Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Datum přidání 25.02.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra Nestrova, citovaného tiskovou agenturou RIA Novosti, ruská raketová vojska speciálního určení zavedou raketový vlak do výzbroje v roce 2020.

Foto: Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. /  George Shuklin, CC BY-SA 2.5

Foto: Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. /  Jurij Šuklin, CC BY-SA 2.5

 

Podle Nestrova, vedoucího oddělení pro školení a výcvik ruských raketových vojsk, ruská armáda dokončila schématický návrh raketového vlaku Barguzin a připravuje technologickou dokumentaci celého systému. Výzvou se stane systém výcviku a školení.

 

"Musíme myslet dopředu... Dobře si uvědomujeme, že budeme potřebovat specialisty, kteří budou provozovat tento nový raketový komplex, a proto v blízké budoucnosti zahájíme speciální kurzy pro nové odborníky," uvedl Nesterov.

 

Železniční raketový komplex Barguzin pojme v šesti standardních vagónech šest mezikontinentálních střel RS-24 Jars (SS-27 Mod 2). Barguzin nahradí raketový vlak 15P961 Moloděc, který dokázal převážet tři střely RT-23UTTH Moloděc (SS-24 Scalpel).

 

Ruská armáda vlak Moloděc stáhla z výzbroje v roce 2005 v rámci dohody o snížení počtu strategických zbraní (START II). Nová smlouva START III, podepsaná v roce 2010 v Praze, však nezakazuje vývoj nových raketových systémů.

 

Sovětský svaz a následně Rusko provozovalo 12 souprav vlaků Moloděc. Deset souprav bylo sešrotováno, dvě skončily v muzeu. Podle zastánců nový komplex Barguzin svého předchůdce překoná v přesnosti zásahu cíle, dostřelu i celkové účinnosti.

 

Vlak Barguzin má Rusku zajistit schopnost patřičné odpovědi, podobně jako například jaderné ponorky, na jaderný útok na své území. Výhodou raketové vlaku je velká mobilita, což zajišťuje velkou šanci přežití prvního jaderného útoku protivníka.

 

Práce na komplexu Barguzin začaly v roce 2012. V roce 2014 bylo rozhodnuto o využití raket RS-24 Jars. V roce 2018 se očekává dokončení vývojových prací a v roce 2020 zařazení do služby. Ruská armáda plánuje provozovat až pět komplexů Barguzin do roku 2040.

 

Původní rakety RT-23UTTH Moloděc měřily na délku 19 m a vážily 104 t. Hmotnost raket vyžadovala zapřáhnutí tři diesel-elektrických lokomotiv DM62, aby se celá souprava vůbec rozjela. Jen pro obsluhu lokomotiv bylo třeba vyčlenit sedm lidí. V systému Moloděc byly ještě zařazeny vagóny s generátorem elektrické energie, velitelský vagon a servisní vagón.

 

Video: Moloděc.  / YouTube

 

Střely RT-23UTTH vyžadovaly speciální rozměrné vagóny, což ve spojitosti s dalšími konstrukčními rysy komplexu Moloděc (tři lokomotivy na velmi krátkou soupravu) usnadňovalo odhalení vlaku leteckými nebo kosmickými prostředky průzkumu. Nyní bude situace jiná.

 

Na rozdíl od svého předchůdce Barguzin získá standardní železniční vagony. Je to možní díky použití raket Jars, které jsou sice delší (21 m), ale startovací hmotnost rakety je pouze 49 t. Rakety Jars jsou schopny na cíl dopravit čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt. Přesnost zásahu je 150 až 250 m. Dolet střely je přibližně 12 000 km.

 

Cílem konstruktérů je maximálně znesnadnit detekci komplexu. Počítá se tedy s přidáním falešných vagónů a také s vývojem speciální výkonné lokomotivy - tak může celý komplex "nenápadně" táhnout pouze jediná lokomotiva.

