Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou

Datum přidání 18.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: praporčík Radek Leskovjan

Každý člověk chce využít nabyté zkušenosti a dovednosti v praxi. Stejně je tomu i u vojenských profesionálů. Devět příslušníků roty ochrany 225. letky bojového zabezpečení 22. základny vrtulníkového letectva tuto možnost dostalo, když byli vybráni k doplnění 102. průzkumného praporu pro 2. jednotku MAT-W v provincii Wardak zahraniční operace ISAF.

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

 

V říjnu 2012 začala náročná příprava, která trvala celý následující rok. Během tohoto období strávili vojáci nespočet hodin drilováním a osvojováním správných návyků při střelecké, taktické a odborné přípravě. Zúčastnili se mezinárodního cvičení v německém Hohenfelsu, kde společně s koaličními vojáky nacvičovali zvládnutí krizových situací, se kterými by se mohli v prostoru působení setkat.

 

Dále absolvovali několik specializovaných kurzů, důležitých pro výkon funkcí, jako jsou obsluha a ovládání vozidel IVECO a MRAP a jejich zbraňových systémů, vedení rádiového provozu v anglickém jazyce, příprava S.E.R.E. a další. Přitom žádný voják nemá stoprocentní jistotu, že do zahraniční operace vyjede. Pokud je shledán nevyhovujícím v jakékoliv oblasti nebo se zraní a není schopen v přípravě pokračovat, nemůže být do mise vyslán.

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrLFoto: Čeští vojáci spolupraocvali s afghánskými policisty a vojáky. / Autor

 

Další vliv na případné nasazení mají organizační změny, které mohou kdykoliv nastat. Přesně to se stalo cvičící jednotce.

 

V rámci snižování stavu vojsk NATO v Afghánistánu ukončili čeští vojáci své působení ve Wardaku. Česká republika však byla zároveň oslovena s žádostí o vybudování strážní jednotky zabezpečující část letecké základny Bagrám. Tímto úkolem byl pověřen 73. tankový prapor 7. mechanizované brigády doplněný o devět vojáků 225. letky bojového zabezpečení. 1. strážní rota BAF pak začala plnit úkoly přímo v Afghánistánu.

 

Činnost jednotky nespočívala v obsazení strážních věží a vjezdů, tuto obranu zabezpečovali vojáci z Nepálu a Jordánska, ale v provádění nepřetržitého patrolovaní v okolí základny až do 20 kilometrové vzdálenosti. Jejím úkolem bylo narušovat nepřátelské aktivity a omezit raketové či jiné útoky, směřované do prostoru letecké základny.

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrLFoto: Na patrole... / Autor

 

Rotmistr Lubomír Fňukal, který zde působil ve funkci velitele družstva, popisuje způsob plnění operačního úkolu a denní režim jednotky v průběhu operace.

 

„Strážní jednotka se skládala z několika čet, které se střídaly v patrolování. Délka patrol byla rozdílná. V systému služeb připadaly na každého dva dny plnění úkolů a den volna. Za celou dobu mise jsme absolvovali více než 100 patrol, při kterých došlo k několika nastřelení z ručních zbraní a jednomu incidentu s nástražným výbušným zařízením. Všechno se ale obešlo bez zranění. K patrolování jsme využívali vozidla americké armády MRAP MAXXPRO, což jsou pancéřová vozidla odolná proti výbušným nástrahám."

 

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Foto: MRAP a českými vojáky. / Autor

 

Všech devět příslušníků jednotky se vrátilo v pořádku domů k rodinám v druhé polovině dubna 2014. Stručný popis půlročního působení může působit jako výlet za dobrodružstvím v cizí zemi. Realitou je téměř rok a půl výcviku a následné nasazení, se kterými se musely vyrovnat také rodiny. A samozřejmě permanentní nebezpečí.

 

„Osobně jsem velmi rád, že naši vojáci, příslušníci 225. letky bojového zabezpečení, ukázali schopnost aplikovat znalosti a dovednosti v praxi a být rovnocennými partnery ostatním bojovým složkám české armády," dodává na závěr autor článku.

 

praporčík Radek Leskovjan, 22. základna vrtulníkového letectva

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr