Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

Datum přidání 12.06.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 129 komentářů    autor autor: Redakce AN

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP PUMA", který popisuje některé modernizační prvky, které jsou již ze strany výrobce tohoto vozidla, německé společnosti PSM připraveny. Australské ministerstvo obrany projevilo v nadcházejícím projektu na nové pásové BVP, známým pod označením LAND 400 Phase 3 Mounted Close Combat Capability, zájem o BVP PUMA. Australská armáda proto již nyní s pomocí výrobce pečlivě studuje vlastnosti tohoto moderního bojového prostředku 21. století.

Foto: BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

Během svého vývoje, a i po jeho uvedení do provozu v roce 2015 je BVP PUMA neustále vylepšováno a vybavováno doplňky, aby vyhovovalo trvale vzrůstajícím a měnícím se požadavkům. Stejně jako vždy byly integrovány nejnovější dostupné technologie. V důsledku toho a díky své flexibilní konstrukční filozofii, zůstává BVP PUMA nejmodernějším a nejvhodnějším obrněným vozidlem pěchoty na světě nejen dnes, ale i do budoucna.

 

Menší vylepšení rozšiřující schopnosti jsou plynule integrována jak do vozidel, která jsou ve výrobě tak i do již používaných vozidel. BVP PUMA přesvědčivě předvedlo a jednoznačně prokázalo své kvality během porovnávacích testů, organizovaných AČR v červnu 2017 jako součást svého akvizičního programu pro zadání zakázky.

 

Dva v současnosti definované aktualizační balíčky pro vylepšení klíčových schopností jsou označeny jako PUMA S1 a PUMA S2 a kombinují řadu opatření ke zlepšení schopností vozidel. Tento přístup zajistí německému Bundeswehru rychlou dostupnost modernizovaných vozidel velmi úsporným a ekonomicky výhodným způsobem. Modernizační balíček označený PUMA S1 zahrnuje významné zvýšení kvality systémů C2, situační přehled, efektivitu použití atd.


Systémy C2

Nové scénáře úkolování, jako je VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Síly velmi rychlé reakce), vyžadují moderní a vysoce výkonné komunikační systémy umožňující efektivní mezinárodní a mnohonárodní operace. Satelitní komunikační systémy, jako je například PRC117 a moderní SDR systémy, umožňují efektivnější komunikaci během společných operací. Dnešní technologie umožňují, aby rádiové systémy byly víceúčelové, a ne vázané na konkrétní platformu. Německý Bundeswehr dosud nerozhodl, jaký SDR bude používat.

 

Nicméně řada systémů SDR již byla integrována, testována a certifikována pro BVP PUMA. Tento přístup k minimalizaci rizika je možný pouze díky otevřené IT architektuře BVP PUMA. V důsledku toho mohou být SDR systémy nainstalovány do BVP Puma bez dalšího zdržení v okamžiku, kdy bude učiněno rozhodnutí platformě. Moderní interface instalované do BVP PUMA zajišťují snadnost integrace nových technologií čímž zajistí jejich okamžité nasazení v budoucích misích.

 

Nový komunikační systém umožňuje širokou škálu paralelních datových přenosů a hlasových spojení ve prospěch sesednuté mechanizované pěchoty na úrovni četa a rota. Vylepšený komunikační systém podporuje přenos obrazu a dat pro posílenou realitu. Tato funkce je součástí systému "Gladius" - Voják 21. století, který byl německou armádou od roku 2013 nasazen v Afghánistánu. "Gladius" poskytuje každému vojákovi informace o přesné pozici vlastních jednotek (Blue Force Tracking), stejně jako informace o identifikovaných pozicích nepřítele a další informace.

 

Systém "Gladius" - Voják 21. století – je plně integrován do BVP PUMA. Sdílení dat umožňuje komunikaci s každým vojákem na základě definovaných komunikačních protokolů nezávisle na komunikačních platformách (tj. BVP, MBT, podpůrných vozidlech) nebo jednotlivých vojácích. Optimalizovaný BMS – Battle Management System – umožňuje rychlejší přenos dat a intuitivní ovládání systému.


Aktualizace situačního přehledu (SA)

Upgrade systému situačního přehledu zahrnuje vylepšení klíčových senzorů pro zbraňovou optiku a periskopy. Jedním z rysů nových senzorů je zpracování barevného obrazu v nejvyšším rozlišením a umožňuje identifikaci cílů při všech povětrnostních podmínkách a ve velkých vzdálenostech. Součástí vylepšeného SA systému k zlepšení pracovních podmínek řidiče jsou přední kamerové systémy pro denní / noční vidění a zadní kamery s nočním viděním.¨


Dalším plánovaným zlepšením systému 360 ° SA je technologie fúzního obrazu, která výrazně zlepší schopnost vidění v noci i ve dne. Tím se nejen posílí schopnosti nočního vidění pro posádku PUMA, ale fúzované snímky povedou k efektivnější průzkumné činnosti. Tato technologie umožňuje fúzování záběrů ze všech kamer do jednoho panoramatického přehledu o záběru 360 °.

 

Každý člen posádky může samostatně využít schopnost zoom ke zlepšení průzkumných schopností. Schopnost obrněných jednotek je posílena tím, že BVP PUMA a členové jeho osádky jsou neoddělitelným informačním a bojovým systémem ať už je osádka ve vozidle nebo sesednuta mimo vozidlo. Každý člen posádky kdykoliv aktivně plní průzkumné úkoly.


Účinnost:
Dalším důležitým zlepšením verze PUMA S1 je úspěšná integrace a následná certifikace odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE, které je do BVP PUMA plně integrováno a není pouze přidáno k platformě. V odpalovacím zařízení PTŘS se nacházejí dvě protitankové řízené střely SPIKE LR.


Výsledkem úplné integrace PTŘS SPIKE do systému je možnost ovládání řízené střely SPIKE LR již stávajícími ovládacími prvky. Tím se zabránilo přidávání nových ovládacích prvků, terminálů a obrazovek a umožnilo snadnější ovládání velitelem a střelcem. Úspěšná kvalifikace komplexního zbraňového systému včetně integrovaného odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE je založena na nejpřísnějších standardech zavedených v Bundeswehru a její realizace trvala zhruba dva roky.


Aktualizace PUMA S2 bude mít plně stabilizovaný MG5 (7,62 mm), který nahrazuje plně stabilizovaný MG4. PUMA S1 je již plně připravena pro stabilizovaný MG5. To umožní snadnou instalaci, jakmile bude MG5 certifikován.


Navíc je PUMA S1 připravena na TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System). Kvalifikovaný a certifikovaný TSWA bude k dispozici v PUMA S2. TSWA umožňuje použití letální a neletální munice a umožní BVP PUMA fungovat v módu "killer-killer". Osádka bude schopna sesednout pod palebnou ochranou BVP PUMA, zatímco hlavní zbraňový systém ničí cíle v hlavním operačním prostoru.


Další vylepšení:
PUMA S1 má instalovány další bezpečnostní prvky a úpravy pro snížení detekce vozidla ve viditelném i infračerveném spektru.


Navíc je značně rozšířen rozsah taktického výcvikového vybavení, zejména pro realistický nácvik mise. Vybavení bude k dispozici v aktualizaci PUMA S1.


Závěr

PUMA S1 významně zvyšuje schopnosti současné řady BVP PUMA. Kombinace několika upgrade do dvou aktualizačních balíčků S1 a S2 probíhá v úzké spolupráci mezi uživatelem, úřadem akvizic a obranným průmyslem. Tento přístup zajišťuje rychlou a ekonomicky efektivní implementaci těchto aktualizačních balíčků, a proto i rychlejší dostupnost nejdříve modernizace PUMA S1 a následně i PUMA S2. Metoda připravenosti PUMA S1/S2 „připraven ale ne-vybaven" (fitted for but not with) pro nové technologie umožňuje plně integrovat vylepšení systému v kratším čase, s minimálními technickými riziky a efektivnějším využitím finančních zdrojů.


