Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Datum přidání 17.07.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 147 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde si prohlédla uskladněné španělské tanky Leopard 2A4. Španělská armáda se snaží více než 50 dlouhodobě uskladněných tanků prodat zahraničnímu zájemci.

Foto: Španělský Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra

Foto: Leopard 2A4 na cvičení španělské armády (2014); větší foto / Ejército de Tierra 

 

Španělské Leopardy 2A4

Španělská armáda nakoupila 108 tanků Leopard 2A4 formou leasingu z Německa v roce 1996. V roce 2006 je odkoupila za 15 milionů euro. V současné době je v aktivní službě polovina původních tanků Leopard 2A4. Od roku 2013 je 54 tanků Leopard 2A4 trvale uskladněno na vojenské základně v Zaragoze.

 

Mimo starších tanků Leopard 2A4 se španělská armáda opírá především o 219 nových tanků Leopard 2E (Leopard 2A6E). Výroba tanků španělské verze 2E probíhala od roku 2003 do roku 2008 ve španělské Santa Barbaře. Verze 2E má například silnější pancéřování věže a boků korby než německý Leopard 2A6.


Španělsko nabízí licenčně vyráběnou verzi tanku Leopard 2E (nicméně 50 % komponentů pochází z Německa) za cca 11 milionů euro.


Právě na základnu v Zaragoze minulý týden zavítala česká delegace, aby si prohlédla stav úložených tanků. Španělská armáda se snaží Leopardy 2A4 prodat zahraničním zájemcům několik let. Tanky si v minulosti prohlédly například delegace z Peru a Bahrajnu.


Původně plánovala španělská armáda tanky Leopardy 2A4 modernizovat na standard 2E - z modernizace nakonec kvůli nedostatku financí sešlo. Nyní je preferován prodej uložených tanků, případně jejich přestavba na speciální varianty - mostní, ženijní, atd. Španělská armáda počítá s uskladněním tanků maximálně do roku 2018.


Tanky však nejsou v perfektním stavu. V době, kdy o tanky projevovalo zájem Peru, se mluvilo o nutnosti investovat jeden milion euro do každého vozidla.


Česká delegace si podrobně prohlédla skladovací podmínky a také technický stav konkrétních vozidel. V rámci praktické ukázky byla předvedena funkčnost jednoho vozidla Leopard 2A4 - funkčnost mechanických částí, funkčnost věže a kanónu i jednotlivých elektronických palubních systémů.

Foto: Španělsky Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra

Foto: Španělsky Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra 

 

Leopardy pro Armádu ČR?

Podle přijaté Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 si hodlá Armáda ČR tankové jednotky ponechat. “Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 – 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,” dočteme se v koncepci.

 

V současné době Armáda ČR provozuje 30 modernizovaných tanků T-72 M4CZ u 73. tankového praporu v Přáslavicích a 93 tanků T-72M1 je v rezervě. Dlužno dodat, že modernizace tanku T-72, který svým konceptem odpovídá sovětské doktríně Studené války, postrádá smysl.

 

V současnosti má Armáda ČR na výběr z několika západních konstrukcí - americký M1 Abrams, francouzský Leclerc, britský Challenger 2, německý Leopard 2 a mluvilo se dokonce i o japonském Type 10.

 

Nejsilnější pozici v našem regionu má jednoznačně německý tank Leopard 2. Ať už to je jednoduše díky geografické i politické blízkosti Německa, nebo kvůli zavedeným tankům Leopard 2 v polské armádě.

 

Právě polský přístup je pro Armádu ČR silnou inspirací. Polská armáda v minulých letech nakoupila značný počet tanků Leopard 2A4 a 2A5 z německých skladů. Nyní tanky Leopard 2A4 procházejí v Polsku modernizací na standard Leopard 2PL.

 

V případě pořízení španělských tanků Leopard může Armáda ČR využít polské zkušenosti s provozem, ale také budované polské výcvikové a servisní zázemí. Lákavé je také zapojení českého průmyslu do servisu a případné modernizace tanků Leopard 2.

 

Nákup starších tanků ze Španělska je dobrým odrazovým krokem od přechodu ze sovětské tankové techniky na západní. Po vybudování potřebného zázemí a získání potřebných zkušeností s provozem a servisem je pak možné v budoucnu uvažovat o modernizaci nebo o nákupu modernějších variant.

 

Otázkou je samozřejmě technický stav španělských tanků a finanční náročnost jejich uvedení do provozu. V případě nákupu 54 starších tanků, a investice milion euro do každého z nich, je nutno jen do oprav investovat 1,5 miliardy Kč.

