TacticalPro

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 2016: Operátor bojové jednotky 601. skss

Staň se operátorem bojové jednotky 601. skupiny ... Více

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

V současné době je v plném proudu výběrové řízení ... Více

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především ... Více

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu ... Více

Vojenská výstroj

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Datum přidání 01.07.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Pro mnohé jsou sluneční brýle módní doplněk, který má přidanou hodnotu v tom, že ochrání oči proti slunečnímu jasu. Vojáci však v brýlích nemusí dobře vypadat (i když ani to není na škodu), ale potřebují od nich, aby fungovali v těch nejtvrdších podmínkách. Perfektní ochrana očí proti slunci a skvělé optické vlastnosti jsou samozřejmostí. Brýle však musí ochránit oči vojáka také před fyzickým zraněním, a nemusí jít jen od střepiny granátů…

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: V této kombinaci jsou SawFly nepřekonatelné  / SOLDATO Team

Taktické brýle pro vojáky

Vojáci vědí, že bez zraku jsou v bojových podmínkách ztraceni. Proto jsou (nebo by alespoň měli být) při výběru vhodných taktických balistických brýlí velmi pečliví. Na trhu je v současné době už poměrně dost modelů, které jsou pro použití v náročných podmínkách vhodné. Rozdíly tu samozřejmě jsou, a to nejen v ceně. Co by tedy mělo být pro náročného uživatele hlavním kritériem? Samozřejmě co nejlepší ochrana očí s rozumnou balistickou ochranou.  

 

Nesmíme ale zapomenout na další, neméně důležité vlastnosti kvalitních taktických brýlí. Například optické vlastnosti zorníků jsou velmi důležité, protože špatná optika namáhá více zrak nebo se mohou vyskytnout problémy při zaměření cíle. Dále by nás měla zajímat celková ergonomie (tedy hlavně pohodlí při nošení a to, jak brýle sedí na obličeji), mechanická odolnost (brýle, které se mi hned rozbijí, jsou k ničemu…) a samozřejmě nemalou roli i u vojáků hraje design. Říká se přece, že vojáci jsou největší modelky…

 

Brýle lze dělit na mnoho kategorií. Pro naše potřeby však postačí základní dělení taktických brýlí na uzavřené a otevřené. Je jasné, že obě kategorie mají svoje klady a zápory, hodí se na zcela jiný druh práce a měly by se s rozmyslem využívat na to, k čemu jsou určeny. Běžnou praxí je tedy mít u sebe brýle dvoje, jak uzavřené, tak i ty otevřené.

 

Uzavřené brýle jsou vhodné všude tam, kde očekáváte zvýšenou míru prachu či nějakého smetí ve vzduchu. Například při navádění vrtulníku se bez nich jen těžko obejdete. Také pro střelce lafetovaných zbraní jsou velmi vhodné. Proud vzduchu při vyšších rychlostech vozidla je nepříjemný, létající kamínky nebezpečné a použití uzavřených brýlí se tak přímo nabízí.

 

Druhým typem jsou otevřené brýle. A ty, které nás hlavně zajímají, se označují jako takticko-střelecké balistické brýle. Jedná se o klasické pojetí brýlí, které se velmi podobají brýlím civilním. Kromě ochrany před sluncem však nabízejí již zmíněnou balistickou ochranu. Setkat se můžeme s brýlemi, které mají dva zorníky, oblíbené jsou ale hlavně brýle s jedním velkým zorníkem.

 

Celou recenzi najdete na stránkách Recenze Armádní noviny.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

arr