Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou

Datum přidání 18.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: praporčík Radek Leskovjan

Každý člověk chce využít nabyté zkušenosti a dovednosti v praxi. Stejně je tomu i u vojenských profesionálů. Devět příslušníků roty ochrany 225. letky bojového zabezpečení 22. základny vrtulníkového letectva tuto možnost dostalo, když byli vybráni k doplnění 102. průzkumného praporu pro 2. jednotku MAT-W v provincii Wardak zahraniční operace ISAF.

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

 

V říjnu 2012 začala náročná příprava, která trvala celý následující rok. Během tohoto období strávili vojáci nespočet hodin drilováním a osvojováním správných návyků při střelecké, taktické a odborné přípravě. Zúčastnili se mezinárodního cvičení v německém Hohenfelsu, kde společně s koaličními vojáky nacvičovali zvládnutí krizových situací, se kterými by se mohli v prostoru působení setkat.

 

Dále absolvovali několik specializovaných kurzů, důležitých pro výkon funkcí, jako jsou obsluha a ovládání vozidel IVECO a MRAP a jejich zbraňových systémů, vedení rádiového provozu v anglickém jazyce, příprava S.E.R.E. a další. Přitom žádný voják nemá stoprocentní jistotu, že do zahraniční operace vyjede. Pokud je shledán nevyhovujícím v jakékoliv oblasti nebo se zraní a není schopen v přípravě pokračovat, nemůže být do mise vyslán.

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrLFoto: Čeští vojáci spolupraocvali s afghánskými policisty a vojáky. / Autor

 

Další vliv na případné nasazení mají organizační změny, které mohou kdykoliv nastat. Přesně to se stalo cvičící jednotce.

 

V rámci snižování stavu vojsk NATO v Afghánistánu ukončili čeští vojáci své působení ve Wardaku. Česká republika však byla zároveň oslovena s žádostí o vybudování strážní jednotky zabezpečující část letecké základny Bagrám. Tímto úkolem byl pověřen 73. tankový prapor 7. mechanizované brigády doplněný o devět vojáků 225. letky bojového zabezpečení. 1. strážní rota BAF pak začala plnit úkoly přímo v Afghánistánu.

 

Činnost jednotky nespočívala v obsazení strážních věží a vjezdů, tuto obranu zabezpečovali vojáci z Nepálu a Jordánska, ale v provádění nepřetržitého patrolovaní v okolí základny až do 20 kilometrové vzdálenosti. Jejím úkolem bylo narušovat nepřátelské aktivity a omezit raketové či jiné útoky, směřované do prostoru letecké základny.

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrLFoto: Na patrole... / Autor

 

Rotmistr Lubomír Fňukal, který zde působil ve funkci velitele družstva, popisuje způsob plnění operačního úkolu a denní režim jednotky v průběhu operace.

 

„Strážní jednotka se skládala z několika čet, které se střídaly v patrolování. Délka patrol byla rozdílná. V systému služeb připadaly na každého dva dny plnění úkolů a den volna. Za celou dobu mise jsme absolvovali více než 100 patrol, při kterých došlo k několika nastřelení z ručních zbraní a jednomu incidentu s nástražným výbušným zařízením. Všechno se ale obešlo bez zranění. K patrolování jsme využívali vozidla americké armády MRAP MAXXPRO, což jsou pancéřová vozidla odolná proti výbušným nástrahám."

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Foto: MRAP a českými vojáky. / Autor

 

Všech devět příslušníků jednotky se vrátilo v pořádku domů k rodinám v druhé polovině dubna 2014. Stručný popis půlročního působení může působit jako výlet za dobrodružstvím v cizí zemi. Realitou je téměř rok a půl výcviku a následné nasazení, se kterými se musely vyrovnat také rodiny. A samozřejmě permanentní nebezpečí.

 

„Osobně jsem velmi rád, že naši vojáci, příslušníci 225. letky bojového zabezpečení, ukázali schopnost aplikovat znalosti a dovednosti v praxi a být rovnocennými partnery ostatním bojovým složkám české armády," dodává na závěr autor článku.

 

praporčík Radek Leskovjan, 22. základna vrtulníkového letectva

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr