Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Balistická taktická vesta CZ 4M LANCER

Datum přidání 20.04.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Komerční sdělení

V řadě článků, ve kterých prezentujeme taktické vybavení značky CZ 4M, jsme zatím vynechali vestu nejvyšší řady, CZ 4M LANCER. Tato neprůstřelná taktická vesta představuje souhrn nejvyspělejších technických řešení, které Česká zbrojovka a.s. v této oblasti nabízí.

Foto: CZ 4M LANCER s přídavnými balistickými doplňky. / 4M Systems s.r.o. 

 

V souladu s celkovou produktovou strategií značky, která se dá charakterizovat jako modularita, individuální konfigurace a uživatelský komfort, je vesta CZ 4M LANCER schopna přizpůsobit se jak individuálním požadavkům, tak momentálním potřebám operace nebo služebního nasazení.

 

CZ 4M LANCER je anatomicky tvarovaná balistická taktická vesta. Hlavním cílem konstruktérů bylo zajištění přenosu hmotnosti vesty a připojeného vybavení z ramen nositele na záda a hruď, tzn., na co největší plochu těla. Tím se nošení vesty stává podstatně komfortnějším.

 

Zároveň bylo nutné tohoto cíle dosáhnout bez přídavných pevných částí spojujících vestu s opaskem a podobných řešení, které způsobují omezení pohyblivosti uživatele při nošení vesty. Zároveň tato vlastnost neměla snížit úroveň ochrany např. zmenšením plochy pokrytí balistickou vložkou.

 

Nutno dodat, že zadání se podařilo po rok trvajícím vývoji splnit, a dnes je vesta LANCER dle názorů testovacích uživatelů tou nejpohodlnější vestu své třídy.

 Foto: CZ 4M LANCER / 4M Systems s.r.o. 

 

Jedním z technických řešení, které se na rozložení hmotnosti vesty podílejí, je kombinovaný systém zapínání a úpravy obvodové velikosti vesty. Mimo klasický způsob, kdy se vesta rozepíná pomocí předních chlopní s velcro zipy, lze vestu jednoduše povolit pomocí dvou bočních přezek a obléknout ji přes hlavu podobně jako v případě staršího systému TBV. Systém použitý na vestě CZ 4M LANCER je však zcela nový a odstraňuje neduhy staršího systému.

 

V první řadě již není nutné zapínat dotahovací popruh na hrudi nad nebo přes připevněné vybavení, ale je nyní řešen pomocí dvou popruhů a přezek na bocích vesty. Druhá funkční změna spočívá ve zcela bezproblémovém sytému rychlého odhozu, kdy jsou ramenní popruhy a boční části spojeny pomocí dvou nezávislých zámků. To mimo jiné umožnilo podstatně lepší tvarování ramenních částí a nastavitelnost vesty na výšku postavy.

 

Systém rychlého odhozu vesty zajišťuje 100 % funkci v jakýchkoli podmínkách. Je funkční v jakékoli konfiguraci vesty. Madlo odhozu lze volitelně umístit kdekoli na hrudní části vesty, a to buď skrytě, nebo pro rychlé použití. I v případě plné konfigurace vesty se při použití systému rychlého odhozu vesta kompletně rozpadne a na těle uživatele zůstávají pouze chrániče rukou.


Foto: Detail systému dopínání na zádech. / 4M Systems s.r.o.  

 

Pro zajištění komfortu nošení zejména z hlediska ventilace je vesta vybavena vyjímatelnými vložkami z 3D materiálu v přední a zadní části vesty. Vložky lze prát a chemicky čistit.


Na přední hrudní část vesty lze pomocí velcro zipu připevnit opěrku pro pažbu dlouhé zbraně. Vzhledem k moderním standardům používání dlouhých zbraní lze umístění opěrky libovolně měnit ve vertikální i horizontální rovině.

 Foto: Ventilační vložka / 4M Systems s.r.o.

 

Samostatnou kapitolu tvoří límec vesty tvořený 4 částmi, z toho jednou přední, která je kompletně výklopná, případně ji lze rychle a snadnou z vesty sejmout. Zadní část límce je taktéž výklopná a umožňuje použití přilby i vést palbu vleže případně vzhůru.

 Foto: Detail balistického límce. / 4M Systems s.r.o.  

 

Součástí vesty je moderní 3 - dílný suspenzor, který neomezuje v pohybu, a to ani při lezení po žebříku, použití ve vozidle, apod.


Foto: Suspensor / 4M Systems s.r.o.

 


Samozřejmostí je MOLLE nosná vazba po celé ploše vesty.


Taktická neprůstřelná vesta CZ 4M LANCER je nabízena s několika variantami balistických vložek úrovně odolnosti IIIA dle standardu NIJ 01.01.04 a 01.01.06 včetně proti-střepinové ochrany dle normy STANAG 2920 a ochraně proti bodným zbraním.


Vesta CZ 4M LANCER představuje v současnosti to nejlepší řešení pro zásahové jednotky a speciální policejní týmy. Míra ochrany, úroveň komfortu a individuálního nastavení je nejvyšší ve své třídě. Taktická neprůstřelná vesta bude předvedena na výstavě IDET 2017 v Brně ve všech modifikacích.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ALCR Datum: 23.04.2017 Čas: 16:48

http://www.czub.cz/cz/produkty/balisticka-ochrana/cz-4m-lancer.html

http://www.4msystems.cz/cs/balisticka-vesta-cz-4m-lancer-d-25.html

avatar
Petr M Datum: 23.04.2017 Čas: 12:26

Má kapsy pro vložení přídavných balistických plátů, aby poskytovala ochranu i proti puškovému střelivu?

avatar
honzase Datum: 20.04.2017 Čas: 12:16

Dotaz na pana Grohmana mimo téma: poslední dobou je to tady jak v ATM+ a je škoda, že o tomto se člověk dočte jinde a ne tu. Jinak díky za AN.
http://www.armyweb.cz/clanek/prave-probehlo-vyberko-do-elitni-jednotky-4-brigady-rychleho-nasazeni

arr