Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Datum přidání 02.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, nejnovější řadu brazilského raketometu ASTROS II. Jde o klíčovou část brazilského projektu ASTROS 2020.

raketový systém ASTROS

Foto: ASTROS Mk6. / Brazilská armáda

 

Původní raketový systém ASTROS II (Artillery SaTuration ROcket System) zavedla Brazílie do výzbroje již v roce 1983. ASTROS II mohl odpalovat rakety ráže 127 mm nebo 300 mm na vzdálenost až 150 kilometrů.

 

V rámci projektu ASTROS 2020 v hodnotě 1,2 miliardy dolarů Brazílie vyvíjí novou generaci raketových systémů ASTROS. Cílem je umožnit brazilské armádě provádět dalekonosné přesné údery na pozemní cíle, zejména kolem brazilské hranice.

 

Brazilská hranice je po Rusku a Číně nejdelší na světě. Celkově 16 685 kilometrů dlouhý hraniční pás vede z velké části skrze nepřístupný Amazonský prales. Obrana takto masivní hranice je krajně obtížná, čehož umně využívají různé pašerácké nebo drogové bandy.

 

Nové raketomety ASTROS Mk6 s novými střelami AVMT-300 mají dvojnásobný dostřel oproti svým předchůdcům (ASTROS Mk3). Brazilské jednotky tak mohou snadněji a na delší vzdálenost přivolat dělostřeleckou podporu, třeba proti tajným letištím nebo skladům drogových kartelů ukrytých v Amazonském pralese.

 

První baterie využívající raketový systém ASTROS Mk6 dosáhne počáteční bojeschopnosti v únoru 2014. V každé baterii bude sloužit šest raketometných vozidel, radarové vozidlo pro kontrolu trajektorie letu střel, jedno zásobovací vozidlo a servisní vozidlo, velitelské vozidlo (pro velení až šesti bateriím) a mobilní meteorologická stanice. Počítá se, že brazilská armáda dostane 30 plně vybavených baterií ASTROS Mk6.

 

Hlavní údernou sílu raketometů ASTROS Mk6 představují taktické střely AVTM-300 (AVibrás Tatical Missile). Střela měří na délku 4,5 metry a dokáže postřelovat cíle až 300 km vzdálené. Na cíl pak útočí 200kg bojovou hlavicí nebo až 26 kusy protipěchotní a protitankové submunice.

 

Podle brazilských zdrojů AVTM-300 představuje levnou alternativu k americkým BGM-109 Tomahawk. Stejně jako americký protějšek je AVTM-300 poháněná proudovým motorem a dosahuje podzvukové rychlosti.

 

Našince jistě potěší, že veškerá vozidla jsou postavené na nákladních autech TATRA T-815 4×4 a 6×6. Tatry mají pancéřovanou kabinu, poklop s lafetovaným 12,7mm kulometem, kouřové granátomety a nejmodernější elektronické vybavení.

 

Zdroj: IHS Janes, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr