Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Australský odstřelovač zasáhl v Afghánistánu protivníka na vzdálenost 2 815 m

Datum přidání 08.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 36 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V Afghánistánu byl ustanoven nový vzdálenostní rekord v zásahu živého cíle puškou. Člen australských speciálních sil byl schopen se svou těžkou 12,7mm odstřelovací puškou Barret M82A1 zasáhnout tálibánského bojovníka na neuvěřitelnou vzdálenost 2 815 metrů, čímž ustanovil nový absolutní světový rekord mezi odstřelovači.

Australský odstřelovač

Foto: Člen australských speciálních jednotek v Afghánistánu se svou puškou Barret M82 / MO Austrálie

Protivník výstřel neslyšel

K události došlo v provincii Hílmand, kde operoval tým australských odstřelovačů z elitního 2. pluku komandosů (2nd Commando Regiment). V průběhu pozorování Australané pomocí puškohledů a pozorovacích dalekohledů objevili v dáli pohybující se oddíl tálibánských bojovníků. Potom, co si ověřili, že se jedná o skutečně nepřátelské bojovníky, dostali povolení k palbě.

 

Australané si vybrali nejcennější cíl – tálibánského velitele oddílu. Jelikož bylo jasné, že okamžitě po zásahu, úspěšném nebo neúspěšném, se skupina ukryje nebo uprchne, rozhodli se Australané střílet na cíl ze dvou zbraní současně a tím znásobit své šance.

 

Australský odstřelovač

Foto: Tým australských odstřelovačů v Afghánistánu / MO Austrálie

 

Oba odstřelovači použili velkorážovou odstřelovací pušku Barret M82A1 a oba také zmačkli spoušť téměř současně. Po šesti sekundách letu jedna ze střel zasáhla protivníka, který byl na místě mrtvý. Díky devastujícímu účinku náboje ráže 12,7 × 99 mm bylo vcelku jedno, kde protivník zásah dostane. Při této vzdálenosti nešťastník navíc ani neslyšel výstřel, který ho zabil.

 

Jelikož se střílelo současně ze dvou zbraní, není jisté, který z odstřelovačů cíl skutečně zasáhl. Jisté však je, že jeden z Australanů vytvořil nový rekord v zásahu cíle puškou na velkou vzdálenost. Podle laserového dálkoměru byl cíl vzdálen 2 815 metrů, což je absolutně největší vzdálenost, na kterou kdy odstřelovač zasáhl živý cíl.

 

Australský odstřelovačFoto: Australský odstřelovač v Afghánistánu / MO Austrálie

 

Jeden z Australanů tak překonal rekord Brita Craiga Harrisona z jednotky Královské kavalerie, který v listopadu roku 2009 ze vzdálenosti 2 475 metrů zabil dva tálibánské bojovníky obsluhující kulomet PKM. Na rozdíl od svých australských kolegů Harrison použil zbraň Accuracy International L115A3 LLR komorovanou na náboj 8,6 mm × 70 (.338 Lapua Magnum).

Za hranicí efektivního dostřelu Barret M82A1

Vzdálenost 2 815 metrů je víc než dvojnásobná hodnota efektivního dostřelu pušky Barret M82A1. Jak tedy mohlo k zásahu dojít? Kromě umění obou odstřelovačů sehrálo důležitou roli také specifické afghánské prostředí a samozřejmě obrovské štěstí.

 

Boj v Afghánistánu, včetně výbušné afghánsko-pákistánské hranice, je mnohdy veden v horách ve velké nadmořské výšce. Odstřelovač tak často působí na cíle z výrazně vyvýšené pozice, má možnost cíl dlouho pozorovat a má vynikající podmínky (výhled, dohled, čas) se na střelbu připravit.

 

Video: Australští odstřelovači mají perfektní vybavení a perfektní výcvik / YouTube

 

Například Craig Harrison, kdy jeho cíl byl zabrán střelbou z kulometu, se mohl také pohodlně zastřílet. Harrison provedl celkem devět opravných výstřelů a teprve poté byl schopen vyřadit tálibánskou obsluhu kulometu.

 

Svou roli při rekordních zásazích hraje také vysoká nadmořská výška, kdy řídký vzduch klade letícímu projektilu mnohem menší odpor. Střela tak snáze odolává gravitaci Země a má tak ploší dráhu letu. K podobnému zásahu je však kromě notné dávky štěstí nutné také špičkové vybavení (meteorologická stanice, laserové dálkoměry, balistický počítač), skvělá viditelnost, perfektní počasí a hlavně bezvětří po celé délce letu střely k cíli.

