Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Balistická přilba Crye AirFrame Helmet

Datum přidání 25.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího zástupce nejnovější generace balistických přileb, a to na Crye AirFrame Helmet. Přilba byla představena na výstavě SHOT 2010 a okamžitě vzbudila velký zájem díky dvoudílné konstrukci a originálním „sparťanským“ ochranným plátům. Dle vyjádření firmy Crye vyniká její balistická přilba nízkou váhou, značnou balistickou odolností a vysokým uživatelským komfortem. Pojďme se tedy podívat zblízka, jak vypadá sparťanská přilba začátku 21. století.

balistická přilba AirFrame

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Začněme rovnou popisem výhod dvoudílné konstrukce. Podle vlastních slov společnosti Crye, hlavním důvodem rozdělení přilby na dvě části je zlepšení tepelného komfortu vojáka.

 

Lidská hlava je největší „radiátor“ lidského těla. Je to jednoduše místo, odkud uniká nejvíce tepla do okolí. Pokud má voják na hlavě klasickou přilbu a zároveň se pohybuje v horkém prostředí, zvyšuje se riziko přehřátí organismu. Následkem je pokles fyzické a psychické kondice.

 

balistická přilba AirFrameFoto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Některé přilby řeší větrání pomocí větracích otvorů, ty ale zase snižují balistickou celistvost (riziko průniku malých šrapnelů). Dvoudílné řešení firmy Crye jednak poskytuje výjimečnou schopnost odvádět přebytečné teplo a jednak poskytuje plnou balistickou ochranu.

 

Přední a zadní díl k sobě doléhají s mezerou 5 milimetrů a jsou vzájemně připojeny čtyřmi šrouby. Ač se to z dvoudílné konstrukce nezdá, přilba je o 20 % lehčí než helma ACH - v provedení „medium“ váží něco málo přes 1 kilogram. Zároveň poskytuje o 20 % lepší balistickou odolnost než ACH.

balistická přilba AirFrame

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

K váze se vztahuje ještě jedna informace. Výrobce zdůrazňuje, že i když existuje mnoho moderních lehkých přileb, neznamená to, že se komfort nošení nutně zlepšil. Protože nízká váha není přímo úměrná komfortu nošení.

 

Přilba Crye AirFrame však díky své dvoudílné konstrukci, kdy zadní část precizně přiléhá k zátylku hlavy, je mnohem blíže k těžišti hlavy. Důsledkem jsou menší odstředivé síly působící na krk, a tedy skutečně větší komfort nošení.

 

balistická přilba AirFrameFoto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Na přilbě vidíme boční kolejnice známé z přilby FAST. Firma Crye zakoupila od společnosti Ops-Core licenci na jejich výrobu a nyní je rovněž dodává ke svým produktům. Užitné vlastnosti kolejnic jsou samozřejmě stejné jako u výrobků firmy Ops-Core.

 

Zajímavým doplňkem je možnost přichycení balistických „kotlet“ evokující starověkou Spartu. Kotlety poskytují uživateli dodatečnou ochranu proti fragmentům z explozí a zároveň ho neomezují v komunikaci, dýchaní či přijímání potravy.

 

balistická přilba AirFrame

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

Je nám jasné, že vás okamžitě napadnou potíže, které kotlety mohou způsobovat při lícení ke zbrani. Podle vyjádření lidí z Military Morons není však ani toto problém, díky chytrému tvarování plátů dolehající těsně k obličeji.

 

Jak je to s cenou? Ta je o něco menší než u přilby FAST od společnosti Ops-Core. Crye AirFrame můžete teoreticky sehnat za 15 500 Kč.  Avšak extra se platí za balistické kotlety, které stojí cca 4700 Kč.

Názor profesionála...
Opravdu zajímavý počin. A ano, může to zvýšit bezpečnost. Otázku váhy a pohodlí asi nezjistíme, dokud to nebudeme mít na hlavě. Ale kam půjde vývoj dál? Čekají nás plně uzavřené „motorkářské“ přilby včetně hledí? Zní to jako sci-fi, ale možné to je. Jenže co na to COIN (protipovstalecký boj - pozn. redaktora). Nebudeme pro „domorodé“ obyvatelstvo jen roboti bez citu k jejich problémům? Budoucnost nám ukáže…
mart, 2.výsadková rota

Zdroj: Military Morons

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Garbaczewski Vít. Datum: 26.09.2011 Čas: 17:37

Dobrý jsem vůl , ono je to tu napsáno omlouvám se.

avatar
Garbaczewski Vít. Datum: 26.09.2011 Čas: 17:36

Prosím vás kde se toto dá koupit , a jestli to není na trhu kdy bude ? děkuji za odpověď.

avatar
Jan Grohmann Datum: 26.09.2011 Čas: 16:42

Zajímavé. Podíváme se, zda o tom někde najdeme něco bližšího.

avatar
Matt Datum: 26.09.2011 Čas: 13:16

Když byla zmíněna ochrana obličejové části hlavy a možný přechod k integrálním balistickým přilbám, mohlo by být zajímavé se seznámit také s výrobky firmy MTek Weapon Systems ( www.mtekweaponsystems.com ). Konkrétně FAST G3C mě poměrně zaujal.

arr