BVP PUMA je výsledkem vzorového partnerství mezi firmami německého obranného průmyslu Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann. Konsorcium PSM, ve kterém obě skupiny mají podíl 50%, je hlavním dodavatelem BVP PUMA a je zodpovědné za vývoj, výrobu a poprodejní servis, jakož i mezinárodní prodej.


Pro úplnost ještě dodejme, že na loňských testech BVP ve Vyškově na Moravě bylo ze strany MO ČR testováno BVP PUMA zapůjčené německou armádou, které však ještě nemělo integrováno výše uvedené vybavení.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 15.06.2018 Čas: 21:06

MALI, Dušane, oběma díky, skvělé informace!

avatar
juhelak Datum: 15.06.2018 Čas: 17:24

Dusan: proto mi ten ascod nebo cv90 uzdo toho tolik nesedi i když ted by to byli super stroje.

To same jako mi prijde hloupost dokupovat do plnych poctu pandur..to uz bych rovnou dokupoval rovnou boxera pokud chce ACR další detítky vozů..
Jako byl drive pandur relativne fajn stroj..tak ted oproti novym strojum typu boxer nebo ten izraelsky..tak je jak mala segra. a uz nevidim důvod kupovat nove..uz z duvodu jak spatny mají servis v cr.

avatar
Jirosi Datum: 15.06.2018 Čas: 15:40

Jen pozor na využití. Poku se bavím o vozidle palebné podpory, tak se bavíme o ničení opevněných objektů, které není jednotka schopna zničit ze základním vybavením. Tu samou práci, ale může odvést i letectvo, dělostřelectvo. Ale jednotka vždy bude čekat až bude daná schopnost k dispozici(příjezd vozidel do oblasti problému). Protože přímá střelba se vede na poměrně malou vzdálenost.
Přitom právě, ale vzniká problém tříštění sil. Tedy, pokud se pošlou vozidla plnit podpůrné úkoly. Nemá skupina dostatečnou sílu na zastavení nepřítele a její nasazení tedy nedopadne dobře.

Kdežto u tankové jednotky se bavíte o přímém využití těchto vozidel jako hrotu útoku/proti útoku. Tedy jednotka se pohybuje jako celek není roztroušena po oblastí operací, tedy kratší čas k vytvoření operační skupiny k proti reakci na nepřítele.

Tedy pokud se bavíme o vozidle palebné podpory. Tak dnešní době přesné munice je podstatě výhodnější minometná/dělostřelecká verze. Než vozidlo pro přímou střelbu.

avatar
Dušan Datum: 15.06.2018 Čas: 15:33

to Petres: žádnou prezentaci minometu jsem u RLS neviděl, měli tam vystaveny miny pro minomety jako takové, ale papírové verze jsem neviděl - pravda ale je,že jsem nebyl ve vnitřní expozici RLS, kde nějaké modely vojenské techniky předvedeny byly.

avatar
Dušan Datum: 15.06.2018 Čas: 15:28

To juhelak: u RLS mi sdělili, že společný pooling součástek mezi KF 31 a KF 41 je na vysoké úrovni a tím pádem jsou oba typy ve velké míře logisticky zaměnitelné.Tj. samozřejmě to je velká výhoda projektu LYNX obecně, nejen jeho modularita.

Co se týče výběru pro AČR, tak jak už dlouho tvrdím, to nové BVP musí být hlavně perspektivní, tj. nejen dobré "teď a tady", ale mít potenciál pro další růst. Nekupujeme to přeci s tím, že před rokem 2030 budeme vypisovat další tendr na nový typ robotických BVP:-)
Jak obecně sleduji trendy tak osobně se přikláním hlavně k co možná nejvyššímu potenciálu v balistické ochraně osádky budoucího BVP, protože vycvičené vojáky jen tak nenahradíte. Ty ostatní "doplňky", tj. optronika, drony, C4ISTAR, APS apod do toho doděláte "vždycky", ale balistickou ochranu, slabý podvozek nebo motor už jen tak o stupeň - dva výše neposunete.

avatar
petres Datum: 15.06.2018 Čas: 15:17

Dušan
původně měl být vystavován Rheinmetallem i 120 mm minomet Ragnarok na Boxeru. Z nějakého důvodu z toho sešlo. Byla tam alespoň nějaká "papírová" prezentace a pokud ano, jaký z něj máte dojem?

avatar
juhelak Datum: 15.06.2018 Čas: 14:59

v tim množstvím zmen aby se ty testy prováděli znovu..

Dusan: neptal ses jestli tu poslední upravu mají promítnutou i do Lynxe 31 ? myslim ze by acr mohla mit i obe verze..podle nasazeni..pruzkumne urcite mensi..bojove nebo palebne podpory ci zdravotnicke by mohlo by 41.

Jinak jak si psal..většina stroju by byla pro acr vhodna..akorát nektere je na konci modernizačního potencialu a nektere na jejím počátku..to je pro stroj který ma byt nasazen v dalších 40 letech dost zasadni věc.

avatar
Dušan Datum: 15.06.2018 Čas: 11:38

petres: u dělové věže 120 mm na LYNX 41 termín nepadl, nicméně z RLS naznačili, že notně nemusí jít jen o jejich originál řešení od Rheinmetallu, ale mohou ten 120 mm kanon použít i od jiného výrobce. A protože jich moc není a myslím, že tady Maximus před tím zmiňoval ten 120 mm nízkotlaký kanón RUAG který ale již byl nyní na Eurosatory vystaven u belgické CMI (pokud si dobře pamatuji, zpětný ráz udávají 270kN). To si myslím, že je dobře protože CMI dělá i docela dobré věžové komplety (poměr cena/výkon) - mj. na Eurosatory vystavoval OTOKAR na BVP TULPAR věž CMI se 105 mm kanonem a do zadní části roje se vlezou v této konfiguraci ještě další 4 vojáci. V RLS mi ale sdělili, že aktuálně dokončují verzi s minometem, ale myslím, že by měla být na KF 31, ne na KF 41.

To Rase: specializované verze má PSM připraveny jen ve výkresech, ale stále opakovali, že BW zatím žádné neobjednal, takže se tím pádem také žádné nevyrábí. Ale jak jsem pochopil, tak ty speciály pro český tendr připraveny v PSM mají (z praxe vím, že by k těm verzím asi i těžko mohli dát do RFQ cenu, kdyby na to neměli výkresovou dokumentaci - a času na to měli od loňska poměrně dost:-))

avatar
Rase Datum: 15.06.2018 Čas: 11:18

Dušan:
jsem rád že tentokrát byli u PSM sdílnější pokud jde o verzi se 120 mm kanonem. Bezosádková věž s automatickým nabíjením je myslím úplně v pohodě. když sem se jich na to ptal na IDET, tak na mě pán hleděl jako na pitomce "že se nevleze výsadek" :-) očividně pochopili že se taková verze může hodit. Nevytáhl si z nich nějaké informace o specializovaných verzích. Narazil jsem na to, že verze by se řešily jako u Lynxe (což mi přijde logické), ale ještě jsem to neslyšel oficiálně od někoho z PSM. díky za zajímavé hodnocení přímo z místa

MALI:
Pokud jde o indonéský střední tank MMWT. V květnu 2015 byla s Turky dohodnuta cena projektu, na 30 mil dolarů, kterou uhradí indonéská vláda - v ceně byly i prototypy. Vývoj trval tři roky. Předpokládám že i vývoj sníženého VPP by trval a stál podobně (spíš o něco víc). Záleží samozřejmě kolik kusů bysme chtěli. Od stovky by to už snad i mělo smysl

avatar
petres Datum: 15.06.2018 Čas: 11:01

Dušan
díky za pěkný a vcelku podrobný report z Eurosatory.
Padlo u Lynxu KF41 datum dokončení verze 120 mm?

Škoda , že se přímo neúčastnila redakce AN.

avatar
Dušan Datum: 15.06.2018 Čas: 10:42

Na Eurosatory jsem si prošel jedno BVP po druhém a mé dojmy by se daly stručně shrnout asi takto:
BAe Systems: CV-90 MK IV udělalo technologicky alespoň podle toho co bylo vidět velký krok vpřed, zbraňově je více modulární (místo sekce se „spřaženým“ kulometem můžete mít pouzdro se 40 mm granátometem, místo PTŘS můžete mít schránku na drony), řidič má lepší výhled a k dispozici celokruhové kamery, zesíleno pancéřování, aktivní systém ochrany proti PTŘS apod. Podvozek byl ale zakryt tak, že nebylo možné vidět jeho zlepšení, jako jediné z vystavených BVP bylo CV-90 v zadní části zakryto plachtou na zip, aby nebylo vidět do prostoru roje, personál Bae byl slušně řečeno nekomunikativní, o ničem se nechtěli bavit, nic pořádně ukázat. Vozidlo s luxusní kamufláži vypadalo opravdu dobře, ale přišlo mi, že je to fakt už na hraně, že se Bae snaží dát do omezené konstrukce v roce 2018 něco, co už třeba v roce 2025 - 30 nepůjde posunout dál až se objeví nové požadavky.

GD a vozidla ASCOD 42: u verze BVP také podstatný krok napřed, izraelská věž o třídu dvě lepší než to, co ukázali v loni, ale stále nedostihuje třeba tu, co má aktuálně CV-90 MK-IV (je to dost taková externí krabice, je vidět, že to tam moc designově nepasuje). V zadní části roje pohodlné místo pro šest osob.
Verze ASCOD FSV 120 mm mě velice příjemně překvapila, italská věž se 120 mm, vozidlo působí velmi kompaktně, z toho co jsem viděl u všech FSV na Eurosatory (Francie, CMI) bych toto konstrukční řešení hodnotil asi nejlépe. Vozidlo bylo zezadu zavřeno, takže nebylo vidět vnitřní uspořádání. U GD byli poměrně vstřícní na informace a o programu v ČR toho věděli docela dost což příjemně překvapí.

RLS a LYNX 41: vozidlo je opravdu promyšlené, zejména po stránce modularity – RLS přes noc prohodil na výstavišti bojovou verzi za velitelskou, prakticky systémem podobným tomu, co má BOXER, tj. vrchní částí vozidla. Myslím, že výrobce zašel s tou modularitou do takové dokonalosti, že čistě teoreticky by šlo v polních podmínkách měnit jednu verzi BVP za druhou. Co mě příjemné překvapilo byla sdílnost lidí od RLS se bavit o novém konceptu vozidla. Na to, jak je vozidlo velké, tak má vysokou balistickou odolnost - na úrovni 6 a pohotovostní hmotnost na 44 tunách bez dodatečného ERA nebo SLAT pancéřování. V prostoru roje je luxusní místo pro 8 osob. Věž Lance 2 je asi nejlepší, co je u nabízených vozidel k mání. Jediné, k čemu bych měl výhrady je, že 30 mm kanón přesahuje alespoň ¾ metru před příď vozidla což z praktického hlediska bude muset osádka BVP řešit tak, jako by jela s tankem. Poněkud mě vyděsila výška vozidla, která jen k vrchní části stropu korby základní verze má určitě přes 210 cm a vozidlo KF-41 vypadá opravdu jako stodola na pásech. Nedovedu si představit tak velké vozidlo jako řadové BVP pro AČR, to bych když už viděl jako BVP KF 31 a verzi KF-41 využívat např. jen pro 120 mm kanonovou verzi. Na otázku vybavení kanonem 120 mm bylo odpovězeno jasné ano a to v obou verzích (osádková/bezosádková věž), na 130 mm kanon který byl vystaven na Eurosatory v roce 2016 jen krčili rameny s tím, že je kanon v testech a zatím ani neexistuje jeho konečná podoba.

PSM a PUMA: na vystaveném vozidle provedeny dílčí praktické změny vyžádané ze strany BW které zjistili němečtí vojáci za první tři roky provozu, v modernizaci budou pokračovat dále. Vozidlo je připraveno k zástavbě dalších libovolných komponentů, které si zákazník zvolí, ale konkrétně je vše lépe popsáno v tomto článku. Vystavené vozidlo opět patřilo BW, bylo již vybaveno satelitním rádiem Harris PRC 117G, ale také ještě starými radiostanicemi z BVP Marder, které bude BW modernizovat jako celek později. Balistika je dle tvrzení výrobce o úroveň výš než 6. Vozidlo je možné také vybavit 120 mm kanonem, ale pouze v bezosádkové věži s automatickým nabíjením. Verzi ze zesíleným 1000 kW motorem stále BW nemá, údajně není potřeba. I zde mi přišlo, že se PSM snaží objasnit každý detail vozidla a např. v rámci Australského tenderu na OT použil RLS některé odzkoušené komponenty v BOXERu ještě z BVP PUMA, třeba certifikovaný systém PTŘS MELS, protože to RLS na věži Lance ještě neměl 100% vyřešeno.

Za mě tedy na prvním místě u BVP pořád PUMA (je odzkoušená), hned v závěsu LYNX – nové modulární vozidlo od perspektivního výrobce. U FSV se 120 mm nemohu soudit, ani PUMA ani LYNX a de facto aktuálně ani CV-90 nemají nic k dispozici, takže já osobně jsem stále za klasické a odzkoušené MBT.

avatar
alexa123 Datum: 15.06.2018 Čas: 08:52

KOLT
So všetkým súhlasim

avatar
KOLT Datum: 15.06.2018 Čas: 08:49

alexa, však proto, že při bojích, do kterých by se AČR teoreticky měla/mohla zapojit, nemají tanky až takový význam (a zvláště ne v počtech, které AČR provozuje), by MALI upřednostnil VVP :-) Tedy ne, že by tanky v nich nenašly uplatnění, ale že poměr výkon/cena nevyznívá zrovna v jejich prospěch.

Celosvětový trend je o tom, že se šetří na armádě. Tak proto. A také je tendence osadit co největší palebnou sílu na co nejlehčí techniku (zase jsme u ceny – za pořízení, ale hlavně za provoz).

MALI porovnával pancéřování T-72M(4CZ) s vozidly jako KF41, kde druhé zmíněné jsou sice větší, ale také podstatně modernější. Odlévaná věž vs. kompozitní sendvičový pancíř se prostě projeví. K tomu může být věž bezosádková, tedy mnohem lehčí. A nakonec aktivní ochrana. Je asi bez debaty, že Leo3 bude odolnější. Otázkou je, zda KF41 bude dostatečně odolný pro naše potřeby.

avatar
alexa123 Datum: 15.06.2018 Čas: 08:33

MALI
1/ Ja som neriešil problém AČR prípadne inej podobnej armády ale celosvetový trend.
2/ Nechápem ako môže byť objemovo väčšie a hmotnostne menšie BVP z hľadiska pancierovania na úrovni objemovo menších a ťažších MBT - veď je to proti logike.Ak niečo zväčším, tak potom asi musím ubrať na hrúbke.
3/ Ak sa VPP nebudú používať na útočné ale obranné operácie, tak potom v podstate tanky strácajú význam.

avatar
Jara Datum: 15.06.2018 Čas: 08:08

Mali
Neproslýchalo se, že se budou naše brigády dobudovávat včetně těch dělostřeleckých a ženijních oddílů?? Jinak současný stav se mi jeví velice tragicky myslým si že země velikosti a ekonomické síly ČR si zaslouží více než dva “motostřelecké” pluky... o brigádách vlastně nemůže být řeč

arr