Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Datum přidání 31.10.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 97 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima Štěpa, Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky. Tato geopolitická hra “na ostří nože” má kořeny v zahraniční politice Sovětského svazu.

Foto: Politická moc Ruska se soustředí v Kremlu. / Alexandergusev; CC BY-SA 3.0


Hra na válku

Hned na úvod Štěpa (z ruského on-line časopisu Spektrum) odkazuje na výsledky výzkumu Alexeje Levinsona z ruského nezávislého politologického a sociologického institutu Levada, podle kterého Rusové nevylučují vypuknutí třetí světové války.

 

Institut Levada, ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, se letos v záři ocitla na seznamu takzvaných zahraničních agentů. Informaci o zařazení Levady na “černý seznam” oznámilo ruské ministerstvo spravedlnosti.


Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na své facebookové stránce napsal, že agentura Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.


Ale zpět ke “třetí světové” - Kreml podle Štěpa cíleně hraje hru na “třetí světovou”, jako součást zahraniční politiky. Touto optikou se dá dívat i na některé vyhrocené výroky ruských politiků. Například Vladimír Putin uvedl, že při anexi Krymu nechal pro jistotu aktivovat jaderné zbraně.


Většina Rusů, na základě výzkumu Levinsona, sice nevylučuje třetí světovou válku, ale riziko vypuknutí války berou jako “součást hry” a vypuknutí světového konfliktu považují za hypotetické a nepravděpodobné. Podle Levinsona Rusové jednoduše neberou ruské vojenské konflikty vážně a zachází s nimi jako s druhem hry nebo sportovního zápolení se Západem.


“Je důležité uvědomit si, že většina Rusů nechce válku. Ale je ochotna jít do vojenské parity. Mají důvěru v to, že Rusko bude reagovat na hrozbu, pokud se objeví. Minimálně ve vztahu k tomu, že máme jaderné zbraně nebo vzhledem k tomu, že v duchovním smyslu máme větší právo než oni. Za námi stojí historické právo. To je klíč,” komentuje duchovní a myšlenkový postoj Rusů v soupeření se Západem Levinson.


“Starý strach z jaderné války, jako absolutní konec, jako něco nevyhnutelného, strach z období studené války, částečně zůstal. Ale pro většinu populace jsou veškeré spekulace o jaderných zbraních něco jako hra. Hru, kterou hrajeme se Západem. Nemohu říct, že se jedná o rozhodující počet lidí, ale tvrdí to hodně z nich. Je důležité připomenout, co říká Jurij Levada (zakladatel centra Levada - pozn. red..): ruské kolektivní vědomí mnoho kritických problémů vnímá jako hru modality (hru o tom, co je možné a co ne - pozn. red.). Platí to i pro vztah se Spojenými státy, a to i v období vyhrocených vztahů. Ukázalo se, že na jedné straně skutečné konflikty s obětmi z řad civilního obyvatelstva jsou považovány za hry, na druhé straně opravdovému sportu je dáván mnohem větší smysl - vede to dokonce až k militarizaci sportu. Jedno se stává více jako druhé,” říká Levinson.


Vyhrocení vztahů mezi Západem a Ruskem podle Levinsona jednoznačně nastalo po záboru Krymu. Ruská veřejnost vnímá zábor Krymu jako zlomení nepříznívých dohod, pravidel a zákonů, které Rusku diktoval Západ. Rusové začali po záboru Krymu opět sami sebe považovat za velmoc.


Naopak Západ vidí za záborem Krymu neuvážené podkopání bezpečnostní stability v Evropě, porušování dohod, zničení důvěry mezi Západem a Ruskem a začátek politického a bezpečtnostního období chaosu.


Kdo je s Ruskem?

Štěpa se ve vlastním článku ptá, kdo vlastně skutečně stojí na straně Ruska a kdo bude na straně Ruska ve třetí světové? Podle Štěpa to nebude určitě Čína, která ke Spojeným státům vyznává mnohem více pragmatický přístup.


Ostatně stačí se podívat na úroveň vzájemného obchodu. V roce 2014 obchod mezi Čínou a USA dosáhl 521 miliard dolarů a Spojené státy jsou tak s přehledem největší obchodní partner Číny.


Rusko-čínský obchod v roce 2014 dosáhl 89 miliard dolarů, Rusku tak patří deváté místo za Brazílií coby nejdůležitější obchodní partner Číny.


Štěpa ani nevěří běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nebo kazašskému prezidentovi Nazarbajevi, že by se v osudové bitvě přidali na stranu Ruska. Podle Štěpy se na stranu Ruska přidají snad jedině obskurní “státní” útvary jako Doněcká lidové republika, Podněstří nebo Jižní Osetie.


“Při vypuknutí světové války taková aliance (Bělorusko, Čína, Kazachstán, atd. - pozn. red.) nebude očividně fungovat. Ale je to vinou Kremlu a jejich propagandistů. Vlastní vinou se dostali do globální izolace, když opakovali banální větu Alaxandra II, že “Rusko má pouze dva spojence - armádu a námořnictvo.” Takže Rusko zůstalo na světové scéně hrdě osamoceno,” píše ve svém článku Štěpa.


Snaha o obnovu Sovětského svazu

Podle ruského autora Rusko anexí Krymu ukázalo, že chce být znovu velmocí a neřeší mezinárodní smlouvy. “Takové porušování smluv však může být dvousečná zbraň, protože pokud smlouvy porušíte, přestane se o nich jednat a ztratí se důvěra,” píše Štěpa.


Dalším problémem je, že se Rusko snaží pokračovat v imperiálních tradicích. Podle Štěpy Rusko “přirozeně” pokládá veškerý postsovětský prostor za svůj. Údajně proto také Vladimír Putin založil v roce 2011 Euroasijský svaz.


Ruský politolog Dmitrij Orlov roku 2011 uvedl, že do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko, Vietnam, Mongolsko, Kuba nebo Venezuela.


Nicméně podle ruského autoru řada států vidí Euroasijský svaz jako reinkarnaci Sovětského svazu a nemají proto zájem se podřídit politické a hospodářské moci Moskvy. 


“Vedení Kremlu zcela selhalo v tom smyslu, že pokud chce jakákoliv říše předstírat, že má globální postavení, musí mít rovněž globální přitažlivost, něco, co nabídne světu, nějaký civilizační projekt, díky kterému se budou ostatní země chtít připojit,” komentuje Štěpa globální ambice Kremlu.

 

Otázka tedy zní:”Jaký civilizační projekt a budoucnost civilizace Rusko nabízí okolnímu světu?”


Civilizační projekt Ruska

Rusko dnes okolnímu světu nabízí pouze neurčitou ideu “Ruského světa”. Moskva se snaží sama sebe vylíčit jako obhájce “morálního konzervatismu” vůči “prohnilému a dekadentnímu” Západu.


“Všechny geopolitické projekty Kremlu (dokonce pokus hrát separatismus na světové mapě) zdůrazňují konfrontačnost - jejím hlavním cílem je antiamerikanismus. Ale veškeré projekty postavené pouze na “anti”, které nemají vlastní hodnotný obsah, nikdy nevyhrají,” píše ve svém článku Štěpa.


Podle ruského autora samozřejmě řada zemí má problémy se Spojenými státy. Avšak doba, kdy se Moskva považovala za samotného vůdce “pokrokového lidstva”, už dávno odezněla, jen Kreml si stále myslí, že to je pravda.


“Historicky třetí světová válka už proběhla - nazývala se studenou válkou. A v tomto konfliktu Spojené státy a jejich spojenci dosáhli vítězství nad Sovětským svazem a celým sovětským blokem. Hlavní zbraní této války ale nebyly rakety, ale počítače, džíny a rock'n'roll,” píše Štěpa. “Byla to válka za svobodného moderního jedince, se všemi jeho všestrannými zájmy, proti starým ideologickým dogmatům, které zůstaly po revolučním komunismu. Stárnoucí Politbyro s kultem “hrdinné minulosti” nemělo potřebnou měkkou sílu a proto nevyhnutelně tuto válku prohrálo.”


Štěpa se domnívá, že Putin dělá stejnou chybu a navíc ruský prezident nechápe, že Sovětský svaz neprohrál studenou válku kvůli americkému spiknutí, ale kvůli vlastnímu selhání. Stejně jako Politbyro i Vladimír Putin sazí na obsedantní kult hrdinného vítězství nad nacistickým Německem.

 

“Proč v Rusku každým rokem zesiluje kult vítězství v druhé světové válce, ačkoliv události té doby padají čím dál hlouběji do minulosti? Toto vítězství bylo zbožněním historické kremelské říše, když se cítila pánem poloviny světa,” píše Štěpa.


