Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

ATLAS: Robotická soutěž pokračuje

Datum přidání 23.01.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká vojenská agentura DARPA představila pro soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC) nový model humanoidního robota ATLAS. Robot je oproti původnímu modelu značně pokročilejší, především ve schopnosti nést na zádech zdroj elektrické energie pro své systémy.

Foto: Nejnovější model humanoidního robota ATLAS. /  Boston Dynamics

Foto: Nejnovější model humanoidního robota ATLAS. / Boston Dynamics

 

Cílem soutěže DARPA Robotics Challenge je ověřit, zda již dnes mohou humanoidní roboti, tedy roboti fyziologicky podobní lidem, plnit úkoly v reálném světě. Jde především o schopnost pohybu v komplikovaném a neznámém prostředí a ovládat lidské nástroje a techniku.


Jedním problémem je sestrojit technicky vyspělého robota, druhým problémem je naučit ho potřebným dovednostem - tedy vytvořit potřebný řídicí software. I sebedokonalejší robot je bez pokročilého software pouze high-tech hromádkou šrotu.


Robota ATLAS pro potřeby soutěže Robotics Challenge vyvíjí a vyrábí od roku 2013 firma Boston Dynamics, patřící pod křídla internetového gigantu Google. Na druhé straně stoji dvacet programovacích týmů, pro které ATLAS slouží jako robotická platforma.

 

Týmy musí vytvořit pokročilé programové vybavení umožňující robotu překonávat nejrůznější překážky. Robot se musí sám orientovat v prostoru, překonávat překážky na cestě (klády, suť, bloky zdiva), otevírat dveře, používat lidské nástroje, lézt po žebříku nebo řídit jednoduchá otevřená vozidla, atd.

Foto: ATLAS je schopen používat lidské nástroje, techniku i mechanické ovládací systémy. / Boston Dynamics

 

Ideálem je robot schopný samostatně plnit různé úkoly v oblastech nebezpečných pro člověka (namátkou jaderné, chemické nebo biologické zamoření). Není si však těžké představit, že „lidským nástrojem" může být také palná zbraň a nebezpečnou oblastí například budova obsazená teroristy.


Zda jsou humanoidní roboti připravení pro reálné nasazení, nám hodně napoví finále DRC soutěže konajícího se 5 až 6. června letošního roku. Robot ATLAS musí během finále obstát bez stabilizačních lan a externího napájení po kabelu. Když spadne, musí se bez lidské pomoci zase zvednout.

 

Kapitolou samou o sobě je komunikace mezi robotem a řídicím týmem. I v reálu se samozřejmě počítá, že robota bude dozorovat a operativně úkolovat lidský tým. Komunikace proto vyžaduje bezdrátové a zabezpečené wi-fi připojení, fungující i v zastavěném a členitém prostředí.

 

Soutěžící týmy mají slušnou finanční motivací. Výherce si odnese odměnu 2 milióny dolarů, druhý milión a třetí 500 000 dolarů.

Video: ATLAS / YouTube

 

Během semifinále v prosinci 2013 byl ještě předchozí model robotu ATLAS napájen externím kabelem a jištěn stabilizačními lany. Poslední model robotu ATLAS s vlastním zdrojem elektrické energie se však již blíží představě operačně nasaditelného humanoidního robota.


Nový ATLAS má až 75 % nových dílů. Dolní končetiny jsou převzaty ze staršího modelu, ale ruce jsou silnější, pohyblivější a mají lepší citlivost.


Na výšku ATLAS měří 188 cm při hmotnosti 156,5 kg. ATLAS využívá 3,7kW lithium-iontovou baterii, se kterou si vystačí přibližně na jednu hodinu běžného provozu (chůze do schodů, práce s nástroji apod.). ATLAS získal také nové tlakové čerpadlo pro hydrauliku, díky němuž je výrazně tišší.

