Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Datum přidání 06.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 122 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0

 

Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.


„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.


BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.


Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:

  • Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."

  • Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů

  • Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování

  • Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády

  • Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení

Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.


Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.


Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.


Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.


"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.


Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.


Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."


„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.


Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.


„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.

Zdroj: Russian Defense Policy

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hammer Datum: 10.08.2015 Čas: 19:19

Ctihodní ruští komentátoři se všemožně vyhýbají jít se svou analýzou ruských obranných sil na samou dřeň, protože by mohli zmizet, nechtěně spolknout něco jedu na krysy nebo být rozstříleni na procházce po Moskvě či jiném městě.
Kdyby rovnou řekli, že v ruské armádě panuje šikan nejhrubšího zrna, chlastá se jako o život a vše se rozkrádá v neuvěřitelném rozsahu, museli by vzápětí říct, že stejně jako VS před třiceti lety by sice mohli vyrazit k nějakému útoku kamkoliv, ale daleko by proti ani ne silnějšímu jako spíše vzdálenějšímu protivníkovi ani nedojeli.
Na vojně nám Rusáky vychvalovali až do nebes zrovna jako tady někteří diskutující, ale sotva přišli na útvar, spadla nám brada hrůzou až na zem. V jediných hadrech, špinaví, smrdící jak psí kšíry, podvyživení, narvaní jak dělnický autobus, střelby s nima bez legrace o život a nikdo nevěděl zrovna čí a kdy....
Nikdo z nich nevěděl, co to je kakao, když jsme jim je při službě v kuchyni uvařili na tajňocha (byli v tak ubohém stavu, že jsme si řekli, že jim něco dáme) nechtěli to vypatlanci pít, protože by v tom mohl být jed ze západu, až když náš mazák zařval, jestli nechtějí dostat přes tlamu jednoho zvedl nohama nad zem, dali si říct. Chleba znali a když na něj měli půl centimetru másla a centimetr marmelády, cpali se jak propuštění vězni. Pořád hleděli kde je na ně šitá bouda a až to dopili a dojedli a nikdo z nich se nevyvalil, úplně změkli a říkali "spasíba". To už jsme je posílali ke všem čertům. Už nikdy nic nedostali, to byli magoři, to se nedá popsat. Všichni se od nich drželi co nejdál. Otřes, otřes, otřes. Ti jsou tak zmasírovaní tou jejich propagandou, že se s nima nedá ani domluvit, aby si vzali to kakao.

avatar
Rase Datum: 03.08.2015 Čas: 09:34

Hagedorn:
Ty počty techniky neznamenají co máme mít, ale je to maximum techniky které můžeme mít (ten mantinel vznikl jako reakce na počty techniky po studené válce). Ostatní státy mají obdobné mantinely a také jich nedosahují. Je tam udaný maximální počet tanků (spadaly tam i BVP-1), BVP, letounů, helikoptér atd.

avatar
Krtoun Datum: 03.08.2015 Čas: 05:18

Vrata: co má tento příspěvek společného se stavem Ruské armády?

avatar
Hagedorn Datum: 28.07.2015 Čas: 23:50

Nevím co se tu řeší naše armáda má co dělat aby plnila vymysli NATO. Pochybuju že by NATO přiběhlo na pomoc zrovna nám. NATO nemá prostředky aby zastavilo Rusko v postupu pokud by se Rusak rozhodl jít do útoku. Šéf NATA zestárnul o pár let jen když zjistil co má rusák na Krymu natož co má všeobecně. Měly by jsme se začít starat trochu sami o sebe a nespoléhat na ochranu NATA. Ekonomika u nás roste a přitom naše armáda je v žalostném stavu jak po stránce technické tak po stránce mužstva. Četl jsem tabulku naplněnosti stavu naší armády podle NATA. Je hrozivá při nasazení i všech kuchařů a všeho šrotu co by se kde našlo nemáme ani třetinu např. max.počet obrněných vozidel v plné bojeschopnosti na náš stát je okolo 1350kusu máme ani ne 400 a to tak polovina bude v horším tech.stavu..

avatar
ardz Datum: 11.07.2015 Čas: 18:00

ale ale. Zasa rozprávka o vyvolaní 2 sv. vojny ZSSR?

Holt spejeme k multipolárnemu svetu

avatar
RiMr71 Datum: 11.07.2015 Čas: 17:43

...tak třeba udělají společnou vojenskou přehlídku, jak Němci s Rusákama v Brestu, na oslavu vyvolání světové války.
Tím chci říct - moc bych si od toho jejich spojenectví nesliboval..

avatar
ardz Datum: 11.07.2015 Čas: 13:17

martinius a ešte treba pripomenúť že krajiny v šanghajskej organizácii mávajú spoločné vojenské cvičenia takže možno očakávať že po včerajšom vstupe indie a pakistanu aj ony sa budú zúčastňovať spoločných vojenských cvičení

avatar
ardz Datum: 11.07.2015 Čas: 13:15

stroup na propagandu ktorou ste zaperlil slovami - Popravdě, pokud by v Polsku vládl diktátor, pokud by vládl pomocí kultu osobnosti, pokud by za vše špatné mohl "vnější nepřítel", pokud by byla politická opozice v podstatě zlikvidována, pokud by Polsko sem tam zabralo kousek svého "historického" území, pokud by v Polsku hrozila dlouhodobá ekonomická krize, pokud by i přesto Polsko horečně zbrojilo, pokud se tamní vládce panicky bál "revoluce", pokud by polské politické špičky vyhrožovaly sousedům...
Pak ano, bylo by možné že nás Polsko napadne...
môže skočiť tak nanajvýš človek trpiaci pokročilým štádiom rusofóbie.

