Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Bangladéšský soud uzavřel případ vzpoury z roku 2009

Datum přidání 23.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Bangladéšský vojenský soud o víkendu odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody přes 700 bývalých pohraničníků. Definitivně tak uzavřel případ jejich krvavé vzpoury, ke které došlo v únoru 2009. Ta si vyžádala několik desítek lidských životů a zasáhla nejen bangladéšské hlavní město Dháku, ale i řadu pohraničních okresů.

Vzpoura Bangladéš

Foto: Bangladéšští vojáci v palebném postavení u štábu pohraničníků / pictureworld

 

Celkem bylo v poslední fázi obviněno 735 pohraničníků. Dva zemřeli během vyšetřování a 10 bylo osvobozeno,“ citoval v této souvislosti indický deník Daily News bangladéšského státního prokurátora Gazu Zillura Rahmana. Podle dalšího z prokurátorů Mosharrafa Hussaina bylo za podíl na vzpouře potrestáno více než 5 900 jejích účastníků, z toho mnozí vězením.

 

Vzpoura začala během oslav „Týdne příslušníků pohraniční stráže.“ Rozbuškou se zřejmě stala slova čerstvě zvolené bangladéšské premiérky Šajchy Hasíny Vadžídové, která na úvod oslav 24. února vyzvala příslušníky pohraniční stráže k větší disciplinovanosti a neustálé připravenosti střežit státní hranice země.

 

Následující den několik set řadových pohraničníků obsadilo generální štáb pohraniční stráže.  Podařilo se jim přitom zajmout své nejvyšší velitele a také velitele ze všech pohraničních oblastí, kteří se do štábu sjeli na pravidelnou výroční konferenci. Vzbouřenci obsadili také blízké nákupní centrum.

 

Vzpoura BangladéšFoto: Bangladéšští vojáci obkličují objekty, obsazené vzbouřenci / The Daily Star


"Nepropustíme je, dokud vláda nevyhlásí všeobecnou amnestii pro každého z nás a nesplní naše požadavky," prohlásil tehdy v rozhovoru pro bangladéšské televizi ETV v souvislosti se zadržovanými důstojníky jeden ze vzbouřenců. Současně pohrozil, že v případě, že se vláda rozhodne proti vzbouřencům použít sílu, rukojmí popraví. K tomu také později došlo.


Bangladéšská vláda zareagovala tak, že nechala jak štáb, tak nákupní centrum obklíčit armádními jednotkami. Současně se však pokusila se vzbouřenci vyjednávat o jejich požadavcích na zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.

 

Součástí jednání byla i nabídka bangladéšské premiérky na všeobecnou amnestii pro vzbouřence, pokud složí zbraně a vrátí se do kasáren. Tento krok vedl k mírnému uklidnění situace v Dháce, kde část pohraničníků začala odevzdávat zbraně, během noci z 25. na 26. února se však nepokoje rozšířily do dvanácti pohraničních okresů země.

 

Vzpoura BangladéšFoto: Exhumovaná těla zavražděných důstojníků / The Daily Star


Situaci se bangladéšské vládě podařilo definitivně zvládnout až během následujícího dne, kdy objekty, obsazené vzbouřenci obklíčily tanky a premiérka jim v televizním projevu pohrozila tvrdým zásahem. Pod vlivem této hrozby nejprve kapitulovali vzbouřenci v Dháce a poté i ve všech ostatních oblastech země.

 

Bangladéšské bezpečnostní služby následně oznámily, že v čele vzpoury stál Tauhidul Alam, který byl zaměstnán jako zástupce náměstka ředitele pohraničníků. Veřejnost později šokovaly informace o nálezech masových hrobů, do kterých vzbouřenci pohřbili popravené zajatce. Celkem během vzpoury zemřelo 77 lidí, z toho 67 vysokých důstojníků pohraniční stráže. Jejich povraždění bylo důvodem, proč premiérka zrušila svůj příslib amnestie pro všechny vzbouřence.

 

Bangladéšská pohraniční stráž, tvořená polovojenskými jednotkami, se dříve oficiálně jmenovala Bangladéšské pušky (Bangladesh Rifles - BDR). Po únorových událostech roku 2009 byla přejmenována na Pohraniční stráž Bangladéš (BAG). Jejím hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají její útvary nasazovány jako pomocné jednotky i při policejních nebo armádních operacích.

 

Zdroj: Daily News, NY Times, Guardian

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr