Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armata pod drobnohledem

Datum přidání 11.05.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 128 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.

Foto: Hlavní bojový tank T-14 na podbvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Foto: Hlavní bojový tank T-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

 

Platforma Armata

Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.


Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.


Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.

T-15 Armata

Foto: Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

 

Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).

 

Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.


Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.

 

Video: Armata v ruské televizi. / YouTube

 

Silný pancíř

Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.


V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.

 

Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.

 

T-14

Foto: Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy

 

Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.


Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.


Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.

 

T-14

Foto: Tubusy s antimunicí systému Afghanit.  Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy

 

Výzbroj

Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.

 

Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.


Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.


Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.


Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pet.rok Datum: 15.05.2015 Čas: 13:09

rusi tankovy kanon 152mm skusali rovnako ako nemci 140mm este v 80-tych rokoch, takze tu nejde o to ci jedni alebo druhi dokazu nieco vyrobit.
O co cely cas ide je otazka ci vyhody prevysia nevyhody a zaroven aj ktorou cestou sa vyda druha strana.
Nemecky kanon NPzK 140 takisto prekonaval Rh 120/44 vykonom ale rozhodnutie ktore nakoniec padlo bolo ostat pri existujucom kalibre a zvysit vykon pomocou predlzenia hlavne a pouzitia lepsej municie.
Pretoze stale este existuju moznosti zvysenia vykonu ci uz pokrokmi v metalurgii (hlavne s vyssim povolenym tlakom) alebo v oblasti prachovych naplni (vyssi vykon, stabilita horenia) tak si myslim ze este chvilu ostanu kanony s kalibrom ako ho maju teraz.
Ostatne ako som uz viackrat pisal kanon armaty 2A82-1M ma udajne mat o 17% vyssi balisticky vykon ako Rh 120/55.

avatar
Shania Datum: 15.05.2015 Čas: 12:23

fenri: udělat 152 mm kanon problém není, problém je, aby měl odpovídající parametry + k tomu také musí vyvinout munici.

Může se pak lehce stát, že budou mít něco, co má omezenou životnost, nedokáže střílet moc dlouho, bude to příliš nákladné a spoustu dalších nevhod, jako malá zásoba munice atd...

Takže nakonec může být efektivnější a levnější jen zdokonalit munici u stávajícího kanonu.

cccp: zajímalo by mě, kolik asi ten tank unesl munice, podle té věže to nemohlo být moc. Armata na tom může být s volným prostorem ve věži líp a záleží na konfiguraci vnitřního prostoru, ale tak s rozměrnými nábojnicemi toho moc udělat nejde.

avatar
cccp Datum: 15.05.2015 Čas: 12:00

Rusové však už tankový kanon ráže 152mm mají. Testovali ho na konci osmdesátých let na podvozku t-80 (viz object 292).

Tady je foto: http://www.alternatewars.com/BBOW/Tanks/Object_292.jpg

avatar
fenri Datum: 15.05.2015 Čas: 11:32

shania: pokud budou mít peníze, proč by nezvládli vývoj 152mm kanonu? To není zas tak super high-tech. To už zvládli vícekrát.

avatar
Shania Datum: 15.05.2015 Čas: 10:48

fenri: mimo již zmíněných nedostatků to ještě záleží na tom, jestli dokážou vyrobit kanon s dostatečnými parametry a spolehlivostí, klidně se může stát, že z Armaty pak nebude nic víc než houfnice s přímou palbou.

Vím že Němci se o tankový kanon podobného kalibru snažili, jestli na tom pracují ještě jiné státy, nevím.

avatar
vyposcz@seznam.cz Datum: 15.05.2015 Čas: 10:30

Armata 14 uvedená na prehliadke v Moskve nemá klasickú tankovú ťažko pancierovanú vežu. Je to len "ľahký kryt" aj keď so segmentami ERA na niektorých častiach čo na ochranu záveru a častí kanóna stačí. Tento kryt sa označuje ako "kožuch" a okrem "ľahkej" ochrany kanóna plní funkciu nosiča prístrojového vybavenia s možnosťou relatívnej rýchlej výmeny jednotlicých modulov prístr. vybavenia v prípade poškodenia bojovou činnosťou. Konečná podoba veže bude iná a súvisý so zavedením nových zbraní min. tank.kanónu /kanónov/ novej generácie. Nie všetko čo vyzerá ako tank je už tank.Všetko doležité pre prežitie na bojisku je pod max. ochranou v korbe.

avatar
cccp Datum: 15.05.2015 Čas: 09:31

Pokud opravdu dostane dělo ráže 152mm, tak by měl bez problému prostřelit i čelo M1A2, ten má max 780mm rha.

avatar
fenri Datum: 15.05.2015 Čas: 07:47

To pet.ok: všechny argumenty, co jste uvedl jsou zcela relevatní pro jakýkoliv posun v rážích tanku. Podle nich by tanky měly stále zůstat u kulometů Lewis a Vickers a třeba ruský 85mm kanon či německý 88mm jsou z říše utopií. Nevím, zda Armata půjde cestou účinějších projektilů, lepších PTŘS střel a/nebo 152mm kanonu, ale přišel by mi relativně logický z několika důvodů:

-Armata je stále (oproti stejně motorizovaným západním tankům) relativně lehká a silná. Hmotnostní rezerva tu je.
-152mm střela by jistě dokázala vyřadit z boje jakýkoliv tank a byla by zásadním problémem pro jakýkoliv současný tank. Už jenom ustání přetížení z dopadu takového kvanta kinetické energie musí být nápor na optoelektroniku i osádku.
-takovéto brutalistní řešení je celkem v souladu s ruskou zbrojní tradicí. Rusové často volí cestu nejmenšího odporu a místo ladění a hledání jemných fines to prostě udělají silnější. A ono jim to často funguje. I v elektronice.
-pokud se s nasazením takové zbraně od začátku počítalo, nemusí být její implementace do Armaty problém
-Armata má docela velkou věž (i když neznáme její strukturu) i korbu. To byla jedna z prvních reakcí řady odborníků při "objevení se" Armaty. To, že je od počátku koncipována pro možnost většího kanonu by pak tomuto zjištění dávalo smysl.

Na druhou stranu to může být jen klasická ruská maskirovka, která má znejistit Západ. Nebo počítají s tímto kanonem, ale časem zjistí, že jeho implementaci nedotáhnou do konce (finanční a technologické důvody).

avatar
pet.rok Datum: 15.05.2015 Čas: 00:50

tankove veze zapadnych tankov maju o dost vacsiu hmotnost nez 8-15t.

Leo 2A4 16 t
Leo 2A5+ 21t
M1A1 - 22t
M1A2 - 24t

avatar
pet.rok Datum: 15.05.2015 Čas: 00:25

ad 152mm kanon.
Je pravda ze z hladiska vykonu by to bol iste skok dopredu ale osobne som skepticky z viacerych dovodov a myslim ze to dopadne podobne ako s nemeckym NPzK 140.
1. dramaticky klesne mnozstvo nesenej municie
2. zmeni sa hmotnostne a rozmerove rozlozenie konstrukcie, predlzi sa hlaven z 6.5m na 7.9 m pri vyssej hmotnosti a zaroven sa musia vysporiadat s vyssim spatnym razom
3. nabijacie zariadenie sa bude musiet znacne upravit
4. naklady na zavedenie novej municie

az to bude to tak drahe ze sa to neoplati.

avatar
pet.rok Datum: 14.05.2015 Čas: 23:44

ked uz sa tu uz preberaju dalekohlady (jak pribuzne tankom :))
Americania vypustili 7+ satelitov s dalekohladom zrovnatelnej velkosti ako Hubble v ramci programu agentury NRO (National Reconnaissance Office) na dialkove snimkovanie Zeme (celkovo ich bolo viac ale toto su tie modernejsie vypustene cca od roku 1992).
Zhodou okolnosti dva take ostali nevyuzite tak ich dostala minuly rok NASA a bude hladat moznosti ci sa budu dat vyuzit na nejaky vedecky program.

avatar
Echo Datum: 14.05.2015 Čas: 22:29

to jj284b: 40kg projektil pri beznych 1000m/s ma kineticku energiu 20MJ. Ak to aj neprerazi tak to pravdepodobne vyradi tank z boja. Pri najlepsom skonci posadka s poriadnym otrasom mozgu.

avatar
jj284b Datum: 14.05.2015 Čas: 21:23

Vestly: lol, 40kg naboj nic "neurve"... tankove veze maju 8-15ton... 40kg projektil je oproti tomu nic.

avatar
kubo4747 Datum: 14.05.2015 Čas: 20:32

Síce je to od témy, ale porovnávať USA a Ruský vesmírny program, je úplne od veci, pretože NASA a ESA sú vo svete špičkou v ich obore a budem zrejme dosť kritický, ale Rusko zo svojou Vesmírnou agentúrou nesiahá ani po členky NASA a ESA. A ruský Sojuz potrebujú, lebo NASA zrušila program Space Shuttle v roku 2012 a spustili nový Space Launch, ktorý prinesie novú generáciu rakiet a raketoplánu, respektíve vesmírnych lodí napr. Orion. A na scéne sú ešte rôzne súkromné spoločnosti.

avatar
Blake Datum: 14.05.2015 Čas: 18:43

Deortc, pretoze tank je jeden z najlepsich prostriedkov, ako bojovat proti tanku a nechcu, aby tie, co maju, boli zastarane. To, ze ACR chce nove velitelske a spojovacie vozy znamena, ze planuje velit a spojovat Europu?

Inak ten 152mm kanon iste "odomyka" vykonovy strop, ale zaujimalo by ma, kedy sa prestane zvacsovat, ci sa najde nejaky "sweet spot" pre kaliber tankoveho dela, alebo ci sa bude kaliber zvysovat, az kym nebude dalsie zvysovanie nutne znamenat neprijatelne zvacsovanie vozidla samotneho.

arr