezpečnostními hrozbami, jako ve 20. století. Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou na jedné straně a proruskými/ruskými jednotkami na druhé straně navíc znovu potvrdil, jak důležitou roli hraje v klasických ozbrojených konfliktech dělostřelectvo.


Podle dokumentu Land Warfare in Europe: Lessons and Recommendations from the War in Ukraine mají dělostřelectvo, raketomety a minomety na východě Ukrajiny na svědomí 70 až 85 % obětí na všech stranách. „Rozsáhlé využívání nepřímé palby na Ukrajině - ve spojení se statickou povahou bojů - přineslo zpět zákopové vedení války, dělostřelecké duely a používaní nepřímé palby k rozložení a zničení soustředěných pozemních jednotek. Jde tedy o metody, které jsme znali z evropského pozemního bojiště z počátku 20. století,“ dočteme se v dokumentu.


Dělostřelecké a raketové jednotky jsou velmi účinné i při ničení obrněné techniky nepřítele, a to i bez použití munice s koncovým navedením. Rusové například pro ničení ukrajinských jednotek využívají termobarické hlavice a masové útoky dělostřelectva – taková kombinace má drtivý účinek na ukrajinská lehce pancéřovaná vozidla BMP a BTR.


Válka na východě Ukrajiny rovněž potvrdila důležitost působení vlastního dělostřelectva proti dělostřeleckým jednotkám nepřítele. „I když dělostřelecká protipalba pouze donutí oponenta přesunout se, tak poučení z Ukrajiny zní - když se nepřátelské dělostřelectvo pohybuje, nestřílí,“ dozvídáme se dále z dokumentu Land Warfare in Europe.


Jaké nároky se tedy kladou na moderní houfnice? Především je to vysoká mobilita i velká rychlost přesunu v pokud možno skrytém modu a schopnost provádět rychlé dělostřelecké přepady spojené s co nejkratším setrváním na palebné pozici.

 

Foto: DANA M1 M / TATRA TRUCKS   


Dělostřelectvo Armády ČR

Schopnost Pozemních sil Armády ČR, resp. celých Ozbrojených sil České republiky vést nepřímou palbu,je bez nadsázky tristní. Z části to je důsledkem naivních představ minulých 25 let, kdy Evropa věřila ve zmiňovaný „konec dějin“ a v „nekonečný růst a mír“.


Armáda ČR dokáže ničit cíle mimo přímou viditelnost vlastních pozemních sil de facto pouze (a to velmi omezeně) bitevníky L-159 ALCA (v blízké budoucnosti také JAS-39 Gripen), bitevními vrtulníky Mi-24 a pak především pomocí ShKH vz. 77 DANA (86 ks), tažných minometů M1982 PRAM-L ráže 120 mm (85 ks) a samohybných minometů SPM-85 PRAM-S ráže 120 mm.


Počty techniky uvedené v závorce však nelze v žádném případě brát jako počet neustále operačně připravených zbraní. Je otázkou, kolik houfnic a minometů je skutečně připraveno k nasazení. Dlužno také dodat, že raketomety RM-70 GRAD Armáda ČR v roce 2010 vyřadila bez náhrady.


Problém kupodivu nedělá munice pro dělostřelectvo. Pro ShKH vz. 77 DANA je ve skladech uloženo 60 000 kusů munice. Právě velký počet munice byl jedním z důvodů, proč MO ČR přistoupilo k modernizaci ShKH vz. 77 DANA.


Plány modernizace dělostřelectva Armády ČR se v průběhu let měnily. Nejdříve MO ČR plánovalo koupit pouze nové houfnice, později naopak pouze modernizovat houfnice DANA. Nejnovější plán počítá s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO.


Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby.


Armáda ČR však prozatím neupřesnila požadavky kladené na modernizované houfnice DANA a na nové samohybné houfnice. Modernizované houfnice DANA i nové houfnice však budou jistě posazeny na tatrováckém podvozku.