 

Nesmíme také zapomenout, že k tankům je nutno přiřadit patřičná vyprošťovací, ženijní nebo mostní vozidla. Například nosnost českého mostního tanku MT-55A je 50 tun, bojová hmotnost tanku Leopard 2A4 je 55 tun.

 

Bude třeba také vybudovat školící, výcvikové (pro posádky tanků i techniků), servisní a oprávarenské zázemí (náhradní díly, obslužná technika, nástroje, přípravky, atd.). Rovněž je třeba nakoupit dostatečný počet munice pro tankový kanón ráže 120 mm.

 

I tak jde o zlomek ceny oproti nákupu nových tanků a navíc zlomek ceny, který musí ČR zaplatit za přechod od sovětské tankové techniky na západní - tedy kroku, kterému se ČR tak nebo tak nevyhne. 

 

Je zde i reálná možnost sdílet všechny tyto požadavky s polskou stranou. Právě s polskou stranou ČR zvažuje nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Nákup a provoz stejné tankové techniky by tak byl dalším logickým krokem.

Názor Armádních novin
Nákup tanků Leopard 2A4 je pro Armádu ČR nejlepším možným řešením, jak si udržet a rozvíjet tankové vojsko. Španělské tanky Leopard 2A4 nabízejí skvělý poměr mezi výkonem a cenou. Ne vždy je nutné kupovat jen tu nejmodernější (nejdražší) techniku se spoustou originálních (drahých) řešení - viz. kauzy nákupů vozidel Pandur, Dingo a letadel CASA.
Je však třeba příjmout rozhodnutí v dohledné době. Španělsko je jednou z posledních zemí, které nabízí k odprodeji starší tanky Leopard 2.   

 

Zdroj: Ejército de Tierra

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Arassuil Datum: 07.08.2016 Čas: 21:05

Rase: Co vím, tak je Švédi měli jen pronajaté a po uplynutí pronájmu (okolo roku 2013) se vracely zpět do Německa. Co s nimi ovšem udělali Němci netuším... Přeci jen Strv 121 už tehdy nebyl kdovíjak moderní

avatar
Rase Datum: 07.08.2016 Čas: 20:17

U ojetého tanku, pokud neprovedeš pořádný repas, tak je dražší servis (častější atd.). Co se provozu týče, tak nevim, ale nový motor by měl být úspornější než starý (jediný rozdíl je ve váze, což ale záleží na výbavě).
2A4 jsou dneska hodně zastaralé. 2A5 nikdo neprodává a u nových strojů, je standart 2A6 nebo 2A7(+).
U nového stroje se dá zařídit leasing, offsety atd. u ojetého ne. Navíc časy kdy Němci prodávali Leopardy (2A4) za cenu šrotu, a kdy se nizozemci zbavovali moderních Leopardů, jsou pryč. Netušíte co udělali švédi s cca 100 tanky Strv 121 (2A4) ? Vyřadili, sešrotovali?

avatar
CerVus Datum: 07.08.2016 Čas: 19:11

Stejně by bylo hezké zjistit náklady na provoz/servis modernizovaných A5 a nových A7. Co jsem někde četl, tak rozdíl to je celkem velký. Takže když se tu rozvíj debaty nad tím jestli se vyplatí modernizované A5 za polovinu ceny A7, tak by se do toho mělo započíst i to, že A7 bude mít přinejmenším o 1/3 dražší provoz. Navíc jich budeme schopni pořídit nižší počty. Nejspíše jen jako náhradu t-72m4 ve stejných počtech.
Ta A5 je dobrá startovní volba. Navíc se dá do budoucna ta technika promíchat pokud přikoupíme nové kusy.

avatar
Kozlus Datum: 07.08.2016 Čas: 14:54

CerVus: Ano, mas pravdu. Ale nejakej podobnej prebytek byl pouzit na uhradu casti splatek za Gripeny, tak by slo udelat neco podobnyho i v pripade, ze koupime tanky na splatky. To, ze MO zustane 4 miliardy nevycerpano, je uz vec druha.
Tady teda pisou, ze se nevycerpalo 1,5mld a je rozepsano, o co slo: http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/mo-se-v-roce-2015-podarilo-vycerpat-97-procent-resortniho-rozpoctu--118309/ Kde jsem vzal ty 4 mld uz nevim.

avatar
CerVus Datum: 07.08.2016 Čas: 14:22

Kozlus: až na to, že ty peníze se vrátily do státní kasy. AČR nemá žádný účet kam přesunuje penze co zbyly. Většinou po tom následuje pokrácení rozpočtu o danou částku i do dalšího roku. Holt když je ministerstvo nevyužije, proč by mělo dotat tolik i další rok.

