Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Barguzin: Bojový železniční raketový komplex

Datum přidání 28.12.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 26 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Raketová vojska speciálního určení plánují od roku 2018 zavést do výzbroje mezikontinentální jaderné střely umístěné v železničních vagonech. Střely a speciální železniční vagony vyvíjí v rámci programu Barguzin Moskevský institut tepelné techniky (MIT).

Bojový železniční raketový komplex

Foto: Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. /  George Shuklin, CC BY-SA 2.5

 

Institut MIT vyhrál soutěž na vývoj a výrobu bojového železničního raketového komplexu v roce 2011. Předběžná podoba systému Barguzin je již schválená. Ruská armáda počítá s nákupem až 30 odpalovacích zařízení ukrytých ve standardních železničních vozech.


Podle Viktora Jesina, bývalého náčelníka štábu Raketových vojsk speciálního určení, je systém Barguzin odpovědí Ruska na budovaný americký systém protiraketové obrany a také na systém globálního úderu CPGS (Conventional Prompt Global Strike). Díky své mobilitě má Barguzin být schopen přežít teoretický první úder protivníka na ruské jaderné síly.


Počítá se s výstavbou pěti pluků vybavených „jadernými vlaky" Barguzin, každý s šesti odpalovacími platformami ukrytými ve vagonech. Vlaky zůstanou ve výzbroji ruské armády do roku 2040.


Ruská armáda měla v letech 1987 až 2007 zavedeno ve výzbroji obdobný systém 15P961 Moloděc. Na rozdíl od svého předchůdce systém Barguzin získá standardní železniční vagony. Dále se tak ztíží jeho odhalení průzkumnými systémy protivníka.

 

Video: 15P961 Moloděc.  / YouTube


Původní rakety RT-23UTTH Moloděc (SS-24 Scalpel) systému 15P961 Moloděc měřily na délku 19 metrů a vážily 104 tuny. Proto bylo nutné zapřáhnout k vagónům tři lokomotivy, aby se celá souprava vůbec rozjela. Stejně tak podvozek vagonu musel být posílen, aby unesl tak těžký náklad.


Naproti tomu Barguzin se stane základnou pro upravené mezikontinentální střely Jars/Jars-M. „Jeden regiment (jeden vlak – pozn. redakce) vybavený systémem Barguzin bude moci nést šest jaderných mezikontinentálních střel Jars nebo Jars-M," citovala ruská tisková agentura ITAR-TASS svůj zdroj na ministerstvu obrany.


Raketa Jars měří na délku 20,9 metrů při průměru dva metry. Startovací hmotnost rakety je 49 tun. Na cíle útočí čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt. Přesnost zásahu je 150 až 250 metrů. Dolet střely je až 12 000 km.


Zavedení podobných bojových systémů má však v Rusku i své odpůrce.  Ruský vojenský analytik Alexander Konovalov, prezident moskevského soukromého Institutu pro strategická studia, označil vývoj takové systému jako zbytečně drahý a neodpovídající současným potřebám.


"Uděláme lépe, budeme-li rozvíjet telekomunikační systémy, bezpilotní letadla a přesné zbraně, nikoli podobná monstra," řekl v prosinci minulého roku ruské tiskové agentuře RIA Novosti. Podle něho je znovuzavedení podobných systémů prostě "zlým nápadem".

 

Zdroj: ITAR-TASS, Russia Today

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 02.01.2015 Čas: 15:58

Nákladní vagon nelze srovnávat s nemocnicí, to za prvé. Za druhé, každý, kdo se věnuje korelaci politických a vojenských strategií s reálným vývojem ví, že Rusko své jaderné zbraně nemá určeny k útočným, ale výhradně obranným operacím. Maskování je ostatně především obranná záležitost, pokud neuvažujeme zákeřný útok, což je sice Rusku jistými zájmovými skupinami přičítáno, ale bez jakéhokoli věcného podkladu. O ruské reakci mocnější akce je dobré vědět i z prevetivních důvodů...

avatar
KOLT Datum: 01.01.2015 Čas: 11:32

"Banda posluhovačů", "tankové kolony objíždějí Berlín".... pánové, dejte si už vážně studený hadr na hlavu nebo běžte přispívat do Haló novin.

