Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Armáda má novou posilu! V Afghánistánu doprovází české vojáky Lvíček Míra.

Datum přidání 07.06.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Mgr. Miroslava Pašková

Plyšový lvíček se poprvé objevil na veřejnosti počátkem roku na benefičním plese ve Vlkoši, kde vydražil sportovní výstroj reprezentantů ASC Dukla ve prospěch hnutí Stonožka, které spolu s armádou pomáhá dětem v Afghánistánu. A tam se záhy Lvíček Míra osobně vypravil. O svých zážitcích teď informuje prostřednictvím komixu.

Lvíček Míra

Foto: Lvíček Míra na základně (z komixu) / Miroslava Pašková


Jedná se o zcela unikátní projekt z dílny manželů Něničkových, kteří jsou příznivcům armády známí především z Vlkošských dnů vojenských tradic a Military muzea ve Vlkoši u Kyjova.Lvíček Míra je ovšem první projekt zaměřený primárně na děti. „Prostřednictvím komixu chceme nenásilnou a srozumitelnou formou přiblížit život v Afghánistánu českým dětem,“ vysvětluje jádro projektu Petr Něnička.

 

Plyšový lvíček v zeleném tričku a červeném baretu se opravdu už tři měsíce nachází v afghánském Lógaru a o tom, co zažívá zejména s vojáky 103. střediska CIMIC-PSYOPS, informuje prostřednictvím fotografií, které manželé Něničkovi trpělivě překreslují do jednoduchých, tedy dětem blízkých, obrázků. I s počátečními komixovými listy ještě z České republiky tak vzniklo už šestnáct ucelených dílů.

 

Lvíček MíraFoto: Lvíček Míra na základně / Miroslava Pašková

 

„Děti v komixu rozhodně nenarazí na nějaké přestřelky, Lvíček Míra asistuje především u rekonstrukčních projektů, naposledy navštívil školu v Bibi Amena, o kterou se zasloužil český Provinční rekonstrukční tým (PRT). Děti se tak od lvíčka dozvědí, že jejich afghánští spolužáci mají podobné předměty, ale zdaleka nemají takové zázemí a školní pomůcky,“ líčí typický obsah komixu Něnička.

 

I proto si Lvíček Míra usmyslel nejen podělit se o své zážitky, ale také aktivně pomáhat. Manželé Něničkovi vidí řadu možností: „Začali jsme dražbou sportovní výstroje reprezentantů ASC Dukla a charitativním turistickým pochodem ve prospěch Hnutí na vlastních nohou Stonožka. Poté jsme rozjeli sbírku zubních kartáčků, která poběží ještě necelý měsíc. Uzavřeme ji 9. června, kdy proběhnout už počtvrtéVlkošské dny vojenských tradic, na nichž si děti zasoutěží o nejrůznější upomínkové předměty právě se Lvíčkem Mírou.

 

Lvíček MíraFoto: Lvíček Míra jako host u Afghánské národní policie / Miroslava Pašková

 

Tím vším ovšem projekt zdaleka nekončí, naopak podle Petra Něničky teprve začíná: „Až se nám Míra vrátí z mise, mohl by o ní chodit vyprávět na základní školy společně s někým z týmu CIMIC. A pochopitelně by měl pořádat nejrůznější benefiční akce a charitativní sbírky a potom třeba zase odjet do nějaké mise s českými vojáky. A kdybych se hodně zasnil, tak by se mi líbil večerníček o Lvíčku Mírovi.“

 

Pokud chcete být se Lvíčkem Mírou v kontaktu, staňte se jeho fanoušky také na facebooku.

 

Převzato z army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tento Datum: 07.11.2013 Čas: 21:28

a pokud já vím, od nás nikdo peníze do Afghánistánu neposílal...možná když se zamyslíte a uvědomíte si že militantní znamená že se posílá armáda za účelem dobývat, tak proč se obtěžujeme jim tam stavět nemocnice a školy? To jsme jim tam mohli rovnou hodit atomovku. Uznávám že nikdo není bez viny. Ale ukažte mi jediného člověka který by nechtěl aby někde nepostavili nemocnici...

avatar
Tento Datum: 07.11.2013 Čas: 21:18

junta se píše s J...

avatar
anti Datum: 10.06.2012 Čas: 11:13

Myslím že fungování PRT je jeden z nejsmysluplnějších akcí téhle války a rozhodně to neni ždímání poplatníků to je jen kec!!!Pomoc komukoliv v nouzi neni ztráta peněz nikdy!!Jediný co je ždímání poplatníků jsou hokuspokusy a zlodějinky ve vládě ukradený miliardy nikomu nic jepřinesli.

avatar
j. fišer, třebíč Datum: 10.06.2012 Čas: 07:42

hlavní posilou je bezuzdné ždímání daňových poplatníků, kteří navíc nesouhlasí s touto militantní politikou naší vládní chunty

arr