 

Foto: Maximální rychlost houfnice DANA M1 M v terénu je 25 km/h. / TATRA TRUCKS 


Modernizovaná ShKH DANA M1 M

O modernizaci samohybných houfnic vz. 77 DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77) se mluví s přestávkami několik let. Na modernizační tendr je nejlépe, vzhledem ke značné historické spojitosti s výrobou houfnic DANA, připravená kopřivnická firma TATRA TRUCKS – původní i modernizovaná houfnice DANA využívá upravený podvozek 8x8 převzatý z Tatry T815.


Právě TATRA TRUCKS vyvinula prototyp modernizované houfnice DANA. Prototyp ShKH DANA M1 M se vyznačuje upraveným podvozkem a modernizovanou nástavbou doplněnou o moderní komunikační, naváděcí a ovládací prvky.


TATRA TRUCKS funguje jako hlavní dodavatel a koordinátor programu ShKH DANA M1 M. Kopřivnická firma na modernizaci spolupracuje s českými společnostmi Excalibur Army, Retia a slovenskými MSM Martin, ZVS Nová Dubnica. Všechny jmenované firmy patří do průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Na projektu DANA M1 M se však také podílí česká zbrojní firma STV Group patřící do holdingu STV INVEST.


„Na tomto projektu by se z našeho pohledu měly podílet i podniky mimo Czechoslovak Group, jedním z důvodů je vytíženost našich kapacit exportními zakázkami. Je to možnost pro spolupráci více partnerů v rámci českého obranného průmyslu tak, aby byl pro armádu dosažen co nejlepší poměr mezi cenou a výkonem,“ uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek


Excalibur Army je výrobce a realizátor nástavbových částí, Retia zase řeší systém řízení palby a systémy velení a řízení. Slovenské firmy MSM Martin a ZVS Nová Dubnica nabízí munici DN1CZ ráže 152 mm s prodlouženým dostřelem.


Pojďme si nyní představit prototyp DANA M1 M, který TATRA TRUCKS nabízí Armádě ČR. Dlužno zdůraznit, že konkrétní vylepšení a systémy modernizované houfnice DANA závisí na přání zákazníka.

 

Foto: Posádka má k dispozici výkonné vytápění i klimatizaci. / TATRA TRUCKS 


Podvozek a kabina

Podvozek DANA M1 M získal vylepšenou hydraulickou soustavu, díky které se zkrátila doba na vysouvání/zasouvání stabilizačních podpěr na 20 sekund. Díky tomu poklesl o polovinu čas nutný k zastavení vozidla a k zahájení palby, oproti původní houfnici vz. 77 DANA - tedy naprostá klíčová vlastnost samohybných houfnic, jak nám ukazují zkušenosti z Ukrajiny.  


Nové vnější osvětlení vozidla typu BLACKOUT zajišťuje vyšší bezpečnost při jízdě v noci, v kolonách a provozu na pozemních komunikacích. Bezpečnosti jízdy pomáhají zpětné kamery a instalace přístroje pro noční vidění řidiče.


Kabina DANA M1 M má oproti originálu lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. Posádku chrání pancíř podle Úrovně 1 dle STANAG 4569 – proti ráži 7,62x51 mm a střepinám dělostřelecké munice ráže 155 mm (na vzdálenost 100 m).


V této souvislosti je vhodné zmínit, že mrak střepin při výbuchu dělostřelecké munice má tvar jednoduchých motýlích křídel. Nejhustší mrak střepin z exploze jde tedy do stran – pokud munice dopadne před vozidlo, tak pancíř kabiny DANA M1 M ochrání posádku před výbuchem munice ráže 155 mm i na podstatně kratší vzdálenost.


Posádka má dále k dispozici nové ergonomické sedačky, nezávislou klimatizaci a topení i výkonnější a účinnější filtroventilaci.

 

Foto: Modul komunikačního a velitelského systému C4I v kabině houfnice DANA M1 M.  / TATRA TRUCKS 


Pohonná jednotka

DANA M1 M nabízí zlepšení v taktické mobilitě – napomáhá tomu upravený motor s větším výkonem a lepší ovládaní vozidla.


V modernizované houfnici DANA najdeme vylepšený motor TATRA T-930 s jedním turbodmychadlem, mezichladičem stlačeného vzduchu a spojkou SACHS o průměru 430 mm.


Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů v rámci celého dvacetiletého životního cyklu (zejména díky nižší spotřebě paliva) a zároveň snížení emisí, nižší kouřivost, příznivější průběh výkonu a vyšší točivý moment a pružnost motoru, zvýšená manévrovatelnost v terénu a zvýšení mobility vozidla.


Upravená převodovka s poloautomatickým řazením TATRA-NORGREN umožňuje jednodušší ovládání vozidla v terénu a ve stoupáních. Dochází tak ke zvýšení jízdní dynamiky vozidla a ke snížení nároků na řidiče.


Ovládaní vozidla se výrazně zlepšilo díky novému monobloku řízení a instalací pomocného čerpadla řízení pro nouzový provoz. K dispozici jsou také nové pneumatiky Michelin s centrálním huštěním.

 

Foto: Modernizovaná kabina nabízí mnohem lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. / TATRA TRUCKS 

 

Zbraňová nástavba

Původní hlaveň ráže 152 mm zůstala beze změny. Díky nové munici DN1CZ ráže 152 mm (v úvodu zmíněných slovenský firem) dokáže DANA M1 M ničit cíle na vzdálenost až 25 500 m. Naproti tomu původní DANA se starší municí dostřelí na vzdálenost jen 20 000 m.


DANA M1 M tak s přehledem plní alianční STANAG normu o minimálním účinném dostřelu houfnic (min 22 000 m). Nová munice ráže 152 mm je navíc v průměru o 20 % levnější oproti munici ráže 155 mm.


Pokud se podíváme na případné protivníky, tak dostřel 25 500 m je plně konkurenceschopný. Například ruská samohybná houfnice 2S3 Akacija (ráže 152 mm) má s klasickou municí dostřel 18,5 km, 2S1 Gvozdika (122 mm) 15,3 km a hlavní samohybná houfnice ruské armády 2S19 Msta dostřelí na vzdálenost 29 km.


Pro svou obranu má posádka k dispozici zadýmovací granáty a protiletadlový kulomet NSVT ráže 12,7 mm umístěný na nové lafetě.


Hlavní změny najdeme v elektronické výzbroji. ShKH DANA M1 M získala například nový panel velitele, modernizovaný elektrohydraulický systém ovládání nástavby a byla provedená generační obměna součástkové základny.


Klíčová je instalace pomocné energetické jednotky (APU), která pohání systémy vozidla (komunikace, klimatizace, topení) při vypnutém hlavním motoru. Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů a zvukové demaskující stopy vozidla.  

 

Foto: Modernizované stanoviště mířiče. / TATRA TRUCKS 


Na přání zákazníka lze houfnici DANA M1 M vybavit nejnovějšími komunikačními prostředky (pro vnější i vnitřní komunikaci), balistickým počítačem a systémem řízení palby. Elektronické systémy houfnice DANA M1 M lze také propojit pomocí digitální sítě řízení a velení (C4I) s další technikou Armády ČR.


Bojovou hodnotu houfnice klíčově ovlivňuje systém řízení palby. TATRA TRUCKS nabízí například polský systém TOPAZ, který se osvědčil při nasazení polských houfnic DANA v Afghánistánu. Prostředek TOPAZ najdeme také v nových polských pásových samohybných houfnicích Krab.


Klíčovými prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZ je displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.


TOPAZ dokáže také komunikovat s elektronickými prostředky předsunutých dělostřeleckých návodčích, s dalšími pozorovacími systémy či s dělostřeleckými radary. Armáda ČR by tak díky modernizovaným houfnicím DANA M1 M mohla konečně využívat dělostřelecké radary Arthur koupené za téměř 2 miliardy, pro které bez moderního palebného prostředku se soudobým systémem řízení palby nemá plnohodnotné využití.


