Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Atentátníkem z Burgasu byl zřejmě Evropan

Datum přidání 05.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Mladík, spojovaný s teroristickým útokem na autobus s izraelskými turisty 18. července u letištního terminálu v Burgasu byl zřejmě Evropan. Policejním odborníkům se totiž na základě zbytků lebky člověka, kterého ze spáchání atentátu podezřívají, podařilo s pomocí speciálního počítačového programu zrekonstruovat jeho obličej.

Golos Rosii

Foto: Celkový vzhled a rekonstruovaný obličej pravděpodobného atentátníka / Golos Rosii

 

Na základě výpovědí svědků přitom vycházejí z přesvědčení, že atentátníkem byl dlouhovlasý mladík, jehož celkovou podobu znají ze záběrů bezpečnostních kamer, které ho zachytili v budově burgasského terminálu. Na nich mu však právě kvůli dlouhým vlasům a tmavým brýlím na očích nebylo vidět do tváře.

 

Z vyjádření bulharského ministerstva vnitra vyplývá, že „určit národnost atentátníka na základě této rekonstrukce není možné, je ale zřejmé, že jeho tvář má zcela evropské rysy“.

 

V médiích se mezitím objevilo svědectví izraelské turistky, která teroristický útok přežila. To hovoří pro verzi, že podezřelý mladík mohl být pouze nastrčenou figurkou (jak informovaly Armádní noviny 26. července 2012) a bomba, kterou měl možná nevědomky u sebe, byla odpálena na dálku.

 

Podle výpovědi izraelské turistky se dotyčný dostal několik minut před výbuchem do sporu s několika izraelskými pasažéry autobusu kvůli tomu, kam si kdo uloží svůj kufr. Dotyčný totiž podle svědkyně ze zavazadlového prostoru vytáhl několik kufrů, které tam již byly, a snažil se na jejich místo umístit své zavazadlo. Proto došlo mezi ním a několika pasažéry autobusu k hádce, během níž se náhle ozval výbuch.

 

Burgas atentátFoto: Ohořelá kostra autobusu po atentátu / RIA

 

Její svědectví koresponduje s prohlášením izraelského ministra zahraničí pro agenturu AP, že: „z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že nešlo o teroristický útok odpálením bomby na těle sebevražedného atentátníka, ale výbušnina byla v době výbuchu již umístěna někde v autobuse“.

 

Bulharští vyšetřovatelé v současné době pracují se dvěma verzemi. Podle první z nich byla nálož umístěna v autobuse již před jeho příjezdem k letištnímu terminálu. Podle druhé ji, ať již vědomě, či nevědomě, přinesl do autobusu uvedený mladík, který je zatím oficiálně označován za atentátníka.

 

Otázkou zůstává, zda k obdobnému teroristickému útoku nemělo dojít již o několik dní dříve na letišti v bulharském hlavním městě Sofii. Bulharské policii se totiž ozvali svědci, kteří tvrdí, že stejný muž se týden před atentátem pohyboval v prostorách terminálu sofijského letiště v době, kdy zde přistávalo letadlo z Tel Avivu.

 

Vyšlo také najevo, že ještě počátkem ledna letošního roku bulharské bezpečnostní služby zmařily atentát na izraelské lyžaře, když včas objevili bombu, umístěnou v autobuse, který je vezl z Turecka do jednoho z bulharských horských letovisek. V bulharských rekreačních střediscích, která navštěvují izraelští turisté, byla poté dokonce krátkodobě rozmístěna i armáda.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr