Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Armata: Ruská tanková revoluce v mlze

Datum přidání 07.07.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zpráv o novém ruském tanku založeném na platformě Armata je pramálo. Polský vojenský magazín Defense24 se pokusil o analýzu současného stavu vývoje. Jisté je, že projekt nového ruského tanku nabírá zpoždění – mluví se o problémech se systémem palby a s pohonnou jednotkou.

T-90MS

Foto: Nejnovější T-90MS; ilustrační foto / Vitalij Kuzmin, vitalykuzmin.net, CC-BY-SA 3.0.

 

125mm vs. 152mm kanon

Armata je název celé rodiny těžkých pásových vozidel, kterou vyvíjí firma UralVagonZavod. V rámci projektu Objekt 148 (T-14) vzniká na platformě Armata nový ruský hlavní bojový tank. Tank T-14 se v budoucnu stane jediným hlavním bojovým tankem ruské armády.

 

Co o novém tanku „s jistotou“ víme? Hmotnost tanku T-14 je podle dostupných informací 50 tun. Tříčlenná posádka sedí vedle sebe v pancéřovaném prostoru odděleného od motorové a bojové části. Při výbuchu munice je konstrukce tanku postavená tak, aby hlavní síla výbuchu šla mimo pancéřovaný prostor posádky.

 

Bezosádková věž je vybavená 125mm kanonem 2A82 s automatickým nabíjením. Původně se počítalo s použitím 152mm kanonu, avšak nakonec Rusové od tohoto záměru upustili. Za odmítnutím větší ráže stojí pravděpodobně problémy s vývojem.

 

Defense24 cituje ruského generála Sergeje Majeva, podle kterého se při testech 152mm kanon roztrhl už po 86 výstřelech. Po vylepšení se pak životnost kanonu prodloužila na stále nedostatečných 280 výstřelů. Generál Sergej Majev je duchovní otec zrušeného projektu ruského tanku Objekt 195 (T-95).

 

Díky zavrhnutí větší ráže se však na projekt nového ruského tanku T-14 snesla první kritika. Podle Majeva je rezignace z větší ráže a ponechání standardního 125mm kanonu krokem zpět.

 

Nedotknutelný tank

Složení a parametry pancíře jsou tajemstvím i u současných tanků, natož u tajemného nového ruského tanku. T-14 každopádně získá vícevrstvý pancíř kombinující novou generaci superpevné oceli a keramické materiály.

 

Bezpečí posádky zajistí především nový systém aktivní ochrany Afganit. Podle Rusů systém zachytí nejen kumulativní střely a rakety, ale dokonce i podkaliberní protipancéřové střely (!) vypálené tanky protivníka.

 

Afganit údajně dokáže ničit cíle až do rychlosti 1700 m/s. Pokud se Rusům podaří vývoj systému Afganit dotáhnout do konce, bude to obrovský krok kupředu. Vždyť současný ruský aktivní obranný systém Arena dokáže ničit cíle o rychlosti "pouze" 70 až 700 m/s.

 

Spekuluje se také o umístění malého pozemního radaru s dosahem 10 km na věž tanku. S radarovou stanicí se podle generála Majeva počítalo už u tanku T-95.

 

Revoluce nebo evoluce?

Otázkou však je, zda Rusové se opravdu budou snažit o dosáhnutí revolučních výkonů nového tanku. Oleg Sijenko, ředitel UralVagonZavodu, dokonce odmítl dosahování nejlepších parametrů a výkonu nového tanku za každou cenu.

 

„Myslím, že diskuze o rychlosti, trakčních schopnostech, dojezdu, dostřelu a dosahu detekce se dnes přesouvá na druhou kolej,“ říká Sijenko. Současný boj se vede najednou několika druhy bojové techniky (bezpilotní letadla, dělostřelectvo atd.) a podle Sijenka se tank stane jen jedním z mnoha bojových prostředků na společném bojišti.

 

Projekty ruské platformy Armata a tanku T-14 jsou velmi ambiciózní. První tanky měla ruská armáda přebírat již v roce 2016. Podle magazínu Defense24, s přihlédnutím k použité pokrokové technice a k problémům s vývojem, se však větších sérií tanků T-14 dočká ruská armáda až kolem roku 2020.

Zdroj: Defense24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GAVL Datum: 08.07.2014 Čas: 19:56

Dle mého názoru jsou zpoždění způsobena i tím, co nastínil Sijenko. V dnešní době význam a efektivita MBT dnešního pojetí až příliš rapidně klesá a dle mého názoru Rusko hledá vhodnou náhradu a koncepci nové zbraně , která by vyhovovala lépe dnešnímu bojišti než jsou nyní "chrlená" MBT.
Otázkou však je zda je správná cesta zanedbávat Sijenkovem jmenované vlastnosti, to už je pak věc nějaké koncepce bojového nasazení a stanovení toho jakou úlohu od takové zbraně budu chtít plnit.

Pokud by Rusové skutečně vyvinuli systém aktivní obrany tak jak byl popsán v článku , tak zcela padá potřeba těžce opancéřovaného vozidla a váha 50 tun je skutečně max. co by bylo potřeba a klidně by se mohlo i odlehčovat třeba v určitých partiích pokud by nešlo o vozidla určená pro boj v městském prostředí, či v prostředí bez možnosti efektivního maskování či krytí.

avatar
kubo4747 Datum: 08.07.2014 Čas: 16:39

Ale zaujíma ma ten systém Afganit, nemáte niekto nejaké informácie o ňom? Rád by som vedel, ako by mohol konkurovať napr. izraelskému Trophy systému.

avatar
kubo4747 Datum: 08.07.2014 Čas: 16:38

No, Rusi určite mal investovať do vývoja toho 152mm kanóna, pretože údajne Nemecko testovalo/testuje na svojich najnovších tankoch Leopard Revolution kanón 140mm, ktorý má byť vraj aj na next generation tankoch Leopard 3.

avatar
stetula Datum: 08.07.2014 Čas: 16:27

nevíte někdo jak je to se zkoušeným tankovým kanonem 139 mm ? kdysi se uvažovalo o jeho vyzkoušení

avatar
David Datum: 08.07.2014 Čas: 14:10

Já osobně bych řekl, že po rezignaci na 152 mm kanon (ten mi vždy připadal jako problematický) budou Rusové dál snižovat požadavky - a nakonec z toho může vzniknout relativně obyčejný MBT a nikoliv revoluce.

arr