TOPAZ je schopen také režimu salvy MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy houfnice vypálí v rychlém sledu několik granátů, jež se pak pohybují po různých trajektoriích, ale při tom dopadnou na cíl současně. Ideální vlastnost pro potřeby dělostřeleckých přepadů.  


Shrnutí

Modernizace DANA M1 M posunuje české houfnice na úroveň potenciálních protivníků z Ruska a zároveň splňuje normu STANAG ohledně účinného dostřelu.


Velkou výhodou je finanční a organizační nenáročnost projektu, oproti nákupu nových samohybných houfnic. Armáda ČR může využít stávající logistické/servisní zázemí a také dostatek znalého technického personálu. Případné opravy lze navíc provádět na území České republiky.


Je také nutné si uvědomit klad obrovského množství munice ráže 152 mm nacházející se ve skladech Armády ČR. Cena nová munice ráže 155 mm bez problému přesáhne 1000 dolarů za kus (podle výrobce, množství objednaných kusů, rychlosti dodávek, atd.). Za nákup adekvátního množství nové munice by tak Armáda ČR musela vynaložit desítky milionů dolarů.

 

Takticko-technická data houfnice DANA M1 M

DANA M1 M 

Ráže

152 mm

Hmotnost munice

43,56 kg

Počáteční rychlost munice

693 m/s

Délka dráhy munice v hlavni

4908 mm

Automatická rychlost palby

4 ran/min

Manuální rychlost palby

2 ran/min

Dostřel munice DN1CZ ráže 152 mm

25 500 m

Minimální dostřel

4600 m

Náměr hlavně

-4°až +70°

Odměr hlavně při nepřímé palbě

±45°

Posádka

5 mužů

Max rychlost na zpevněné cestě

80 km/h

Dojezd (50% po polních cestách)

600 km

Spotřeba na pevné cestě

65 l na 100 km

Spotřeba v terénu

80 l až 178 l na 100 km

Spotřeba oleje motoru

4,2 % ze spotřebovaného paliva

Rozměry (d×vך)

11 156 mm × 3350 mm x 3000 mm

Hmotnost s 60 kusy munice

30 221 kg

Prázdná hmotnost

27 278 kg

Výkon pomocné jednotky AUP

7,5 kW

 

Fotogalerie


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nesher Datum: 05.02.2018 Čas: 14:36

Ne má jich cca 50, plus další, které jsou uložené. otázka v jakém stavu.

avatar
Flader Datum: 05.02.2018 Čas: 14:28

Koľko húfnic momentálne AČR vlastne aktívne prevádzkuje? Je to len tých 33 kusov?

avatar
Nesher Datum: 05.02.2018 Čas: 14:21

Já snad začnu doufat, že na té "konspirativní" teorii my na Slovensko prodáme Husara/Patriota a na oplátku koupíme Zuzany 2 něco bude. :-)
Mám spíše strach, že je to další díl ANOFERT cirkusu jak nevyrobit byť i jen náznak skandálu a zůstat tak populární. Protože ten kdo nic nedělá, také nemůže nic zkazit a vzhledem k tomu, že majitel hnutí ve zbrojním průmyslu nepodniká, není důvod proč něco riskovat. Takhle kdyby MO dávalo dotace na chov koz či ovcí, to by bylo jiné.

avatar
Jara Datum: 05.02.2018 Čas: 14:16

Za prvé bych se chtěl omluvit, zde přítomným Slovákům za moje “ navážení” ohledně zavedení starého kanónu na nová KBVP. Je videť, že i u nás je možná stejná absurdita a používáme i stejné argumenty o zásobách staré munice, která ve skladech “hnije” vic jak 40 let.
Jestli chceme jít touhle cestou modernizace armády, tak se nám to nikdy nepodaří....

