Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Atmosféra kolem Íránu dále houstne

Datum přidání 05.02.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Události kolem íránského jaderného programu se začínají čím dál více dramatizovat. Nejnověji přidal olej do ohně zástupce velitele íránských Revolučních gard Generál Hossein Salami, když varoval okolní země, aby neposkytovaly své základny a vzdušný prostor Američanům pro případný útok. V opačném případě bude jakákoliv země Perského zálivu pokládaná za legitimní cíl pro případnou íránskou odvetu. Írán tak bere Američanům doslova půdu pod nohama pro případný útok. Pokud se okolní země zaleknou, Američané a jejich spojenci budou muset vést své operace pouze z mezinárodních vod.

US Navy

Foto: Zásadní roli při případném útoku na Írán bude hrát americké námořnictvo / Wikipedia, US Navy

 

Revoluční gardy začaly v tuto sobotu provádět vojenské manévry na jihu země. Jde tak o další protahování svalů Íránu po námořním cvičení v Hormůzské úžině. Právě Hormůzská úžina je jednou z nejdůležitějších ropných tras na světě. Pokud dojde k útoku na íránské jaderné zařízení, Írán pohrozil tuto námořní bránu do Perského zálivu zaminovat.

Íránský jaderný program považuje za svou existenční hrozbu především Izrael. Spolu se svým spojencem USA prohlašuje, že všechny možnosti řešení zůstávají otevřené. Ministr obrany Leon Panetta dokonce tvrdí, že izraelský útok na Írán je již hotovou věcí. Podle něj k útoku dojde letos na jaře.

Klidu nepřispívají ani samotní íránští představitelé. Tento pátek ájatolláh Alí Chameneí, nejvyšší duchovní vůdce Íránu, označil Izrael za rakovinu, která musí být odstraněná. Je otázka, zda to je myšleno vážně nebo jen jako teatrální gesto (typické pro arabský svět) íránskému národu. Každopádně Izrael nebude čekat na odpověď s rukama v klíně.

Největší znepokojení vyvolává především nestandardní íránské obohacování uranu. Pro jaderné reaktory je třeba obohacený uran mající pouze 3-4 % izotopu 235U. Írán však začal uran před rokem obohacovat na hodnotu 20 %, s tím, že potřebuje vyšší stupeň obohacení pro své jaderné reaktory.

Hodnota 20 % je pro výrobu jaderné hlavice nedostatečná. Jaderné zbraně potřebují pro své fungování uran s minimálně 90% koncentrací izotopu 235U. Problém však je, že materiál obohacený na úroveň 20 % se upravuje na vyšší úroveň mnohem rychleji, než v případě uranu s 3-4% podílem izotopu 235U.
 
Do cele situace kolem Íránu zapadá i urgentní výstavba mateřské lodě pro speciální síly amerického námořnictva US Navy SEAL. Američané tak nebudou k útoku potřebovat souhlas zemí Perského zálivu, ve kterých mají své vojenské základny. Všechny operace mohou provádět z mezinárodních vod.

Spojené státy jsou nyní v nepříjemné situace. Na jedné straně musí držet Izrael na uzdě, protože izraelský útok může mít katastrofální následky pro celou oblast Perského zálivu. Na druhé straně je americká vláda tlačena Izraelem, který se oprávněné obává íránského jaderného programu.

Vypadá to, že odpovědnost budou muset vzít do rukou opět Američané – pokud budou chtít zabránit izraelskému útoku a destabilizaci celého regionu. Nikdo jiný se asi nenajde.

 

Zdroj: Military Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dan Datum: 20.03.2012 Čas: 11:57

Co by americani neudelali pro ropu, chystaji se opet vrazdit civilisty a je jim to jedno, ze tim podporuji mezinarodni terorismus, jelikoz prave tyto jejich ozbrojene zasahy do suverenity zemi, vrazdeni nevinnych prostych lidi dela z tech prezivsich, zatlacenych do kouta ty nejnebezpecnejsi a nejodhodlanejsi teroristy, nemaji co ztratit, majetek jim znicili a rodiny vyvrazdili americani a jejich spojenci tudiz i my

avatar
Marek Kříž Datum: 17.02.2012 Čas: 06:40

Přátelé, tohle je český nebo americký web? Pokud americký, tak zcela jiný a naprosto věcný pohled na věc najdete zde:
http://www.zvedavec.org/komentare/2011/12/4738-obama-zvysuje-vojenske-sazky-konfrontace-na-hranicich-ciny-a-ruska.htm

avatar
Jakub Datum: 09.02.2012 Čas: 22:21

Souhlasim, myli by ty sklady jit nekam vyprazdnit ;-)

avatar
palo Datum: 09.02.2012 Čas: 14:12

vyzera ze americanom sa opat zacinaju nebezpecne naplnat municne sklady, treba s tym rychlo nieco spravit..

avatar
Pjotr Razpilin Datum: 06.02.2012 Čas: 10:07

Proč ne, ještě ten Pákistán by měli srovnat

avatar
OFČAN Datum: 06.02.2012 Čas: 08:21

kývu uznale hlavou - blijance o světovém četníkovi,agresorovi ,židovskému pohůnkovi skrze peníze židů např v americkém FED a další...

arr