Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ázerbájdžánský prezident hrozí na Twitteru válkou

Datum přidání 13.08.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 45 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Neklidná hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem je i přes uzavřené příměří z roku 1994 svědkem neustálých střetů. Však poslední týdny vzrůstá jejich intenzita a za poslední měsíc si vyžádaly několik desítek mrtvých.  

Národní Karabach

Foto: Arménští vojáci při bojích o Náhorní Karabach v roce 1994. / Autor: Armdesant, CC BY-SA 3.0

 

Mrtví na obou stranách

Prezident Ilham Alijev a pokračoval: „Válka není u konce. Skončila pouze její první fáze. Ale ta druhá možná začne. To nemůže nikdo vyloučit. Nechceme válku, chceme mír. Ale také chceme zpátky naší zem.“

  

Alijev tak zřejmě reaguje na střety z minulého týdne, které si podle oficiálních informací obou stran vyžádaly osmnáct mrtvých. Ázerbájdžán podle zpráv tamějšího ministerstva obrany ztratil třináct vojáků. Arménská strana přiznala pět zabitých.

 

Ne všichni ale s touto statistikou souhlasí. "Během bojové činnosti arménská strana ztratila 71 vojáků základní služby a ještě kolem 80 raněných," prohlásil například generálporučík Rovšan Akperov velící třetímu armádnímu sboru Ozbrojených sil Ázerbájdžánu.

 

Prozatím není jasné, co vyvolalo poslední kolo bojů, ale je možné, že další krvavý konflikt je na spadnutí. Sabine Freizer (zabývající se regionem pro Atlantic Council think tank) uvedla, že napětí mezi oběma stranami je nejvyšší od doby, kdy došlo k uzavření příměří a šance na mírové urovnání konfliktu pomalu mizí. 

 

Mapa: Ázerbájdžán + Arménie. / Google Maps

 

Další střet mezi Ruskem a USA je možný opět na Kavkaze

V jednadvacátém století je po Gruzii pro Západ dalším horkým místem Náhorní Karabach. Střetávají se zde zájmy nejenom Arménie a Ázerbájdžánu, ale také některých velmocí i dalších světových politických hráčů.

 

Rusko například provozuje v Arménii strategickou základnu Gjumri a mezi arménské spojence patří také Írán. Na druhé strany frontové linie stojí po boku Ázerbájdžánu například USA, kterým tamní vláda dovolila zemi využívat pro zásobování vojsk v Afghánistánu i Iráku, Izrael i jiné západní země.

 

O nynější situaci v regionu něco vypovídá také fakt, že o minulém víkendu, tedy 9. a 10. srpna, uspořádal rozhovory mezi oběma prezidenty Vladimír Putin v černomořském přístavu Soči. Ilham Alijev a jeho arménský protějšek Serž Sarkisjan tak měli možnost za pomoci ruského mediátora prodiskutovat situaci na svých hranicích. Bohužel ani po tomto setkání nebyly ohlášeny žádné reálné kroky, které by měly zamezit další válce.

 

Stoletý konflikt stále doutná

Spor o Náhorní Karabach trvá už skoro sto let. První válka o toto území se mezi Arménií a Ázerbájdžánem rozhořela mezi lety 1918 a 1921. Tedy v době krátké nezávislosti obou států. Jakoukoliv nevraživost pak udusila na několik dekád nadvláda Sovětského svazu.

 

Nové kolo bojů, které si vyžádalo přes 30 000 mrtvých, se rozpoutalo v roce 1988. Konflikt skončil pouze příměřím a oba státy jsou „de facto“ stále ve válečném stavu.

 

Zdroje: The Independent, Al-Džazíra, The Wall Street Journal, Britské listy

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Moogwi Datum: 17.08.2014 Čas: 11:42

Todomatch: ruské gruzínské a osetské mírové jednotky tam byly rozmístěny na základě dohody z roku 1992 a se souhlasem osn a eu, při útoku gruzie mimo jiné napadla i ruskou základnu těchto jednotek a střílela po nich z gradu, jsem si naprosto jistý, že jakýkoliv jiný stát by toto ignoroval a neposlal svoji armádu je srovnat do latě. Na druhé straně usa nemusí nikdo napadat, a i přesto si vyhrazuje právo posílat armády, bombardovat a měnit režimy po celém světě a nepotřebuje k tomu ani osn, stačí, když je ohrožena svodoba a demokrace, rozuměj zájmy naftařů, zbrojní loby a dolar.

avatar
Todomatch Datum: 16.08.2014 Čas: 16:07

"Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u členských států ..." (D.i.p)

A za nepořádek v lese mohou zajíci, protože dlohodobě napadají lišky a těm potom nezbývá než se bránit s pomocí toulavých psů.

avatar
D.i.p Datum: 16.08.2014 Čas: 12:55

Zkusím z toho vašeho dohadování se učinit nějaký závěr z mého pohledu.

Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u členských států, nyní se odvážněji vydala za své hranice a všichni vidíme jak to dopadlo. Těžko říct, zda to byl čirý idiotismus nebo nějaký záměr škodit a bořit. Nebo možná syndrom sebemrskačství za to že jsme zničili svět.

Jedinou jakžtakž rozumnou politickou silou západu jsou USA, (občas se objeví záchvěv inteligence v Británii).

Rusko bylo politikou EU donuceno nějak reagovat a z pohledu Rusa to docela chápu. Nic není černobílé a jednoznačné. Pokud bych se ovšem musel postavit na jednu či druhou stranu vyberu si západ resp. USA.
Z jednoduchého důvodu.
Když USA podporují nějaké separatisty udělají to jasně a nezakrývaně je vyzbrojují. Když pošlou někam svoje vojáky, tak s americkou vlajkou a nesou tak svoji kůži na trh. Nebudu teď spekulovat, zda je to špatné či dobré.
Ovšem Rusové, pošlou neoznačené vojáky a dělají, že jsou to andělé spadlí z nebe. I kdyby ten přejezd transportérů někdo natočil a předložil dalších deset důkazů, tak rusové budou všem dál bez skrupulí lhát do očí, že to není pravda.
Ačkoli mám rád ruskou kulturu a považuji rusi za inteligentní národ, tak v politice jsou to křiváci nejhrubšího zrna.

avatar
Todomatch Datum: 15.08.2014 Čas: 21:49

to Staršij seržant (souhrnně)

ad 1 Válku začali Gruzínci salvami raket Grad na obytné čtvrti nějakého města v Rusku?

ad 2 Příští ruská vláda možná vydá zatykač na Vladimíra Putina a dost možná také za překročení pravomocí.

Válka je hnusná, zabíjení civilistů strašné - o tom není pochyb, ale právě proto bychom měli pečlivě sledovat, kdo vytváří podhoubí a situaci pro druhou stranu konfliktu neřešitelnou, například i s pomocí rozdávání pasů. Natož pak otevřenou podporou ozbrojeného separatismu. Co mají země okolo Ruska vlastně dělat? Odevzdávat bez keců Rusku svá území a země? Rusové jsou všude nalezlí (nastěhovaní, chcete-li) a Moskvou podporovaní v setrvání. Místním poměrům se odmítají přizpůsobit, nechtějí se podřizovat platné vládě a pomrkávají po Moskvě. Třeba v Lotyšsku. Je tam velká etnická skupina Rusů, ale lotyšsky se nenaučí. Když si ale na Kavkaze někdo nerusky jen kýchne, hned se armádou vynucuje územní celistvost. Ruská zahraniční i vnitřní politika je jedno velké nikdy nekončící pokrytectví.

Dnes jsem četl, jak Willy Brandt v roce 1970 při návštěvě Polska nečekaně poklekl ve varšavském ghettu na kolena na mokrej chodník a prosil Polsko za odpuštění vin jeho předků. Myslíte, že je možné aby prezident Putin poklekl v Polsku v Katyni a prosil Polsko za odpuštění toho, jak se k němu v oněch těžkých časech zachovali jeho předci? Vybavilo se mi to právě dnes, když na Hlasu Ruska stojí psáno, že postoj "Zájmy Ruska jsou nade všechno!" je podstatou aktuálního jaltského projevu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zní to hezky, národovecky, lidem se to bude líbit i naši budou říkat - to je slovo prezidenta, myslí hlavně na svou zem! A neřeklo by se to německy náhodou Russland über Alles?

avatar
Todomatch Datum: 15.08.2014 Čas: 21:47

Kozulusi, téma Arménie, Gruzie, Aterbajdžánu a Ukrajiny souvisí, všichni jsou na hranicích Ruska (nebo blízko) a probíhají tam podobné scénáře jako na Ukrajině a první tři jmenovaní jsou navíc sousedi. Podle mě to až tak od tématu není. Nějak se ti v příspěvku rozsypal text, ale opravdu tvrdíš, že Gruzie napadla Rusko? Které město, místo, objekt?

avatar
Kozlus Datum: 15.08.2014 Čas: 21:16

Admin: Ty kopes za koho?
Nemo vznesl teorii, ktera se tykala tematu v clanku a hnedho okrikujes. Todomatch vyplodi cosi uplne mimo tema clanku a nic? Ten pise nazorove spravne, ze?

avatar
Kozlus Datum: 15.08.2014 Čas: 21:13

Deadog: Ano, to hovori za vse. Jeden novinar LZE a ostatni to prijmou jako svatou pravdu. Okolo toho konvoje je novinaru jak nastlano, ale nevyfotil/nenatocil to nikdo? Ze dal po te silnici je zakladna RF? Ze by ten konvoj musel projet okolo pozorovatelu OBSE? Nic?

