Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

Datum přidání 12.06.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 129 komentářů    autor autor: Redakce AN

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP PUMA", který popisuje některé modernizační prvky, které jsou již ze strany výrobce tohoto vozidla, německé společnosti PSM připraveny. Australské ministerstvo obrany projevilo v nadcházejícím projektu na nové pásové BVP, známým pod označením LAND 400 Phase 3 Mounted Close Combat Capability, zájem o BVP PUMA. Australská armáda proto již nyní s pomocí výrobce pečlivě studuje vlastnosti tohoto moderního bojového prostředku 21. století.

Foto: BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

Během svého vývoje, a i po jeho uvedení do provozu v roce 2015 je BVP PUMA neustále vylepšováno a vybavováno doplňky, aby vyhovovalo trvale vzrůstajícím a měnícím se požadavkům. Stejně jako vždy byly integrovány nejnovější dostupné technologie. V důsledku toho a díky své flexibilní konstrukční filozofii, zůstává BVP PUMA nejmodernějším a nejvhodnějším obrněným vozidlem pěchoty na světě nejen dnes, ale i do budoucna.

 

Menší vylepšení rozšiřující schopnosti jsou plynule integrována jak do vozidel, která jsou ve výrobě tak i do již používaných vozidel. BVP PUMA přesvědčivě předvedlo a jednoznačně prokázalo své kvality během porovnávacích testů, organizovaných AČR v červnu 2017 jako součást svého akvizičního programu pro zadání zakázky.

 

Dva v současnosti definované aktualizační balíčky pro vylepšení klíčových schopností jsou označeny jako PUMA S1 a PUMA S2 a kombinují řadu opatření ke zlepšení schopností vozidel. Tento přístup zajistí německému Bundeswehru rychlou dostupnost modernizovaných vozidel velmi úsporným a ekonomicky výhodným způsobem. Modernizační balíček označený PUMA S1 zahrnuje významné zvýšení kvality systémů C2, situační přehled, efektivitu použití atd.


Systémy C2

Nové scénáře úkolování, jako je VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Síly velmi rychlé reakce), vyžadují moderní a vysoce výkonné komunikační systémy umožňující efektivní mezinárodní a mnohonárodní operace. Satelitní komunikační systémy, jako je například PRC117 a moderní SDR systémy, umožňují efektivnější komunikaci během společných operací. Dnešní technologie umožňují, aby rádiové systémy byly víceúčelové, a ne vázané na konkrétní platformu. Německý Bundeswehr dosud nerozhodl, jaký SDR bude používat.

 

Nicméně řada systémů SDR již byla integrována, testována a certifikována pro BVP PUMA. Tento přístup k minimalizaci rizika je možný pouze díky otevřené IT architektuře BVP PUMA. V důsledku toho mohou být SDR systémy nainstalovány do BVP Puma bez dalšího zdržení v okamžiku, kdy bude učiněno rozhodnutí platformě. Moderní interface instalované do BVP PUMA zajišťují snadnost integrace nových technologií čímž zajistí jejich okamžité nasazení v budoucích misích.

 

Nový komunikační systém umožňuje širokou škálu paralelních datových přenosů a hlasových spojení ve prospěch sesednuté mechanizované pěchoty na úrovni četa a rota. Vylepšený komunikační systém podporuje přenos obrazu a dat pro posílenou realitu. Tato funkce je součástí systému "Gladius" - Voják 21. století, který byl německou armádou od roku 2013 nasazen v Afghánistánu. "Gladius" poskytuje každému vojákovi informace o přesné pozici vlastních jednotek (Blue Force Tracking), stejně jako informace o identifikovaných pozicích nepřítele a další informace.

 

Systém "Gladius" - Voják 21. století – je plně integrován do BVP PUMA. Sdílení dat umožňuje komunikaci s každým vojákem na základě definovaných komunikačních protokolů nezávisle na komunikačních platformách (tj. BVP, MBT, podpůrných vozidlech) nebo jednotlivých vojácích. Optimalizovaný BMS – Battle Management System – umožňuje rychlejší přenos dat a intuitivní ovládání systému.


Aktualizace situačního přehledu (SA)

Upgrade systému situačního přehledu zahrnuje vylepšení klíčových senzorů pro zbraňovou optiku a periskopy. Jedním z rysů nových senzorů je zpracování barevného obrazu v nejvyšším rozlišením a umožňuje identifikaci cílů při všech povětrnostních podmínkách a ve velkých vzdálenostech. Součástí vylepšeného SA systému k zlepšení pracovních podmínek řidiče jsou přední kamerové systémy pro denní / noční vidění a zadní kamery s nočním viděním.¨


Dalším plánovaným zlepšením systému 360 ° SA je technologie fúzního obrazu, která výrazně zlepší schopnost vidění v noci i ve dne. Tím se nejen posílí schopnosti nočního vidění pro posádku PUMA, ale fúzované snímky povedou k efektivnější průzkumné činnosti. Tato technologie umožňuje fúzování záběrů ze všech kamer do jednoho panoramatického přehledu o záběru 360 °.

 

Každý člen posádky může samostatně využít schopnost zoom ke zlepšení průzkumných schopností. Schopnost obrněných jednotek je posílena tím, že BVP PUMA a členové jeho osádky jsou neoddělitelným informačním a bojovým systémem ať už je osádka ve vozidle nebo sesednuta mimo vozidlo. Každý člen posádky kdykoliv aktivně plní průzkumné úkoly.


Účinnost:
Dalším důležitým zlepšením verze PUMA S1 je úspěšná integrace a následná certifikace odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE, které je do BVP PUMA plně integrováno a není pouze přidáno k platformě. V odpalovacím zařízení PTŘS se nacházejí dvě protitankové řízené střely SPIKE LR.


Výsledkem úplné integrace PTŘS SPIKE do systému je možnost ovládání řízené střely SPIKE LR již stávajícími ovládacími prvky. Tím se zabránilo přidávání nových ovládacích prvků, terminálů a obrazovek a umožnilo snadnější ovládání velitelem a střelcem. Úspěšná kvalifikace komplexního zbraňového systému včetně integrovaného odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE je založena na nejpřísnějších standardech zavedených v Bundeswehru a její realizace trvala zhruba dva roky.


Aktualizace PUMA S2 bude mít plně stabilizovaný MG5 (7,62 mm), který nahrazuje plně stabilizovaný MG4. PUMA S1 je již plně připravena pro stabilizovaný MG5. To umožní snadnou instalaci, jakmile bude MG5 certifikován.


Navíc je PUMA S1 připravena na TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System). Kvalifikovaný a certifikovaný TSWA bude k dispozici v PUMA S2. TSWA umožňuje použití letální a neletální munice a umožní BVP PUMA fungovat v módu "killer-killer". Osádka bude schopna sesednout pod palebnou ochranou BVP PUMA, zatímco hlavní zbraňový systém ničí cíle v hlavním operačním prostoru.


Další vylepšení:
PUMA S1 má instalovány další bezpečnostní prvky a úpravy pro snížení detekce vozidla ve viditelném i infračerveném spektru.


Navíc je značně rozšířen rozsah taktického výcvikového vybavení, zejména pro realistický nácvik mise. Vybavení bude k dispozici v aktualizaci PUMA S1.


Závěr

PUMA S1 významně zvyšuje schopnosti současné řady BVP PUMA. Kombinace několika upgrade do dvou aktualizačních balíčků S1 a S2 probíhá v úzké spolupráci mezi uživatelem, úřadem akvizic a obranným průmyslem. Tento přístup zajišťuje rychlou a ekonomicky efektivní implementaci těchto aktualizačních balíčků, a proto i rychlejší dostupnost nejdříve modernizace PUMA S1 a následně i PUMA S2. Metoda připravenosti PUMA S1/S2 „připraven ale ne-vybaven" (fitted for but not with) pro nové technologie umožňuje plně integrovat vylepšení systému v kratším čase, s minimálními technickými riziky a efektivnějším využitím finančních zdrojů.


BVP PUMA je výsledkem vzorového partnerství mezi firmami německého obranného průmyslu Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann. Konsorcium PSM, ve kterém obě skupiny mají podíl 50%, je hlavním dodavatelem BVP PUMA a je zodpovědné za vývoj, výrobu a poprodejní servis, jakož i mezinárodní prodej.


Pro úplnost ještě dodejme, že na loňských testech BVP ve Vyškově na Moravě bylo ze strany MO ČR testováno BVP PUMA zapůjčené německou armádou, které však ještě nemělo integrováno výše uvedené vybavení.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tomas.kotnour Datum: 14.06.2018 Čas: 17:25

MALI, když mluvíte o té komunikaci MO a GŠ, je pravdou, že vojáci chtějí, aby ty nové vyprošťováky zvedly a hodily na podval Pandur? Protože taková ruka má necelých 12 tun, místo současných skoro 8 a to už bych řešil podvozkem 10x10.

avatar
MALI Datum: 14.06.2018 Čas: 16:37

To Rase:
Tu podobnost věže KF41 se 120 mm TK s věží Leo2 jsem myslel jen jako vizuální - šlo mi o to, že to bude klasická dvoumístná věž, připomíná mi věž Leo2 se zkosenými boky, čelní pancíř je zase zkosený do stran, ale pravděpodobně je jejich konstrukce, nepřipomíná mi věže jiných výrobců (i když kdoví) v žádném případě jsem tím nemyslel, že by na podvozek Lynxu posadili věž z tanku Leo2.
Výhody APS pro přežití osádky si na GŠ uvědomují, teď půjde o to, aby si je uvědomili také na MO.

avatar
Rase Datum: 14.06.2018 Čas: 16:07

MALI:
tak samozřejmě že i já bych byl pro to, aby měla všechna nová BVP jak soft-kill tak i hard-kill systém. Snad si výhody uvědomují jak na GŠ tak i MO a nebude se škudlit. Když zmiňujete tu věž z Leo 2, tak doufám že to nebude něco takového. Přeci jen už je hodně zastaralá i pokud jde o uložení munice a podobně. Věž z Leclercu mi přijde v tomhle mnohem dál. Obě jsou ale dost těžké a spíš bych čekal něco jako jordánský Falcon nebo americká věž z demonstrátoru M1 TTB. Vlastně si ani neumím představit, jak moc by musela být ona věž z Leopardu překopaná, aby šla použít - pak už by to ale nebyla "věž z leopardu". Doufám tedy že ste to myslel jen hodně obrazně.

avatar
alexa123 Datum: 14.06.2018 Čas: 15:48

Jirosi

Som si toho vedomý a absolútne s tebou súhlasím. Nechcel by som v tom sedieť v nepriateľskom tyle a čakať na pomoc vševojskovej armády. Chcel som tým iba povedať, že BVP s tankovým kanónom už existuje.

avatar
Jirosi Datum: 14.06.2018 Čas: 15:43

alexa123: Ano, vyrábějí se pro výsadkové a obojživelné jednotky. Ale u těch je všem jasné.Že jejich výdrž na bojišti je v rámci dnů, nebo dojde k totální likvidaci. Tedy jsou plně závislé na těch 70t monstrech, že je z toho vysekají.

avatar
Jirosi Datum: 14.06.2018 Čas: 15:39

Maximus: " (proto je nesmysl mluvit o vozidle palebne podpory na podvozku moderního IFV jako o lehkém tanku, když to váží stejně jako T-72)."

Až do té doby kdy si vedle sebe postavíte ty vozidla..
Lynx: výška 3,2m
T72: výška 2,2m

Asi není dobré porovnávat nejnovější vozidlo s 40. let starým tankem... To by bylo, aby to nevyšlo.

avatar
alexa123 Datum: 14.06.2018 Čas: 15:33

... jinak se nevyrábějí zatím ani ta BVP...takže vlastně pozadu není nikdo nebo oba ...


Niečo by sa predsa len našlo

http://www.armadninoviny.cz/rusky-vysadkovy-tank-2s25-sprut-sd.html?hledat=2S25+Sprut-SDM1.

avatar
alexa123 Datum: 14.06.2018 Čas: 15:20

Maximus

Nerozumieme sa. OK, plnohodnotné 120mm kanóny t.j. kanóny dnešných tankov sa môžu montovať na dnešné západné IFV. Ich palebná sila bude rovnaká ako u tankov s dvojnásobnou hmotnosťou. Ak je to tak, tak načo sa vyrábajú tanky, ktoré nemajú väčšiu palebnú silu ako kanónové IFV?

avatar
MALI Datum: 14.06.2018 Čas: 15:15

To petres:
jednotlivé výměnné moduly by měly být u Lynxu optimalizovány pro dané verze, takže podle mých informací nejdou přehazovat mezi KF31 a KF41, což je i logické.

To Rase:
verze věže s kanónem 120 mm bude spíš vypadat jako věž Leo 2 vybavená automatickým nabíjecím zařízením kanónu (tedy pokud se něco nezmění) a měla by být do roku 2025 k prodeji; AČR neplánuje obměnu tanků dřív, než po roce 2025
verze se 130 mm TK (což je záležitost vzdálenější budoucnosti - po roce 2025) má mít bezosádkovou věž.
Hard-Kill systémy se teď už montují do všeho, co má trochu perspektivu, myslím si, že AČR nezůstane pozadu, ale myslet si, že až bude potřeba tak APS někdo rychle nakoupí do zahraniční mise, nebo až bude "nepřítel před branami" je totální omyl. APS se musí nakoupit hned při pořízení vozidel, jinak tam nebude vůbec a když se vezme cena toho nového BVP a k tomu cena životů těch vojáků vevnitř, tak žádný APS není drahý. Konkrétně Rhm nabízí do Lynxu APS od Diehlu, ale může tam podle jejich tvrzení dát klidně i jiný - třeba Iron-Fist; dá se instalovat nahoru na věž (tak jak to ostatně měl CV90-CZ na IDET 2017, nebo jak to má ASCOD na Satory 2018).