 

Zdroj: Examiner

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Peter Datum: 16.11.2012 Čas: 15:17

Tri strany celkom vtipných komentárov,bez urážky.
Skôr by tá story bola uveriteľná, ak by napísali, že vystrieľali naverímboha jeden pás z M2 a jedna strela omylom našla cieľ. Niektoré vety o výpočtoch, možnostiach techniky, optiky, zázračných podmienkach pre streľbu v AFG, sú dobré akurát pre pobavenie v diskusii.
Zbraň. M82A1 - reálne je schopna strieľať okolo 1,5-2MOA rozptyl. Toto nezahŕňa meteorologické vplyvy, chybu strelca, rozptyl streliva. Buďme optimisti, rátajme s lepším rozptylom (teoretickým) 1,5MOA, to vo vzdialenosti 2815m znamená kruh pre dopad strely cca. 130cm, reálne to však býva 2-2,5 násobok tejto hodnoty. A to je len chyba zbrane, kde by bol strelec rád, ak by trafil dodávku, nie chlapa.....Optika. Ak klokaní sniperi nedisponujú dodávkami puškohľadov z Marsu, tak nemajú k dispozícii žiaden model, ktory by im umožňoval vôbec zamieriť na cieľ s potrebnou výškovou korekciou (podložky pod optiku - to je vtip roku. Ani pri použití montáže s náklonom, ktorý by umožňoval využiť celú výškovú korekciu rektifikačného mechanizmu, plus prenesenie zámerného bodu osnovou - to tam jednoducho nedočiahne. Nehovoriac o tom, že strelcovi pri nastavenom vhodnom zväčšení zámerná osnova prekrýva značnú časť cieľa, príp. celý cieľ. Je mi ľúto, život je občas taký)......Strelivo. Keďže používajú fabrickú muníciu, pravdepodobne to je/bolo niečo z produkcie Nammo, napr. všeobecne nasadzované MK211 Raufoss, v ideálnom prípade (pochybujem...) M1022 long range sniper. Toto strelivo nie je schopné dosiahnuť požadovanú presnosť pre tento zásah ani v zbraniach, ktoré sú (reálne) rádovo presnejšie ako uvádzaná M82A1...... Výpočty. Výškovú opravu, opravu na vietor, coriolis, teplotu, tlak spočíta kdejaká meteostanica/bal. počítač typu Kestrel a x-podobných klonov v cene niekoľko stoviek dolárov. Zatiaľ však nepoznám technológiu, ktorá by po celej dráhe strely relevatne merala chybu spôsobenú vetrom, termickým prúdením, príp. mirage...... Zrejme sa asi bude lepšie na istý čas uspokojiť s vedomím, že ten zásah je zbožným prianím - aj náhody majú totiž svoje medze.

avatar
Márty Datum: 12.11.2012 Čas: 20:33

dobře jiří :) tiskárnu

avatar
Jirka Datum: 12.11.2012 Čas: 19:29

Dobrá práce!
Tak to vypadá, když se tráví čas výcvikem na střelnicích a nevyplňují se pořád papíry :-D ...mimochodem velitele poznáte jednoduše na zádech má tiskárnu s faxem a za uchem tužku. :-)
Podobných zpráv bude přibývat, spolu s rozšiřováním možností munice, kulky se dnes tvarují tak, aby si podržely po co nejdelší dobu supersonickou rychlost a neztrácely na stabilitě, někeré střely .338 Lapua magnum jsou i na 1250 metrech dálky pořád nadzvukové, pak to dobře lítá, amící zkouší v podobném náboji .338 Norma magnum kulomet, který je jen asi o 2,5 kg těžší než UK 59 a počítají s účinným dostřelem 1500 metrů.

avatar
Barrett Datum: 12.11.2012 Čas: 10:44

Je to reálne, ak strielali z kopcov a mali výhľad na niekoľko kilometrov išlo by to spraviť.
Fake: to že si citoval experta je síce fajn, ale bojové podmienky v Afganistane sú vhodné, kedže vidíš na veľmi veľkú diaľku. Je to aj s veľkým šťastím, že ho dali dole.

avatar
Márty Datum: 11.11.2012 Čas: 23:17

Pro všechny velmi chytré co byli maximálně v Itálii.

Sedněte do letadla ,vystupte v AFG zkuste si to .
Když kolega říká že s SVD 7,62 x 54 mm R (snajperskije) a s PSO 1 se dá bez velkých problémů trefit cíl na 1000m, tak nemlůví do větru a představte si co jde s 50 BMG za těchto podmínek.
Kdo nebyl a nevistřelil, nemůže kritizovat ,natož vytvářet dojem že to nejde..........

avatar
Kolčak Datum: 11.11.2012 Čas: 17:45

V tomto dokumentu rozebírají podobné zásahy : http://www.uloz.to/xpvLFJE/sniper-inside-the-crosshairs-cz-dabing-novinky-2012-2009-by-naruto-avi

avatar
Roman Datum: 11.11.2012 Čas: 16:41

Dámy a Páni. Veškeré hádky o tom, či je to pravda, alebo nie sú bezrpedmetné. Možnosti dnešných sniprov zasiahnúť cieľ na také vzdialenosti sú obrosvké a jak zbraň, tak náboj v tomto prípade mali potenciál na vykonanie zásahu.
Už dávno sú preč časy, keď zásahy nad 1 - 1,5 kilometra boli mýtusom.
Je úplne jasné, že snajper, ktorý prejde výcvikom je prvotriedne vycvičený strelec, pozorovateľ, prieskumník a všetky detaily ohľadom balistiky a správnej streľby má v malíčku.
Sú určité vzdialenosti, do ktorých puška triafa z tzv. prvej rany a sú vzdialenosti, kde si už ozaj berú guľku na "milosť/nemilosť" vietor, vlhkosť, hustota vzduchu, zakryvenie zeme a samotné parametre guľky.
Je úplne jasné, že páni čo zásah vykonali urobili veľmi detailné výpočty ( je už jedno akú techniku mali k dispozícií) a šťastie zohralo minimálne rovnakú rolu ako ich schponosti.

avatar
Marcel Datum: 11.11.2012 Čas: 12:47

navádzané 50 cal,trelivo už dávno používa Britská armáda,.dokáže po navádzaní laserom odstaviť aj tank,.laserom je hľadaný bod,kde sa spája veža a korba tanku, je to cca 5 cm,.na výšku, ,bolo to v telke,,takže , future už funguje ..

avatar
mart Datum: 10.11.2012 Čas: 21:04

Ještě k té pohyblivosti cíle. Kdo viděl afghánce doma, tak mi dá jistě za pravdu, že převážnou většinu dne trávi seděním na bobku a nicneděláním. Takže když někoho sledujete delší dobu, není problém si vychytat ten správný okamžik. O rozpoznání velitele se ani bavit nebudu. To taky není žádný problém.

avatar
mart Datum: 10.11.2012 Čas: 20:35

No, podle mě to reálný je.
Je třeba si uvědomit, že v afg jsou o dost jiné podmínky než znáte v ČR ( a v článku je to zmíněno). Jen pro představu. FOB Shank (kde žijí čeští vojáci) je v nadmořské výšce cca 2000m.n.m. To je o nějakých 400 metrů výš než nejvyšší bod České republiky. Viděl jsem jak kluci z Dragunova trefovali na 1000 metrů. V ČR pohádka, tam to šlo... Taky vzdálenosti jsou opticky jiný. Blbě se to vysvětluje, kdo tam byl tak ví...
Jasně, je to o hodně vylkým štěsti a ještě větší náhodě, ale nereálný to neni. Prostě byli na pozorovačce, něco viděli, dostali zelenou a tak to zkusili. A vyšlo to. Nic jinýho bych v tom nehledal.

Offtopic...
to dave: nějak nechápu spojeni Komando - Chrudimská sračka... Mohl by jsi mi to prosím vysvětlit? Předem díky.

avatar
asdf Datum: 10.11.2012 Čas: 12:21

pro OPTIKARE... existuji i podlozky pod optiku... takze nerealnost jde mimo...

BTW: a ted se tu zacne rozebirat ze by to nemeli znulovany atd. :D

avatar
asdf Datum: 10.11.2012 Čas: 12:11

****: 338 a 50. cal opravdu nemaj stejnou balistickou krivku...
Rori: ano 338 je stredni odstrelovaci naboj razeny do stejne kategorie jako 308 i 300 mag... to ze je previsuje presnosti a ucinosti je vec naprosto jina

Proc byl to mel bejt **** ? v afghanu ty strely leti dal diky vysoke nadmorske vysce... navic jestli palili z kopce dolu do udoli...

avatar
Coffin Corner Datum: 10.11.2012 Čas: 10:58

A co třeba, že použili munici s koncovým naváděním? Zní to jako sci-fi, ale několik posledních let se o tom píše a minimálně funkční prototypy by už mohly být testovány i v boji....?

avatar
sniper68 Datum: 10.11.2012 Čas: 10:47

Prosim Vas, to je kravina!
Rozoberat TU moznosti optiky a balistiky je rovnako hlupost...(bez uražky)
Viditelnost ciela na taku vzdialenost vyzaduje obrovske priblizenie v optike, tu vznika kolizia pri naklikani pri skoro 200 kliknutiach...Aj keby isiel na minimalne priblizenie tak by musel preniest zamer z najspodnejsieho bodu zamernej osnovy...

Nerealne alebo nahoda ako svet...

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.11.2012 Čas: 08:06

Zatím jsem si nepřečetl jediný důvod, proč je to "kachna".

arr