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 24.01.2015 Čas: 16:14

Videa jsou to pěkná. Je vidět, že limitem je zdroj energie pro tyto jednotky. A u modelu Petman si dokážu představit že by takovíto droidi mohli být používáni jako osádka tanků, či jako osádka skladišť atd. Je sice otázka, zda je humanoidní tvar a proporce těla zcela nezbytný, ale zatím to je tak, že lidský svět a zbraně obecně jsou uzpůsobovány na míru lidskému tělu. Řekl jsem osádka tanku, protože v tanku by mohli být kabelem či sedačkovou přípojkou(kolík do zadnice :-) ) připojeni ke zdroji energie a ještě by mohli být na dálku buďto řízeni či kontrolováni. Je otázka, zda by pak nebylo jednodušší celý tank předělat na plně automatizovaný stroj a duté prostory pro osádku kzrátka eliminovat. Ale jako demonstrátor nebo pokus by to snad stálo za to. Obecně se ve vojenství vyhazují peníze za daleko větší kraviny a nesmysly.

avatar
Todomatch Datum: 24.01.2015 Čas: 12:44

Vojenští robotí, malí velcí, všelijací, docela děsivá je ta bestie od času 5:50 ... pidiskákavec na konci je taky dobrej:

https://www.youtube.com/watch?v=uAspqCD34Hw

Motorová mrcha od Boston Dynamics:

https://www.youtube.com/watch?v=1TXOHAVuS5Q

avatar
Todomatch Datum: 24.01.2015 Čas: 01:25

to Moogwi:

Dyť to je ten samej ze čtyřkolky, jen ho převlíkli, jako se převlíká Pražské Jezulátko.

avatar
Deortc Datum: 24.01.2015 Čas: 01:24

to "Moogwi": Zdá se, že Rusové se prostě pokoušejí o napodobeninu Robonauta z NASA, jehož první verze už na ISS skutečně funguje a který skutečně je vybaven prvky umělé inteligence (sám údajně chápe jak asistovat při opravách - podávat a přidržovat nářadí, šroubovat, atd... a také se to i sám má dokázat učit - takže se nejedná "pouze" o mašinu se servama).
Bohužel, ta ruská snaha na mě působí hodně neuměle a amatérsky. Upřímně řečeno, působí to na mě dojmem, kdyby ruští řešitelé ten svůj úkol pojali spíš jako tunel na prachy než jako vážně míněný technologický problém.
O Robonautovi více více zde:
http://robonaut.jsc.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/main/robonaut.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Robonaut

avatar
Karel Datum: 24.01.2015 Čas: 00:38

re Moogwi: Omlouvám se. Váš příspěvek jsem špatně pochopil.

avatar
Karel Datum: 24.01.2015 Čas: 00:33

re Moogwi: Vážený kolego přečtěte si pořádně ještě první příspěvek p. Deortece
a pak někoho kritizujte. Anebo na ironii má právo jenom někdo se správnými názory?

avatar
Karel Datum: 23.01.2015 Čas: 23:11

Tak jsem tu nedávno v jakési diskusi zachytil plno škodolibých úsměšků nad p. Putinem a jeho předvedeným robotem. Proto jsem rád, že redakce našeho webu svým čtenářům a mě osobně umožnila nahlédnout jak vypadá vývoj, když se do toho dá technologická velmoc. Skutečně fascinující a úžasné. Jenom škoda toho špagátu. No třeba příště.

avatar
Deortc Datum: 23.01.2015 Čas: 22:18

A zde je opověď ruských vývojových laboratoří přímo ze zdroje nejpovolanějšího - ze samotného Hlasu Ruska:
http://czech.ruvr.ru/2015_01_21/Putin-se-seznamuje-s-bojovymi-roboty-1981/

Jde z toho strach, že? Však nad tím velkovezír Putin také zadumaně pokyvoval svou moudrou vůdcovskou hlavou a určitě už spřádá plány kterak těmito unikátními plody ruského vojenského výzkumu zatne tipec nenáviděným zápaďákům. :-D

arr