Todomach: Ano, je to divne, ale Gruzie skutecne napadla Ruskfalsovane referendum na Krymu: Ktere? To z roku 1992? Pak volby tusim 1998? Neni to nahodou tak, ze Krym byl autonomni oblasti, ktera se uz 1992 skousela odtrhnout? A ve volbych 1998 se to jen potvrdilo? Nemel Krym nahodou vlastniho prezidenta?
A Kosovo ukradene neni? Nebo je tohle povoloneo jen jedne strane?

Rusko nesnasim, ale musim rist, ze ty slavny USA a zapad obecne je v hajzlovitosti minimalne dohnali.
Nekdo tady psal o podpore opozice. KDY naposledy tahle taktika USA vysla?

avatar
D.i.p Datum: 15.08.2014 Čas: 18:56

Armenii podle mě v té oblasti nikdo jiný než Rusové nezbyl. Jinak by se bez nich určitě velmi rádi obešli. Když se kouknete na mapu, tak všude kolem je nepřítel. Ani s Gruzií, i přesto že je kulturně nejbližší, nemá dobré vztahy. Armenci moc dobře vědí, že dokud bude chtít Rusko držet v oblasti těhlech třech republik status quo, tak si nikdo ani neprdne.
Azerbajdžán ovšem sílí a pokud nic Armenci nevymyslí, tak jednou skončí. Podle mě v Armenii prostě nejsou peníze. Ale dost mě to překvapuje, protože spousty Arménců po světě žije ve velmi dobrých poměrech, ale na svoji vlast zřejmě prdí.
Ale i tak se snaží a dost jim pomáhají Rusové. V Armenii najdete třeba slovenský SU-25, co odkoupili při vyřazování a hlavně mají S300 a ruskou základnu o 20 MiG 29. K dalším modernizacím by mělo dál docházet. Oni mají s Ruskem a možná nějakými dalšími státy kolem Kaspického moře nějakou vojenskou alianci. Ale jak je vidět, tak Rusko nemá problém vyzbrojovat úhlavního nepřítele svého spojence. :-)

avatar
Deadog Datum: 15.08.2014 Čas: 13:26

Todomatch: dik nemusim psat:) 100bodu a karma:)
Jenom chci jeste dodat ,Ruske sily dnes v noci pronikly na Ukrajinu s 23obrnenymi vozy a nekolika cisternami ,podle korespondenta listu The Guardian se tento vojensky konvoj pohyboval paralelne s konvojem humanitarni pomoci a v noci se oddelil a prekrocil hranici na UA. Co na to rict ,to hovori za vse.

avatar
Todomatch Datum: 15.08.2014 Čas: 13:11

to Staršij seržant:

A s kým začala Gruzie válku?

avatar
Todomatch Datum: 15.08.2014 Čas: 13:03

to Wladis:

ad ISIL: Západ a USA nikdy nevyzbrojovali bojovníky tvořící jádro ISIL (dnes již IS). Velmi pečlivě vybírali koho podpoří a čím podpoří a bouřlivě se o tom hádali v Senátu. Podporou takových bojovníků by totiž porušili své zákony. USA nejsou Rusko s jejich neoznačenými, neexistujícími a posléze vyznamenanými vojáky. Kdyby senátor McCain - když plamenně vyzýval k podpoře povstalců - navrhoval podporu Al-Kajdy, proti nimž bojují USA po celém světě, odvezli by ho rovnou do kriminálu. USA podpořili výhradně Syrskou osvobozeneckou armádu a to pouze omezeně lehkými zbraněmi a nevojenskou pomocí, jako například vozidly, komunikačními systémy a zdravotnickým vybavením pro ošetřování v polních podmínkách.

ad Gruzie: Tak to Gruzie napadla Rusko? Jižní Osetie byla (a pořád je) Gruzie. Rusko tuto část sice plánuje Gruzii ukrást a fakticky ji už ukradlo, ale pořád je to Gruzie. Oblast byla dlouhodobě promořená ruskými mírotvorci a na místě působili proruští separatisté řízení Moskvou, jako dnes na východě Ukrajiny. Poté co Gruzie na svém území zahájila operaci, aby obnovila pořádek v této části své země, byla napadena Ruskem. Bylo to Rusko jež překročilo hranice suverénního státu a napadlo jej, gruzínská armáda operovala výhradně na svém území a řešila vnitrostátní problémy, sice podnícené Ruskem, ale své. Je to pořád stejný scénář – vyvolání napětí, rozdávání pasů, mírotvorci, anexe.

ad Arménie: Proč by se nemohlo zfalšované referendum na vojensky obsazeném Krymu zopakovat zfalšovaným referendem na vojensky obsazené Arménii? Stačí vyvolat strach z ohrožení, tak jako na Krymu lidem tvrdili, že je jedou vyvražďovat ukrajinská fašistická komanda, budou strašit Armény Ázerbájdžánským útokem a zde navíc - pokud se jim podaří vyvolat konflikt - skutečně násilí ze strany Ázerbájdžánu hrozí.

Tobě na oplátku doporučují méně se živit alternativním mainstreemem, taky přece nesníš, co ti podá ve tmě u popelnic cizí chlápek zabalené do ruských novin.

avatar
Wladis Datum: 15.08.2014 Čas: 10:48

Todomatch - celkom dlhy prispevo ale plny nezmyslov.

,,Díky vetům Ruska a Číny se však konflikt (v Sýrii pozn.)rozrostl do dnešních mezí a Rusko samozřejmě nedělá nic. Zasáhnout proti Islamistům budou muset zase Američané,,

- pome ku korenu problemu, keby zapad nepodporoval arabsku jar v Syrii, tak dnes je tam klud a ziadna ISIS. Lenze zapad vyzbojil a financoval povstalcov a ti tvoria jadro ISIS na severovychode syrie.

,,Gruzie, kterou už Rusko napadlo (jak poznamenal Nemo, snad záměrně v čase Pekingské Olympiády) ,,

- vtip ? pozri si vyjadrenia z EU, od Šaškašviliho,... Gruzínsko napadlo J.Osetsko a dalej vieme co nasledovalo...

,,Pokud by se Moskvě podařilo vyprovokovat v oblasti konflikt, mohlo by zasáhnout a zmocnit se Arménie (stejnou strategií jako na Krymu) a dost možná by mohli ukousnout i kus Ázerbájdžánu, jako se pokouší ukrást východní Ukrajinu.,,

- Rusko by sa mohlo zmocnit Armenska takou istou strategiou ako na Kryme ? Na kryme bolo referendum, majoritna cast su rusi... v Armensku referendum nebude a ziju tam armenci = pekny blabol si dal. A keby sa pokusali ukradnut vychodnu Ukrajinu, tak by separatistom pomohli uz v Aprili.....

Odporucanie: menej mainstreamu, viac hladat informacie na internete a pouzivat rozum.

avatar
Deadog Datum: 15.08.2014 Čas: 07:29

Mas moc pesimisticky pohled na svet. Kdyz neveris vladam a myslis ze vsichni sou svine a jenom se snazi profitovat ze zbytku sveta ,tak se zkus oprit o neco jineho ,o neco nemenného o neco co vis ze je spravne a podle toho se rid.
Moralni hodnoty. Nerikam ze na zapade nejsou zadne svine ,ale zjistis ze zapad (rozumej ,zapadni vyspela civilizace) se prave tyto moralni hodnoty snazi dodrzovat a prosazovat. Nejsou to diktatorske rezimy ,ale my. A Rusko? To podle me je diktatorsky rezim .O nejake Ruske demokracii nemuze byt ani rec. Nestojime za prdlacku ,jsme ti co stoji na spravne strane.

avatar
GAVL Datum: 14.08.2014 Čas: 22:32

Pánové
Debaty o tom kdo je větší padouch zda USA, nebo Rusko jsou naprosto zbytečné. Obě strany stojí za prdlačku. Všechny vlády všech zemí vždy sledují všude především vlastní zájmy, nikoli zájmy zemí kam se cpou a jejich obyvatel a mnohdy ani zájmy vlastních obyvatel. Moje prababička říkávala , že když dáš lidi do pytle, tak ať budeš s tím pytlem třást jak chceš, svině budou vždycky navrch.

avatar
Deadog Datum: 14.08.2014 Čas: 16:08

Davam ti karmu Todomatch:)

arr