rimr mňa na rozdiel od vás zaujíma vecná geopolitika a keď má niekto iný názor ako propaganda washingtonu a bruselu tak vy tiež neviete nič iné ako konšpirovať? Ja som na slovensku doma a nezvažujem emigráciu nikam.

avatar
RiMr71 Datum: 11.07.2015 Čas: 12:36

Ardz - vy tady v tomto státě, který je členem toho zločinného NATO, které je podle vás tak důležité vojensky vyvážit, nebo ještě lépe převážit (i kdyby šlo o takový jako vámi zmiňovaný nesourodý babylon), musíte ale hrozně trpět....!
Aby edošlo k mýlce - nikoho nikam neposílám, ale nezvažoval jste emigraci do nějakého východního ráje?

avatar
ardz Datum: 11.07.2015 Čas: 11:00

martinius india, čína či rusko sú v BRICS tam ide o obchodné vzťahy + v euroázijskej únii

avatar
martinius Datum: 11.07.2015 Čas: 10:44

Osobně mám pocit, že tyto pakty mají čistě hlavně obchodní význam. Jako skutečnou vojenskou spojeneckou sílu, bych tento pakt moc neviděl.

avatar
ardz Datum: 10.07.2015 Čas: 22:53

Pred asi 2 hodinami začal v Ufe slávnostný vstup Indie a Pakistanu do SCO. Momentálne je tak v SCO 8 krajín v ktorých žije 3 miliardy ľudí. Je to väčšia vojenská sila ako NATO. Šanghajská organizácia pre spoluprácu síce nie je priamo definovaná ako vojenský pakt, ale ako protiváha západným alianciám. Ďalšie 4 krajiny sú pozorovateľmi. Dodnes aj india a pakistan boli pozorovateľmi.

avatar
Vrata Datum: 10.07.2015 Čas: 16:16

pardon - misto 9% dovozu z Ciny ma byt 11% ve 3 vete od konce.

avatar
Vrata Datum: 10.07.2015 Čas: 16:10

fenri: ja jsem nic nevytrhoval z kontextu. Ta veta, kterou jsem po vas citoval je vase a je presna a navic neni v rozporu se zbytkem textu, kde jsem ji vzal. Mozna jste to myslel jinak nez napsal, ale to je vase chyba, ne moje.

Jinak, jak napsal Kolt, nikdo z nas nevi, co vsechno vlastne zahrnuji ona cisla o dovozu, takze nikdo z nas nevi, kolik se toho fakticky dovazi. Takze vase tvrzeni o 90% je ono Koltem uvedene vareni z vody - z 5% udaje o dovozu tezko udelate 90% dovozu.
Ja osobne samozrejme nevim, kolik procent nebo desitek procent z celkove ceny zbozi u nas prodaneho je pridano v Cine, ale tech 90% to proste neni. Vyssi podil Ciny muze byt u obleceni a elektroniky hracek a kuchynskeho nadobi ale je zanedbatelny treba u potravin, nabytku, automobilu, stavebniho materialu, pravdepodobne chemie (cistici prostredky, kosmetika). Ani u tech odevu a elektroniky nemusi byt zdaleka vsechno dovazeno z Ciny, odevy a obuv mohou byt z Bangladese, Vietnamu a Indie, elektronika muze mit radu komponent z jinych zemi (Singapur, Malaysie, USA ...). Ja jsem se do tohoto problemu pokusil dnes odpoledne vtahnout kolegy - u potravin si vzpomneli, ze se k nam dovazi hmota na vyrobu cokolady (asi kakaove maslo) ale to kakao se mozna do Ciny dovazi.

Jinak k vasemu souveti
"2012 dovoz z Číny (tj. nikoliv v číně vyrobené zboží, ale přímý dovoz): 305 mld. Kč305 mld. Kč. Je-li podle Vrat podíl Číny jen něco přes 5%, pak by byl roční dovoz do ČR skoro 6 bilionů Kč. Jenže dovoz byl v témže roce jen 2.7 bilionu. "

- no to by znamenalo, ze v roce 2012 nebyl dovoz z Ciny 6% ale 9% dovozu, stale vam tam chybi 80% k vasim cislum. Jak vite, ze v techto vyrobcich primo dovezenych z Ciny nejsou komponenty, materialy a know-how/design z jinych zemi? Neni mozne, ze v roce 2012 byl dovoz z Ciny vyssi nez v roce, o kterem jsem referoval ja?

avatar
logik Datum: 09.07.2015 Čas: 22:44

Fenri - vy jste začal tvrdit, že z číny je 90% zboží.
Tedy NA VÁS je buďto tento napadnutý údaj něčím doložit, anebo říci, sorry, to je jen můj názor, že to tak je, ale doložit to neumím a tak to beru zpět.

A ne s tím operovat jako s faktem do té doby, než se to někomu podaří vyvrátit. Právě provádíte jeden z klasických faulů v argumentaci.

arr