Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Datum přidání 15.12.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 47 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. Osm radiolokátorů EL/M-2084 Armádě ČR dodá izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries).

Foto: EL/M 2084 MMR (Multi-Mission Radar) na podvozku tatrovky izraelské armády; větší foto / IAI

 

Původně Armáda ČR počítala s nákupem pěti radiolokátorů, později s deseti. Nakonec česká armáda získá osm izraelských radiolokátorů EL/M-2084. Cena za radiolokátory, příslušenství i za zabezpečení logistické podpory po dobu dvaceti let dosahuje 2,9 miliardy Kč. Všechny radiolokátory Armáda ČR získá mezi roky 2019 až 2021.

 

„Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada. Navíc je to dobrá zpráva i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude česká společnost,“ komentoval nákup ministr obrany Martin Stropnický.


„Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.


EL/M-2084 jsou radiolokátory středního dosahu s režimem detekce malorozměrných a nízkoletících cílů s možností digitálně předávat informace o poloze cíle systémům protivzdušné obrany (PVO). Izraelský radiolokátor umí sledovat nejrůznější vzdušné objekty - od klasických letadel, přes nejrůznější drony až po dělostřelecké či minometné granáty.


Izraelský radiolokátor zastupuje různé specializované systémy. Jediné zařízení v sobě sjednocuje přehledový radiolokátor, radiolokátor pro řízení letového provozu či radiolokátor PVO poskytující řízeným střelám přesné informace o poloze cíle. Kromě Izraele EL/M-2084 najdeme v kanadské a singapurské armádě.


Izraelská armáda používá radary EL/M-2084 v kombinaci s komplety PVO SPYDER-MR, Iron Dome a David's Sling. Není rozhodně bez zajímavosti, že SPYDER-MR je jedním z kandidátů na nové systémy PVO Armády ČR.

 

Video: Princip fungování EL/M-2084. / YouTube


EL/M-2084 v rámci Armády ČR poslouží nejen ke sledování vzdušné situace nad územím ČR, ale právě také k navádění budoucích raketových systémů země-vzduch české pozemní PVO. Jediný radiolokátor tak dokáže velmi rychle objevit a ihned zaměřit nepřátelský cíl.


Izraelské radiolokátory dokáží přesně zjišťovat polohu vzdušného cíle (dostatečně přesně pro navedení raket země-vzduch) a údaje předávat kompletům PVO - odpálená střela pomocí údajů z radiolokátorů MADR letí k cíli do té doby, než zapne vlastní palubní naváděcí radiolokátor nebo infračervenou naváděcí hlavici.


Ukázková bojová situace: Armáda nasadí odpalovací vozidlo s raketami země-vzduch 100 km před EL/M-2084 v očekávaném směru útoku. Vozidlo s vypnutým střeleckým radiolokátorem bude přijímat informace jen ze vzdáleného EL/M-2084.


Při objevení nepřátelských letadel mohou střely země-vzduch ničit letadla, aniž odpalovací vozidlo vyzařováním svého střeleckého radiolokátoru odhalí vlastní pozici.


Další výhodou je lokalizace raketové, dělostřelecké a minometné (tzv. RAM) munice. V ideálním stavu EL/M 2084 určí místo odpalu RAM munice a na toto místo navede palbu vlastních zbraní.


Pět souprav radiolokátorů EL/M-2084 poskytne 24 hodin denně, sedm dní v týdnu přehled o vzdušné situaci nad územím České republiky. Další tři radary Armáda ČR vyčlení pro případy krizových situací v rámci aktivace Národního posilového systému (NaPoSy) PVO.

 

Video: Ukázka fungování Iron Dome s radiolokátorem EL/M-2084. Podobně budou vypadat budoucí pozemní prostředky PVO středního dosahu Armády ČR.  / YouTube


Trojice radarů bude v případě kritické situace, po aktivací NaPoSy, přiřazena pro obranu strategických objektů - především jaderných elektráren, chemických továren, velkých měst, atd. Při aktivací NaPoSy se mimo jiné zvýší počet vyčleněných letounů (včetně L-159 ALCA) pro ochranu vzdušného prostoru a dojde k aktivací pozemních systémů PVO.


V mírovém období trojice radarů poslouží pro výcvik a jako záloha v případě poruchy nebo poškození aktivních radarů. Radiolokátory EL/M-2084 zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3000 m.


Samozřejmě efektivní výškový dosah EL/M-2084 je mnohem větší, ale letovou hladinu nad 3000 m sledují dva velké 3D stacionární radiolokátory FADR (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis, které tvoří páteřní radarovou síť NATO v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System).