 

Výhodou nového vlaku Barguzin jsou nové navigační systémy raket Jars. U komplexu Moloděc inerciální navigační systémy raket RT-23UTTH vyžadovaly zadání bodu výchozího startu. Proto bylo po celé trase vyznačeno několik míst, odkud šel provést odpal raket. V případě vlaku Barguzin lze odpalovat rakety prakticky z jakéhokoliv místa na trati.

 

Výzvou bude ale konstrukce celého komplexu. Původní Moloděc byl postaven v Dněpropetrovsku na Ukrajině. Dnes již samozřejmě vzhledem k napjatým ukrajinsko-ruským vztahům není výroba na Ukrajině možná.

 

Podle velitele strategických raketových vojsk, generálplukovníka Sergeje Karakajeva, se díky zavedení pěti železničních raketových pluků (každý s jedním komplexem Barguzin), zvýší v roce 2020 počet divizí raketových vojsk speciálního určení ze současných 12 na 13.

 

Barguzin má však v Rusku i své odpůrce. Ruský vojenský analytik Alexander Konovalov, prezident moskevského soukromého Institutu pro strategická studia, označil vývoj vlaku jako zbytečně drahý a neodpovídající současným potřebám. "Uděláme lépe, budeme-li rozvíjet telekomunikační systémy, bezpilotní letadla a přesné zbraně, nikoli podobná monstra," řekl před časem Konovalov.

 

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 06.12.2017 Čas: 13:28

Projekt byl utípnut...

http://defence-blog.com/news/russia-halts-development-of-rail-mobile-ballistic-missile-system.html

avatar
svang Datum: 01.03.2016 Čas: 17:46

Statisticka data o vyvoji ruske populace, skokovy pokles z 90. let se zastavil a v poslednich letech pocet obyvatel roste pri soucasnem narustu poctu narozenych deti a prumerne delky zivota (pro ty co tu kolem dokola placaji o vymirani):
http://www.tradingeconomics.com/russia/population
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia#/media/File:Population_of_Russia.PNG
https://www.quandl.com/collections/russia/russia-population-data

avatar
RiMr71 Datum: 01.03.2016 Čas: 16:28

...prostě furt stejná písnička... carpůška, carkalakól, carpůtin, carpajézd...
...a přitom jsou furt ve stejné car****....

Jak někdo psal níže - na EU a podobné srandaspolky toto nepotřebují (tam stačí občas zadupat a udržovat pátou kolonu "užitečných idiotů") a velkým hráčům je ten vlášek k smíchu - vy smyslu tříštění prostředků. Mají přece dost pokročilých JZ kterými dokáží ohrozit kohokoliv a kdykoliv.

Mimochodem, jak by se asi na programu T-50 nebo T-14 projevila fin. injekce ve výši nákladů na tuto šaškárnu?

avatar
Roland Datum: 28.02.2016 Čas: 12:52

to Rase: díky moc, ale ten je právě snad jedinej trochu konkternější co jsem kdy našel - myslel jsem něco dalšího

avatar
Rase Datum: 28.02.2016 Čas: 10:40

fenri: právě. V Evropské části Ruska se lépe schová mobilní odpalovač (kolový). V Asijské je pak výhodnější vlak, už kvůli vzdálenostem a rychlosti přesunu

Roland: hned druhý příspěvek:
http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?p=7320&sid=9759e94b6b8d5b560ee4d51b522fe61d

avatar
techniman Datum: 28.02.2016 Čas: 10:18

Rusové plánovali svoji loď posledního soudu, Američani zase letadlo:
http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2012/1/slam

avatar
fenri Datum: 28.02.2016 Čas: 00:04

To Rase - jestli Barguzin není myšlený spíš proti Číně. A vůbec celá ta jaderná síla. Protože jsou v podstatě jen dvě zásadní věci, které mohou Číně zahnat chuť na Rusko - jejich jaderný potenciál (se vším co k tomu patří) a ochota ho použít.
Barguzin je IMHO relativně levná věc, která v těch ruských vzdálenostech jistý (ne přehnaný) smysl má. Přecijenom naházet stávající rakety na vlak není zas velký high-tech.

avatar
Roland Datum: 27.02.2016 Čas: 23:51

připomíná mi to tu loď posledního soudu - Ivan se jmenovala? - docela rád bych si o ní něco víc přečetl, ale moc jsem toho nenašel

avatar
Superme Datum: 27.02.2016 Čas: 23:50

Argonaut.CZ - Znovu opakovaná lež o tom vymírání? Populace Ruska se v posledních letech zvyšuje, ne naopak. A není to způsobeno jen imigrací, ale také tím, že se jim tam narodí více dětí než zemře.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Population_of_Russia.PNG/1280px-Population_of_Russia.PNG

A je to jen díky tomu, že stát tu rodinu podporuje.

http://in.rbth.com/society/2015/08/18/rusian-support-for-family-programmes_390745

avatar
Wenet01 Datum: 27.02.2016 Čas: 08:58

S tím ukusováním Ruska od ČLR to je jen stále omílané přání bez reálného základu...Čína expanduje naprosto jiným směrem, kde jí v cestě navíc nestojí vojenská síla s jadernými zbraněmi. Zdroje si pak od Rusů namísto drahé války v klidu nakoupí - časem budou politicky pro Čínu Rusové jako GB pro USA...a expanze obyvatelstva? Osídlování Sibiře..ti šikomoocí vážně nejsou číňané
Jinak máte pravdu, Rusové mají problém (nejen oni) s klesající ekonomikou a úbytkem obyvatelstva, k tomu mají obrovskou zemi a nekonečné zásoby surovin, proto potřebují rozvíjet zbraně, které odradí kohokoliv ještě před válkou

avatar
Rase Datum: 26.02.2016 Čas: 22:58

Argonout:
chápu jejich pohled, ale i studená válka (kdy měli mnohem větší zdroje) dopadla jak dopadla. V dnešní době je to neřešitelnější problém a tak nějak nechápu o co se snaží. Jasně, dělají ramena, ale to funguje jen do určité míry (v Sýrii, možná na Ukrajině), ale celosvětově...
SSSR byl mocnost, drhlo jim to, ale byli mocnost. Rusko je jen Rusko, které se snaží hrát na SSSR. Kapacity jsou neporovnatelné, zdroje taky tak. Jestli Rusové berou Čínu jako přítele, tak je to ponekud krátkodobý pohled. Dlouhodobě je větší problém čína (země jako Lotyšsko nemají tendenci ukousnout část Ruska). Na EU stačí dělat ramena

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.02.2016 Čas: 21:35

to Rase: mají strach. je jich málo, obrovské území, vymírají a takto si chtějí ochránit území, protože útočník nebude schopen pokrýt všechny sila / ponorky / letadla, atd...

avatar
Rase Datum: 26.02.2016 Čas: 17:48

Teď už zbývá jen oprášit projekt na "Zbraň posledního soudu" - automaticky ovládaná obří loď, napěchovaná radioaktivním materiálem a hlavicemi. Pokud by čidla zaregistrovala při ruském pobřeží jaderný spad, automaticky se odpálila a zničila by život na zemi...
Projekt byl údajně hodně rozpracovaný, ale nakonec byl zrušen kvůli nevyzpytatelnosti tehdejší elektroniky (obava že se něco pokazí a odpálí se omylem).
Je fajn že se zase začíná používat rétorika a plány z vrcholu studené války...

Smysl toho vlaku nechápu. Tím chtějí na Transsibiřské magistrále strašit Číňany ? V Evropě to moc smysl nemá, tam stačí mobilní odpalovače - cest je tady dost (v Bělorusku atd.)

avatar
dusan Datum: 26.02.2016 Čas: 17:39

Asi by mali Rusi venovať peniaze na reálne využiteľné zbraňové komplexy a nie na zbytočnosti .... Rusi majú jadrový arzenál dosť veľký aby potrebovali takéto vlaky.

avatar
Kusa Datum: 26.02.2016 Čas: 17:14

Simpanz: tohle bych dal všude a těm arogantním pablbům co do toho nabouraj sebral doživotně řidičák.

Jinak adˇ Rus vyvíjí tyhle předpotopní krámy aspoň se dřív uzbrojí a s hladomorem jim konečně dojdou roupy.

arr