avatar
PavolR Datum: 05.02.2018 Čas: 13:49

No, ... pozitívne je, že zatiaľ asi v ani jednej variante nezavrhli nákup nových húfnic kalibru NATO, len sa nedokážu rozhodnúť v akých počtoch ...

avatar
Clanek Datum: 05.02.2018 Čas: 13:13

No pokud by to opravdu vedlo k nakupu nove techniky (alespon v tom zamyslenem pocte modernizovanych DANA, anebo jeste lepe v pocte alespon o 50% vyssim) tak tomu zatleskam. Bohuzel tohle je ta mene pravdepodobna varianta. Pravdepodobneji se bude kolem houfnic zase jen kecat a v takovem pripade ano, i tech jen 33 jen zmodernizovanych dan v jen sovetske razi by byvalo bylo vic nez nic.

avatar
3RMO Datum: 05.02.2018 Čas: 12:58

Jako v pohádce...odvolávám co jsem slíbil a nařizuji...
https://www.euro.cz/byznys/cesti-zbrojari-ostrouhaji-obrana-rusi-zakazku-na-modernizaci-del-za-1-27-miliardy-1392771

a pak po sestavení nové vlády bude nový ministr objednávat praky protože kamení máme dost a zadarmo!

avatar
Rase Datum: 12.04.2017 Čas: 20:18

Taky si myslím, že pokud ona nová houfnice bude něco ve stylu hodně faceliftované Evy, tak reálně hrozí, že bude mít nějaké dětské nemoci. Jinak to ani nejde. Navíc mají být dodány do roku 2022, což není zase až tak moc času na nějaký super vývoj a výrobu 17ti kusů. Plán MO, že Dany by mohly být přebírány už příští rok je hodně ujetý, to si možná tak zajistí firmy, které to za CSG vyrobí.

avatar
petres Datum: 12.04.2017 Čas: 20:11

Ta modernizace je podle mne hra o čas, aby český výrobce měl možnost přijít s něčím konkurenceschopným v ráži 155 mm a těch 17 kusů bude ověřovací serie ala BREN 1 (berte to jako černý humor). Dělostřelecké oddíly integrované v brigádách, bych bral jako krok vpřed. Doufám, že jejich místo v Jincích v budoucnu zaujmou raketometné oddíly.

avatar
Aldus Datum: 12.04.2017 Čas: 19:51

Vím, že tu v diskuzi byli i zastánci modernizace, ale tohle je přesně, co se stát nemělo. Proč? Protože v tom vidím peníze vyhozené a ne ušetřené. Ty Dany se měly modernizovat dávno nebo už je teď vyřadit a nahradit novými, jak bylo plánováno původně, já si prostě nepomůžu.
Jsou různé tendence rozpočet armády v příštích letech navýšit, tak pořád doufám, že snad peníze na původní nákup budou, ale evidentně tohle směřuje k podpisu ještě před volbami, aby nebylo návratu.
Než armáda první moderní houfnici uvidí, uběhne stejně pěkných pár let, během kterých tu munici, která má být příčinou, může vesele vystřílet a uvolnit sklady pro 155mm. Dávno nebyla situace ve světě tak vyhrocená a my máme čas šetřit takhle blbým způsobem.
Konec článku vyznívá, jakoby vedle pluku v Jinci, měly mít brigády své vlastní (integrální) dělostřelectvo. To ale při počtu 17 nových a 33 supermoderních houfnic sotva bude pravda.