avatar
Nemo Datum: 31.12.2014 Čas: 22:35

JosefŠ: jak se to vezme, EU žádné centrálně řízené os nemá, ale Rusko ano. EU nemá ani koncept realizace alespoň nějaké obrany (rychlé rozmístění protileteckých a protitankových zbraní, výstavba minových polích na zbrždění tankových kolon) takže v případě překvapivého útoku by okamžitá obrana stála na odstrašení francouzkými JZ. Tudíž podobná situace jako v Rusku, ale ztížená chybějícím centrálním velením. A než by se nějaké zformovalo tak by tankové kolony objížděly Berlín.
Se skutečnou větší než regionální válkou za hranicemi EU se nepočítá. A takové zbraně jako zmíněné raketové vlaky jsou významnou psychologickou součástí velmocenských šachů.

avatar
JosefŠ Datum: 31.12.2014 Čas: 22:25

Teoreticky: proti Rusku stojí USA a na řetízku si táhne bandu posluhovačů zvaných členské státy NATO. V konvenční válce (i když těžko říct jak by dnes vypadala konvenční válka těchto rozměrů) proti tomuto molochu nejspíš nemá Rusko šanci obstát. (Nezvažuju přidání se Číny na jeho stranu). Vývoj a výroba těchto zbraní jako odstrašujícího prvku je logická cesta...

avatar
Todomatch Datum: 31.12.2014 Čas: 15:26

to Garret: To je sranda, tak to jsou ty americké jaderné hrozby na které musí Rusko tvrdě reagovat? Fakt dobrý! Aspoň je vidět jak se ti zlí Amričané chystají na válku s Ruskem ...

avatar
daniel78 Datum: 31.12.2014 Čas: 15:12

otázka do větru: Jaký má smysl vůbec investovat do nových raket? Pokud dojde k použit z jakékoli strany USA či Rusko, jsme stejně všichni mrtví, přesněji přeživší budou závidět mrtvým. A je úplně jedno, jestli se použijí nové či staré rakety, které stejně doletí a hlavice explodují. To je smysl jaderného odstrašení. I kdyby jedna či druhá strana byla schopná protiraketovou obranou zničit 80%, tak pořád spousta projde. Pokud by se zbláznil někdo v KLDR, Pakistánu, Indii či Iránu nebo Saudské Arábii, pořád na ně budou stačit i staré rakety. Stačí mi, že budu mrtvý jednou, je mi jedno jestli bych mohl být mrtvý 10x.

avatar
Garret Datum: 31.12.2014 Čas: 13:47

Pro Todomatche:
https://www.youtube.com/watch?v=1Y1ya-yF35g

Video ke stavu interkontinentálního jaderného arzenálu USA. ICBM (Minuteman) jsou zoufale zaostalé a neinvestují do nich.

Současná protiraketová obrana nemá sebemenší šanci zastavit ruské ICBM. Je pravda, že v tomto ohledu jsou rusové drasticky popředu, jelikož do ICBM nikdo jiný neinvestuje. Co se ponorek týče, tak popravdě si nejsem jistý, ale doufám, že s Ohio replacement submarine přijdou i nové střely. Pokud ne, bylo by to smutné.

