TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Atentátníkem z Burgasu byl zřejmě Evropan

Datum přidání 05.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Mladík, spojovaný s teroristickým útokem na autobus s izraelskými turisty 18. července u letištního terminálu v Burgasu byl zřejmě Evropan. Policejním odborníkům se totiž na základě zbytků lebky člověka, kterého ze spáchání atentátu podezřívají, podařilo s pomocí speciálního počítačového programu zrekonstruovat jeho obličej.

Golos Rosii

Foto: Celkový vzhled a rekonstruovaný obličej pravděpodobného atentátníka / Golos Rosii

 

Na základě výpovědí svědků přitom vycházejí z přesvědčení, že atentátníkem byl dlouhovlasý mladík, jehož celkovou podobu znají ze záběrů bezpečnostních kamer, které ho zachytili v budově burgasského terminálu. Na nich mu však právě kvůli dlouhým vlasům a tmavým brýlím na očích nebylo vidět do tváře.

 

Z vyjádření bulharského ministerstva vnitra vyplývá, že „určit národnost atentátníka na základě této rekonstrukce není možné, je ale zřejmé, že jeho tvář má zcela evropské rysy“.

 

V médiích se mezitím objevilo svědectví izraelské turistky, která teroristický útok přežila. To hovoří pro verzi, že podezřelý mladík mohl být pouze nastrčenou figurkou (jak informovaly Armádní noviny 26. července 2012) a bomba, kterou měl možná nevědomky u sebe, byla odpálena na dálku.

 

Podle výpovědi izraelské turistky se dotyčný dostal několik minut před výbuchem do sporu s několika izraelskými pasažéry autobusu kvůli tomu, kam si kdo uloží svůj kufr. Dotyčný totiž podle svědkyně ze zavazadlového prostoru vytáhl několik kufrů, které tam již byly, a snažil se na jejich místo umístit své zavazadlo. Proto došlo mezi ním a několika pasažéry autobusu k hádce, během níž se náhle ozval výbuch.

 

Burgas atentátFoto: Ohořelá kostra autobusu po atentátu / RIA

 

Její svědectví koresponduje s prohlášením izraelského ministra zahraničí pro agenturu AP, že: „z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že nešlo o teroristický útok odpálením bomby na těle sebevražedného atentátníka, ale výbušnina byla v době výbuchu již umístěna někde v autobuse“.

 

Bulharští vyšetřovatelé v současné době pracují se dvěma verzemi. Podle první z nich byla nálož umístěna v autobuse již před jeho příjezdem k letištnímu terminálu. Podle druhé ji, ať již vědomě, či nevědomě, přinesl do autobusu uvedený mladík, který je zatím oficiálně označován za atentátníka.

 

Otázkou zůstává, zda k obdobnému teroristickému útoku nemělo dojít již o několik dní dříve na letišti v bulharském hlavním městě Sofii. Bulharské policii se totiž ozvali svědci, kteří tvrdí, že stejný muž se týden před atentátem pohyboval v prostorách terminálu sofijského letiště v době, kdy zde přistávalo letadlo z Tel Avivu.

 

Vyšlo také najevo, že ještě počátkem ledna letošního roku bulharské bezpečnostní služby zmařily atentát na izraelské lyžaře, když včas objevili bombu, umístěnou v autobuse, který je vezl z Turecka do jednoho z bulharských horských letovisek. V bulharských rekreačních střediscích, která navštěvují izraelští turisté, byla poté dokonce krátkodobě rozmístěna i armáda.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr