Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Autonomní pozemní bojoví roboti

Datum přidání 26.04.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Bezpilotní průzkumná i bojová letadla jsou již běžnou součástí většiny armád světa. Dnes se také již nepodivujeme nad nejrůznějšími malými pozemními roboty, kteří slouží pro průzkum nebo k zneškodňování nástražných výbušnin. Avšak v robotické skládance nám něco chybí, a tím jsou opravdoví plnohodnotní bojoví pozemní roboti. Mluvíme o autonomních vozidlech, které s sebou mohou nést těžké zbraně a běžné úkoly řešit zcela samostatně.

ADP

Foto: Autonomous Platform Demostrator (APD )je vyvíjen jako platforma, pro budoucí robotická vozidla / NREC

Technické problémy v zavádění bojových robotů

V případě pozemních bojových robotů, oproti jejich nebeským kolegům, je situace trošku komplikovanější. Bezpilotní letadla mají situaci mnohem jednodušší, protože se při letu nemusí potýkat s pevnými překážkami. Mohou se pohybovat pouze po přímkách, nebo jednoduše naprogramovaných trasách. Bezpilotní letoun de facto potřebuje ke své navigaci jen satelitní navigační systém (GPS).

 

Na zemi je však situace složitější. Budoucí bojoví autonomní roboti musí brát v potaz nejen svou pozici, ale i tvar terénu, terénní a přírodní překážky a také samozřejmě nejrůznější lidské konstrukce – nadneseně řečeno, od odpadkového koše až po budovy.

 

Robotický válečník tak musí mít takové systémy, které dokáží precizně a detailně rozpoznat nejrůznější objekty. Je třeba znát jejich vzdálenost, tvar i účel. Samozřejmostí je také nutné oddělit živé objekty od těch neživých. Splést si člověka s poštovní schránkou může mít fatální důsledky.

 

Video: Prezentace možností ADP / YouTube

 

Problémem není jen instalace pokročilých a drahých senzorů, jako kamer s obrovskou rozlišovací schopností, radarů, laserových dálkoměrů, infračervených kamer a dalších senzorů, ale také vývoj vhodného software a hardware pro zpracování dat. Jedna stránka je získávat informace z desítek až stovek čidel, druhá je všechny informace poskládat tak, aby z toho vznikl kompletní obraz okolí.

Robotické vs. humanoidní vozidlo

Výhodou bojových robotů je fakt, že při jejich stavbě se nemusí brát ohled na konstrukci vnitřních prostor pro posádku. Úspora místa (a hmotnosti) se může využít ke zmenšení rozměrů celého vozidla nebo instalaci přídavného pancéřování. Zbraňové systémy, jako jsou rychlopalná 30mm děla na bojových vozidlech pěchoty, tak mohou nést mnohem menší a subtilnější stroje.

 

 bojová věž

Foto: Zbraňové systémy jsou už připraveny. Budoucí bojový robot může využít např bojovou věž Lance RC / Rheinmetall Landsysteme GmbH

 

Konstruktéři mohou také vytvářet jedinečné konstrukce bez kompromisů, např. mezi jízdními vlastnostmi vozidla a bezpečím posádky. Robotičtí bojovníci mohou mít ideálně rozloženou hmotnost, nebo níže položené těžiště. Vše bude mít za následek dramaticky lepší jízdní vlastnosti a průchodovost terénem, než klasicky „humanoidní“ vozidla.

 

Otázka je, jak bude řešeno řízení a ovládaní vozidla. Zcela autonomní vozidlo je zřejmě otázkou vzdálené budoucnosti. Avšak částečně samostatné (bude řešit pouze jednoduché úkoly), kdy bude řidič vozidlo ovládat dálkově, již tak nereálné není.

 

V takovém případě lze využít například prvky virtuální reality a 3D zobrazovacích technologií. Řidič/operátor může sedět v bezpečí základny a mít na hlavě virtuální helmu. Pokročilé 3D kamery tak budou nejen zprostředkovávat "řidiči" dokonalé povědomí a okolí, ale pomocí 3D technologie vytvoří i pocit reálné hloubky obrazu - tedy půjde o skutečné přenesení reality z okolí vozidla k řidiči.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr