Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bezpilotní letadla s lasery proti balistickým raketám

Datum přidání 09.11.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 39 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura MDA (Missile Defense Agency) testuje možnosti využití bezpilotních letadel v rámci protiraketové obrany. Agentura již na drony MQ- Reaper umístila a otestovala výkonné senzory schopné odhalit balistické rakety na vzdálenost stovky až tisíce kilometrů. V budoucnu se počítá také s instalací laserů schopných ničit raketové prostředky nepřítele.

Foto: Experimentální drony Reaper s leteckým multispektrálním senzorem MTS-C; větší foto / MDA

 

Americká firma General Atomics (GA) pro agenturu MDA upravila dva bezpilotní letouny MQ-9 Reaper jako nosiče nových multispektrálních senzorů MTS-C (Multi-spectral Targeting Systems-C) od firmy Raytheon.


Senzory jsou určeny k detekci balistických střel a jiných vzdušných cílů (střely s plochou dráhou letu, letadla, atd.) na vzdálenost stovky až tisíce kilometrů. Z toho důvodu je senzor MTS-C umístěn netradičně v nose bezpilotního letadla, aby mohl nerušeně snímat celou přední polosféru.


Agentura chce pomocí experimentálních Reaperů zjistit, zda lze bezpilotní letouny zapojit do sítě protivzdušné obrany sledující balistické rakety a další raketové systémy.

 

MTS-C díky velké výšce letu bezpilotního letadla Reaper  (až 15 km) odhalí nejen horké starty raket na vzdálenost až tisíce kilometrů, ale také studené bojové hlavice balistických střel letící nad hranicí zemské atmosféry. MTS-C navíc díky svému velkému rozlišení pomůže rozeznat skutečné bojové hlavice od klamných cílů.


Upravené Reapery byly již v červnu testovány během cvičení Dragon Pacific. Během cvičení drony neustále sledovaly a předávaly informace o startech raket na střelnici Pacific Missile Range Facility na Havajských ostrovech.


Schopnost odhalit balistické rakety je jen prvním krokem. GA na základě kontraktu s MDA v příštích letech na dronech Reaper otestuje lasery určené k zaměření a přesnému sledování nejrůznějších vzdušných cílů, především balistických raket.


V pozdější fázi drony získají dokonce lasery schopné ničit balistické rakety. O výkonu laserů i o efektivním dostřelu nejsou žádné bližší informace. Reálně však půjde o efektivní dostřel maximálně v řádů desítek kilometrů - při reálném výkonu laseru maximálně několik stovek kilowatt.  


Například vědci na univerzitě MIT (Massachusetts Institute of Technology) příští rok představí 30kW laser o hmotnosti pouze 270 kg. Podle deníku Defnese Update vědci MIT pracují také na zesilovači laseru, který dokáže zvýšit výkon laseru o 1 kW na 1 kg vlastní hmotnosti zesilovače.

 

Zesilovač ale nebude moc zvyšovat výkon laseru donekonečna, neboť dalším problémem je chlazení a napájení laseru palubním zdrojem elektrické energie. Dodejme, že maximální nosnost dronu Reaper je 1700 kg.

 

Foto: Experimentální Reaper se senzorem MTS-C. / MDA


“Laser na bezpilotních letadlech bude schopen získat, sledovat a eventuálně ničit střely nepřítele za mnohem nižší cenu, než současné systémy pro ochranu před balistickými raketami,” vysvětluje záměry agentury viceadmirál J.D. Syring, ředitel MDA. “Mimo zachycování střel bezpilotní letadla pomohou se sledováním a zaměřováním střel během sestupu a ve střední fázi letu. Půjde o další alternativní metodu zaměřování k pozemním a lodním radarům, vedle senzorů umístěných ve vesmíru.”

 

Senzory na dronech poskytnou lodím s protiraketovými radarovými systémy AEGIS více času na reakci proti útoku balistických střel nepřítele. Stejně tak senzory na dronech pomohou odhalit protilodní střely s dlouhým dosahem nebo střely s plochou dráhou letu.


Výhodou bezpilotních letadel Reaper je extrémní výdrž ve vzduchu. Nejnovější verze Reaper ER (Extended Range) zůstane ve vzduchu až 35 h.


Nejnovější americké letadlové lodě Gerald R. Ford mohou díky elektromagnetickému katapultu vypouštět do vzduchu i lehké stroje typu Reaper. Bezpilotní letouny pak mohou kolem letadlových lodí a doprovodných plavidel vytvořit vzdušnou senzorovou síť sledující a zaměřující (v budoucnu i ničící) případně raketové útoky na americké lodě.  


Spojené státy nejsou jediné, které pracují na vzdušné síti senzorů schopných pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Na svých vlastních bezpilotních leteckých senzorech pracuje Izrael a Japonsko - obě země rovněž plánují vzdušné senzory použít pro systémy protiraketové obrany.

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
rasto Datum: 12.11.2016 Čas: 23:38

Ja sledujem s veľkým záujmom debatu na tému laserové zbrane. Kedy už budú konečne ? Ich vývoj začal na východe a západe už niekedy v 80. rokoch. A dnes ? Už ich vie niekto použiť plnohodnotne ? Nie sú zatiaľ rakety / projektily stále pokladané za účinnejšie ?

" Dneska opravdu není problém vyhodnotit směr letu rakety 10.000x za vteřinu."

To je slušné číslo. Obávam sa, že to nesúvisí s vojenskými počítačmi. A je to tak prehnané , že to nesúvisí ani s pseudonáhodným konaním rakiet s jedným procesorom MCS.

avatar
rasto Datum: 12.11.2016 Čas: 23:37

Ja sledujem s veľkým záujmom debatu na tému laserové zbrane. Kedy už budú konečne ? Ich vývoj začal na východe a západe už niekedy v 80. rokoch. A dnes ? Už ich vie niekto použiť plnohodnotne ? Nie sú zatiaľ rakety / projektily stále pokladané za účinnejšie ?

" Dneska opravdu není problém vyhodnotit směr letu rakety 10.000x za vteřinu."

To je slušné číslo. Obávam sa, že to nesúvisí s vojenskými počítačmi. A je to tak prehnané , že to nesúvisí ani s pseudonáhodným konaním rakiet s jedným procesorom MCS.

avatar
Henrich7 Datum: 12.11.2016 Čas: 08:34

Nikde nieje napísane že ten reaper musí niest výkonný laser. Zatiaľ sa to len testuje,aký najvýkonnejší unesie. Ale kludne to môže byť tak že reaper len detekuje strely a výkonné lasery budú na lodiach alebo na vozidlách kde môžu mať k dispozícii oveľa väčší zdroj energie. Potom to už nebude znieť ako sci fi.

avatar
shal Datum: 11.11.2016 Čas: 13:47

jarpe: Proč někoho přeřezávat, když ho můžeš, jak píše Kozlus, prostě uvařit za živa. Zakázáno to není a pokud si to zakázat nechají, tak si jenom nadělají do vlastního hnízda. Vždycky bude více "humanitní" uvařit přímo ozbrojence, kterého uvařit chcete, než vyhodit do povětří půlku ulice konvenčníma zbraněma jenom aby to bylo více novinářsky přívětivé.

avatar
Kozlus Datum: 11.11.2016 Čas: 12:51

Mam dojem, ze je problem v nejake smlouve, podle ktere se podobne zbrane nesmi pouzivat, ani kdyz hrozi riziko oslepnuti. Uvareni manika ve vlastni stave pod to mozna nespada, ale cert vi. Kazdopadne se o tomhle pouziti nikde nemluvi a USA zkousela nejake "delo" pouzivajici mikrovlny na ohrev "cilove oblasti" - lidem proste bylo horko a zdrhnli. Tusim, ze to meli namontovany na Humvee a zkousel to na sobe i Ross Kemp v nejakem poradu.

avatar
Grull Datum: 11.11.2016 Čas: 12:24

Tak, jestli ta věc dokáže zaměřit manévrující hlavici na 1000km, tak by asi nebyl problém z 5km nad Mosulem zaměřit přímo zásobník, granát nebo rpgčko co dotyčný nese. A těch 30KW by na to mohlo stačit.
A udělat ji díru do krmení do Gradu nebo nějaké houfnice, to by mohlo být zajímavé.

avatar
RiMr71 Datum: 11.11.2016 Čas: 12:04

To by mě zajímalo a určitě nejen mě - jaký výkon laseru je nutný k "humánní" mortalizaci Allahakbaristy? Aby se tam půl minuty nesvíjel v bolestech, to by si novináři dobrose*i smlsli...

avatar
jarpe Datum: 11.11.2016 Čas: 11:50

RiMr71:
Problém je, že živá síla je něco jiného než vody prostý materiál. To už tak snadno nejde propálit. Jednou jsem sledoval pořad kde předváděli propalování kovu laserem. Kov laser přeřízl, ale párek se po nějaké době jen uvařil, ale nepropálil.

avatar
RiMr71 Datum: 11.11.2016 Čas: 11:11

No, dovedu si to představit jako výbornou věc proti kozom*dům - viz současnýá bitba o Mosul, Rakku, Alepo - nad každým městem ve výšce pár km patroluje roj těchto strojů a v rozdělených sektorech poskytují OKAMŽITOU podporu bigišům dole. Na záběrech z těchto bojišť mě zaráží, že šmejdi se mohou v podstatě bez následků promenovat nejen s Toytami s nějakými třicítkami, ale i s bvp, Grady (!), téčky... Myslím, že 30kW "bliknutí" na plášť jedné z raket na náklaďáku při plnění Gradu, by poněkud snížilo motivaci mumlů k tweetování...
A ano, jak už tu někdo psal, dalo by se to použít i k selektivní likvidaci živé síly. Určitě menší šance na coll. damage než při kropení městské zástavby z AC-130...
Mě se to líbí.

avatar
Jakub2 Datum: 10.11.2016 Čas: 18:18

logik: Rozdíl je jednoduchý - tím laserem nestřílíš skrz vakuum, ale skrz atmosféru, tj. plyny, prach, vodní páru aj. Při střelbě na stojící cíl si "vypálíš" díru v atmosféře a cíli odevzdáš podstatnou část energie paprsku. Naproti tomu při střelbě na pohyblivý (rychlý) cíl potřebuješ vyvrtat do atmosféry více děr popřípadě souvislou plochu = energie v cíli bude podstatně méně. Tedy musíš mít více výkonu nebo delší impuls, k tomu náležitou frekvenci (některé vlnové délky mají v atmosféře vyšší odrazivost) a pár dalších věcí.

Celé je to o fyzice (vysokoenergetické) a ta se nedá moc zfixlovat.

diwalt: Promiň, ale Zirkon není balistická raketa (jde o evoluci střely Brahmos). Každý mluvíme o něčem jiném - pro mne je balistická raketa taková, která po odpalu vystoupá nad atmosféru a po balistické křivce se vrací na cíl na zemi. Podle mne je pro zaměřování hlavic ICBM vracejících se na zem daleko lepší IČ pasivní senzor v raketě. Díky tření o atmosféru je totiž povrch hlavice hodně rozžhavený a snadno detekovatelný na velkou vzdálenost. Laserový značkovač není třeba, hlavici nejde ochladit (zamaskovat).

avatar
lp13 Datum: 10.11.2016 Čas: 18:04

Ahoj,
Má vůbec stealth vlastnost nějaký vliv na detekční schopnosti elektrooptického čidla?

avatar
shal Datum: 10.11.2016 Čas: 18:03

Logik: Jedno jestli je střela křižující nebo ne. Nikdy nebude tak obratná aby se vyhnula laseru. Dneska opravdu není problém vyhodnotit směr letu rakety 10.000x za vteřinu. Ani hypersonická střela za takovou dobu významně nezmění polohu, natož pak vektor letu.
Samozřejmě že se začnou vyvíjet protilaserové technologie, ale limitujícím faktorem pro raketu vždycky bude velikost, váha, aerodynamické vlastnosti a samozřejmě cena na vývoj a výrobu rakety.

Nastříkáš raketu vysoce odraznou barvou? Raketa bude na senzorech zářit jako vánoční stromeček. Z toho stealth neuděláš. Vyrobíš ji z uranu nebo dalšího vysoce pevnostního materiálu? Pak ji budeš muset odvést na místo určení na tahači, protože daleko nedoletí. Vyvineš pro ni super odolné, super lehké a další super hypotetické materiály? Kolik bude stát vývoj a výroba? Nebude levnější nepřítele bombardovat zlatýma cihličkama? Možnosti tvůrců raket jsou omezené. Laser mi přijde jako poměrně ultimátní protiraketová zbraň. Možná ne dnes, ale s obrovským potenciálem pro příští desetiletí. Těch překážek, které se ještě musí vyřešit je dost. Od efektivity laserového emitoru, zdroje energie a přesnost zaměření. Ale to všechno je zatím nevyřešené a ne neřešitelné.


Jakub2: To s tím krátkým impulsem se mi moc nezdá. Na videích z testu je ukazován několika vteřinový intenzivní výboj. A je úplně jedno, jestli je to souvislý paprsek nebo série impulzů.

avatar
diwalt Datum: 10.11.2016 Čas: 16:52

Jakub2: v diskusi byl zmíněn Zirkon, střela, která by měla být stealth, tedy předpokládejme, že z pohledu ze země, tedy i z pohledu protiletící antirakety. Reaper by byl výš, v jiném úhlu, cíl by viděl (jiný radarový odraz z jiného úhlu). Stejně tak třeba v článku zmíněná poznámka, že by byl schopen za vysokého letu lépe odlišit klamné cíle a reálnou hlavici. Pomohlo by její označení pro navedení antirakety?

Lepší oproti pasicnímu IČ by to mohlo být v tom, že je jasné, na jakou přesnou vlnovovou délku se má navádět (nemusím řešit sestupující klamné cíle také ohřáté průchodem atmosféry).

Zkráta Reaper jako stroj, který má jiný přehled a ač sám nemá výkon na zničení, může cíl ke zničení označit. Jestli by k tomu byl vhodný laser, to je právě to, na co se ptám.

avatar
logik Datum: 10.11.2016 Čas: 16:30

Jakub2: Pokud cíl nemanévruje jako fretka (a na to nemají dnešní rakety palivo), tak jak se liší zaměření na cíl stojící a na cíl v hypersonické rychlosti? Jediné, co u hypersonické rychlosti potřebuješ navíc, je dobrá synchronizace, a to už zvládnuté je, spočíst trajektorii v následujících zlomcích sekundy se umí už hodně dlouho.

avatar
Jakub2 Datum: 10.11.2016 Čas: 16:22

diwalte, dnes se používají pro navádění radary (aktivní/pasivní) a IČ senzory (pasivní navádění). V čem je pro navádění ABM lepší laser než tyhle?

arr