Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Atomové hodiny pro každého vojáka

Datum přidání 05.10.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Atomové hodiny jsou naprosto nezbytné pro fungování navigačních systémů a vůbec pro precizní určení polohy. Běžné atomové hodiny jsou však příliš velké, technicky složité a potřebují ke svému fungování velké množství elektrické energie. Nyní však, po letech výzkumů, přichází zlom. Americká armáda spustila poslední fázi programu, na jehož konci budou k dispozici miniaturní a levné atomové hodiny "do kapsy".

CSAC

Foto: Atomové "čipové" hodiny CSAC (Chip Scale Atomic Clock) / CERTEC

 

Atomové hodiny najdeme v každém satelitu navigačního systému (GPS, GLONASS, Galileo) ale například i ve strategických bombardérech. V navigačních satelitech slouží k přesnému "označkování" radiových signálů, ze kterých lze vypočítat na zemi přesnou polohu. V bombardérech, kromě toho, že zpřesňují a zjednodušují měření pomocí navigačních družic, můžou atomové hodiny sloužit k přesnému určení polohy, ve spojení se známou rychlostí letounu - tedy bez nutností přijímat signál z družicového navigačního systému.

 

Vhodných vojenských aplikací pro použití atomových hodin je však celá řada. K většímu rozšíření však brání nejen velké rozměry, ale i cena, která se běžně pohybuje kolem 10 000 dolarů. Americké vojenské výzkumné centrum CERDEC (U. S. Army Research, Development and Engineering Command's communications-electronics center) proto začalo před léty s vývojem miniaturních a levných atomových hodin, vhodných pro vojáky, zbraňové systémy ale i nejrůznější zbraně (přesné pumy, řízené střely).

 

Nyní centrum CERDEC finišuje s vývojem miniaturních atomových hodin CSAC (Chip Scale Atomic Clock), které, jak napovídá anglický název, mají velikost počítačového čipu. Kromě samotného čipu je však třeba další elektroniky, takže výsledné zařízení má objem cca 15 cm3 - tedy zhruba 2,5×2,5×2,5 cm. CSAC hodiny lze umístit nejen do vesty každého vojáka, ale i do bezpilotních letadel, řízených střel nebo dokonce i do dělostřeleckých granátů Excalibur, které se navádějí na cíl pomocí GPS.

 

"CSAC je kriticky důležitý nástroj pro systémy, které vyžadují precizní časovou synchronizaci, jako jsou komunikace, navigace, radary nebo zbraňové systémy", říká výkonný ředitel Paul M. Olson z CERDEC. "Jestliže je GPS nefunkční nebo rušený, CSAC může precizně měřit čas, a umožnit tak rychlejší obnovení GPS navigace (po opětovném obdržení GPS signálu - pozn. redakce) nebo chránit GPS navigaci před nepřátelskými útoky, kdy protivník vysílá falešné informace k rušení GPS navigace. Naději je, že vojáci nebudou ani vědět, že GPS je rušeno", dodal.

 

Jde o extrémně důležitou vlastnost, neboť GPS signál jde rušit poměrně snadno. Příkladem může být rušení GPS signálu v Jižní Koreji, pravděpodobně ze strany svého severního souseda - Severní Koreje. Rušení GPS může také účinně zamezit zacílení přesných zbraní, jako jsou okřídlené střely Tomahawk nebo přesně naváděné pumy. Údajně se tomu dělo již při operaci Pouštní bouře v roce 1991, kdy iráčtí specialisté měli vcelku úspěšně rušit GPS signál Spojenců.

 

To vše má změnit během pár let malé a především levné atomové hodiny, či spíše hodinky, CSAC. V současné době byli vybráni tři dodavatelé, kteří mají vyrobit první testovací sérií 500 kusů CSAC. Po úspěšných testech má pak každý výrobce vyrábět až 20 000 kusů miniaturních atomových hodin ročně, při ceně 300 dolarů za kus.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Loty Datum: 07.10.2012 Čas: 20:37

Zase sou ti cucáci o krok napřed před zbytkem světa :D Zajimavý článek. Mám jedinou chybičku:
" takže výsledné zařízení má objem cca 15 cm2 "
Je to pouze překlep, moc pěkně zpracované!!

arr