Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Balistický systém Virtus pro britské vojáky

Datum přidání 24.09.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma Source Tactical Gear začala tento měsíc dodávat britským vojákům první systémy osobní ochrany Virtus. Základními částmi systému Virtus je nová balistická vesta a helma. Skutečnou novinkou je však dynamický nosný systém DWD (Dynamic Weight Distribution) schopný inteligentně rozkládat zátěž na ramena, záda a boky vojáka.

Foto: Na novou helmu lze upevnit řadu příslušenství, včetně obličejového nebo čelisťového štítu. /  Source Tactical Gear

Foto: Na novou helmu lze upevnit řadu příslušenství, včetně obličejového nebo čelisťového štítu. / Source Tactical Gear

 

Izraelská Source Tactical Gear tento rok Ozbrojeným silám Spojeného království dodá 14 000 balistických kompletů Virtus. V dalších dvou letech společnost podle aktuálních smluv dodá dalších 20 000 kompletů. Britská armáda poptává celkově 82 000 balistických sad s tím, že může postupně dokupovat další komplety Virtus až do roku 2026.

 

Source Tactical Gear je zastřešujícím dodavatelem systému Virtus, který se skládá z více než 50 položek. Vývoj a výrobu řídí izraelská firma, subdodavatelé se nacházejí ve Velké Británii, Kanadě, Izraeli a USA.

 

Balistická vesta Virtus nahradí v britské armádě široce používanou vestu Osprey. Vesta Osprey byla kritizována pro velké a těžké pancéřové pláty, a také nízkou výrobní kvalitu, kdy při běžném používání povalovaly švy a spojovací prvky. Nepohodlná a velká vesta Osprey údajně omezovala britské vojáky nejen v pohybu, ale také omezovala pohodlné míření se zbrani.

 

Virtus vesta je při stejné balistické odolnosti o 4,6 kg lehčí než vesta Osprey. Velikost pancéřové ochrany (a tedy i hmotnost) se dá u vesty Virtus škálovat přidáváním a odebíráním měkké (balistická tkanina) a tvrdé (balistické pláty) pancéřové ochrany. V budoucnu se počítá se zavedením ještě lehčích balistických plátů.

 

Skutečnou novinkou je však podpůrný systém DWD, který spojuje vestu s bederním opaskem. Britští vojáci v Afghánistánu často při patrolách nosili na zádech přes 50 kg. Spojení dokáže mnohem lépe rozkládat hmotnost nákladu na ramena, záda a boky. DWD pomáhá jak při nošení neprůstřelné vesty, tak i těžkého batohu.

 

Video: Propagační video systému Virtus. / YouTube

 

Nastavování rozložení hmotnosti ovládá voják jednou rukou pomocí připojeného mechanického ovladače. Například při dlouhých pochodech lze nastavit, aby se nejvíce zatěžovaly boky, nikoliv ramena vojáka.

 

Zcela nová je balistická helma s hmotností menší než 3 kg. Helma má o 350 g menší hmotnost než předchozí britská helma Mk7.

 

Přilbu vyrábí a dodává kanadská firma Revison. Přilba je součástí systému Virtus, ale podle deníku MailOnline jsou počty přileb odlišné od balistických kompletů. Britská armáda v příštích třech letech získá 9000 přileb.

 

Nová britská helma využívá technologie Batlskin firmy Revison. Podle potřeby je možné na přilbu umístit oční nebo čelisťový štít. Přilba je také kompatibilní s nejrůznějšími taktickými brýlemi, ať už otevřenými nebo uzavřenými. S helmou lze také pohodlně nosit ochranu sluchu.

 

Britská armáda rovněž počítá s používáním malých svítilen a kamer na přilbě, schopných přenášet obraz z bojiště nadřazenému velitelskému stupni. Alex Hooper, více-prezident pro globální prodej firmy Revison, zdůraznil, že nová přilba také jednoduše dobře vypadá, což je podle něj důležitý aspekt, protože vojáci chtějí přirozeně dobře vypadat.

 

Podle vojáků je balistický komplet Virtus mnohem pohodlnější na nošení. "V nové sadě se cítím mnohem lehčí a mám mnohem více mobility. DWD systém je určitě efektivní, podpořil mé přirozené vyrovnání páteře a všiml jsem si skutečného přenosu zátěže z ramenou na boky, když nesu těžký náklad na dlouhých trasách," říká vojín David Thomas. "Helmu lze snadno nastavit a na hlavě sedí mnohem více pevněji."

 

Zdroj: MoD UK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 29.09.2015 Čas: 19:12

Jestli jsem to dobře odpozoroval, je použit bederní pás v kombinaci se vzpěrou na zádech.

avatar
RiMr71 Datum: 29.09.2015 Čas: 12:31

Hmmm. zajímavé... jak to DWD v reálu funguje? Nedovedu si představit přenesení hmotnosti z ramen na boky jinak, než nějakým "korzetem"...?

avatar
hurvo Datum: 25.09.2015 Čas: 23:47

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=17466&q=Bren

avatar
hurvo Datum: 24.09.2015 Čas: 18:05

Pekne ze uk ide podobnou cestou ako dansko.

Mimochodom pan grohman, podla serveru altar na dsei2015 CZUB vydala tlacovu spravu ze na baze cz 807 pripravuje BREN 2 . doterajsie modely sa po novom maju volat BREN 1. Asi by to stalo za clanok . Som velmi zvedavy co za wunderwaffe zase v brode vymisleli.

arr