Maximální detekční vzdálenost EL/M-2084 (pro velké cíle) je 470 km a dokáže sledovat najednou až 1100 cílů. Detekci raket, minometných a dělostřeleckých (RAM) granátů izraelský radiolokátor zvládne na vzdálenost 100 km a každou minutu dokáže předávat informace o 200 RAM cílech.


Izraelská armáda je naprostá špička v prostředcích elektronického boje. Dá se proto očekávat, že odolnost radiolokátorů EL/M-2084 ustat elektronické rušení nepřítele, případně maskovat své vyzařování pro stížení odhalení, bude na špičkové úrovni.

 

Nákupem radiolokátorů ale práce nekončí. Jednou stranou mince je mít špičkový produkt, druhou stranou mince je ho plně začlenit a propojit do současných vojenských systémů Armády ČR (další radiolokátory, velení, komunikace, elektronický boj, letectvo, atd.)  a udělat z něj opravdu efektivní vojenský nástroj.

 

Zdroj: Euro

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nesher Datum: 01.02.2018 Čas: 16:22

Poslední vývoj v nákupu radarů MADR
Ministryně obrany se obává, aby nedopadla jako její předchůdkyně V. Parkanová a nechá si vytvořit v pořadí již druhý znalecký posudek na téma přiměřená cena, tím se celá zakázka zdrží ještě více. Je vidět, že zadání zůstalo od majitele hnutí stejné jako u předchozího ministra, tj. obrana nikoho nezajímá, důležité je neudělat průšvih a toho lze nejlépe docílit tím, že se nic velkého podepisovat nebude.
Osobně by mě zajímalo na základě jakých informací jsou podobné posudky zpracovávány, vzhledem k tomu, že vojenská technika nejsou rohlíky čí ND do aut a její cena není běžně zveřejňována lze vycházet jen z veřejně dostupných zpráv o jiných kontraktech což musí logicky vést k min. značným nepřesnostem.
http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/slechtova-necha-proverit-cenu-radaru-jejich-nakup-nabere-dalsi-skluz-1342856

avatar
petres Datum: 16.07.2017 Čas: 11:48

Byla otázka času, kdy to přijde (v případě EL/M-2084 je to obzvlášť škoda). Další body skupině nepřidá spojení s A. Beljajevem.

avatar
Nesher Datum: 16.07.2017 Čas: 11:40

Celá zakázka se prodlužuje (i s požadovaným nastavením obchodu na úrovni vláda-vláda to zřejmě nebude tak jednoduché) a co je nejhorší, Retia má problém s bezpečnostní prověrkou bez níž celý projekt padá. Ona celá CSG zřejmě kvůli napojení na rusko-slovenského partnera a občas podivné obchody vzbuzuje zájem tajných služeb. http://www.euro.cz/byznys/zbrojar-v-uzkych-o-strnadovu-firmu-se-zajima-nbu-1359021

avatar
Alpacino36 Datum: 22.12.2016 Čas: 12:02

JiriR- Daj mi prosím zdroj odkiaľ máš tieto tvoje informácie o CEZ. Lebo mi to je záhadou.

avatar
asdf Datum: 22.12.2016 Čas: 11:39

JiriR > Poloz si otazku takto? Mat system s, podla tebe hodnotou CEZ 0.25, alebo mat system s hodnotou 0.0 prd. Neverim, ze na Slovensku by sa nieco ako moderna S300 kupovala, ak by na Slovensku nebola.

avatar
JiriR Datum: 22.12.2016 Čas: 11:04

Neřekl jsem, že je slovenský S300 na nic. Hodnota CEZ se ale u něj pohybuje na hodnotě zhruba 0,25, moderní systémy jsou na hodnotě 0,96. Více to nechci rozebírat.

avatar
Alpacino36 Datum: 22.12.2016 Čas: 10:54

A odkiaľ máš všetky tieto údaje ked vieš povedať, že systém je nanič. Aby si vedel tieto údaje potrebuješ mať na slovensku previerky Prísne tajné.

avatar
JiriR Datum: 22.12.2016 Čas: 10:51

Mno..vše to jsou parametry, kdy skutečnost v daném čase porovnávám s optimem a jedná se o součin čísel od 0-1. Dostupnost: prostoje a poruchy vyvolané…Výkonnost: ztráta rychlosti reakce, dále dosah atd..Kvalita : radioelektronická protiopatření, schopnost útočit na více cílů atd..