avatar
Todomatch Datum: 31.12.2014 Čas: 13:01

Více fotografií ruského komplexu: http://goo.gl/eeNfM6

avatar
Todomatch Datum: 30.12.2014 Čas: 21:19

Mimochodem rakety skryté ve vlaku jsou docela geniální až ďábelský nápad. To se musí Rusům nechat. Otázka je, zda by to bylo opravdu řešení, jak utajit místo, kde se nacházejí. Taky nevím zda to neporušuje nějaké mezinárodní normy. Mohou se jaderné střely ukrývat do vlaků? Není to trošku jako odpalovat rakety z nemocnic apod.? I když, pokud jde o strategické zbraně, stejně asi každý udělá, co bude v jeho moci, bez ohledu na nějaké normy. Mohlo by to ale vést k úderům na jakýkoliv podezřelý vlak, který by se kde pohnul. Rusko nemá zase tak hustou železniční síť aby to nebylo sledovatelné. Tyhle věci jsou nejlepší, když o nich nikdo neví - to v případě, že chcete skutečně válčit a nebo naopak obecně známé, když s nimi chcete jen strašit. Vzpomínám, že když jsem poprvé uviděl F-117 a B-2 padla mi brada. V rámci toho, co tehdy bylo na obloze k vidění to vypadalo fakt jak UFO technology. Nevím nakolik byly tyhle bombardéry utajené, ale byl by to asi šok v případné válce USA a SSSR. Na jedné straně je vždycky sofistikované řešení a vzápětí přijde odpověď. Dívejte na tohle video, týká se obelstění a zničení ruských PVO kompletů S-400 https://www.youtube.com/watch?v=A85Czh9KexI Na každý zbraňový systém je odpověď. Stejně tak USA mohou mít sofistikovanou protiraketovou obranu, kterou bude těžko prorazit. V článku jsou zmíněny Topoly s více hlavicemi, které navíc manévrují a některé mohou být taky klamné. To je to sofistikované řešení. Pak je tu ale jednodušší a účinější - prostě těch Bulav, Iskanderů, Topolů, Satanů, Vojevodů, Jarsů, Ruběžů poslat stovky a stovky a ona nějaká jistě proletí, jinak to nejde. Tím že má Rusko převážně mobilní jaderné komplety (železnice, ponorky, silnice, letadla) skutečně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné odvety či útoku. Však Rusko má nesrovnatelně více typů jaderných nosičů, je to až k nevíře kolik typů a modifikací ve srovnání s USA měli a mají, viz zde: http://blisty.cz/art/45218.html těch amerických je mnohem méně a navíc mi přijde, že je ani moc neobnovují. Vlastně mají USA jen jednu pozemní raketu a sice Minuteman III a tu zařadili už v roce 1970. Že by byly tak dobré? Ještě měli ty deseti hlavicové špičkové MX, ale ty nějak z důvodu úspor stáhli mimo službu, ale někde asi spinkají. Ovšem ve službě je pouze jedna raketa a to je onen Minuteman. No a ještě Tridenty na ponorkách, ale jejich budoucnost je taky nejasná. No a nakonec nějaká ta puma v kapsáři B-52, B-1 a B-2 či raketa s plochou dráhou letu. Celkově to ale je zredukované dost zásadně. Po rozpadu SSSR si svět oddechl a je to znát. Současné Putinovy snahy nedosáhnou takové úrovně, jako za sovětské éry, to je prostě neufinancovatelné, pokud by zase nechtěli Rusové žít jak v sedmdesátkách. Navíc na zkrocení zlého muže budou stačit sankce. Teda doufám.

avatar
RiMr71 Datum: 29.12.2014 Čas: 23:36

Ale toý kurňa chlapi, stačí pořádně číst:
"Na cíle útočí čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt".
Samostatně manévruje nejen raketa, ale i hlavice - žádná novinka, to už tady ti smrtonoši umí dlouho. Ty nejlepší svině (já tak prostě jad. zbraně vidím) mají klamné cíle/hlavice, se simulací reálné hlavice, protože moderní protiraketové systémy se ty "obyč" klamné cíle naučily rozlišovat.
Cituji:
"Topol-M je konvenčně řešená třístupňová balistická raketa s motory na tuhé pohonné látky a doletem přibližně 10 500 km. Standardně má jednu termonukleární hlavici o ekvivalentu 550 kilotun, ale v případě potřeby může dopravit až šest samostatně naváděných jaderných hlavic. Topol-M vyniká zejména schopnostmi těchto hlavic, které mohou v závěrečné fázi letu velmi prudce manévrovat, používají rušiče, vypouštějí klamné cíle a odolávají elektromagnetickým impulsům i přímému fyzickému poškození pláště."

Zkrátka - nějaké koleje šejdrem jsou dnes fakt nepodstatné... :)

avatar
mattea Datum: 29.12.2014 Čas: 23:16

Vcelku nepochybuju o tom, že rakety mají schopnost korekce směru letu.. jak jinak by byly schopné zasáhnout cíl na 12 000 km, když je po cestě bude ovlivňovat přinejmenším povětrnost? S ohledem na to je mírná korekce po startu drobností.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 29.12.2014 Čas: 21:26

kdesi jsem četl, že po zavedení těchto komplexů měnili pražce z dřevěných na betonové na více než 2000 km tratí právě kvůli velké hmotnosti celé soupravy.

avatar
liberal shark Datum: 29.12.2014 Čas: 20:15

to mattea : Jistě že po odpalu jaderných raket už tu železnici nebudou potřebovat :-). Spíš mně šlo o to, aby se vagon při odpalu nadměrně nevychýlil a nedošlo k chybné orientaci a havárii rakety.

avatar
mattea Datum: 29.12.2014 Čas: 19:23

Liberal shark: Železniční svršek to nejspíš částečně odnese - ne, že by se po něm pak nedalo vůbec jezdit, ale třeba jen sníženou rychlostí... myslím, že na tom vcelku nezáleží, když už po sobě jednou začnete střílet atomovkama.

avatar
Todomatch Datum: 29.12.2014 Čas: 18:14

Tady v čase 3:10 jsou nějaké vychytávky před odpalem vidět https://www.youtube.com/watch?v=WOuVm64yoT8

arr