Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR se zajímá o nejnovější radarové systémy společnosti ERA

Datum přidání 13.12.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Michal Voska

V posledním listopadovém týdnu přivítala pardubická společnost ERA na oficiální návštěvě náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučíka Petra Pavla a jeho tým. Hlavním tématem společného setkání bylo představení společnosti a alternativních možností radiolokace, jejichž výzkumu a vývoji se ERA věnuje a které se do budoucna mohou stát významnou součástí protivzdušné obrany jednotlivých států NATO.

ERA delegace

Foto: Delegace AČR ve společnosti ERA /  Milan Starý, archiv ERA

 

Alternativní možností radiolokace

V rámci připraveného programu seznámili odborníci ERA generála Pavla a ostatní vojenské specialisty se zajímavou historií bistatické radiolokace, na jejímž principu je založen vývoj moderního distribuovaného multistatického radaru - jedné z možností alternativní radiolokace.

Bistatický radar je radarový systém kde jsou vysílače a přijímače radarových signálů na sobě nezávislé. Vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem je podobná vzdálenosti, na které se očekává detekce cíle. Mnoho střel dalekého dosahu vzduch-vzduch nebo země-vzduch využívá právě principy bistatické radiolokace. Wikipedia

Dalšími technologiemi nahrazujícími klasické radary jsou například slavný pasivní sledovací systém Věra (vyhodnocuje nejrůznější zdroje signálů) nebo dohledový systém MSS pracující na bázi multilaterace, který se využívá k řízení letového provozu na letištích. Jde o technologii, kdy se na několika pozemních stanicích měří „časová značka" letadla, což umožňuje přesně vypočítat polohu stroje.

 

Součástí návštěvy generálního štábu v pardubické společnosti byla také praktická ukázka fungování systému PCL (Passive Coherent Location), nejnovějšího z multistatických radarů vyvíjených ve firmě ERA, a také prohlídka výrobních prostor společnosti.

 

„Společnost ERA (dříve Tesla – pozn. redakce) je pro armádu po desetiletí spolehlivým partnerem. Díky mimořádnému úsilí a umu jejích zaměstnanců se jí i v těžké konkurenci daří úspěšně držet a v některých případech i udávat krok vývoje pasivní radiolokace. Jsme hrdí na to, že ERA je a zůstává českou společností, a jsem přesvědčen, že s jejími výrobky bude armáda spojena po další desetiletí,“ řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Petr Pavel.

 

pasivní systém Věra

Foto: Pasivní sledovací systém Věra / era.aero

 

Multistatický radar společnosti ERA

Multistatický radar pracuje na bázi odrazu signálu od sledovaného cíle, který může být zajištěn buď vlastním ozářením cíle (monostatická radiolokace), nebo s využitím cizího ozáření cíle (bistatická radiolokace), například pomocí běžných rozhlasových FM nebo DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial) vysílačů.

Monostatický radar je radarový systém, ve kterém je vysílač a přijímač spojený dohromady. Jedna se de facto o běžný radar. Název „monostatický“ se používá k odlišení od bistatického radaru. Wikipedia

Zjednodušeně řečeno, multistatický radar je schopen využívat signály z cizích zdrojů (rozhlas, mobily, televize) k detekci letícího objektu. Systém dokáže odhalit i neviditelné letouny (lépe řečeno má mnohem větší šanci). Vtip je v tom, že tvar „stealth“ letounů odráží radarové paprsky pryč od osy letoun-radar, takže radar nedostane zpět žádný nebo velice slabý signál.

 

Multistatický radar však dokáže zpracovat signál z desítek jiných zdrojů. Pokud neviditelný letoun vlétne do prostoru zahuštěného mnoha zdroji signálu, je velmi pravděpodobné (jisté), že se nějaký odrazí právě k multistatickému radaru.

 

Tyto poměrně nové technologie v oblasti radiolokace nabízejí velmi zajímavé využití ve vojenské oblasti, jako například účinnost právě proti stealth technologiím, nízkou zranitelnost či dokonce nemožnost detekce (v případě cizího ozáření cíle). Neméně důležitou vlastností těchto alternativ jsou také nízké pořizovací náklady ve srovnání se standardními radary, které bude možné touto technologií v budoucnu nahradit.

 

Na závěr potěšíme všechny, kdo se o tuto oblast zajímají hlouběji. Začátkem příštího roku se můžete těšit na reportáž přímo z firmy ERA o nejnovější generaci pasivního lokátoru Věra.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jirka Datum: 14.12.2012 Čas: 15:27

to coffin corner: největším problémem s vývojem systémů bych hledal spíše v tom jakým způsobem naložil stát s potencionálem ve firmě ERA, prodal to zahraničním majitelům, tuším USA, ti to pěkně sestřihli, tak nějak podobně jako se jim podařilo přibrzdit všechny naše firmy, vysáli co mohli a následně firmu prodali.
PCL má nevýhodu rozhodně v tom, že jde o multistatický systém a v případě používání vlastních zdrojů signálů, sice s charakteristikami LPI, bude jeho rozmístnění náročnější.

to charlie: Můžete sem dát nějaký odkaz na tu "řadu současných radarů, které umožňují práci v pasivních módech, kdy je cíl ozařován z jiného zdroje."

avatar
Coffin Corner Datum: 14.12.2012 Čas: 11:52

Charlie: ad1. Systém PCL má možnost v případě výpadku terrestriálních vysílačů nahradit jejich signál vlastními zářiči šumu. Jednak se tyto vysílače špatně detekují, rušení by vzhledem k principu PCL bylo kontraproduktivní, ale hlavně jsou levně, rychle a snadno nahraditelné.
ad2. A jak se vylučuje znalost vzdušné situace s možností navádění střel do prostoru cíle? Není lepší, jak je dnes běžné, navádět střelu do konečné fáze datalinkem, nebo programově, kde si zapne svůj radar a sníží tak možnost svého odhalení a protiopatření cíle?

avatar
Charlie Datum: 14.12.2012 Čas: 07:25

Obávám se, že "lasické"radary těmito "novými" nelze nikdy nahradit.

1) V případě válečného konfliktu je velmi snadné vyřadit z provozu vysílače dalších signálů (GSM, televize, rádio), navíc je to i velmi účelné (nemožnost nepřítele dorozumívat se vždy omezí jeho akceschopnost).

2) V podmínkách snahy o masivního potlačení protivzdušné obrany stejně obránce potřebuje zaměřovat svoje PLŘS a k tomu podle typu protivzdušného systému potřebuje výkonné radary schopné naprogramovat hlavice střel a tyto navádět na cíle - jasný cíl "Lasiček". Bez schopnosti působit proti letounům narušitele je nám znalost vzdušné situace k ničemu a infrahlavice nejsou všelék. Integrace nového zroje informace do systémů PVO není záležitost dnů ani týdnů a u systémů používajících navedení po záměrné nebo pasivní navedení na ozářený cíl navíc není použití takového radarového systému možné.

Řada současných radarů umožňuje práci v pasivních módech, kdy je cíl ozařován z jiného zdroje. V praxi tak lze snížit riziko vyřazení zdroje záření protiradarovou střelou pomocí přepínání zdrojů ozáření až do fáze samonavedení útočící střely.

Jinak je to ale technologie velmi zajímavá a v kombinaci s aktivními radary i pasivními zaměřovacími systémi si jistě najde své místo.

avatar
Roman Čejka Datum: 14.12.2012 Čas: 00:58

1) Akvizice Omnipolu za peníze z předražených C295M - nákup společnosti ERA
2) 2000-2010 AČR se prezentuje jako specialista na pasivní systémy.
3) Bílá kniha 2011: Neinvestovat do dalšího rozvoje mobilních pasivních sledovacích systémů.
4) 2012 AČR se znovu zajímá o pasivní systémy a přemýšlí o nové akvizici s Omnipolem.

Akvizice tohoto druhu techniky má pořadové číslo se 6 nulama. Rovněž je to ilustrativní ukázka nevhodně zpracované Bílé knihy.

avatar
Coffin Corner Datum: 13.12.2012 Čas: 20:21

oxmyx: Jenže ve využití principu PCL detekce jsou Spojené státy a Francie o dost dál a němci dotahují náskok. U nás se nadějný vývoj zasekl na dlouhé roky, díky ignorantům ve vedení ERA.

avatar
Deadog Datum: 13.12.2012 Čas: 17:45

zrovna bezpaterniho Picka mi lito neni , ale vyhazovy tak brzo po nastupu do funkce zrejme o necem vypovidaji ,je to politicka ,ne ministryne obrany ,takze si pripravte zaludky ,zrejme budeme hromadne zvracet

avatar
Michal Voska Datum: 13.12.2012 Čas: 16:11

...samozřejmě otázka co nyní nastane s novou ministryní

avatar
Michal Voska Datum: 13.12.2012 Čas: 16:10

Eře se daří. V Belgii vyhrála tendr. Vybaví letiště 110 SQUID-systémy pro sledování pohybu vozidel po letištní ploše. Co se Stealth týče, nechme se překvapit, uvidíme, jak až moc budou v ERA vstřícní při naší reportáži v příštím roce (leden).

avatar
oxmyx Datum: 13.12.2012 Čas: 15:46

Peak(e) vyhodila Picka a šéfa vyzbrojování Bulanta takže jak tohle dopadne .....
A chce z ministerstva vyhodit každého, kdo měl něco společného s armádou.
Schůzky s Omnipolem přináší ovoce.
No hlavně jí dejme 100 dní hájení. ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!
A co se týká té mašinky jsem velmi skeptický. Ne že bych nevěřil, že to nefunguje. Ale Stealth používá fakticky pouze USA a jeho spojenci vybavení jeho letadly. Třeba Izrael, že. Takže to potopí. Jako kdysi Věru.
Divím se firmě ERA, že to AČR vůbec nabízeli , když ví kdo nám tady vládne. Měli to nabídnout Francii nebo si otevřít závod v Petrohradě.
To by jeden brečel.
Ale jinak pánové z ERA, klobouk dolu hezké.

arr