avatar
Alpacino36 Datum: 22.12.2016 Čas: 10:35

Co znamená kvalita. Výkonnosťou súhlasím,modernizácia je nutná a dostupnosťou si tiež neviem čo myslel.

avatar
JiriR Datum: 22.12.2016 Čas: 10:15

No, sice hezké, ale absolutně mino. Systém (S 300) může být suprový, ale, (OII): Celková efektivita zařízení= dostupnost x výkonnost x kvalita. Budu stručný.

avatar
Alpacino36 Datum: 22.12.2016 Čas: 09:50

Akože väčšina z vás nemá tušenia čo systém S300 dokáže a už vôbec neviete ako pracuje, na strelbách v Bulharsku ho nedokázali zarušiť ani americké stíhačky. Píšete tu samé bludy, hádate su tu o dosahu radarov, čo je síce dôležitý parameter radaru ale vôbec to nie je iba o dosahu.

avatar
JiriR Datum: 22.12.2016 Čas: 08:59

S300: „Nedávno“ jednal Robert Fico v Rusku, mimo jiné zmínil, že se bude slovenský S300 modernizovat, otázkou je jak to s tímto projektem vypadá teď v souvislosti s bezpečnostní situací. Ten S300 Vám bude na obtíž, je to stejné jako migem29, popř. Dana u nás. Někdy je lepší mít nic anebo odborníky odepsaný systém bez možnosti modernizace. (a schopné lidi)

avatar
vladimír Datum: 22.12.2016 Čas: 08:25

S 300 PMU modernizovaný už bol asi 10- 15 rokov dozadu Rusmi. Ten krám nám zostal ešte z čias rozdelenia federácie ak sa nemýlim. Commanerov SL ako som sa dočítal bolo vyrobených 17 ks a to hlavne okolo roku 2007. V roku 2008 nemecký Rheinmetall a BAE Systems urobili dohodu, podľa ktorej mal Rheinmetall pre potreby Nemeckej armády vyrobiť 6 ks tohto radaru. Commander SL je zavedený iba vo Veľkej Británii a Nemci majú 6 týchto radarov. Nikde inde zavedené nie sú. Tie tri čo sa majú vyrobiť v prevažnej miere u nás u Aliteru, by mala byť už vylepšený radar oproti tým vo VB. Ale aj tak si myslím, že sa malo urobiť nejaké zmysluplnejšie riešenie vo vzťahu k PVO.

avatar
JiriR Datum: 22.12.2016 Čas: 07:44

Commander SL není špatná volba. Slováci mají S300, který chtějí modernizovat a Igly. Slovensko vzhledem ke svému tvaru a východním sousedům potřebuje přehledový radar dalekého dosahu, pokud možno z velké části vyrobený u nich doma (fa: Altier), což přesně Commander splňuje. Prostě Francouzi nedovolí výrobu jinde, Izrael se etabloval u nás atd..rozhodli se dobře, i když časem budou litovat, že ten S300 mají.

avatar
vladimír Datum: 22.12.2016 Čas: 06:44

Slovensko plánovalo pred pár rokmi kúpiť 5 radarov s dosahom 260km spolu s ČR, oni vtedy chceli 8 kusov, ale nakoniec to dopadlo tak, že bývalý minister Glváč zrazu začal z toho nákupu pod rôznymi zámienkami cúvať. Aj keď v tomto článku sa síce píše radaroch s dosahom 470 km ja si stále však myslím , že ČR kúpila radary s dosahom 260 km. Lebo normálnym sedliackym rozumom vzaté načo by im bolo pre tak malé územie 8 radarov s dosahom 470 km? Ak by chceli mať pod kontrolou územie ČR tak stačí AČR predsa iba 5 radarov, z toho 1 - 2 ks do zálohy. Oni sa rozhodli asi vybudovať okolo nich PVO, čo je múdre a efektívne. Ale za 14,6 mil. USD sa radar s takýmto dosahom aj tak nedá kúpiť. Kanada kúpila v roku 2015 radary v počte 10 kusov ELM 2084, tedá také ako ČR, za 186 mil. USD, ako oni tvrdia s dosahom 470 km. Tento nákup pre veľkosť územia v počte 10 ks dáva zmysel a aj tá cena sa blíži k 20 mil. USD, za čo sa zvyknú predávať radary s dosahom okolo 470 km. Tam to má vyrábať Rheinmetall Canada. Čo sa týka Slovenska ja osobne si myslím, že Commander SL je asi tá najhoršia voľba z toho čo ja na trhu a tá cena tiež nie je nič moc a sú aj lepšie možnosti

arr