avatar
Rase Datum: 07.08.2016 Čas: 12:58

Ještě k těm španělským Leopardům. Pokud je chtěli prodat třeba za 4-5mil.euro (odhadem) + minimálně 1 milion vycházelo pouhé rozpohybování. Další nezbytná modernizace na úroveň (2A6/7) by vyšla třeba jednou tolit (třeba 5 mil. nebo víc), tak to už vážně dává spíš smysl nakoupit, za tuhle cenu, nové Leopardy 2A7, nebo hledat jinde.

avatar
Luky Datum: 02.08.2016 Čas: 22:26

Třeba se čeká na integraci zbraňových systémů do EC, aby to jakože zacálovali ostatní a nebylo to na nás....?

avatar
kazd Datum: 02.08.2016 Čas: 21:21

vypadá to, že (i můj) názor, že španělské tanky by bylo něco jako nultý krok přezbrojení z T72 je potvrzen. Cena asi neseděla, tak se nultý krok vypustí.

Každopádně kvituju, že nyní se dělá něco ohledně techniky končící 2020 -25.
O to víc je nepochoptelné to, co zde kritizuji, že ohledně vrtulníků se nedělá nic, i když končí ve stejném období..

avatar
Kozlus Datum: 02.08.2016 Čas: 21:13

Na ty splatky by to bylo fajn. Tusim, ze loni zbylo v rozpoctu cca 4 miliardy nevycerpano a tim by se dalo cca 10 tanku zalepit :) Ale chtelo by to pockat na to nove 120mm delo, to je fakt.

avatar
Rase Datum: 02.08.2016 Čas: 20:57

Uznávám, beru zpět.
Kdo ví, co za ně Španělé chtěli. Nový stroj bude asi vhodnější, akorát si nemáme moc z čeho vybírat. Můžeme si jen nechat od španělů složit Leopard 2CZ dle přání. V ideálním případě bysme se přidali k Bulharům, kteří chtějí taky nové Leopardy.

avatar
skelet Datum: 02.08.2016 Čas: 20:42

Rase a jak víš, že pan Koštoval něco nepochopil? Ty znáš cenu repase, modernizace a odkupní cenu? ;) Dá se dost předpokládat, že on ano

avatar
Rase Datum: 02.08.2016 Čas: 20:19

Tedy jedinou možností jsou nové Leopardy. Abramsy by na tom totiž byly podobně jako tyhle uložené 2A4 a nic jiného není. V tomto případě počítám s hodně malým počtem 30-50 ks. Cenově budou úplně někde jinde, ale bylo by to skvělé (snad rovnou i s vysokotlakým kanónem - je zhruba jedno jestli se vyrobí starý typ L55 nebo nový).
Pan Koštoval nepochopil, že tyhle ojeté tanky, budou i po masivní repasi pořád levnější než nové stroje. Na druhou stranu nový stroj je nový stroj a lepší investicí do budoucna.

avatar
Nesher Datum: 02.08.2016 Čas: 20:01

Tak tyhle tanky kupovat nebudeme - www.e15.cz

avatar
skelet Datum: 01.08.2016 Čas: 10:52

Luky: o tom nic nevím, ale co jsem někde četl, tak se začíná upozorňovat na fakt, že se k nim už nevyrábějí náhradní díly. Ale stupeň vážnosti netuším. Má reakce byla čistě na uživatele "pjek". Víceméně v obdobné situaci jsou Britové s jejich WAH-64D, kterým taky docházejí náhradní díly k elektronice. Je to zkrátka obecný problém nových zbraní, kde už izolačka, pájka a kladivou nepomůžou.
Cervus: pro naši armádu určitě, ale pak bych tomu raději říkal stíhač tanků nebo vozidlo palebné podpory. Psal jsem to již jinde.. dokážu si představit, že Leopardy 2Cz by se za pár let osadily kanóny 120L55A1, přičemž staré kanóny 120L44 by se umístily do upravených věží XC8 od Cockerillu. Tyto věže by se osadily na stávající podovozky T-72, a po kompletním přezbrojení na nové BVP, by se tyto věže přemístily na nově vyrobené podvozky odvozené od BVP.

avatar
Luky Datum: 01.08.2016 Čas: 10:08

Skelet
Oni jako těm našim Téčkům po deseti letech vyhořely střelecké počítače?

ptám se jen na tu elektroniku, nic tím nesleduju ke vztahu k Leo

arr