“Rusko se ocitá nejen v politické, ale i historické samotě, protože zatímco zbytek světa se soustředí na nové technologie, Rusové za Putina sní o éře Stalina nebo dokonce Ivana Hrozného,” píše Štěpa a na závěr článku dodává:”Vrátíme-li se k ruskému kolektivnímu vědomí “herních modalit”, jak bylo popsáno sociologem Levinsonem, je možné uvést: nejhorší situace pro hráče není prohra, ale to, když s nim nebude prostě nikdo chtít hrát.”

 

Zdroj: ProfileСПЕКТР

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radovan Datum: 06.11.2016 Čas: 22:32

Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu či bezohlednost u někoho z těchto dvou.
Naprosto to ale nechápu, pokud jde o chování těchto zemí k nám. A o to snad jde především. Ty ruský podrazy už v průběhu války, kdy oproti čerstvě uzavřeným dohodám neumožnili obnovu čs. moci na Podkarpadské Rusi, hned koncem války odvlekli tisíce Čechoslováků do gulagů, už v roce 1947 jsme byli stalinovi pacholci co odmítli Marschalův plán (slova Masarykova), rok 1948 a puč našich komoušů, kteří se v Rusku dobře naučili jak nám doslova zakroutit krkem. Když byl náznak změny kurzu, tak hned vojenské obsazení v 68 a dvacetiletí pseudobratrského svazku z kterého je dodneška nablití.
A jaký je stav těchto událostí dneska? Archivy které by nám některé události pomohli osvětlit (třeba smrt Masaryka) Rusové samozdřejmě neotevřou, dokonce u nich sílí hlasy, jak ta okupace byla potřebná a správná a že je to potřeba světu a nám znovu vysvětlit..
Marně v hlavě pátrám co mají na svědomí špatného k naší vlasti USA? Že v některých oblastech upřednostní své ekonomické zájmy a blokují nám třeba vývoz L159? No to je tedy opravdu naprostá tragédie co si ten ďábel z Ameriky dovoluje

avatar
Jirosi Datum: 06.11.2016 Čas: 21:16

stronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili že se nám sem opět bez pozvaní pozvou sami viz. Ukrajina,.. atd.

avatar
stronger.p Datum: 06.11.2016 Čas: 18:07

Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj...
Jsem přesvědčen, že ani jedna stana to s námi dobře nemyslí a o vojska USA u nás nestojím úplně stejně, jako jsem nestál o ta sovětská.
Pevně doufám, že po Putinovi, který má alespoň mozek, nenastoupí nějaký Leonid Iljič nebo Jurij Vladimirovič..

avatar
Radovan Datum: 06.11.2016 Čas: 14:51

ardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí a chtějí u sebe mít alespoň symbolicky (viz. Pobaltí a Polsko) nejsilnější armádu světa, armádu USA. Ono se jim ani nelze divit, protože všichni sousedé Ruska jím byly ve 20. století napadeni, okupování, nebo stěhováni a popravováni.
Naštěstí jsou USA dosud stále tak silní a odhodlaní, že jim tu pomoc mohou přislíbit.

avatar
Blake Datum: 06.11.2016 Čas: 13:09

o tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod irelevantnym clankom.

avatar
Blake Datum: 06.11.2016 Čas: 12:58

neviem, co pozeram, tak pred tvojim prispevkom tam vidim hlavne diskusiu o Prokofievovi, Cajkovskom atd.

avatar
Blake Datum: 06.11.2016 Čas: 12:32

"USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]"
- ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12

na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje?
a teda pocit nepriatelstva si vytvaras sam, ja som sa uplne indiferentne snazil podotknut, ze diskusia o USA pod tymto clankom nevedie k hodnotnej diskusii.

avatar
Blake Datum: 06.11.2016 Čas: 11:06

ako sa na to pozeram, mozno je flame war cielom...

avatar
Blake Datum: 06.11.2016 Čas: 10:57

ardz, ako vravi kolt.
Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, najlepsie, co z toho moze vzist je flame war so vsetkym, co k tomu patri.

nemoderovane diskusie sa len tazko ochrania pred vykolajenim, emotivne ladene OT prispevky su magnet na blbcov - zo vsetkych stran.

avatar
KOLT Datum: 06.11.2016 Čas: 09:04

USA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou lež, že to bylo do Majdanu. Asi jako s tou vojenskou základnou na Krymu, která se ukázala býti opravou školy....

Omyl, situace byla zjednodušeně takováto: Ivan krade, článek na to upozornil, ardz ovšem reaguje, že Bob krade také, což podle Blaka ovšem nejen že není pro Ivana polehčující okolnost, ale vlastně to nemá s předmětem článku co do činění. A já dodávám, že je to argument ve stylu: "A vy zase bijete černochy." Koneckonců přesně takhle svoje chyby Rusko/SSSR vždy omlouvalo a dělá to dodnes: http://tapolitika.cz/slider/jak-ruska-media-informuji-obcany-ruska-o-evrope-dalsi-odhalena-manipulativni-reportaz-televize-rossija-1/ (jen doplním, že na tohle jsem dostal odkaz, TaPolitiku normálně nečtu, neb si nechci kazit náladu víc, než je nezbytně nutné).

avatar
Blake Datum: 05.11.2016 Čas: 22:19

ardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni nenavisti, ale v tom, ze sa sam dopustas toho, co kritizujes ostatnym a ono to potom tak trochu straca vyznam.

hlavne ked tvoj prvy prispevok kritizuje strategiu USA a ak som spravne pochopil, reaguje tym na clanok o strategii Ruska. Hladat chyby v tretich osobach, ked sa diskutuje o jednej konkretnej je tazko triezvy pohlad na vec, skor zbytocne odvadzanie pozornosti.

avatar
Radovan Datum: 05.11.2016 Čas: 21:54

ardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou pláň. A nebo že by ty statisíce lidí podplatili??
Tak nějak to mělo být v Kyejvě? Svatá prostoto..
Je opravdu k smíchu, jak si dokážou někteří vysvětlovat absolutní neschopnost Ruska a dalších podobných států. S takovým nerostným bohatstvím by Rusko mělo být v bohatství a fungování státu na špičce světa. Kde je dnes poražené Japonsko téměř bez jakývkoliv surovin a kde Rusko? V čem je chyba ? V USA??
Hlavně to vždy na někoho svést a pobrečet si, že? Chudáci.

avatar
Blake Datum: 05.11.2016 Čas: 19:58

"Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."

...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok.

avatar
Stanislav Datum: 05.11.2016 Čas: 17:26

ardz. ZSSR klamalo a Rusko klame ešte viac. Dokonca falšuje aj dejiny. To sa v demokratickej a bezpečnej krajine nemôže stať. Rusku áno. http://zpravy.idnes.cz/komentar-votapek-rusko-komise-dejiny-putin-fev-/zahranicni.aspx?c=A161104_112250_zahranicni_bur
USA za posledných 100 rokov narobilo kopu dobrého ale aj kopu chýb, ale nikomu nezobrali územie. Kde majú základne tie štáty prosperujú. Sú najsilnejším a najbohatším štátom a vždy sa cítili oprávnený robiť svetového policajta. Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov. Hybridné vojny vedie v Abcházii, Gruzínsku, Moldavsku na Ukrajine. Neutrálny Fíni, Švédi a Nóri od strachu začínajú rokovať s NATO. Nie NATO sa tlačí. Tie štáty chcú tam. Samy sa rozhodujú. A to nehovorím o Litve, Lotyšsku, Estónsku a Poľsku. Okupáciou Krymu a napadnutím Ukrajiny by asi každý sused hraničiaci s Ruskom chcel čo najrýchlejšie pod ochranu NATO. Asi treba zhodiť klapky z očí, trošku potlačiť nenávisť k USA a pozrieť sa triezvo na vec. Demokratický svet zatiaľ stále potrebuje silné USA. EU pod vedením socialistov je strašne slabá.

avatar
tom75 Datum: 04.11.2016 Čas: 10:18

Todo bzum leviatan vraja prectete si prvni vetu prispevku od grulla a dvakrat mozna va dojde co napsal ze tady komunizmzs neobhajuje jako celek tak nevim naco tady reagujete tyhle chytraky miluju chytaj se za slovicka a vypisujou tady co kazdy vi.
Vraja p.Dostojevskij to napsal dobre komunizmus vzesel z europy
Leviathan muzes mi rict neco o te podpore mladym dneska??? Ja ti pak reknu o podpore za komancu

arr