To KOLT
obávám se, že s těmi samohybnými praporními minomety na podvozcích nových BVP nám to bohužel opět nevyjde.

To Alexa:
Lynx KF41 by měl mít v provedení v jakém je na Satory odolnost K6, ta se dá ještě čelně zvýšit (bude mít tedy zcela určitě vyšší pancéřovou odolnost, než T-72 i se všemi přídavnými pancíři), pokud bude osazen TK ráže 130 mm a bude mít SŘP se senzory, který má už teď věž Lance 2, klidně si troufne i na T90 - a vůbec bych se o něj v tom boji nebál.

avatar
Maximus Datum: 14.06.2018 Čas: 14:48

To Alexa123: Trochu si doplňte rozhledy :-). Plnohodnotny 120 mm kánon od RUAG lze montovat na vozidla od 20 tun a je také potřeba brát do úvahy, ze současné západní IFV jsou hmotnostně úplně jinde než "plechovky" BVP 1/2 (proto je nesmysl mluvit o vozidle palebne podpory na podvozku moderního IFV jako o lehkém tanku, když to váží stejně jako T-72). Chystaný tankový kánon ráže 130 mm od Rm se má bez problému vejít tam, kam se vesla standardní "stodvacitka", takže nic technicky nezvládnuteho.

Navíc pro Lynx Rm plánuje vlastní bezosadkovou věž a moc bych se nedivil, kdyby toto řešení vycházelo z konceptu připravovaného pro "eurotank".

avatar
segal7 Datum: 14.06.2018 Čas: 13:23

Já jsem to pochopil tak, že ten APS může být ve schránce na druhé straně věže ( vypadá stejně jako ta na PTŘS)

Rase - to si myslím je hlavně o tom jak bude vypsáné výběrové řízení, pokud to bude jedna z podmínek, tak ho budou mít integrovaný všichni

avatar
Panmates Datum: 14.06.2018 Čas: 12:53

Strojový překlad stránek LYNX FK 41

Systémy modulárního přežití Lynxu poskytují zákazníkům bezprecedentní flexibilitu, aby se dokázali vyrovnat s celou řadou hrozeb, s nimiž se potýkalo celé spektrum konfliktů. Balistické balíčky a balíky na ochranu důlních zbraní lze snadno vyměnit, a to i v terénu, pokud je to potřeba, zatímco bylo zohledněno celé spektrum hrozeb včetně ochrany střechy proti kazetové munici. Lynx KF41 s Lance 2.0 byl navržen nejen pro pasivní a reaktivní systémy, ale i pro aktivní ochranný systém, který porazil granáty poháněné raketami a protiraketové řízené střely.

https://rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/vehicle_systems/armoured_tracked_vehicles/lynx/index.php

avatar
Rase Datum: 14.06.2018 Čas: 11:45

KOLT:
Asi ano, možná by nebylo špatné mít tu opci i vyšší než jen 50%.

Ještě mě napadla nevýhoda Lynxe a tou je absence systému aktivní ochrany - tedy zda je vůbec kam dát. Puma má MUSS a bude mít i hard-kill, CV90 má Iron Fist, který integrují pro Holanďany a i ascod má mít APS v izraelské věži. Jen Lynx nemá nic, ale záleží zda ten systém budeme vůbec chtít. On jakýkoliv APS hodně zvedá výslednou cenu, zabírá vnitřní prostor ale dle mého je potřeba s ním výhledově taky počítat. Třeba v případě vyslání vozidel na misi, aby šlo APS dokoupit a osadit

avatar
alexa123 Datum: 14.06.2018 Čas: 11:32

U Lynxu se uvažuje o 130 mm kanónu

To je čo za šialený nápad inštalovať takýto veľký kaliber do vozidiel kategórie BVP? Neskutočne by ma zaujímalo, čo bude úlohou takýchto vozidiel. Stretný boj s ťažko pancierovanými tankami? Toto by urobil iba samovrah so super životnou poistkou. Ak teda nie, tak čo?

avatar
KOLT Datum: 14.06.2018 Čas: 11:23

Rase, to je v pohodě, stejně se to u nás dřív řešit nebude. Tou dobou budeme v lepším případě dostávat poslední BVP, takže můžeme využít opci a přikoupit další podvozky pro VPP a minomety.

arr