Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Balistický štít AJAX pro kulomety

Datum přidání 02.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Tactical Revolution vyvinula speciální pancéřový štít AJAX pro kulomety. Výklopný štít chrání obsluhu kulometu před střelami ráže 7,62×51 mm NATO.

Foto: AJAX na kulometu FN Mk. 48 ráže 7,62 mm. /  Tactical Revolution

Foto: AJAX lze umístit prakticky na jakoukoliv zbraň. /  Tactical Revolution

 

Pancíř chránící obsluhu kulometu není žádnou novinkou. Například už známý ruský těžký kulomet Maxim vz. 1910 chránil svou obsluhu pancířem. V současné době najdeme kulomety s balistickým štítem především na nejrůznější bojové technice.

 

Zatím však nikdo neměl odvahu vybavit ochranným štítem kulomety sesednuvších vojáků. Před několika dny však americká firma Tactical Revolution prolomila ledy s přídavným pancířem AJAX pro pěchotní kulomety.

 

Video: Obsluha kulometu je často prvořadým cílem protivníka. Štít AJAX významně zvyšuje balistickou ochranu střelce i nabíječe. / YouTube

 

Obsluha kulometu, ať střelec nebo nabíječ, vystavují protivníkovi nechráněnou tvář, krk a ramena. Smyslem štítu AJAX je tyto „hluchá místa“ krýt.

 

Pancéřové pláty (ve vestě – pozn. redakce) chrání před vysokorychlostními balistickými hrozbami, ale pokrývají pouze část trupu – typicky hrudník, záda a boky. Ale co vaše ramena, obličej a krk? To jsou místa, která AJAX chrání,“ dočteme se na webové stránce Tactical Revolution.

 

Klíčovým prvkem systému AJAX je dvojice balistických štítů chránící obsluhu proti střelám ráže 7,62×51 mm NATO. Během testování však štít vydržel zásah i ráže .338 Lapua Magnum (8,6×70 mm)  vypálené ze sto metrů. Štít také vydrží několikanásobné rychle po sobě jdoucí zásahy.

Pancíř AJAX

Foto: Balistické štíty jsou upevněny na hliníkovém těle a podepřeny tlumícími písty. / Tactical Revolution

 

Každý plát podpírá píst tlumící naraz střely do plátu. Celý systém lze sklopit podél zbraně a upevnit na klasický kolejnicový úchytný systém na zbrani. Je zde jedno, zda je štít umístěn na kulometu, pušce pro přesnou střelbu nebo na těžké odstřelovací pušce.

 

K upevnění na zbraň není třeba žádné nářadí. Montáž jednoho štítu nemá zabrat více než deset sekund, jeho odstranění pak pouze 5 sekund.


Video: Ukázka odolnosti balistického štítu systému AJAX. / YouTube

 

Video natočené rychlou kamerou jasně ukazuje účinnost štítu. Avšak vše má svou cenuzbraň se štítem AJAX váží o 4,5 kg více.

 

Již nyní se v diskuzích na odborných webech objevují pochybnosti o smyslu podobného pancíře. Vždyť například kulomet FN MINIMI má hmotnost 6,83 kilogramů. Který voják bude chtít sebou tahat téměř dvojnásobně těžší zbraň?

 

Štít si tak zřejmě najde uplatnění především na kontrolních stanovištích nebo na různých zpevněných palebných postech. Uvidíme, zda si své místo na trhu systém AJAX skutečně najde.


Zdroj: Tactical Revolution

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Draky Datum: 05.06.2014 Čas: 14:05

jako člověk co se věnuje horolezectví a alpinismu řeknu v tý váze jediný...do hor NE :D
Až zredukujou váhu dejme tomu na 1kg, bude to použitelný, ale 4,5 kg je fakt moc. a s exoskeletem....to už si pak rovnou můžeš navěsit pancíř na sebe ne? Aby tě chránil pořád ane jen před tím na koho míříš

avatar
krystofmraz Datum: 02.06.2014 Čas: 22:11

Použití v zastavěných oblastech a horách? Tomu nevěřím, hory jsou prostředí kde je naopak, kvuli těžkému pohybu naopak tendence o co nejmenší zátěž, a pak, něco takovéhleho člověku bude velmi ztěžovat vykrajování po stranách krytů stejně jako například svítilna na levé straně akorát daleko více jelikož je to větší.

avatar
GAVL Datum: 02.06.2014 Čas: 21:03

Jen poněkud překomplikovaný a přitom nekompletní plagiát maxima vz 10. :D

Jen kravina , kterou někdo bude muset udržovat servisně aby písty plnily svou funkci. Písty vyhodit.

Jinak bych řekl , že je to k něčemu dobré snad jen v dobře zhotoveném střelišti a jsme u obdobných konstrukcí, zhotovovaných v zákopech první světové války jen s jinými materiály. Kam se poděla mobilní válka. Dnešní voják začíná být obdobou středověkého rytíře , kterého nakonec udolá zástup sandáloidů, který počkají až dotyčný poodstoupí od svého věrného autí.

avatar
Air_Force Datum: 02.06.2014 Čas: 16:08

Exoskeleton netřeba (i když samozřejmě cool kombo), jestli to jde za pár sekund přicvaknout na rail, může to mít člověk v autě a nasadit, když je potřeba. Když půjde někam dál, tak to může zase zahodit.
Neříkám že by to měl bejt standardní doplněk, ale jsem si docela jistej, že se kupci najdou.

avatar
Breta Datum: 02.06.2014 Čas: 15:33

Zase až takovou kravinou bych to neviděl. Pokud armáda USA zavede do výzbroje exoskeleton, tak bych tento systém viděl docela použitelný v boji. Například v boji v horách jak je to patrno v Afghánistánu, kde se lidé můžou krýt za hromady kamení nebo většími balvany jsou zranitelné právě ty části, který píše firma AJAX. A taky zde hrozí odražení kulek.
Teď by to rozhodně nemělo smysl, protože vojáci mají už tak na sobě velkou zátěž ale se zavedením exoskeletonu bych to viděl jako zajimavý nápad do oblastní hor a zastavěných oblastí. A myslím si, že ten výrobek je dělaný pro konflikty, kde se musí člověk rychle přesouvat a měnit pozice.

avatar
krystofmraz Datum: 02.06.2014 Čas: 13:46

Tole mě přijde jako pekelná kravina, jednak je to těžké, omezuje to výhled a bude to zřejmě i dost překážet při střelbě v jiných pozicích než v leže. Neprůstřelnosti věřím maximálně u nábojů malé ráže jako je 5,56 5,45 atd.... Na opevněném stanovišti je podle mého lepší si prostě udělat střílnu, která bude poskytovat lepší krytí ale dejme tomu. Možná když by to bylo koncipováno jako jakási předělávka kulometu na stacionární zbraň ( v případě 7,62 kulometů, u minimi podle mě nesmysl) tak by to mohlo být šikovné, ale tam už moc na váze nezáleží, spíše by to mělo být dle mého větší, aby to vojáka opravdu krylo. Další věc pak ale je že 7,62 kulomety bežně zavedené ve většině armád nemají potřebné RIS lišty.

arr