avatar
petres Datum: 12.04.2017 Čas: 10:25

Potvrzeno
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tatra-doda-vylepsene-houfnice-za-1-5-miliardy-1331160

ve zkratce
" Nákupčí začnou jednat s firmou o modernizaci 33 kusů samohybných houfnic Dana za více než 1,5 miliardy korun, jiného dodavatele neosloví.
Ještě na podzim ministerstvo předpokládalo, že renovace houfnic vyjde na 1,1 miliardy. Současná kalkulace je vyšší i kvůli DPH a není konečná. „Je potřeba připočítat nákup systémů řízení palby, který bude řešen samostatnou zakázkou. A dále pořízení GPS přijímačů a radiostanic od americké vlády,“ uvedl úředník, který je s podrobnostmi zakázky obeznámen. Jen přijímače a radiostanice by měly stát přes 50 milionů.
Ministerstvo počítá s dodávkami v letech 2018 až 2020.
Kromě Tatry by se do projektu mohla zapojit STV Group Martina Drdy, která repasovala totožný typ houfnic pro Poláky. Profitovat by mohla také státem vlastněná munička Explosia, která se slovenskou firmou ZVS Holding vyrábí moduly na prodloužení doletu nábojů.
Kromě modernizace houfnic ráže 152 milimetrů počítá ministerstvo s investicí do 17 nových děl ráže NATO 155 milimetrů. Podle předběžných odhadů by měla stát 2,5 miliardy, další dvě miliardy spolkne munice. Zatímco vylepšené Dany střílejí na vzdálenost pětadvacet kilometrů, děla s ráží větší o tři milimetry čtyři desítky kilometrů. Moderní artilerii má mít česká armáda do roku 2022. Prioritně bude houfnicemi vyzbrojen 13. dělostřelecký pluk a později mechanizované brigády."

avatar
Rase Datum: 11.04.2017 Čas: 21:40

kazd: díky za info, zase to bude další průšvih podobně jako T-72M4CZ - předražená a nekompatibilní modernizovaná mašina, která vznikla jen kvůli zásobám staré munice - paráda. S tím předáním zakázky dál, je to docela vtipné, přeci jen se zdá, že už nemá smysl jim dávat žádné jiné zakázky, než jsou nové náklaďáky.

avatar
kazd Datum: 11.04.2017 Čas: 20:54

zítřejší E15 - Dany zmodernizuje Tatra, cena o skoro půl miliardy vyšší než bylo očekáváno, tatra to předá dál poněvadž nemá kapacitu, SŘP není obsahem zakázky, stejně jako další vybavení se bude řešit = platit samostatně

prostě pokud se jim navýší rozpočet oni ho utratí stejně blbě jako ten nízký ...

avatar
kazd Datum: 08.02.2017 Čas: 22:26

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/armada-na-nakupech-vojaci-by-radi-rolls-royce-ale-oktavka-taky-nejezdi-spatne-rika-ministr-12714

se musí vidět
- ministr nechce opakovat T72 M4CZ, ale navrhuje modernizaci DANY
- má pocit, že se NĚKDO snaží aby se nenakupovalo
- na vrtulníky už má 15 nebo 18 sezení, on to nepočítá (HA, HA), ministr je od toho aby sehnal peníze...
- hlavně se bojí aby nemusel jít k soudu

proboha, řekl tomu člověku někdo, že on je ministr?
Že stěžovat si po 3,5 letech, že na ministerstvu někdo pracuje proti němu je výraz jeho neschopnosti?
Že tady nikdy nebyl nikdo odsouzen nebo stíhán za běžný nákup, ale za rozkrádačky při opravách a překombinovaných krádežích jako CASA, co šla přes x firem a ještě přes barter.

Kdybych psal nějakou práci v oboru psychologie, tak to použiji jako ukázku člověka, který se třese a neví kudy kam.
Vsadím se, že i kdyby ANO vyhrálo volby tak se odklidí zpátky někam do diplomacie, kde hlavně nebude muset rozhodovat.

avatar
KOLT Datum: 07.02.2017 Čas: 14:55

Maximus, i tak by se na to dalo dívat. Já mám jen obavu, aby pak a) byly peníze na vůbec nějaké houfnice; b) nekoupily v rámci "unifikace" i ty zbylé expediční.

Mmchd, Německo se s námi chce podělit o nějakou kapacitu svých A400, tam by se už měla vlézt i velká houfnice, ne? Tedy, ne že bych se na Německo chtěl po posledním vývoji až tak spoléhat....

arr